εχετε υπαρξει ποτε βιαιοι με αλλα ατομα?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 26
  1. #1
    hlias1988
    Guest

    εχετε υπαρξει ποτε βιαιοι με αλλα ατομα?

    υπηρχαν στιγμες που με την οικογενεια μου υπηρχαν συγκρουσεις μεχρι που απλωσα το χερι μου στην οικογενεια μου. πραγματικα πρεπει να περασαν πολυ ασχημα. και αυτος που φταει ειμαι εγω. υπαρχει κανενας αλλος με τετοια παρομοια σκηνικα? πραγματικα το εχω μετανιωσει, νιωθω ασχημα οταν το θυμαμε. αραγε θα ξανα υπαρξει περιπτωση να γινω οπως παλια? ανεμελος και με αγαπη στην καρδια......

  2. #2
    hlias1988
    Guest
    αυτος ειναι ο λογος που δεν μπορω να δουλεψω κατι εχει ραγισει μεσα μου... και δεν μπορω να συναστραφω με αλλα ατομα . σαστιζω... οι γνωμες σας ποιες ειναι? υπαρχει θεραπεια για αυτο?

  3. #3
    καλά όποιος απαντήσει όχι σε αυτή την ερώτηση θα λέει ψέμματα... γιατί βία δεν είναι μόνο να σηκώσεις το χέρι σου, είναι και να το χτυπήσεις στο τραπέζι με σκοπό να τρομάξεις τον άλλο.. άσε που οι περισσότεροι έχουν ρίξει μια σφαλιάρα στο παιδί τους κάποια στιγμή και όλοι αν έχουν κατοικίδιο σίγουρα το έχουν βαρέσει έστω με την εφημερίδα (είμαι ο μόνος άνθρωπος που ξέρω που δεν έχει βαρέσει ποτέ τον σκύλο του) βέβαια το να σηκώσεις το χέρι σου στον άλλον και μάλιστα σε γονιό ή σύντροφο είναι κάτι τελείως διαφορετικό και ακραίο... και δεν είναι ασθένεια ώστε να ρωτάς αν υπάρχει θεραπεία... είναι επιλογή σε μια στιγμή που την προκαλείς... δηλαδή δεν φαντάζομαι να άνοιξες την πόρτα και να κοπάνησες όποιον κοπάνησες... λογικά θα υπήρξε ένας καβγάς που κλιμακωνόταν και δεν υποχωρούσες... κι αφού το ξέρεις πως έχεις θέμα με την βία μια λύση είναι να φεύγεις πριν ανάψουν τα αίματα τόσο ώστε να μην μπορείς να συγκρατηθείς... πάντως αφού το έχεις μετανιώσει θα μπορούσες ίσως να ζητήσεις συγνώμη και να πεις πως αισθάνεσαι γι αυτό καθώς και πως αισθάνθηκες τότε... αν είναι κάτι που έγινε μία φορά και ας πουμε δεν είναι του χαρακτήρα σου ίσως να σε έκαναν πολύ εγκλωβισμένος για να αντιδράσεις έτσι...το να ζητάς συγνώμη για τα λάθη σου και να τα συζητάς είναι και μια δέσμευση πως δεν θα τα επαναλάβεις...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Δεν ειμαι υπερ της βιας , καποτε επιασα τον πατερα μου απ τον λαιμο , εσπρωξα την μανα μου , αλλα ηταν η εποχη που επινα , οποτε συγχωρεμενος !!
    Παντως καλο ειναι να σε φοβουνται .
    Last edited by Macgyver; 29-11-2014 at 13:19.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    [QUOTE=καθευτης;513897]. άσε που οι περισσότεροι έχουν ρίξει μια σφαλιάρα στο παιδί τους κάποια στιγμή και όλοι αν έχουν κατοικίδιο σίγουρα το έχουν βαρέσει έστω με την εφημερίδα (είμαι ο μόνος άνθρωπος που ξέρω που δεν έχει βαρέσει ποτέ τον σκύλο του)



    Οποιος χτυπαει παιδι , γυναικα η κατοικιδιο ειναι πολυ αρρωστος , μα παρα πολυ αρρωστος ............

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Δεν ειμαι υπερ της βιας , καποτε επιασα τον πατερα μου απ τον λαιμο , εσπρωξα την μανα μου , αλλα ηταν η εποχη που επινα , οποτε συγχωρεμενος !!
    Παντως καλο ειναι να σε φοβουνται .
    Ναι, πολύ καλό άλλοθι το ποτό! Μερικοί μάλιστα το έχουν σύστημα να βρίζουν και να χτυπάνε τις γυναίκες, τους γονείς, τους φίλους τους, ακόμη και αγνώστους και μετά να δικαιολογούνται ότι είχαν πιει.
    Καθόλου καλό δεν είναι να σε φοβούνται οι γονείς, αλλά να σέβονται εσένα και τις επιλογές σου και εσύ να τους σέβεσαι και να αναγνωρίζεις όσο καλά σου έχουν προσφέρει.
    Προφανώς έχεις πολλά άλυτα θέματα ακόμη με τους γονείς σου, δεν θα έλεγα λοιπόν πως είσαι ο κατάλληλος να συμβουλεύεις νεότερα άτομα στο πώς πρέπει να αντιμετωπίζουν τους γονείς τους. Και μάλιστα με τέτοιες γενικεύσεις.
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Οποιος χτυπαει παιδι , γυναικα η κατοικιδιο ειναι πολυ αρρωστος , μα παρα πολυ αρρωστος ............
    Ενώ όποιος σηκώνει χέρι στους γονείς του είναι υγιέστατος!

  7. #7
    Προσωπικά στα 36 χρόνια της ζωής μου η μόνη φορά που βγήκα εκτός εαυτού και πλακώθηκα με κάποιον ήταν όταν στην τετάρτη δημοτικού έκανα ποδήλατο και αυτός ο ηλίθιος τύπος μου πέταξε ένα ξύλο χωρίς πρώτα να τον έχω προκαλέσει εγώ και το οποίο χτύπησε στη πίσω ζάντα του ποδηλάτου.Επεσα με τα μούτρα πάνω στο τιμόνι και έσπασα ένα δόντι και μετά στην άσφαλτο.Μετά απο κάποιες μέρες που συνήλθα πήγα ένα απόγευμα και άρχισα να πλακώνομαι μαζί του με κλωτσιές και μπουνιές.Και έδωσα και έφαγα φυσικά.Από τότε δεν έχω ξαναμπλέξει σε καυγά αν και σκέφτομαι ότι σε κάποιες περιπτώσεις που δέχθηκα λεκτική βία,έπρεπε να ρίξω μερικές φάπες και να μην έχω αφήσει να με επηρεάσουν τόσο πολύ αυτά που άκουγα.
    Τώρα απο εκεί και πέρα έχει τύχει πάνω στη πίεση της δουλειάς να πούμε εκατέρωθεν οι συνάδελφοι καμμιά βρισιά,αλλά οκ αυτά ειναι μέσα στο πρόγραμμα και στο επόμενο πεντάλεπτο αφού περάσει η ένταση είμαστε πάλι χαλαροί.
    Απο την οικογένεια μου (την μάνα μου βασικά) δέχθηκα στα 6 μου,λεκτική και σωματική βία προκειμένου να μάθω να γράφω με το δεξί χέρι αντι για το αριστερό αλλά ποτέ δεν ένιωσα την ανάγκη να ανταποδώσω με βία.Η συμπεριφορά της αυτή μου βγήκε ως αδιαφορία απέναντι στο πρόσωπό της

  8. #8
    άκυρο μήνυμα

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    H βια δεν ειναι λυση , σε καμμια περιπτωση , οσο και να σε ' παιρνει ' . Αν καποιος ομως σε προκαλει , κατα συρροην , ειναι η μονη λυση , εμενα δεν μουχει τυχει ομως . Καλο ειναι να αποθαρρυνεις οιονδηποτε να εμπλακει σε καυγα μαζι σου , μερικες γνωσεις αυτοαμυνας ομως , καλες ειναι .
    Βεβαια υπαρχουν πολλες μορφες βιας , η λεκτικη , οπως λεει ο φιλος kozchr , η σωματικη , αλλα η χειροτερη μορφη βιας , γενικως μιλωντας ειναι η ΦΤΩΧΕΙΑ .
    Υπαρχει και η βια εν βρασμω ψυχης , που απο τον νομο θεωρειται ελαφρυντικο , αλλα οχι οτι δικαιολογειται .
    Πιστευω οτι η βια , ειναι εμφυτη στην ανθρωπινη φυση , αν ανατρεξουμε στην ιστορια .
    Παρολαυτα ειναι η υστατη λυση .

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Προφανώς έχεις πολλά άλυτα θέματα ακόμη με τους γονείς σου, δεν θα έλεγα λοιπόν πως είσαι ο κατάλληλος να συμβουλεύεις νεότερα άτομα στο πώς πρέπει να αντιμετωπίζουν τους γονείς τους. Και μάλιστα με τέτοιες γενικεύσεις.
    κ ομως μπορει καπιος να τα εχει κανει στη ζωη του γης μαδιαμ αλλα στις συμβουλες να ειναι ο καλυτερος η θεωρια διαφερει απο τη πραξη

    εγω εχω γνωρισει αναποδους που σα χαρακτηρες δεν ηταν καλοι αλλα ειχαν αλλα ταλεντα.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    [QUOTE=αλεξανδρος_77;513949]κ ομως μπορει καπιος να τα εχει κανει στη ζωη του γης μαδιαμ αλλα στις συμβουλες να ειναι ο καλυτερος η θεωρια διαφερει απο τη πραξη




    Πολυ σωστο Αλεξ , εχω τον κολλητο μου , που εχει κανει μανταρα την ζωη του , και ομως μουχει δωσει τις καλυτερες συμβουλες .

  12. #12
    hlias1988
    Guest
    δεν θελω να το πενευτω αλλα πιστευω ειμαι καλος στο να δινω συμβουλες σε αλλους. ερχετε στο νου μου να γραψω ενα βιβλιο . πιστευω οτι εκει ειναι η λυτρωση μου. δεν ξερω απο που να ξεκινησω ομως. καμια βοηθεια?

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    την ψαχνω?
    Posts
    878
    macgyver χειρωτερα απο αυτες τις μορφες ακομα και απο την φτωχια ειναι η μιζερια,σε κανει να κανεις πραγματα στον εαυτο σου και στους γυρο σου που κανενα απο αυτα που ειπες δεν σε σπρωχει εκει.


    marian_m συμφωνω απολυτα!!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    κ ομως μπορει καπιος να τα εχει κανει στη ζωη του γης μαδιαμ αλλα στις συμβουλες να ειναι ο καλυτερος η θεωρια διαφερει απο τη πραξη
    Πολυ σωστο Αλεξ , εχω τον κολλητο μου , που εχει κανει μανταρα την ζωη του , και ομως μουχει δωσει τις καλυτερες συμβουλες .
    Μάλον εννοείς σου έχει πει τι να προσέξεις για να μην καταλήξεις σαν κι αυτόν!
    Το μεγαλύτερο λάθος που κάνουν οι περισσότεροι γονείς είναι ακριβώς αυτό.
    Συμβουλεύουν τα παιδιά τους να κάνουν πράγματα που οι ίδιοι δεν εφαρμόζουν. Και μετά αναρωτιούνται πού έκαναν λάθος.
    Όμως το παράδειγμα είναι αυτό που διδάσκει και όχι οι συμβουλές και τα δίχως ουσία λόγια.
    Δεν μπορεί να συμβουλεύεις το παιδί σου να προσέχει την υγεία του, ενώ εσύ καπνίζεις σα φουγάρο, δεν μπορεί να του λες να είναι έντιμο, ενώ εσύ ζεις μέσα στο ψέμα και την ατιμία, ούτε μπορείς να του λες να σέβεται το περιβάλλον, ενώ εσύ δεν μπαίνεις στον κόπο να κάνεις ανακύκλωση.
    Αν κάποιος δε μας εμπνέει με τη ζωή του, τους τρόπους του και τη συμπεριφορά του, όσες συμβουλές και να δώσει είναι άχρηστες.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Προφανως οι γνωμες διιστανται , και αλλο ειναι το ερωτημα του θεματοθετη .

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. εχετε χρησιμοποιησει ποτε???
    By el.gre in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 23-06-2012, 08:24
  2. Replies: 97
    Last Post: 22-09-2011, 01:37
  3. εχετε σκεφτει ποτε...
    By katatonia in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 10
    Last Post: 29-10-2009, 12:23
  4. Έχετε αναρωτηθεί πότε
    By Manos88 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 17
    Last Post: 14-05-2008, 19:11
  5. Θα κανατε ποτε σχεση με ατομα ελαφρων ειδικων αναγκων???
    By apogoiteumenh in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 6
    Last Post: 21-10-2006, 17:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •