Eργασία σε δημόσια υπηρεσία και ψυχολογικός πόλεμος από τα βύσματα.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    214

    Eργασία σε δημόσια υπηρεσία και ψυχολογικός πόλεμος από τα βύσματα.

    Λόγω κοινωνικών λόγων πρόκειται να πάρω μια μετάθεση προς Αθήνα. Είχα συννενόηση με κάποια αντιπρόεδρο σωματείου η οποία ξέρει που χρειάζονται άτομα για να με καθοδηγήσει. Πράγματι μου είπε που χρειάζονται άτομα και ενημέρωσε την διευθύντρια της μονάδας. Η διευθύντρια στην αρχή φάνηκε θετική, αλλά μετά στράβωσε και είπε ότι δεν χρειάζεται άτομα. Η αντιπρόεδρος μου είπε, ότι κάποιος από την τωρινή μονάδα μου, έδωσε κακές συστάσεις για μένα.
    Λόγω πτυχίου θα ήθελα να κάνω ένα πιο αναβαθμισμένο αντικείμενο και σε ήσυχο περιβάλλον.
    Αυτή την στιγμή άτομα που με το ζόρι έβγαλαν το Λύκειο αντί να κάνουν την δουλειά τους, κουτσομπολεύουν όλη την ημέρα και πρέπει εμείς να κάνουμε την δουλειά τους. Το θέμα βέβαια είναι και αν ξέρουν να κάνουν την δουλειά τους (να γνωρίζουν Η/Υ, να γνωρίζουν στοιχειώδη μαθηματικά, που δεν τα γνωρίζουν). Έτσι απομένει να εξυπηρετούν πελάτες αλλά ούτε αυτό θέλουν να το κάνουν. Δεν θέλω να πάω σε παρόμοιο περιβάλλον στην Αθήνα.
    Οι κύριοι/ες όμως δίνουν κακές συστάσεις προκειμένου να πάω στα ίδια. Παραβλέπω τελείως εδώ το τι μπορεί να ειπώθηκε σχετικά με την ασθένειά μου.
    Έτσι ο κόπος, χρόνος, χρήμα για το πτυχίο πάει στον κώλο κάθε τενεκέ που δεν θέλει να δουλέψει και επιβαρύνεται η υγεία μου από το θορυβώδες λόγω κουτσομπολιού περιβάλλοντος.
    Να μην αναφέρω βέβαια ότι οι κύριοι/ες αυτές έχουν διορισθεί με μέσον και έχουν πάρει θέση με μέσον.
    Να σημειώσω εδώ ότι η ασθένεια είναι υπαρκτή αλλά δεν με εμποδίζει στο να κάνω ένα πιο αναβαθμισμένο αντικείμενο. Αντιθέτως η μακροχρόνια συνεργασία με τέτοια άτομα μου προκάλεσε ψύχωση και αναμένεται να συνεχιστεί η ψυχική φθορά. Επιπροσθέτως αυτά τα άτομα παίρνουν μεγαλύτερο μισθό από εμένα. Αν βγάλω το ενοίκιο και μια δόση σε τράπεζα, 550 ευρώ μου μένουν για περάσω τον μήνα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    102
    Οι συστάσεις πάντα υπάρχουν δυστυχώς. Και όσα λιγότερα πτυχία έχουν κάποιοι τόσο περισσότερο περήφανοι είναι, ενώ αντίθετα βρίσκουν χίλιους δυο λόγους να κάνουν τους άλλους να ντρέπονται για τον εαυτό τους...................δεν ξέρω αν υπάρχει διέξοδος από τέτοιες καταστάσεις....................πάντ ως και στο καινούριο πόστο χρειάζεται κάποια περίοδος προσαρμογής και "διαπραγματεύσεις" για το καινούριο αντικείμενο με το οποίο θα ασχοληθείς..........μόνο που μερικοί μετρούν αυτόν τον χρόνο σε δεκαετίες............είναι μη σου τύχει...............ελπίζω να "ξεμπλέξεις" σύντομα.........

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    214
    Δυστυχώς αυτή η δουλειά μου έφαγε τα χρόνια και με αρρώστησε. Ενώ ο νόμος δίνει την ευκαιρία σε ένα άτομο πολύτεκνης οικογένειας να διορισθεί στο δημόσιο για να φτιάξει την ζωή του και ίσως να βοηθήσει και τα αδέρφιά του, η πραγματικότητα είναι, ότι τα βύσματα που διορίσθηκαν με μέσο, τα έχουν καλύψει όλα και τα έχουν φάει όλα. Βασικά ακόμη τα τρώνε, με προαγωγές σε θέσεις με μέσο, με πλασματικές υπερωρίες, με εκτός έδρας. Δεν έχει αλώσει το ΑΣΕΠ, τα ΑΜΕΑ και οι πολύτεκνοι το δημόσιο. Τα βύσματα το έχουν αλώσει.
    Φυσικά ξέρω πως να το χειριστώ, το πολύ-πολύ θα αρνηθώ να συνεργαστώ και θα κάνω μόνο την δουλειά μου. Για να κρατάω το μυαλό μου σε λειτουργία διαβάζω μαθηματικά και θα δώσω κατατακτήριες στο μαθηματικό.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    καλημέρα! αληθεια? αν εχεις καταθεση το πτυχιοσου δεν εχεις αυξιση?δεν είμαι προσωπικα ο ιδιος στο δημοσιο! αλλα εχω εργαστεί σαν συμβασιουχως κανωνικου ωραριου σε ΔΕΚΟ,κι από οσα θυμαμαι αλλα κι οσα ξερω για το σημερα είναι κανωνας να υπαρχει πιο μεγαλος μισθος σε οσους εχουν καποιο χαρτι απέναντι σε οσους εχουν απλα ένα λυκειο!πως λοιπον εσενα σου δινουν πιο λιγα??εκτως αν δεν εχεις την 5ετια! η αν εχει γινει καποιο σοβαρο παραπτωμα.
    γαριφαλιά & τσενεσις! ειστε αξιολογα παιδια! ,,από οσα βλεπω θελετε να εργαζεστε όπως κι δεν σας αρεσει να κολοβαρετε όπως δυστυχως αρκετοι συνάδελφοι σας! όμως δεν είναι λιγο σκληρο αυτό που λετε?? ότι οσα ατομα δουλευουν σε δημοσιο κι εχουν μονο λυκειο ,ότι είναι συκοφαντες ότι προσπαθουν να ανεβουν με βρωμιες κ.α. προσωπικα δεν δυαφωνω στο αν υπαρχουν απλα στο ότι είναι μονο αυτοι!! δλδη οσοι εχουν πτυχια από πολυτεχνειο! είναι οι πιο αρεστοι από ολους???τα πανεπιστημια δεν σου μαθαινουν την ευγενια!! δυστυχως λοιπον αρκετοι δημόσιοι υπαλληλοι εχουν αυτόν τον τροπο ,,αφου ο εργασιακος χωρος κι το αν θα ανεβει καποιος εχει να κανει με το "δοντι"που τον εβαλε! η με το "δοντι" που γνωρισε κατά την δουλειατου!!
    είναι κριμας να σας πικρενει το εργασιακοσας περιβαλον! ευχομαι να αναγνωρισουν συντωμα την αξια σας,,να πανε όλα καλα

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by genesis View Post
    Δυστυχώς αυτή η δουλειά μου έφαγε τα χρόνια και με αρρώστησε. Ενώ ο νόμος δίνει την ευκαιρία σε ένα άτομο πολύτεκνης οικογένειας να διορισθεί στο δημόσιο για να φτιάξει την ζωή του και ίσως να βοηθήσει και τα αδέρφιά του, η πραγματικότητα είναι, ότι τα βύσματα που διορίσθηκαν με μέσο, τα έχουν καλύψει όλα και τα έχουν φάει όλα. Βασικά ακόμη τα τρώνε, με προαγωγές σε θέσεις με μέσο, με πλασματικές υπερωρίες, με εκτός έδρας. Δεν έχει αλώσει το ΑΣΕΠ, τα ΑΜΕΑ και οι πολύτεκνοι το δημόσιο. Τα βύσματα το έχουν αλώσει.
    Φυσικά ξέρω πως να το χειριστώ, το πολύ-πολύ θα αρνηθώ να συνεργαστώ και θα κάνω μόνο την δουλειά μου. Για να κρατάω το μυαλό μου σε λειτουργία διαβάζω μαθηματικά και θα δώσω κατατακτήριες στο μαθηματικό.
    εχεις τεραστιο δικιο φιλεμου!!συμφωνω μαζισου. για αυτό κι νομιζω ότι η λυση είναι απλη !! ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΣΤΟ ΑΜΕΣΟ ΔΗΜΟΣΙΟ!! να αναλαβουν γραφεια!κι ολοι να είναι με συμβασεις!!!να μπορει να απολυθει ο κάθε ενας!!να υπαρχει ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟΤΗΤΑ ΚΙ ΒΑΣΗ ΑΥΤΗς ΤΟ ΜΙΣΘΟΛΟΓΙΟ ΟΛΩΝ!!!μονο ετσι θα σωθει κι η ελλαδα κι θα υπαρξει αξιοκρατια!!!
    δεν μπορω να καταλαβω!!!!!!!!γτ. από το 2012 μεχρι σημερα εχω πληρωσει σε αμεσους φορους στο κολοκρατος 13,000 ευρο!!!!!! με ποιο δικαιωμα να δινω τοσα λεφτα!!να μου λυπουν εμενα αυτά τα χρηματα για να τα παιρνουν οι δημόσιοι υπαλληλοι κι τα κολο βησματα????????γτ.???????μακαρι να γινουν όλα ιδιωτικα!!!μακαρι!!!!μονο τωτες θα ξανα δουμε χαρα στον τοπο

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by garifallia View Post
    Οι συστάσεις πάντα υπάρχουν δυστυχώς. Και όσα λιγότερα πτυχία έχουν κάποιοι τόσο περισσότερο περήφανοι είναι, ενώ αντίθετα βρίσκουν χίλιους δυο λόγους να κάνουν τους άλλους να ντρέπονται για τον εαυτό τους...................δεν ξέρω αν υπάρχει διέξοδος από τέτοιες καταστάσεις....................πάντ ως και στο καινούριο πόστο χρειάζεται κάποια περίοδος προσαρμογής και "διαπραγματεύσεις" για το καινούριο αντικείμενο με το οποίο θα ασχοληθείς..........μόνο που μερικοί μετρούν αυτόν τον χρόνο σε δεκαετίες............είναι μη σου τύχει...............ελπίζω να "ξεμπλέξεις" σύντομα.........
    σορρυ που το λεω αλλα θα επρεπε να στελνετε ολοι σας ένα βιωγραφικο ,,να υπηρχε καποιος ιδιωτικος οργανισμος κι αυτος να αποφασιζε!!κι να μην ειχατε συμβαση πανω από 5 χρονια κανενας!! ο μυσθος σας να ηταν αναλογικος της παραγωγικότητας σας!!!όπως είναι σε εμενα κι σε κάθε αλλον εκει εξω!!!γτ. εγω δλδη να εργαζομαι από την ανατολη του ηλιου ως την δυση???κι τα χρηματαμου να εξαρτιοντε από το αν ο άλλος εχει να πληρωσει?? είμαι σκληρος κι συγνωμη!!!απλα νομιζω ότι είναι παραλογο να υπαρχει μισθος κρατικος πανω από 1500 ευρο κι να εχει μονο5 ωρες εργασια την ημερα!!!αντιστοιχα ένα παιδι στον ιδιωτικο τομεα να παιρνει 500ευρο κι να δουλευει 10 ωρες!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    102
    Δεν είναι σωστό να γενικεύουμε, και δεν γενικεύω τις παρατηρήσεις μου. Πόσοι και πόσοι πανεπιστημιακοί, γιατροί π.χ. δεν έχουν πατήσει τον όρκο τους!!!!!! δεν σημαίνει ότι είναι καλύτεροι από έναν απόφοιτο Λυκείου. Ούτε όσοι τελειώσαν πανεπιστήμια είναι καλοί άνθρωποι οπωσδήποτε, ούτε όμως και μπαμπούλες επειδή διεκδικούν ότι τους ανήκει. Έτερον εκάτερον. Όσο για το δημόσιο, δεν συμφωνώ να κλείσει αλλά να συμμαζευτεί. Η παραγωγικότητα,δεν είναι κακό να επιβραβεύεται. Για τις ώρες που έχω μείνει παραπάνω στη δουλειά, όταν είμουν νεώτερη, δεν τις ζήτησα ποτέ σε χρήμα.........υπάρχει και το φιλότιμο.........αλλά το καλύτερο θα ήταν να πληρώνονται όλες οι υπερωρίες, και αυτές που έχουν προγραμματιστεί και οι έκτακτες, λόγω κάποιου έκτακτου συμβάντος. Και πάρα πολλοί συνάδελφοί μου έχουν κάνει απλήρωτες υπερωρίες..........ατελείωτες.. ........για αυτό και μόνο δεν πρέπει να κατηγορούμε αλλά να επιβραβεύουμε τους δημόσιους υπαλλήλους........τα υπόλοιπα είναι "εσωτερικά ζητήματα", που κάποιοι από έξω δεν τα καταλαβαίνουν, ούτε μπορούν να διευκολύνουν την επίλυσή τους, ωστόσο καλοδεχούμενη η βοήθεια....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    102
    Ο ιδιωτικός τομέας απ'την άλλη είναι πολύ, πάρα πολύ αδικημένος. Θα πρέπει οι ιδιωτικοί υπάλληλοι να προστατευτούν με ανάλογες νομοθεσίες, που δυστυχώς τα τελευταία χρόνια μονίμως αθετούνται λόγω κρίσης ή έτσι γιατί βολεύει κάποιους. Να πληρώνονται ανάλογα με τα προσόντα τους και τις ώρες εργασίας τους. Και να μην είναι εύκολη η απόλυση, όπως ακούσαμε για κάποιες κοπέλες πρόσφατα που απολύθηκαν λόγω εγκυμοσύνης!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    214
    giorgos panou παίρνω επίδομα πτυχίου και έχω 17 χρόνια. Οι άλλοι με το απολυτήριο λυκείου έχουν 24-25 χρόνια και παίρνουν επίδομα συζύγου και παιδιών και γι' αυτό βγαίνει παραπάνω.
    Όσον αφορά το απολυτήριο λυκείου διορίζονται μέσω ΑΣΕΠ άτομα, αλλά αυτά τα άτομα δεν αρνούνται να εξυπηρετήσουν πελάτες και γνωρίζουν Η/Υ και στοιχειώδη μαθηματικά. Οι παλιοί, διορισμένοι με μέσο, είναι του στυλ, excell, word, δεν ξέρω, τι είναι το e mail, αμάν τι μέσο όρο μου ζητάει, πως θα το υπολογίσω αυτό, δεν ξέρω, μια ζωή πελάτες, θα βάλω μέσο να πάω αλλού να βάζω το ένα πόδι πάνω στο άλλο και να κουτσομπολεύω και να κάνω βόλτες όλη μέρα. Από τα 45 αρχίζουν και λένε, βγαίνω στη σύνταξη, έχω δικαίωμα να μην κάνω τίποτα. Για την ομορφιά τους τους διορίσανε και τους δίνουν μισθό; Και εμείς όμορφοι είμαστε. Αν δεν ξέρουν και δεν θέλουν να κάνουν εργασία γραφείου να πάνε καθαρίστριες.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    214
    Eπίσης να συμπληρώσω, έχουμε υπάλληλο γραφείου, από εργολάβο (ιδιώτη). Της δίνει 500 ευρώ καθαρά για 4ώρη, 5μερη εργασία. Της κολλάει και ένσημα. Αν το αναγάγεις σε οκτώ ώρες θα ήταν 1000 ευρώ καθαρά. Εγώ με 17 χρόνια παίρνω 1080 καθαρά.
    Βέβαια ο εργολάβος δεν θα πλήρωνε για οκτάωρο, υπάλληλο γραφείου.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    genesis συμφωνω απολυτα μαζισου!!εκει που δυαφωνω μονο είναι στον εργολαβο,,,όπως ξες η κατω από 8ωρο εργασια εχει μιαμιση αναλογια σε μυσθο!είναι νομος!-καλα δεν ξερω αν είναι ακομα??με αυτους παιζει σε λιγο να ξανα ερθει κι το σκλαβοπαζαρο χεχε-προσωπικα νομιζω ότι υπαρχει ακομα το βισμα! οσο για τους παλαιους μακαρι να είναι μονο αυτοι!!τωτες ας ελπισουμε τα νεα παιδια να δουν ομορφες μερες!
    γαριαλια σορρυ,,υπερβαλα κι ξεφυγα!!εχεις δικιο δεν είναι ολοι το ιδιο!!ουτε επειδή υπαρχει αδικια στον ιδιοτικο πρεπει να υπαρχει αδικια κι στο κρατικο εργασιακο μερος!!όχι το αντθετο πρεπει να αναζητούμε!! απλα την παρασκευη εδωσα παλυ σε λυξιπροθεςσμους κι τρέχον φορουςμου 450 ευρο!!!! ΓΤ???ΝΑ ΜΟΥ ΛΥΠΟΥΝ ΕΜΕΝΑ??ΓΤ. ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΦΑΩ ΕΓΩ??Η ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΩ ΟΤΙ ΘΕΛΩ??Ααν κι απλα θα εφτιαχνα υποχρεωσειςμου διοτι αν ειμουν πλούσιος ας μου επερναν κι 100,000!!!όμως γτ??να εχω δωσει 13,000 ευρο σε 3 χρονια??? κι να βλεπω ότι τα λεφταμου πανε στραφη!!!εκει είναι που φρικαρω!!!!
    παντος μακαρι να υπαρχουν αρκετα ατομα με το δικος σας τον ζηλο για εργασια!! γαριφαλιά αυτό που ειπες για φιλοτιμο είναι πολύ ομορφο κι αξίζεις συγχαρητήρια!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    Χαχα, genesis σε παω, φαινεται οτι εζησες στη Γερμανια, και εχεις δικιο σε οσα λες.

    Χωστα, αυτα που γινονται στην Ελλαδα, γινονται μονο σε Αφρικανικες και Μεσανοτολιτικες χωρες.

    Η λυση τι να σου πω, το καλυτερο θα ηταν να πηγαινες Γερμανια οπου και περισσοτερα θα επαιρνες και θα ειχες και το κεφαλι σου ησυχο απο το κουτσομπολιο.

    Οταν η μεση συνταξη στη Γερμανια ειναι 1,000 ευρω για τους ανδρες και 500-600 ευρω για τις γυναικες, δε ξερεις και ποσο θα κοψουν τις συνταξεις εδω περα στο μελλον.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

Similar Threads

  1. Δημοσια Συγνωμη
    By Deleted-member171215 in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 17
    Last Post: 15-02-2012, 12:41
  2. Replies: 14
    Last Post: 01-12-2011, 00:14
  3. Η ΠΡΩΤΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΜΑΖΙ
    By arktos in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 04-11-2011, 23:26
  4. Eργασια....
    By Παστελι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 07-04-2011, 13:43
  5. Νέα Υπηρεσία: βρείτε θεραπευτή.
    By NikosD. in forum Νέα, ανακοινώσεις
    Replies: 24
    Last Post: 23-08-2007, 18:04

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •