δυσμορφοβια?το χουμε πολλοι?εγω γιατι τόσο?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 42
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197

    δυσμορφοβια?το χουμε πολλοι?εγω γιατι τόσο?

    το πρόβλημά μου ειναι δυσμορφοβια?απο τα 19 μου παιρνω αντικαταθλιπτικα.Θυμάμαι οτι μόνη μου δεν πηγαινα πουθενα!!!ουτε στο περιπτερο και αν πηγαινα παντοτε κοκκινιζα ιδρωνα απεφευγα να κοιταω το κοσμο στα ματια και εκανα οσο το δυντον πιο γρηγορα!!ημουν ντροπαλη απο μικρη!!αλλα δεν ειχα προβλημα με την εικονα μου και πως με βλεπουν οι αλλοι?Παιδια βοηθηστε με σας παρακαλω πειτε μου το χετε κι εσεις σας εχει περασει απο το νου?.Προσπαθω να σκεφτω λογικα και πιστευω οτι ολοι το χουμε αυτο αλλοι σε μικρο βαθμο και αλλοι σε μηδαμηνο.στο καθρεπτη μου βλεπω ενα ωραιο μια χαρα προσωπο αλλα σκεφτομαι καπακι το βλεπουν και οι αλλοι ?πως με βλεπει οκοσμος(αυτος ο κοσμος με εχει καταστρεψει ).το ξεχναω καποιο διαστημα μπορει να βοηθουν τα φαρμακα αλλα μετα οπως τωρα φουντωνει περισσοτερο.{παιρνω tavor,zoloft kai serequel }phga 5-6 fores σε ψυχολογο αλλα δεν εχω χρηματα ειμαι σπουδαστρια σε ιεκ δημοσιο.δεν απολαμβανω τη ζωη ,στη σχολη σκεφτομαι πως με βλεπουν ΜΗΠΩΣ ΑΣΧΗΜΗ?αν ναι δε θα μου το ελεγαν?οι δικοι μου μαζι και με το κοσμο μου λενε οτι ειμαι μια χαρα κοπελα σα τα κρυα τα νερα αρεσω και στο αλλο φυλο βγαινω προσπαθω να υπαρχω ακομη και στα κοινωνικα cinema,δουλεια το καλοκαιρι 3 μηνες security.οπιον γνωριζωπροσπαθω να μη το σκεφτω πως με ειδε ομορφη μετρια ασχμη.δε μπορω τα σχολια του κοσμου οταν περπατω γιατι ολο και καποιος θα με κρινει οπως κι αλλους!θελω να ζησω τη ζωη μου ελευθερη ψυχικα δεν ανεχω αλλ0..................για δωρεαν ψυχοθεραπεια που να απευθυνθω?παιδια το χετε σκεφτει κι εσεις ποτέ το προβλημά μου?πειτε μου τη γνωμη σας βοηθηστε με σας παρακαλω μεσα απο τη καρδουλα μου!!!!!!!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    afrula καλως ήρθες:)

    εγω να σου πω την αληθεια πρωτη φορά ακουω αυτο τον όρο! εννοεις οτι σε ενδιαφέρει η άποψη των άλλων για το πώς σε βλέπουν? οτι δλδ σκεφτεσαι οτι σε θεωρουν άσχημη?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    Ακριβως...

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    328
    να μη σε νοιάζει τι λένε οι άλλοι. Η ομορφιά είναι ότι έχουμε μέσα μας! Να σε νοιάζει να καλλιεργήσεις τα πνευματικά σου χαρίσματα. Έτσι κι αλλιώς η ομορφιά με τα χρόνια χάνεται. Παράδειγμα: οι τυφλοί πως βλέπουν; με τα μάτια της ψυχής. Σου έτυχε να ρωτήσεις τέτοιο άτομο τι βλέπει; εμένα μου είπε μια τυφλή ότι είμαι πολύ όμορφη κάποτε που είχα τα χάλια μου και μου εξήγησε ότι μετράει η ευγένια και η εσωτερική ομορφιά, κι από τότε δεν στεναχωρέθηκα ποτέ ξανά για την εμφάνισή μου. Όχι πως δεν με απασχολεί και δεν θα ήθελα να είμαι όμορφη, αλλά έχω καταλάβει πως άλλα πράγματα μετράνε. Γνωρίζω πολλά όμορφα άτομα που είναι δυστυχισμένα, γιατί καλλιεργούν μόνο την ομορφιά τους και ξεχνάνε όλα τάλλα, με αποτέλεσμα να είναι ανεπαρκείς στη ζωή.Βρες ότι άλλο όμορφο έχεις και δυνάμωσέ το. Ααααα, και κάτι άλλο. Μη σε νοιάζει η γνώμη των άλλων.,........όλων. Μόνο αυτών των ατόμων που σ\'αγαπούν. Άραγε, αυτοί πως σε βλέπουν?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    αυτοι με βλεπουν ομορφη γλυκια καλοσυνατη και ολα τα καλα .Αλλα οταν ακουσω τον ορο Ασχημη η δεν ειναι ωραια κοκκινιζω και σκεφτομαι οτι στο καθρεπτη δε βλεπω κατι ασχημο στο προσωπο μου.α!!μονο το προσωπο με ενδιαφερει....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    εχω 2 μερες που κοιταζομαι στο καθρεπτη και λεω με πεισμα εισαι ασχημη ενω δε βλεπω κατι τερατωδες..............παιδια θελω να κανω τοσα πολλα πραγματα και να προσφερω και αυτο με παει ολο πισω ....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Γιατι καποιος να σε πει ασχημη?
    Δεν ειναι κατι που συνηθιζεται...εγω προσωπικα δεν εχω πει ποτε σε κοπελλα οτι ειναι ασχημη...τις εχω στολισει πολλες φορες με διαφορα \"κοσμητικα επιθετα\" που λεει ο λογος γιατι δεν ειναι στον χαρακτηρα μου αλλα να την πω ασχημη?Οχι

    ή εννοεις οτι στην ηχω της λεξης κοκκινιζεις ενω δεν απευθυνεται σε σενα η οτι εχεις την αισθηση οτι μπορουν να υπονοουν εσενα?
    Και εγω με μερικες λεξεις εχω προβλημα στην ηχω τους δηλαδη ξερω οτι δεν απευθυνονται σε μενα αλλα με κανουν να νοιωθω οχι ευχαριστα πολλες φορες.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    328
    τότε είσαι ευτυχισμένη. Να ενδιαφέρεσαι για την κριτική των δικών σου ανθρώπων, αυτών που σαγαπούν και τους αγαπάς. Για τους άλλους να μη νοιάζεσαι.Απλά ανήκουν στο ευρύτερο κοινωνικό σύνολο. Όσο για τον όρο άσχημη, τι να σου πω........εμένα μεχουν πει αρκετές φορές μπαζο. Στεναχωριέμαι εκείνη τη στιγμή αλλά προσπαθώ να βελτιώσω τον εαυτό μου συνεχώς σε άλλους τομείς, οπότε, έρχεται μια ισορροπία. Μάλιστα, όταν ακούω κάτι τέτοιο προσπαθώ να κάνω κάτι για να ξεχαστώ. Δεν κάθομαι να το σκέφτομαι με τις ώρες. Κι αφού στον καθρέφτη εσύ δε βλέπεις μια άσχημη, τι πρόβλημα έχεις?Ξέρω κάτι κουκλάρες που στον καθρέφτη βλέπουν τον εαυτό τους τέρας. Αυτό και αν είναι πρόβλημα!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    εννοω περπατωντας στο δρομο να ακουσω σχολια δεν ειναι ομορφη μπαζο μετρια δε λεει τιποτα και τα συγκρινω με αυτο που βλεπω εγω και δεν εχουν καμια σχεση!!!ολοι τα ιδια ματια δεν εχουμε ?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    ¨ναι magda-ps αλλα γιατι να το πουνε?μηπως αυτα που μου λενε οι δικοι μου ειναι ψεματα?μηπως αυτο που βλεπω εγω ειναι ψεματα?και δεν ειμαι ρε παιδια καμια χαζη ξερω οτι ειμαι πανεξυπνη..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    328
    Όχι, δεν έχουμε όλοι τα ίδια μάτια. Η αντίληψη είναι μια τελείως υποκειμενική αίσθηση. Μάλιστα, τα ερεθίσματα από τις αισθήσεις μας, όπως όραση, ακοή, γεύση, κ.λ.π. περνάνε από τον εγκέφαλο του καθένα μας και μεταφράζονται ανάλογα με τις προσωπικές μας εμπειρίες. Πόσα πρόσωπα έχει δει ο καθένας στη ζωή του, τι μορφή είχαν, αν κάποια από αυτά του έκαναν εντύπωση, αν κάποια αγαπητά πρόσωπα παιδικής ηλικίας είχαν κάποιο σχήμα προσώπου, αν αυτοί που δέθηκε μαζί τους είχαν κάποια μορφή. Και όλα αυτά είναι αποθηκευμένα στη μνήμη του καθένα. Μόλις δείς κάτι, πριν επιστέψει η αίσθηση, όλα αυτά περνάνε από τον εγκέφαλο και φιλτράρονται (μέσω συνδέσεων με μνήμη και παλιές εμπειρίες) και βλέπεις ουσιαστικά αυτό που θέλεις να δεις. Για τον καθένα αλλο είναι το άσχημο κι αλλο είναι το όμορφο.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Σκεφτηκες ποτε οτι μπορει να εισαι ομορφη...αλλα για καποιο λογο να σου παιζει παιχνιδια το μυαλο σου?
    Δεν πιστευω τοσο στην κακια του κοσμου.
    Αυτο νομιζω μας περιγραφεις αλλωστε.
    Το εχεις συζητησει με το γιατρο σου?
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    ...ναι ειχα και εγω παρομοια προβληματα αλλα μπορει να κανω και λαθος.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    328
    Σου έχει τύχει ποτέ να έχεις να δεις τον αγαπημένο σου καιρό κι από μακριά, βλέποντας μια παρόμοια μορφή να νομίζεις ότι είναι αυτός? εμένα μου τυχαίνει. το μυαλό παίζει πολλά παιχνίδια. Κι όπως λέει ο Keep ΜΉΠΩς ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΑΣΧΗΜΗ? άλλωστε κι ο καθρέφτης σου σου λέει ότι είσαι όμορφη. Μήπως παραείσαι έξυπνη και ο κοινωνικός σου περίγυρος ψάχνει να σου βρεί κουσούρια?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    1,197
    οτι ακουσω το αρνητικο βιδωνει στο κεφαλι μου και καθεται για μερες.να φαντααστειτε με ειχε πει καποιος ασπρη πριν 2 χρονια και μη σας πω το χω ακομα μεσα μου.δεν ανεχω ρε παιδια θελω να ζησω τη ζωη μου ,θελω να διασκεδαζω ,θελω να κανω πολλα αλλα ο κοσμος δε μαφηνει ειδικα οι αντρες!!!!και ουτε θελω να αρεσω απλως να με βλεπουν ολοι μια χαρα..αλλα ο καθενας εχει το γουστο του και μπερδευομαι..

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •