Καφές και κρίση πανικού??!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    323

    Καφές και κρίση πανικού??!!

    Καλημέρα σας παιδια!!
    Τον τελευταίο καιρό με κανα ζαναξ και καλή παρέα είχα ηρεμήσει απ τα αγχη..Ομως σήμερα έπαθα τρελλή κρισάρα και ειμαι γεμάτος απορίες με κάτι αφου σας αναφέρω το περιστατικό..
    Πάω με 2 φίλους για καφέ,αφού ειχα βγάλει το σκύλο βολτα,ειχα περπατήσει λιγάκι,κι όλα μια χαρά..
    Φτάνω σε γνωστη αλυσιδα καταστημάτων που με περίμεναν οι φίλοι και παραγγέλνω 2ΠΛΟ ΚΑΠΟΥΤΣΙΝΟ ΝΤΕΚΑΦΕΙΝΕ...Δίνοντας εμφαση στο ντεκαφεινε γιατι 2 χρόνια την εχω κοψει..Δεν ξερω αν μου προκαλεί πανικο αλλά ενταση μου εχει φέρει..
    Ο μαλάκας μου φέρνει την πρωτη φορα ΦΡΕΝΤΟ ΚΑΠΟΥΤΣΙΝΟ ΤΕΡΜΑ ΓΛΥΚΟ και του λέω -σου ζητησα 2πλο καπουτσινο ντεκαφεινε σκέτο και θα βάλω εγω ζάχαρη..Μου φέρνει ο μαλάκας 2πλο καπουτσίνο ο οποιος μου φάνηκε καπως βαρυς αλλά μ επιβεβαιωσε οτι ειναι ντεκαφ..
    Παιδια....Μετα απο κανα μισάωρο αρχίζει ενα γλυκό μουδιασμα στο στήθος,μια ελαφρά δυσπνοια,και να νιωθω καπως την καρδιά μου..
    Κατάλαβα οτι το φιλαράκι μου μου χτυπάει την πόρτα..Επιτόπου λέω στους φιλους οτι πρεπει να φυγω,και μολις βγαίνω εξω με πιάνει τρελλή ταχυκαρδία και μερικές εκτακτες συστολές. εφτασα με ταξί σπίτι οπου και μετά απο αρκετή ωρα ηρέμησα..Εγω που φτιάχνω ντεκαφεινέ ποτέ δε μ εχει ενοχλήσει,και ημουν πολύ καλά οταν ημουν εκεί..
    Μπορει ενας 2πλος καπουτσινο σε κάποιον που δεν πινει κανονικο καφέ να φερει κρίσει πανικου?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα φιλε μου,Προσωπικα δεν πινω καθολου καφε δεν μου αρεσει η γευση κ τον βρισκω ανθυγειινο νομιζω ειναι πολυ βαρυς για τον οργανισμο κ η καφεινη παραμενει στον οργανισμο αρκετα μην επιτρεποντας σου να ηρεμησεις,Ετσι κ εισαι επιρρεπης στην κριση πανικου πιθανον συνεβαλλε στο να παθεις δεν γνωριζω ομως εαν ειναι η κυρια αιτια αυτο,Προτεινω να μην πινεις καφε η τσαι προτιμησε χαλαρωτικα ροφηματα οπως τιλιο χαμομηλι κ τα λοιπα κ απευθυνσου κ στον γιατρο σου να παρεις απαντηση

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    Αθήνα
    Posts
    124
    Καλημέρα Μάνο το παθαίνω και εγώ αυτό ορισμένες φορές που πίνω καφέ.. και εγω ντεκαφεϊνέ πίνω αλλά κάποιες φορές με πειράζει .. Πρέπει αν όχι να κόψεις τον καφέ αλλά να τον ελαττώσεις. Σε πειράζει η καφεΐνη όπως και εμένα..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Γεια σε ολους.Εγω πινω ενα διπλο ελληνικο το πρωι και οχι αλλον καφε κατα την διαρκεια της ημερας.Μπορω να πω οτι μου δημιουργει καποια ψιλοενταση και ανεβαινουν οι παλμοι.Καπνιζω μονο δυο τσιγαρα την ημερα(μονο το πρωι με τον καφε).Να μου πεις γιατι δεν τον σταματαω...?Δυστυχως μου αρεσει ο καφες,ειδικα ο ελληνικος και λεω ρε γαμ...το,αλλοι πινουν πολλους και πιο δυνατους ολη την ημερα και δεν εχουν θεμα....ειναι στον ογρανισμο....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    809
    Χαίρεται. Θεωρώ πως έπαθες ότι έπαθες όχι απο τον καφέ αλλά απο την ανησυχία σου μήπως δεν είναι ντεκαφείνε. Ρύθμισες τον εγκέαφλο σου να γνωρίζει πως ο ντεκαφεινέ δεν ενοχλεί, όμως εκεί ένιωσες πως δεν σου έβαλαν ντεκαφεινέ. Στο λέω γιατί και εγώ έτσι ξεκίνησα και έκοψα τελικά τον καφέ. Δεν είναι τόσο ο καφές όσο η ιδέα. Καλό θα έκανες να τον κόψεις εντελώς. Δίνει απίστευτη ελευθεριά. Εγώ πια πίνω 4 ποτήρια τσάι βοτάνων καθαρά την ημέρα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    319
    Πάντως και ο ντεκαφεινέ έχει κάποια καφείνη.Και το τσαι έχει καφείνη και πολλά άλλα που ούτε καν το σκεφτόμαστε.Εγώ πίνω μόνο χαμομήλι πια.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    809
    Ναι και το τσάι έχει γιαυτό είναι καλύτερα τα βότανα, φρέσκα. Το χαμομήλι είναι εξαιρετικό για χαλάρωση.

  8. #8
    απο τοτε που επαθα την πρωτη κριση αρχισα να κοβω τους καφεδες, το κακο ειναι οτι μου αρεσει ο καφες! πινω ντεκαφ αλλα και παλι καποιες φορες νιωθω καπως.Σημερα πχ ξυπνησα σχετικα οκ, κατεβαινω για ενα καφε με αδειο στομαχι βεβαια, πινω τον ντεκαφ και ηδη αρχιζα να νιωθω αυτο το περιεργο αισθημα ατονιας, παιρνω ενα xanax 0,25mg τιποτα, σε 30 λεπτα ημουν χειροτερα νομιζω! Τελικα τωρα που γραφω καπως ηρεμησα.Ηταν τυχαιο γεγονος? ηταν η μικρη αυτη εστω ποσοτητα καφεινης που με ταραξε? ηταν οτι ετσι κι αλλιως παλι το μυαλο μου ηταν στο οτι δεν νιωθω καλα? πολλα ερωτηματικα!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    809
    Και πάλι πιστεύω πως δεν ειναι ο καφές συγκεκριμένα που το δημιουργεί. Γιατί πολλές φορές βλέπω ανθρώπους να πίνουν και 3-4 και να μην νιώθουν κάτι. Είναι η ίδεα του νομίζω, επείδη νομίζεις πως ίσως δημιουργεί κάτι να γίνεται. Ο οργανισμός όμως ειναι αδύναμος γιαυτό ίσως και να επηρεάζεται με το παραμικρό. Πιστεψέ με είδα πολύ διαφορά κόβοντας τον καφέ, ειδικά στο θέμα ενέργειας το πρωί. Ήμουν άνθρωπος που αν δεν έπινε καφέ το πρωί τρελλανόταν, κι όμως... Επίσης κάνει καλό να καταγράφεις τα συμπτώματα και τι νιώθεις.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    319
    Ο καφές επηρέαζει διαφορετικά τον κάθε άνθρωπο.Υπάρχουν άνθρωποι που πίνουν τέσσερις καφέδες και δεν νοιώθουν τίποτα,πίνουν ένα τσαι και κάνουν να κοιμηθούν δύο μέρες.Ξέρω άνθρωπο που πίνει 5 τσίπουρα χωρίς πρόβλημα και μόλις πιει μια μπύρα χάνει την μπάλα.Αυτό είναι που λέμε προσωπική ιατρική.Κοιτάς πως και πόσο επιδρά σε εσένα μια ουσία.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    μπορει οντως να σε δουλεψε..

    αλλα..... δεν φταει ο καφες.. ζητημα να φταει ενα 20%... φταει οτι σου μπηκε στο μυαλο οτι ηταν βαρυς.. αν δεν συνεβαινε αυτο δεν νομιζω να σε πιανε τιποτα..

    και γω εχω κρισαρες αλλα πινω κανονικα διπλο καπουτσινο ουτε καν ντεκαφεινε και δεν παθαινω τιποτα!
    οι σκεψεις ειναι .. οχι η καφεινη.. (ενταξει οκ αν πιεις 10 καφεδες ισως να φταιει, αλλα αυτο που λες δεν ειναι και τρελη ποσοτητα)...

    χαλαρωσε... οι κρισεις ετσι ειναι... ερχονται και φευγουν.. αφου εμαθες να μην τις φοβασαι δεν ειναι προβλημα!!
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    900
    Φταιει η δεν φταίει ο καφες; δημιουργει κρίση πανικού από μόνος του ή όχι; εγω νομιζω πως απο μόνος του δεν δημιουργεί, απλα την κάνει πιο έντονη αν εχεις ήδη. Τωρα τελευταία με πειράζει και μένα ο καφες αλλα επειδη το αγχος μου εντάθηκε

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2016
    Posts
    1,741
    ισα ισα ο καφές μπορεί να μειώσει το άγχος επειδή αυξάνει την ενέργεια και την συγκέντρωση...! δεν είναι απαραίτητο ότι με 2-3 καφέδες την ημερα θα έχεις άγχος...! πίνω 8 espresso την ημερα δεν έχω κανένα απόλυτος θέμα...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    587
    Εγώ κάποτε ακριβώς πριν ξεκινήσω με τους πανικούς, τότε που ήμουν πλήρως ανυποψιάστη, την εποχή που έδινα για πανελλήνιες έπινα κάτι καφέδες διπλού νες στούκας και δεν πάθαινα τίποτα. Τώρα με πειράζει η καφεϊνη όπου τη συναντώ.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Eγω που εχω κτθλψη , ο καφες μου κανει καλο , το ξερεις οτι ο καφες εκκρινει σεροτονινη ? ναι , οντως ...........μου μειωνει το αγχος ο καφες , καναδυο Εληνικους πινω , αποφευγω τους καπουτσινο /εσοπρεσσο , διοτι ο Ελληνικος , εχει 80mg καφεινη , οι αλλοι 150 mg .....................οχι οτι θα με πειραξει ,αλλα δεν θελω να υπερβαλλω στον καφε , αν και μεχρι 400mg καφεινη ειναι ασφαλης δοση .........ωρα καποιος με ΓΑΔ η κατι σχετικο , καλο ειναι ναποφευγει καφεδες ........αν και η κτθλψη μου , εχει καποιο συνοδευτικο αγχος .....

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Κρίση πανικού
    By mairh07 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 9
    Last Post: 20-11-2012, 10:12
  2. Κριση Πανικού
    By Kido in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 1
    Last Post: 13-05-2009, 23:38
  3. Κρίση πανικού θα σε γαμ@#$!!
    By Αλέξανδρος24 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 13
    Last Post: 30-04-2009, 14:25
  4. κριση πανικου
    By stamos14 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 1
    Last Post: 14-03-2008, 23:28
  5. ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ
    By Marlen in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 7
    Last Post: 11-09-2005, 16:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •