Αφού δυσκολεύεστε να καταλάβετε τους μηχανισμούς θεραπείας ομάδας, διαβάστε το θεατρικό "Το Σπίτι με τους Καθρέφτες" κ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    59

    Αφού δυσκολεύεστε να καταλάβετε τους μηχανισμούς θεραπείας ομάδας, διαβάστε το θεατρικό "Το Σπίτι με τους Καθρέφτες" και θα γίνετε exper

    (να διαβάσετε όμως και την ανάλυση των μηχανισμών θεραπείας της όμάδας που έχω παραθέσει στο κεφάλαιο με τα όνειρα)

    TO ΣΠΙΤΙ ME ΤΟΥΣ ΚΑΘΡΕΦΤΕΣ

    Η εργασία του ονείρου δεν μπορεί να δημιουργήσει νέες ομιλίες. Όσοι λόγοι και αν παρουσιάζονται στα όνειρα, οι. onοίοι μπορεί να είναι έλλογοι ή άλογα, η ανάλυση μας δείχνει κάθε φορά ότι τo όνειρο έχει αντλήσει από τις ονειρικές ιδέες απλώς αποσπάσματα από πραγματικές ομιλίες που εξέφερε ή άκουσε ο ονειρευόμενος και τις μεταχειρίζεται με πολύ αυθαίρετο τρόπο.
    Σίγκμουντ Φρόΰντ, Ερμηνεία των Ονείρων.

    DRAMATIS PERSONAE Βούλα (θεραπεύτρια) Λεωνίδας (θεραπευόμενος)
    Ελένη (θεραπευόμενη)
    Σούλα (θεραπευόμενη)
    Μάκης (θεραπευόμενος)
    Δημήτρης (θεραπευόμενος)
    ΠΡΑΞΗ ΠΡΩΤΗ
    Αίθουσα στην οποία είναι καθισμένα επτά άτομα σε καθίσματα που σχηματίζουν ένα κύκλο.
    ΒΟΥΛΑ

    Σήμερα θα σας παρουσιάσω την Ελένη που είναι το νέο μέλος της ομάδας μας. Η Ελένη, όπως και όλοι σας προτού μπείτε στην ομάδα, ενημερώθηκε από μένα για το τι είναι η ομάδα, πως λειτουργεί, ποιοι είναι οι κανόνες της και της σύνεστησα να νιώσει ότι βρίσκεται σε δικούς της ανθρώπους και να μοιραστεί μαζί σας ό,τι την απασχολεί' καθώς επίσης και να σχολιάσει, αν θελήσει, οτιδήποτε θέμα το οποίο αναφέρετε εσείς οι άλλοι.

    ΛΕΩΝΙΔΑΣ

    Καλώς όρισες Ελένη στην Ομάδα. Εμείς εδώ έχουμε αναπτύξει μία αλληλεγγύη σε όλα τα θέματα που απασχολούν καθέναν από μας και έχουμε εμπιστευτεί διάφορα θέματα που δύσκολα θα τα λέγαμε σε άλλους ανθρώπους. Πιστεύω πως και εσύ θα κάνεις το ίδιο και, με τα σχόλιά σου, θα μας εμπλουτίσεις την αυτογνωσία που επιδιώκουμε με την εξερεύνηση των ασυνείδητων μηχανισμών μας.

    ΒΟΥΛΑ

    Σε πολλές περιπτώσεις το άτομο πρέπει να μάθει να προσαρμόζεται στην κοινωνία επειδή εκείνη είναι που κρίνει ποιος είναι ψυχικά υγιης και ποιος δεν είναι. Εδώ είμαστε μια θεραπευτική κοινότητα. Ο σκοπός της κοινότητας αυτής είναι να δημιουργηθεί' ένα θεραπευτικό πλαίσιο το οποίο θα διοικείται από τους ψυχικά ασθενείς που τους αποκαλούμε θεραπευόμενους και θα αποβλέπουν στο να λύσουν τα προβλήματα που τους δυσκολεύουν στη ζωή τους έξω από την Ομάδα. Εδώ ο καθένας φέρνει για συζήτηση οποιοδήποτε θέμα το βασανίζει, οποιαδήποτε σκέψη του θεωρεί ότι είναι παράλογη και εντούτοις δεν μπορεί να απαλλαγεί από αυτή. Αυτές οι σκέψεις συζητούνται ελεύθερα από τα μέλη της Ομάδας, αντί' να μένουν και να ριζώνουν μέσα στο μυαλό του καθενός. Στη συνεχεία ο θεραπευόμενος διαπιστώνει ότι αυτά που έχει εκμυστηρευτεί' στην Ομάδα έχουν γίνει κτήμα όλων εδώ μέσα. Εξάλλου εγώ συζητώ πολλά από τα λεγόμενά σας στα εβδομαδιαία ιατρικά συμβούλια που κάνουμε και αυτά γίνονται κτήμα όλων όσων είναι σ' αυτό το Κέντρο. Ακόμα και άτομα που δεν έχουν ιδιότητα ψυχοθεραπευτή, όπως η γραμματέας μας που ελέγχει σε ποιες ομάδες μετέχει ο καθένας σας και με ποιόν θεραπευτή μπορεί' να σας δώσει την εντύπωση ότι μαθαίνει και αυτή όσα κοινολογούνται εδώ. Έτσι, σιγά σιγά αισθάνεστε ότι αυτό που είχατε τόσα χρόνια μέσα σας και σας βασάνιζε έπαυσε να είναι ένα μυστικό. Με τον τρόπο αυτό, αρχίζει μία διαδικασία. που, σε συνδυασμό με την εκλογίκευση που γίνεται από τα μέλη, οδηγεί' στην κάθαρση και στην προσαρμογή των σκέψεων του ατόμου προς τον έξω κόσμο ώστε να αποφεύγονται ch συγκρούσεις από τη ματαίωση επιθυμιών που δεν βρίσκουν ανταπόκριση στους άλλους. Ο Λεωνίδας μάλλον σε μπέρδεψε και πιστεύω ότι πρόβαλε αυτό που o ίδιος επιτρέπει σαν θεμιτή επέμβαση της ομάδας στην προσωπικότητά του. To σωστό είναι ότι καθένας μας αισθάνεται προς την ομάδα σαν να απευθύνεται σε κάποιο άτομο, σέ κάποιο θεραπευτή και να εξαρτά τη λύση των προβλημάτων από αυτόν. Πώς νιώθεις τώρα που μπήκες σε έναν κύκλο όπου όλοι οι άλλοι γνωρίζονται μεταξύ τους;

    ΕΛΕΝΗ

    Νιώθω λίγο χαμένη και ντρέπομαι που θα έχω να συζητήσω προσωπικά μου θέματα μπροστά σε όλους σας. Εγώ δυσκολεύτηκα να τα συζητήσω
    με τη Βούλα. Ακόμα δεν συνήθισα να απευθύνομαι στην
    ψυχοθεραπεύτριά μου με το μικρό της όνομα μόνο. Θα ήθελα να άκουγα τους άλλους να μιλάνε για τα δικά τους προβλήματα και να περιμένω αργότερα, πολύ αργότερα, να μιλήσω και εγώ για τα δικά μου.
    ΣΟΦΙΑ

    Μη νομίζεις ότι εμείς έχουμε καθιερώσει ένα απόλυτα ελεύθερο τρόπο επικοινωνίας και μία σχέση πλήρους εμπιστοσύνης. Όλα έρχονται σιγά σιγά. Δεν κερδίζουμε τίποτα όταν προσπαθούμε στα βιαστικά vα αναπτύξουμε μεταξύ μας ένα κλίμα εμπιστοσύνης. Σε μία τέτοια. περίπτωση διαπιστώνουμε ότι δεν πάμε mo πέρα από το να ανταλλάσσουμε απόψεις για την καθημερινή ζωή, σαν να μιλάμε δηλαδή σε ένα καφενείο.

    ΜΑΚΗΣ

    Για μας Ελένη είσαι το φρέσκο αίμα που μπορεί να μας αναζωογονήσει. Πες μας πως αισθάνθηκες όταν ήρθες για πρώτη φορά στο Κέντρο;

    ΕΛΕΝΗ

    Θυμάμαι ότι όταν μπήκα στο Κέντρο αισθάνθηκα πολύ ωραία όταν ανέβαινα την παλιά στριφογυριστή · σκάλα. Είχα την εντύπωση ότι ανέβαινα σε ένα ανώτερο επίπεδο. Αντίθετα όταν έφευγα μετά τη συνέντευξη που είχα με τη Βούλα, μου φάνηκαν τα σκαλοπάτια πολύ απότομα και αισθανόμουν ότι αν δεν είχα πιαστεί από την κουπαστή, θα είχα πέσει κάτω και θα είχα χτυπήσει άσχημα.

    ΒΟΥΛΑ

    Ποιος θα δώσει μια εξήγηση σ' αυτό που ένιωσε η Ελένη;

    ΛΕΩΝΙΔΑΣ

    Αν επρόκειτο για όνειρο, θα έλεγα ότι η Ελένη αισθάνθηκε κάποια ηδονή και απογοητεύτηκε όταν της πέρασε. Εφόσον όμως πρόκειται για γεγονός της πραγματικής ζωής, δεν είμαι σε θέση να δώσω καμιά εξήγηση.

    ΒΟΥΛΑ

    Είναι φανερό ότι η Ελένη ήρθε με πολλές ελπίδες για θεραπεία και φεύγοντας φοβήθηκε ότι ίσως δεν ήταν τα πράγματα τόσο εύκολα όσο τα νόμισε. Μην ξεχνάμε ότι πριν από' λίγο η Ελένη είπε ότι νιώθει αμηχανία μπροστά μας, επειδή περιμένει ότι θα ντραπεί' να μας μιλήσει για τα προβλήματά της.

    ΜΑΚΗΣ

    Ίσως θα πρέπει να αναζητήσουμε την ερμηνεία στο πώς της μίλησες εσύ την πρώτη φορά που ήρθε στο Κέντρο. Αν της δημιουργούσες ωραία ατμόσφαιρα και αίσθημα. αισιοδοξίας ίσως να αισθανόταν ωραία και την ώρα που κατέβαινε τη σκάλα.

    ΒΟΥΛΑ

    Βλέπω πολύ μεγάλη επιθετικότητα στην παρατήρησή σου. Θα προσέξατε όλοι ότι ο Μάκης, προτού μου κάνει αυτόν τον υπαινιγμό για τη δουλειά. μου, δεν αναρωτήθηκε για το τι είπαμε η Ελένη και εγώ, αλλά το θεώρησε δεδομένο ότι δεν της δημιούργησα καλή ατμόσφαιρα και μου επιτέθηκε. Αυτή η επιθετικότητά του που δεν θα περιορίζεται μόνο εναντίον μου αλλά θα στρέφεται και εναντίον άλλων προέρχεται από τα αισθήματα μειονεξίας που έχει και δεν θέλει να τα καταλάβει κανένας άλλος. Εκεί είναι και η αιτία του για την ανικανότητά του που το βασανίζει και η οποία είναι συνέπεια του φόβου των πράξεών του και της αντίδρασης που περιμένει από τους άλλης.

    ΜΑΚΗΣ

    Μα τι λες τώρα Βούλα; Τι σχέση έχει η ανικανότητά μου με την παρατήρηση που έκανα; Δεν σε καταλαβαίνω.

    ΒΟΥΛΑ

    Αντίθετα θα έλεγα ότι με καταλαβαίνεις πολύ καλά, αλλά βλέπω πως κοκκίνισες κιόλας από τη ντροπή σου. Η ανικανότητά σου έχει σχέση\ με το πώς βλέπεις την εξουσία. Προκαλείς συγκρούσεις με την εξουσία για να αποδείξεις ότι δεν κινδυνεύεις από την αντίδρασή της. Στην πραγματικότητα όμως αισθάνεσαι ότι κινδυνεύεις από την αντίδραση που προκαλείς και για να κρυφτείς το πρώτο που σκέπτεσαι είναι να ξεχάσεις ότι έχει σχέση με την ερωτική πράξη. Μην ξεχνάμε ότι και η ερωτική πράξη είναι μία πράξη επίδειξης εξουσίας.

    ΛΕΩΝΙΔΑΣ

    Δεν μπορώ να αφήσω να επιτίθεσαι τόσο σκληρά σε ένα συνάδελφό μας, Βούλα. Πρώτη φορά ακούμε από σένα να μιλάς για πρόβλημα ανικανότητας του Μάκη. Νομίζω πως το σωστό θα ήταν να μας μιλήσει για το θέμα αυτό πρώτα ο ίδιος, όταν (φυσικά αισθανθεί' ότι είναι σε θέση να μας μιλήσει.

    ΒΟΥΛΑ

    Θα παρατηρήσατε όλοι ότι εδώ στην ομάδα όλοι σας συνεχώς με τα λόγια σας, αντιδρώντας σε λόγια ή σε πράξεις των άλλων, προβάλλετε σ' αυτούς τα δικά σας συναισθήματα. Η αυθόρμητη ενέργεια του Λεωνίδα, δεν προέκυψε φυσικά από κάποιο συναίσθημα αλληλεγγύης, αλλά από το φόβο που υπάρχει σε κάθε άντρα να προστατέψει τα ευαίσθητά του σημεία από κάθε ενδεχόμενη επίθεση. κάποιου τρίτου.

    ΠΡΑΞΗ ΔΕΥΤΕΡΗ

    ΛΕΩΝΙΔΑΣ

    Σήμερα θα ήθελα να αρχίσω εγώ τη συζήτηση.

    ΒΟΥΛΑ

    Άρχισε λοιπόν.

    ΛΕΩΝΙΔΑΣ

    Την τελευταία φορά Βούλα ερμήνευσες την παρέμβαση που έκανα υπέρ του Μάκη, λέγοντας ότι ενήργησα όχι από κάποιο συναίσθημα αλληλεγγύης, αλλά από το φόβο που υπάρχει σε κάθε άντρα να προστατέψει τα ευαίσθητά του σημεία από κάθε ενδεχόμενη επίθεση κάποιου τρίτου. Είναι αλήθεια ότι αισθάνομαι πολύ εκτεθειμένος απέναντί σου, ιδιαίτερα όταν αναλογίζομαι ότι αυτά που έχω ανάγκη να σου μεταδώσω, θα χρειαστεί να σου τα μεταδώσω κοινολογώντας τα και στα άλλα μέλη της Ομάδας. Θα ήθελα μάλλον να σου μιλούσα ιδιαίτερα.

    ΒΟΥΛΑ

    Θα πρέπει να θυμάσαι ότι προτού μπεις στην Ομάδα είχαμε ορισμένες συναντήσεις και σου είχα μιλήσει τότε για τη δυσκολία που ενδεχομένως να αντιμετώπιζες μέσα στην Ομάδα να εκφράσεις τα αισθήματα με το συναίσθημα της ντροπής που θα αντιμετώπιζες. Παρόλα αυτά είχες το θάρρος να αποφασίσεις να μπεις στην Ομάδα και να δεχτείς να μιλάς μπροστά σε άλλους που θα έχουν τη δυνατότητα να σχολιάζουν ελεύθερα αυτά που θα λες. Αυτός ο αυθόρμητος σχολιασμός από τους άλλους των όσων λες θα γίνεται με τις προβολές των συναισθημάτων τους, δηλαδή αυτά που θα λένε στην ουσία δεν θα ανταποκρίνονται τόσο σ' αυτά που θα λες εσύ, αλλά να είναι η έκφραση των δικών τους συναισθημάτων στα ερεθίσματα που εσύ θα τους δίνεις. Ό,τι και να σου λένε, θα έχει ευεργετική επίδραση σε σένα, εφόσον φυσικά γίνουν οι απαραίτητες αναλύσεις από μένα. Θα είναι κρίμα. να στερείται κανείς τις αντιδράσεις των άλλων στα λεγόμενά του, ιδιαίτερα σε ένα τόσο προσεγμένο περιβάλλον όπως είναι αυτή η Ομάδα. Πες μας λοιπόν τι δεν θα ήθελες να ακούσει η Ομάδα.

    ΛΕΩΝΙΔΑΣ

    Δεν έχω συνηθίσει ακόμα να μιλάω σε ένα σύνολο και θα μιλάω σε σένα και ας με ακούνε όλοι οι άλλοι. 'Όταν είχαμε τις προπαρασκευαστικές συναντήσεις είχα αρχίσει να αισθάνομαι περίεργα προς εσένα. Γρήγορα όμως μου απομακρύνθηκαν αυτά τα συναισθήματα έχοντας μπροστά μου την προοπτική της Ομάδας καν τελικά ενώ ακόμα δεν είχα μπει' στην Ομάδα άρχισα να αισθάνομαι μία διάχυτη αγάπη προς το σύνολό της. Τώρα όμως που μπήκα στην Ομάδα, αισθάνομαι ότι όταν μιλάω απευθύνομαι κυρίως σε σένα. Από σένα θέλω ανταπόκριση και όχι από τους άλλους σε αυτά που σου λέω. Οι άλλοι απλώς μπορούν να ακούνε ό,τι σου λέω, ας είναι μάρτυρες αυτής της επικοινωνίας μας. Αισθάνομαι ερωτευμένος με σένα, θα ήθελα να σε είχα αποκλειστικά δική μου, να ξυπνάω και να σε βλέπω δίπλα μου, να σε μυρίζω, να κάνουμε έρωτα, να μιλάμε ασταμάτητα. Αισθάνομαι άσχημα με τη σκέψη ότι μπορείς να ανήκεις σε κάποιον άλλο και ότι εγώ το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να είμαι ένα ζώο για παρατήρηση μέσα σε ένα κλουβί', ενώ εσύ είσαι απέξω και με παρατηρείς.
    ΒΟΥΛΑ Ποιος θα μπορούσε να απαντήσει;

    ΕΛΕΝΗ

    Παρόλο που είμαι καινούργια θα μπορούσα να παρατηρήσω ότι ο έρωτας είναι ένα φυσιολογικό συναίσθημα και δεν είναι καθόλου παράξενο που το νιώθεις εδώ μέσα, στην Ομάδα είναι μια μικρογραφία της κοινωνίας στην οποία ζούμε. Δεν θα πρέπει να καταπιέσεις το συναίσθημά σου αυτό. Διερωτώμαι όμως π μέλλον μπορεί' να έχει η επιθυμία σου για στενότερη σχέση με τη Βούλα.

    ΒΟΥΛΑ

    Δεν σου πέρασε, Λεωνίδα, η σκέψη ότι με βλέπεις σαν μητέρα σου και ότι το συναίσθημά σου είναι ακόμα περισσότερο απελευθερωμένο αφού δεν είμαι η μητέρα σου και επομένως δεν έχεις συμπλέγματα που θα είχες ως προς αυτή;

    ΛΕΩΝΙΔΑΣ

    Δεν είχα ποτέ τέτοια συναισθήματα προς τη μητέρα μου. Εγώ σε ποθώ και θα εγκατέλειπα και τη θεραπεία προκειμένου να σε αποκτήσω.

    ΔΗΜΗΤΡΗΣ

    Αυτό μου θυμίζει μία δική μου εμπειρία στην προτελευταία τάξη του Λυκείου όταν ήμουν ερωτευμένος με την καθηγήτριά μου των Νέων Ελληνικών. Όλα όσα είπε ο Λεωνίδας για να περιγράψει τον έρωτά του για τη Βούλα θα μπορούσα να τα είχα πει και εγώ για το αίσθημα που είχα προς την καθηγήτριά μου. Ήταν το παν για μένα και έγινε άθελά της η αιτία για να υπερνικήσω τη δυσλεξία μου.

    ΒΟΥΛΑ

    Μπορείς να μας περιγράψεις πώς ακριβώς σε βοήθησε το αίσθημα σου αυτό;

    ΔΗΜΗΤΡΗΣ

    Είχα την απόλυτη ανάγκη να της τραβήξω την προσοχή και για να το πετύχω αυτό έπρεπε να έχω καλές επιδόσεις στα μαθήματα. Δεν υπήρχε άλλος τρόπος επικοινωνίας μας. Έτσι έκανα υπεράνθρωπες προσπάθειες για να καταφέρω να πάρω μεγάλους βαθμούς. Επινόησα διάφορους τρόπους για να μου αποτυπώνονται στο μυαλό τα κείμενα που θα έπρεπε να μάθω. Και τελικά το πέτυχα. 'Όταν αργότερα μπήκα στο Πανεπιστήμιο, δεν είχα τις ίδιες δυσκολίες, επειδή η μελέτη γινόταν με λιγότερο καταναγκαστικό τρόπο.

    ΣΟΦΙΑ

    Πες μας Βούλα, τι το κοινό έχουν αυτές οι δύο περιπτώσεις αφού μια καθηγήτρια δεν είναι θεραπεύτρια;

    ΒΟΥΛΑ
    Θα πρέπει πρώτα να σας εξηγήσω τι είναι αυτό το συναίσθημα που έχει-για μένα ο Λεωνίδας. Στην ψυχαναλυτική θεωρία λέγεται "μεταβίαβαση". Περιγράφει τη μετατόπιση ασυνείδητων συναισθημάτων της πρώιμης παιδικής ηλικίας, που ο θεραπευόμενος ξαναζεί στο πρόσωπο του θεραπευτή κατά τη διάρκεια. της θεραπείας. Η ψυχαναλυτική κατάσταση, όπου ο αναλυτής έχει την καθοδηγητική θέση την οποία αναλαμβάνεται ο αναλυόμενος ως θέση εξουσίας, ευνοεί την ανακίνηση παιδικών συναισθημάτων. Έτσι ο αναλυόμενος ταυτίζει τον αναλυτή του με έναν από τους γονείς του, προβάλει δηλαδή όπως λένε το Υπερεγώ του, λόγου χάριν την εικόνα του πατέρα του σ' αυτόν με αίσθημα έντονου μίσους, οπότε έχουμε αρνητική μεταβίβαση ή ανεξήγητης αγάπης, οπότε έχουμε τη θετική μεταβίβαση, ή και τα δύο μαζί, πράγμα συνηθέστερο. Κατά τη διάρκεια αυτής της μετατόπισης των παλαιών συναισθημάτων έρχονται στην επιφάνεια οι απωθημένες επιθυμίες, άγχη και φαντασιώσεις. Αυτό επιτρέπει στον αναλυτή να καταλάβει καλύτερα τον αναλυόμενο και αναλύοντας τον να. τον κάνει να συνειδητοποιήσει αυτό που υπάρχει μέσα του. Η θετική μεταβίβαση εξάλλου είναι το απαραίτητο ισχυρό κίνητρο για να αλλάξει συμπεριφορά ο θεραπευόμενος. Αυτό το φαινόμενο παρατηρείται και σε κάθε είδος ψυχοθεραπείας. Ο Φρόιντ, στο βιβλίο του Εισαγωγή στην Ψυχανάλυση" αναφέρει ότι αυτό το συναίσθημα υπάρχει και σε καταστάσεις της καθημερινής ζωής.

    ΛΕΩΝΙΔΑΣ

    Πολύ ωραία είναι η εξήγηση; που μας έδωσες Βούλα, αλλά θα πρέπει να καταλάβεις ότι στα αισθήματά μου δεν είναι δυνατό να περιγραφούν έτσι ξερά σαν μία ιατρικά διαγνωσμένη περίπτωση.

    ΒΟΥΛΑ

    Ποιος θα μπορούσε να περιγράψει ένα ανάλογο δικό του συναίσθημα;

    ΔΗΜΗΤΡΗΣ

    Εγώ όταν βρέθηκα για πρώτη φορά στην Ομάδα, θυμάμαι ότι μου έκανε πολύ εντύπωση η Σοφία και ένιωσα μάλιστα ένα θαυμασμό γι' αυτήν. Τα συναισθήματά μου δεν ήταν τα ίδια για όλους τους άλλους βέβαια. Έκανα τη σκέψη ότι το συναίσθημα που θα είχα για ένα θεραπευτή σε μια ατομική θεραπεία, και το οποίο θα μπορούσε να είναι σύνθετο από αγάπη, θαυμασμό, αντιπάθεια, φόβο, διασπάστηκε μέσα στην Ομάδα, ανάλογα πως ένιωθα για τον κάθε έναν από σας. Όμως σκεφτόμουν και αντιδρούσα σαν να ήταν η Ομάδα μία δεύτερη συνείδησή μου. Έκτοτε θέλω να προκαλώ τις αντιδράσεις όλων σας εδώ μέσα στα λεγόμενά μου για να βλέπω να σχηματίζεται μια συλλογική συνείδηση που μου είναι απαραίτητη. Έχω ανάγκη τις αντιδράσεις των μελών της Ομάδας. Όχι τόσο τις θετικές, όσο τις αρνητικές. Για να έχω θετικές αντιδράσεις θα μπορούσα να κάνω ατομική θεραπεία και θα είχα και πλεόνασμα από αυτές. Εδώ αυτό που αξίζει είναι οι αυθόρμητες, οι παρορμητικές αντιδράσεις των μελών της Ομάδας, τις οποίες θα πρέπει, χωρίς να τις δεχτώ κατά γράμμα, να τις μελετήσω, να τις αξιολογήσω, να τις έχω τέλος πάντων υπόψη μου, γιατί αυτές αντιπροσωπεύουν τον έξω κόσμο με τον οποίο συναναστρεφόμαστε καθημερινά.

    ΒΟΥΛΑ

    Δηλαδή ο Δημήτρης λέγει ότι δεν θέλει να του δείχνετε καλοσύνη. Θέλει να τον μασπγώνετε. Έτσι αισθάνεται ωραία.

    ΔΗΜΗΤΡΗΣ

    Δεν είναι αυτό που είπα εγώ Βούλα, αλλά, δυστυχώς, αυτό που κατάλαβες εσύ.

    ΕΛΕΝΗ

    Τώρα μου ήρθε κάτι στο μυαλό μου και θα ήθελα να σας το πω. Διάβασα στο βιβλίο "Στη φωλιά του κούκου", όπου υπάρχει μέσα σε ένα ψυχιατρικό νοσοκομείο μία θεραπευτική ομάδα, ότι ανάμεσα στα άλλα είχε αναρτηθεί ένα μπλοκ χαρτί' στον τοίχο, στο οποίο κάθε ασθενής μπορούσε να γράψει ότι ήθελε από τη συμπεριφορά των άλλων ή όσα κάποιος άλλος του είχε πει, ώστε να τα θέτει για συζήτηση υπόψη της Ομάδας. Θα ήθελα να είχαμε καθιερώσει και εμείς κάτι παρόμοιο, στο οποίο όμως να γράφαμε και όσα θα μας απασχολούσαν εμάς τους ίδιους αλλά δεν θα τολμούσαμε να τα πούμε στην Ομάδα.

    ΒΟΥΛΑ

    Γιατί θα ήθελες να γράψεις σε ένα χαρτί, κάτι που θα μπορούσες να το πεις μπροστά σε όλους μας, οπότε θα είχες αμέσως και τις αντιδράσεις
    μας;

    ΕΛΕΝΗ

    Δεν καταλαβαίνεις ότι δεν μπορώ να μιλήσω για όλα τα θέματα μπροστά σε όλους; Γράφοντάς τα. σε ένα χαρτί θα μου έδινε λίγο χρόνο να εκφραστώ προτού μου επιτεθούν οι άλλοι για να με επικρίνουν.

    ΒΟΥΛΑ

    Πες μας χωρίς περιστροφές τι ακριβώς θα έγραφες στο χαρτί.

    ΕΛΕΝΗ

    Μα, δεν ... δεν με καταλάβατε. Εγώ το είπα έτσι αόριστα, σαν μια ιδέα. Δεν έχω κάτι συγκεκριμένο.

    ΛΕΩΝΙΔΑΣ

    Να το πεις αυτό που έχεις μέσα σου. Έτσι έχουμε κάνει όλοι. Δηλαδή εσύ τι πιστεύεις ότι θα ακούς τα δικά μας και θα παραμένεις αλώβητη;

    ΣΟΦΙΑ

    Να το πεις αυτό που έχεις στο μυαλό σου, διαφορετικά να φύγεις από την ομάδα μας. Δεν μπορούμε να ανεχτούμε να έχεις εσύ διαφορετική μεταχείριση από μας. 'Οπως εσύ θα μαθαίνεις όλα για μας, έτσι θέλουμε και εμείς να μαθαίνουμε όλα για σένα.

    ΜΑΚΗΣ

    (Απευθυνόμενος στο Λεωνίδα και τη Σοφία) Μα καλά, δεν ντρέπεστε; Δικαίωμα της είναι να μιλήσει ή να μη μιλήσει, αν προτιμάει. Τι σας έπιασε και της επιτεθήκατε; Τώρα τι περιμένετε να σας πει; Είναι τρομαγμένη.

    ΔΗΜΗΤΡΗΣ

    Ελένη, να τα πεις. Θα νιώσεις πολύ καλύτερα.

    ΒΟΥΛΑ

    Θα σου έλεγα Ελένη dm δεν θα βρεις καλύτερη στιγμή για να πεις αυτά που έχεις μέσα σου. Σε ότι πεις θα πάρεις μία αντίδραση από τα μέλη της Ομάδας, θετική ή αρνητική. 'Όμως όπως τους βλέπω όλους, αυτό που θα πάρεις στην κυριολεξία θα είναι οι προβολές των δικών τους συναισθημάτων, οι εντυπώσεις που θα μείνουν στον εσωτερικό τους κόσμο από αυτά που θα ακούσουν από σένα. Και αυτά που θα σου μεταδώσουν θα είναι πολύτιμα, επειδή θα είναι αυθόρμητες, αγνές και ακατέργαστες αντιδράσεις, κάτι mo διαφορετικό από την αντίδραση ενός ειδικού, ενός θεραπευτή. Αυτές οι αντιδράσεις θα ειπωθούν σε ένα προστατευμένο πλαίσιο, μέσα στην Ομάδα, κάτω από την επίβλεψή μου και θα είναι μία προετοιμασία για τις αντιδράσεις του έξω κόσμου σε ότι θα είσαι έτοιμη να μεταδώσεις αργότερα, όταν το υλικό αυτό που έχεις σήμερα'. ακατέργαστο, θα είναι πιο προσαρμόσιμο στις συνθήκες του έξω κόσμου.

    ΕΛΕΝΗ

    Θα έγραφα λοιπόν στο χαρτί ότι θα ήθελα να ήμουν δεμένη σε δύο πασσάλους σε σχήμα X και να με μαστίγωνε ένας δυνατός άντρας.

    ΒΟΥΛΑ

    Αυτό είναι όλο; Ποιος θα ήθελε να το σχολιάσει;

    . ΛΕΩΝΙΔΑΣ

    Αυτό θα μπορούσε να ερμηνευτεί σαν τυπική εκδήλωση του μαζοχισμού που λίγο πολύ έχουν όλες οι γυναίκες.

    ΣΟΦΙΑ

    Ορίστε ο φαλλοκράτης! Πετάχτηκε για να μας δείξει τον ανδρισμό του μέσα από τα εσώψυχα της Ελένης που κατάφερε να εξωτερικεύσει. Για σένα Ελένη θα πω ότι χωρίς να το συνειδητοποιείς, κάνεις αυτό ακριβώς που θέλει η ανδροκρατούμενη κοινωνία μας, να παρουσιάζει δηλαδή τη γυναίκα σαν παθητικό πλάσμα που την κάνουν όλοι ότι θέλουν. Χαίρομαι βέβαια που μίλησες και ελπίζω να αλλάξεις και εσύ εδώ μέσα, αλλά προς τη σωστή κατεύθυνση.

    ΜΑΚΗΣ

    Ελένη, πες μου, στη φαντασίωσή σου, ποιος είναι ο λόγος για τον οποίο σε μαστιγώνει ο συγκεκριμένος άνδρας;

    ΕΛΕΝΗ

    Θα με μαστίγωνε για ερωτικές επιθυμίες μου, αλλά και σαν ανάκριση για να του αποκαλύψω ορισμένα μυστικά μου.

    ΜΑΚΗΣ

    Ποιες είναι οι συγκεκριμένες ερωτικές επιθυμίες σου;

    ΕΛΕΝΗ

    Να περπατούσα γυμνή στο δρόμο, αδιαφορώντας για τα βλέμματα των περαστικών, να έκανα έρωτα με αγνώστους.

    ΜΑΚΗΣ

    Τι βλέπεις μέσα από αυτές τις φαντασιώσεις;

    ΕΛΕΝΗ

    'Ότι κάνω πράγματα που είναι απαγορευμένα.

    ΜΑΚΗΣ

    Ή να είσαι πιο ελεύθερη στην έκφραση των συναισθημάτων σου.

    ΕΛΕΝΗ

    Νιώθω πολύ μεγάλη ντροπή ακόμα και που σκέπτομαι αυτές τις φαντασιώσεις.

    ΜΑΚΗΣ

    Μήπως προσπαθείς να εξαλείψεις το συναίσθημα αυτό της ντροπής, με την εξευτελιστική τιμωρία που φαντάζεσαι;

    ΕΛΕΝΗ

    Μα ακριβώς αυτή η τιμωρία. μου εμφανίζεται σαν ηδονή στη φαντασίωσή μου.

    ΜΑΚΗΣ

    Παρατήρησα ότι μου είπες ότι εκλαμβάνεις το σκηνικό αυτό και σαν ανάκριση που σου γίνεται. Τι θα ήθελες να σε εξαναγκάσουν να πεις;

    ΕΛΕΝΗ

    Θα ήθελα να έλεγα επίσης για τις επιθυμίες μου που καλύπτονται από τις φαντασιώσεις αυτές, όπως επίσης γενικά για θέματα που είναι πιο αθώα, αλλά δεν έχω συνηθίσει να εκμυστηρεύομαι σε άλλους ελεύθερα.

    ΜΑΚΗΣ

    Κάτι δηλαδή σαν την Ομάδα;

    ΕΛΕΝΗ

    Δεν καταλαβαίνω γιατί μπλέκεις την ομάδα σ' αυτήν την ιστορία.

    ΜΑΚΗΣ

    Μα και εδώ θα μπορούσαμε να πούμε ότι κάνουμε ένα είδος ανάκρισης, χωρίς όμως να ασκούμε βία.

    ΕΛΕΝΗ

    Δεν είναι το ίδιο όμως. Εδώ, η αξία της επικοινωνίας έγκειται στην ελευθερία της μετάδοσης των πληροφοριών και των καταστάσεων που βρίσκονται στον εσωτερικό μας κόσμο.

    ΜΑΚΗΣ

    Η ελευθερία είναι κάτι το σχετικό. Αν κάποιος μέσα του έχει βάλει τόσους περιορισμούς που εμποδίζουν την επικοινωνία, τότε η ελευθερία είναι μία λέξη κενή από κάθε περιεχόμενο. Τότε έχουμε ανάγκη τους άλλους που μας εξαναγκάζουν να κάνουμε κάτι. Κάπως έτσι δεν αντιδρούν και τα παιδιά; Θέλουν την ελευθερία, αλλά όταν συναντούν δυσκολίες θέλουν να τους βοηθήσουν οι γονείς τους;

    ΕΛΕΝΗ

    Αν κατάλαβα καλά, εσύ βλέπεις ότι υπάρχει σχέση ανάμεσα στην φαντασίωση μου και στη δουλειά που γίνεται στην Ομάδα;

    ΜΑΚΗΣ

    Αναμφίβολα. Πιστεύω ότι θα συνειδητοποιήσεις ότι η Ομάδα σου προσφέρει αυτό ακριβώς που επιζητείς στη φαντασίωση σου από την ακινητοποίησή σου και τη μαστίγωσή σου.

    ΠΡΑΞΗ ΤΡΙΤΗ

    ΕΛΕΝΗ

    Βούλα, θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι το οποίο δεν μπορώ να καταλάβω. Άρχισα την 1η Ιουλίου και, ενώ, λόγω διακοπών, κλείνει το Κέντρο σε λίγες μέρες, η κοπέλα στη Γραμματεία μου είπε ότι θα πρέπει να πληρώσω και για τον ένα μήνα στον οποίο όμως η Ομάδα δεν θα λειτουργεί.

    ΒΟΥΛΑ

    Ελένη, η Ομάδα έχει γίνει η οικογένειά σου πλέον και πρέπει να εμπιστεύεσαι και τους κανόνες της που έχουν τεθεί' αποκλειστικά προς το συμφέρον των θεραπευόμενων. To ποσό που έχει οριστεί για να πληρώνεις το μήνα, θα πρέπει να το πληρώνεις επί 12 μήνες το χρόνο, δηλαδή πληρώνονται και οι μήνες των διακοπών. Στο διάστημα που δεν θα λειτουργεί η Ομάδα, εγώ θα βρίσκομαι στη διάθεσή σου, για να σε βοηθήσω σε ότι πρόβλημα επείγον σου ανακύψει, έσω και αν στην πράξη αυτό δεν θα μπορεί να γίνει, αν λ.χ. κάνω διακοπές στην Αμερική. Αυτός ο κανόνας θα σε ωφελήσει οπωσδήποτε, αφού θα έχεις δίπλα σου ένα φύλακα άγγελο, εμένα. Είναι ένα ωραίο συναίσθημα, για το οποίο το Κέντρο μας που δεν έχει κερδοσκοπικό χαρακτήρα, θεώρησε ότι δεν θα έπρεπε να χρεώσει τα μέλη περισσότερο από τη συμβολική αμοιβή που πληρώνουν ήδη κάθε μήνα.

    ΕΛΕΝΗ
    Εγώ ξέρω από το Ευαγγέλιο," ο μη εργαζόμενος μηδέ εσθιέτω". Δεν τα χάβω εύκολα τα περί' φύλακα αγγέλου" που μου ανέπτυξες. Πληρωμένες διακοπές έχουν μόνο οι εργαζόμενοι σε σχέση εξαρτημένης εργασίας και εργαζόμενος δεν μπορεί να θεωρηθεί' το Κέντρο.

    ΒΟΥΛΑ

    Εφόσον το Κέντρο είναι δηλωμένα μη κερδοσκοπικό, έρχεται στην κατηγορία του απλού εργαζόμενου. Αν πάλι εξακολουθείς να έχεις την αρνητική σου άποψη σ' αυτό, που δηλώνει μία αντίσταση κατά της θεραπείας και μια καθήλωση στα παιδικά στάδια της ζωής σου όπου δεν μπορούσες να εννοήσεις ότι μπορεί κανονικά να εννοήσει ένας ενήλικος, τότε μπορείς, αν θέλεις, να σταματήσεις τη θεραπείας. Δεν μπορείς να συνεχίσεις σε μια Ομάδα κάτω από διαφορετικούς όρους
    από ότι τα λοιπά μέλη.
    | ΛΕΩΝΙΔΑΣ
    \ Κι εγώ δέχτηκα αυτόν τον κανόνα για να μπω στην Ομάδα, πιστεύω όμως ότι είναι παράλογος, εκτός αν η δικαιολογία του είναι να υποχρεωνόμαστε να πληρώνουμε για το διάστημα που δεν μας παρέχουνε υπηρεσίες. Ας υποθέσουμε όμως ότι δηλώνουμε όλοι ότι σταματάμε · τη θεραπεία τη μέρα που θα αρχίζει η περίοδος των καλοκαιρινών διακοπών. Έτσι δεν θα έχουμε υποχρέωση να πληρώσουμε για το διάστημα μετά από αυτή την ημερομηνία. To Σεπτέμβριο, που θα αρχίζει η Ομάδα, αλλάζουμε γνώμη και ζητάμε να αρχίσουμε ξανά τη θεραπεία της Ομάδας. Τι θα. γίνει τότε;
    Β0ΥΛΑ
    Σου το έχω πει Λεωνίδα ότι αυτή η επιθετικότητα σου απέναντι στην εξουσία και, στη συγκεκριμένη περίπτωση, απέναντι μου, συνδέεται με το πρόβλημα της ανικανότητάς σου και της μειονεξίας που νιώθεις για το λόγο αυτό. Για να έρθω τώρα στην παρατήρησή σου, υπάρχει ένας κανόνας στην Ομαδική θεραπεία που ορίζει ότι όποιος διακόπτει κάποια φορά τη θεραπεία της Ομάδας, δεν μπορεί να τη συνεχίσει αργότερα.

    ΛΕΩΝΙΔΑΣ

    Θάλεγα πως κάποιος πολύ σοφός όρισε τόσο λεπτομερείς κανόνες της Ομαδικής θεραπείας. Θέλω να πω στην Ομάδα ένα όνειρο που είδα προχθές.

    ΒΟΥΛΑ

    Πες το.

    ΛΕΩΝΙΔΑΣ

    Μια μεγάλη σε ηλικία κυρία με άφησε στο σπίτι της για να το φροντίσω. Θα πήγαινα σε μία δεξίωση και χρειαζόμουν μια καφέ γραβάτα. Την ώρα εκείνη η κόρη μου ήθελε να παίξει μαζί μου και κατά λάθος έκοψα την καφέ γραβάτα μου πολύ πιο κοντή από ότι είχα σκοπό να την κόψω. Πήγα μέσα σε ένα δωμάτιο και προσπάθησα να τη ράψω. Προτού τελειώσω το ράψιμο, προσπάθησα να τη φορέσω πάνω από το πουκάμισο για να δω τι μάκρος θα χρειαζόταν να αφήσω. Έβγαλα κάτι που φορούσα (σακάκι) γιατί ζεσταινόμουν την ώρα που δοκίμαζα τη γραβάτα.. Είδα ότι είχα αφήσει δύο εξώπορτες ανοιχτές και σκέφτηκα μήπως έρθουν και με δουν οι ιδιοκτήτες ή η Αστυνομία. Είδα ότι είχα γεμίσει το πάτωμα του δωματίου με χαρτιά και μπαμπάκια. Μάζεψα όσα μπορούσα με τα χέρια, αλλά είδα ότι χρειαζόμουν ηλεκτρική σκούπα για να τα μαζέψω όλα και έψαξα να τη βρω κάπου αλλού. Σε ένα δωμάτιο (λουτρό;) άφησα μια χάρτινη πετσέτα χρησιμοποιημένη και είδα ότι σε μια άκρη στο πάτωμα υπήρχε μια λεκάνη με ούρα. Δίπλα. έτρεχε νερό από μια πολύ υπερυψωμένη βρύση. Δοκίμασα να την κλείσω αλλά δεν τα κατάφερα και έτρεχε περισσότερο νερό από πριν. Σκέφτηκα ότι χρειαζόταν να βάλω κάτι βαρύ πάνω στο διακόπτη στο πάτωμα για να σταματήσει να τρέχει το νερό.
    Πήγα στο σαλόνι και είδα. ότι είχαν έρθει επισκέπτες. Με ρώτησαν "πώς είναι ο κύριος και η κυρία;" Τους απάντησα " καλά. Είδα ότι τα δωμάτια ήταν σκοτεινά, αλλά δεν άναψα φως ούτε άνοιξα τα παράθυρα. Είχαν φέρει γλυκό και μαζί τους ήταν και ένας ζαχαροπλάστης. Ρώτησα το ζαχαροπλάστη στα αγγλικά μήπως μπορούσε να κλείσει το διακόπτη της βρύσης (περιέργως είπα "to turn the switch off") και του έκανα το κοπλιμέντο ότι δείχνει για "expert". Ο ζαχαροπλάστης πήγε μέσα να δει. Ξύπνησα και κατούρησα.
    Αυτό το όνειρο μπορώ να το ερμηνεύσω ως εξής, σύμφωνα με τη μέθοδο που περιέχεται στο βιβλίο του Freud “ ερμηνεία των ονείρων"

    ΒΟΥΛΑ

    Εδώ στην Ομάδα μπορεί' ο καθένας να λέει ότι τον απασχολεί και να γίνεται συζήτηση πάνω σε οποιοδήποτε θέμα. Η ερμηνεία του ονείρου που θέλεις να δώσει ανήκει στην ψυχανάλυση, που είναι μία καλή μεν θεωρία, αλλά μπορεί' να πεθάνει κανείς από γηρατειά περιμένοντας να θεραπευτεί από αυτή. Εδώ αντιμετωπίζουμε τα θέματα πιο πρακτικά, αλλά και mo ρεαλιστικά. Είδες το όνειρο, μας το είπες, τελείωσε το θέμα. Δεν θα ασχοληθούμε άλλο με αυτό.

    ΛΕΩΝΙΔΑΣ

    Μα δεν σκοπεύω να υποχρεώσω κανέναν να μου το ερμήνευσα. Έχω έτοιμη την ερμηνεία. Θέλω να σας την πω επειδή αναφέρεται στην Ομάδα μας.

    ΒΟΥΛΑ

    Η Ομάδα δεν ασχολείται με ψυχαναλυτικές ερμηνείες ονείρων. Κατάλαβέ το επιτέλους!

    ΛΕΩΝΙΔΑΣ

    Όποια άποψη και αν δεχτούμε, είναι γεγονός ότι είδα το όνειρο αυτό. Όπως και αν θέλουμε να βλέπουμε τα πράγματα, αυτό το γεγονός υπήρξε, έστω και σαν όνειρο.

    ΕΛΕΝΗ

    Για να έρθουμε σε ένα άλλο θέμα, έχω δυσάρεστα νέα. Δεν σας έχω πει ότι είμαι καθηγήτρια φιλόλογος σε Λύκειο. Πήρα ειδοποίηση ότι παραπέμπομαι στο Πειθαρχικό Συμβούλιο με το ερώτημα της απόλυσης, με την κατηγορία ότι είχα δεχτεί σε ένα δωμάτιο του Λυκείου το φίλο μου τον Έχασαν. Στο κατηγορητήριο αναφέρεται ότι έκανα έρωτα μαζί του, αυτό όμως είναι ψέμα. Υπάρχουν κομματικά στελέχη που είναι αντίθετα με την παράταξη στην οποία. ανήκω που θέλουν να με φάνε.

    ΛΕΩΝΙΔΑΣ

    Είναι πραγματικά πολύ δυσάρεστο αυτό. Να ξέρεις όμως ότι αν αδικηθείς με την απόφαση του Πειθαρχικού Συμβουλίου, θα έχεις πάντα τη δυνατότητα να προσφύγεις σε Διοικητικό Δικαστήριο. Εκεί κατά κανόνα διαπιστώνονται ελλείψεις στις αποφάσεις των Πειθαρχικών Συμβουλίων και μπορεί' κανείς να πετύχει νέα κρίση, (ίσως και με καλύτερες συνθήκες. Έχω κερδίσει και εγώ τρεις φορές συνέχεια μία υπόθεσή μου στο Διοικητικό Δικαστήριο, αλλά η διοίκηση, έτσι αναφέρομαι στη δουλειά μου, με παρέπεμψε στο Συμβούλιο όπου συνέχιζαν να με αδικούν.

    ΣΟΦΙΑ

    Δεν μας ενδιαφέρει τι σου έκαναν τότε εσένα, αλλά τι κάνουν τώρα στην Ελένη.

    ΒΟΥΛΑ

    Εγώ θα έλεγα ότι είναι χρήσιμα αυτά που είπε ο Λεωνίδας. Φαίνεται γενικά ότι τόσο η Ελένη όσο και ο Λεωνίδας συνεχώς κατηγορούν τους άλλους ότι τους φταίνε, ενώ στη\ν πραγματικότητα έχουν οι ίδιοι πρόβλημα, αφού δεν μπορούν να προσαρμοστούν με το περιβάλλον τους και ιδιαίτερα με τους προϊστάμενους τους.

    ΛΕΩΝΙΔΑΣ
    Γιατί δεν αναφέρεσαι πιο συγκεκριμένα, Βούλα; Μέχρι πριν δύο χρόνια στην υπηρεσία μου οι κομματικοί παράγοντες μου είχαν ορίσει έναν προϊστάμενο υπέργηρο και φρενοβλαβή. Ήταν αδύνατη οποιαδήποτε συνεννόηση μαζί' του. Τι έπρεπε να του κάνω. Ένας ψυχίατρος θα μπορούσε να του κάνει μία ένεση σε στιγμή κρίσης του. Εγώ όμως;

    ΣΟΦΙΑ

    Οι κομματικοί παράγοντες, όπως τους λες, θα ήξεραν ποιόν θα όριζαν προϊστάμενο στη θέση εκείνη και αποκλείεται τα πράγματα να είναι έτσι όπως λες. Η αλήθεια θα είναι ότι στενοχωρήθηκες που σου έβαλαν κάποιον από πάνω σου και θα ήθελες να είσαι εσύ ο επικεφαλής.

    ΛΕΩΝΙΔΑΣ

    Δεν ήταν δυνατόν να είμαι επικεφαλής εγώ αφού δεν έχω τον ανάλογο βαθμό. Μη μου βάζεις επιδιώξεις τις οποίες δεν είχα ποτέ.

    ΣΟΦΙΑ (ξεφωνίζοντας)

    Τα ρίχνεις στους κομματικούς παράγοντες ενώ η ουσία είναι η ανεπάρκειά σου για την οποία δεν σου φταίει κανένας άλλος.

    ΛΕΩΝΙΔΑΣ

    Εσύ γιατί με εμποδίζεις με τις φωνές σου να σου πω πώς είναι η αλήθεια; Αν δεν την ακούσεις από μένα, με τι στοιχεία θα με κρίνεις, αφού ελάχιστα με ξέρεις. Οι συζητήσεις που γίνονται εδώ μέσα είναι όλες επιφανειακές, επειδή εσύ και η Βούλα τις θέλετε να είναι επιφανειακές

    ΣΟΦΙΑ

    Δεν με ενδιαφέρουν αυτά που λες!

    ΛΕΩΝΙΔΑΣ

    Συνάντησα πολλές δυσκολίες στη ζωή μου. Όλες τις αντιμετώπισα. Τα εμπόδια που βρήκα στη δουλειά μου ήταν κυρίως τα κομματικά στελέχη που, επειδή βασιζόμουν στη δική μου αξία, στις δικές μου προσπάθειες και στη δική μου πίστη για να αγωνιστώ, με θεωρούσαν μία αμφισβήτηση για τη δική τους ύπαρξη, με την πώρωση που τους διακρίνει. Εσύ πάντα συμφωνείς με την άποψη της Βούλας, σαν το σκυλί που γαβγίζει σ' αυτόν που διαφωνεί με το αφεντικό του.

    ΒΟΥΛΑ

    Σιγά βρε Λεωνίδα μη μας παραστήσεις τον ηρώα! Ένας κοινωνικά απροσάρμοστος είσαι και τίποτα άλλο. Αυτό φαίνεται και από την αδυναμία σου να προσαρμοστείς με την εξουσία.

    ΛΕΩΝΙΔΑΣ

    Λατρεύουν έτσι τυφλά την εξουσία και λιβανίζουν τους κομματικούς παράγοντες μόνον όσοι είναι ντενεκέδες και φοβούνται μήπως συνειδητοποιήσουν ότι χωρίς την εξουσίας είναι απλά μηδενικά

    ΒΟΥΛΑ

    Τι λες μωρέ τώρα, τα πράγματα είναι ξεκάθαρα
    ΛΕΩΝΙΔΑΣ

    (φωνάζοντας και διακόπτοντας τη Βούλα)

    Στην κατηγορία αυτή των μηδενικών είναι φαίνεται η Σοφία, γι' αυτό γίνεται έξαλλη όταν της θίγω τα κομματικά στελέχη ..

    ΣΟΦΙΑ
    (φωνάζοντας)

    Εμένα θα πεις μηδενικό, ρε

    ΒΟΥΛΑ (φωνάζοντας)

    Λεωνίδα, σταμάτα αμέσως, δεν ξέρεις τι λες ..

    ΛΕΩΝΙΔΑΣ

    Στην ίδια κατηγορία είσαι και εσύ Βούλα, πού ξέρεις ότι αν δεν ήσουν στο Κέντρο, δεν θα είχες ούτε ένα πελάτη, γιατί είσαι άγνωστη. Και κρατάς την Ομάδα μόνο σε επιφανειακά θέματα επειδή δεν είσαι σε θέση να χειριστείς τα θέματα των μελών άμα πάνε σε βάθος.

    ΒΟΥΛΑ

    Φταίω εγώ που σε άφησα να μπεις στην Ομάδα, με δύο προκαταρκτικές συναντήσεις μας μόνο. Είσαι ανώριμος και δεν είσαι σε θέση να παρακολουθήσεις την Ομάδα.

    ΛΕΩΝΙΔΑΣ

    Είπε ο γάιδαρος τον πετεινό κεφάλα! Εγώ είχα κάνει παλιότερα γνωσιακή συμπεριφοριστική. Τουλάχιστο εγώ ψάχτηκα. Εσύ αμφιβάλλω αν έκανες ατομική θεραπεία, όπως πρέπει να έχει κάνει κάθε θεραπευτής που σέβεται τον εαυτό του. Εσύ απλώς θα παρακολούθησες κάποια επιφανειακή ομάδα σαν και αυτή εδώ, ως θεατής, και έγινες θεραπεύτρια. 'Ήσουν κοινωνική λειτουργός και εξακολουθείς να είσαι μία κοινωνική λειτουργός που παριστάνει τη θεραπεύτρια.

    ΒΟΥΛΑ

    Είπες πολλά και πρέπει να γνωρίζεις να σταματάς. Κάνεις κακό στην ομάδα.

    ΛΕΩΝΙΔΑΣ

    Πάντα υπάρχει λύση στις συζητήσεις της Ομάδας. Κανονικά η Ομάδα καταλήγει κάπου εκτός αν ο θεραπευτής εμποδίζει τη λύση, προβάλλοντας τα δικά του απωθημένα, τους δικούς του φόβους, τις δικές του αντιπάθειες, την έλλειψη εμπιστοσύνης στον εαυτό του και τότε τα βάζει με όποιον βλέπει ότι θέλει να εμβαθύνει.

    ΒΟΥΛΑ

    Πολύ τον πολύξερο θέλεις να παραστήσεις.

    ΛΕΩΝΙΔΑΣ

    Δεν βλέπω να σχολιάζεις τίποτα από αυτά που λέω, Βούλα. Απλώς φωνάζεις για να με εμποδίσεις να ακουστώ. Μήπως θέλεις να φύγω;

    ΒΟΥΛΑ
    Ναι, να φύγεις. Να φύγεις .. αν θέλεις. Δε θα σε αφήσω να μου διαλύσεις την Ομάδα.

    ΛΕΩΝΙΔΑΣ

    Για ποια ομάδα μιλάς; Εγώ βλέπω μία αρρωστημένη ψυχική σχέση της Σοφίας με σένα. Και οι δύο σας συμφωνείτε σε όλα, προκειμένου να μη γίνει ποτέ εμβάθυνση. Εκείνη επειδή είχα τις φοβίες της, εσύ επειδή δεν μπορείς να χειριστείς καμία υπόθεση στην οποία γίνεται εμβάθυνση (Απευθυνόμενος σε όλους) Αν δείτε βελτίωση ποτέ στην Ομάδα της άχρηστης, τηλεγραφήστε μου (Φεύγει ορμητικά χωρίς να χαιρετίσει κανέναν).

    ΠΡΑΞΗ ΤΕΤΑΡΤΗ

    ΣΟΦΙΑ

    Προτού ξεκινήσουμε θα ήθελα να πω ότι αισθάνομαι πολύ άσχημα που έφυγε ο Λεωνίδας στην προηγούμενη συνεδρία. Νιώθω υπεύθυνη που tου μίλησα με τον άσχημό μου τρόπο και τον ερέθισα.

    ΕΛΕΝΗ

    Και εγώ νιώθω άσχημα που, έτσι που έγιναν γρήγορα τα πράγματα, δεν πρόλοβα να του ζητήσω να μείνει.

    Δεν καταλαβαίνεις ότι καμιά θεραπεία δεν είναι αποτελεσματική όταν δεν αναζητούνται τα αίτια;

    ΜΑΚΗΣ

    Δεν συμφωνώ μαζί' σου, Βούλα. Στην εφηβεία μου είχα δυσκολίες να κάνω έρωτα, λόγω πρόωρης εκσπερμάτωσης. 'Όταν συμβουλεύτηκα έναν ψυχίατρο μου είπε ότι πρέπει να κάνω θεραπεία. Όταν όμως ξεπέρασα το πρόβλημά μου με μια άλλη επαφή με γυναίκα ο γιατρός δεν ήθελε να το παραδεχτεί και έλεγε ότι εγώ νόμιζα ότι είχα λύσει το πρόβλημά μου. Δηλαδή χρειαζόμουν και την έγκρισή του;

    ΒΟΥΛΑ

    Τι σχέση έχει η θεραπεία της συμπεριφοράς με την εμπειρία που είχες στην εφηβεία σου;

    ΜΑΚΗΣ

    Και οι δύο περιπτώσεις είναι αποκλίσεις από τους υποτιθέμενους κανόνες της ατομικής θεραπείας.

    ΒΟΥΛΑ

    Καμία θεραπεία δεν έχει σωστά αποτελέσματα όταν δεν αναζητούνται τα αίτια.

    ΜΑΚΗΣ

    Δηλαδή αν μ' αρέσει το γλυκό Α αντί του γλυκού Β, και αναζητήσω τα αίτια, θα φτάσω στο σημείο να μου αρέσει το γλυκό Β αντί για το γλυκό Α;

    ΒΟΥΛΑ

    Φυσικά, αν πράγματι έχεις αποφασίσει μέσα σου να σου αρέσει το γλυκό Α και όχι το γλυκό Β.

    ΜΑΚΗΣ

    Μιλάς σοβαρά, Βούλα; Τι θα πει αν έχω αποφασίσει μέσα μου; To θέμα. είναι μου αρέσει ή δεν μου αρέσει.

    ΒΟΥΛΑ
    Μία θεραπεία που ασχολείται μόνο με την εξωτερική συμπεριφορά, ενισχύει τη νευρωτική άμυνα του θεραπευόμενου. Σκοπός μας είναι να απαλλάξουμε το θεραπευόμενο από τις άμυνές του και όχι να δημιουργήσουμε άλλες.

    ΜΑΚΗΣ

    Δηλαδή είσαι αντίθετη προς τις θεραπείες αποστροφής;

    ΒΟΥΛΑ
    Καλύτερα θα μπορούσαμε να τις πούμε καταναγκαστικές θεραπείες. Είναι πολύ οδυνηρές.

    ΜΑΚΗΣ

    Και ένα δόντι αν χρειαστεί, θα το βγάλουμε. Είναι κάτι to οδυνηρό, όμως είναι θεραπεία.

    ΒΟΥΛΑ

    Ένα δόντι μας το βγάζει ο οδοντογιατρός με τη θέλησή μας.

    ΜΑΚΗΣ

    Και στη θεραπεία αποστροφής πάει κανείς με τη θέληση του.

    ΒΟΥΛΑ

    Ναι, αλλά στο κουρδιστό πορτοκάλι όμως....

    ΜΑΚΗΣ

    To κουρδιστό πορτοκάλι δεν είναι το Άλφα και το Ωμέγα της θεραπείας της συμπεριφοράς.

    ΒΟΥΛΑ

    'Όταν εξαφανίζουμε ένα σύμπτωμα, χωρίς να θεραπεύσουμε τις αιτίες που το προκάλεσαν, μπορεί' στη συνέχεια να εκδηλωθεί με άλλη μορφή, όπως λ.χ. σαν ένα ψυχαναγκαστικό σύμπτωμα.

    ΜΑΚΗΣ

    Δηλαδή μπορεί και να τυφλωθώ; Γιατί' να φοβάμαι, αφού εγώ θα συνεχίζω και την θεραπεία της Ομάδας;

    ΒΟΥΛΑ

    Δεν είναι δυνατόν να διασπαστεί μία θεραπεία σε τμήματα και άλλα συμπτώματα να φύγουν με τη μία θεραπεία και άλλα με κάποια άλλη.


    ΜΑΚΗΣ


    Και τι χάνει κανείς δοκιμάζοντας;

    ΒΟΥΛΑ

    Αν υπήρχαν λύσεις με τέτοιες θεραπείες, δεν θα έψαχνε κανείς τότε τις αιτίες.

    ΜΑΚΗΣ

    Δηλαδή θα πρέπει πρώτα να περιμένω να δω αν θα κατάληξε σε κάποιο αποτέλεσμα η θεραπεία της Ομάδας και μόνο στη συνέχεια να αρχίσω μία θεραπεία συμπεριφοράς για το συγκεκριμένο σύμπτωμα;

    ΒΟΥΛΑ

    Θα μπορούσαμε να. συνεχίσουμε να μιλάμε επί' ένα χρόνο χωρίς να καταφέρω να σε κάνω να καταλάβεις. Για το λόγω αυτό θα πάμε σε κάτι άλλο. ©α παρατηρήσατε σήμερα ότι στο δωμάτιο που βρισκόμαστε είναι υπάρχει ένας μεγάλος οριζόντιος καθρέφτης και πάνω από το ταβάνι κρέμεται ένα μικρόφωνο. Καταλαβαίνετε για σε τι χρησιμεύουν αυτά;

    ΔΗΜΗΤΡΗΣ

    Μήπως θα τραγουδάμε και θα κάνουμε ηχογραφήσεις, ενώ συγχρόνως θα βλέπουμε και πως είμαστε;

    ΒΟΥΛΑ

    Βλέπω δεν σου λείπει το χιούμορ, Δημήτρη. Αυτός είναι ένας ειδικός καθρέφτης. Πίσω από τον καθρέφτη μπορούν να μας βλέπουν άλλοι, ενώ εμείς δεν τους βλέπουμε. To

  2. #2
    Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    59
    (η συνέχεια που.. δεν χώρεσε)
    ΚΩΣΤΑΣ

    Είτε είμαστε γιατροί\' είτε όχι, λειτουργούμε σαν γιατροί. Γι αυτό άλλωστε κάνουμε και αυτό το ιατρικό συμβούλιο. Για το λόγο αυτό πρέπει να έχουμε αλληλεγγύη μεταξύ μας. Θα πρέπει να συμπαρασταθούμε στη Ζωή έτσι ώστε ο ασθενής της να μη βρει εναλλακτική λύση σε μας και να ξαναγυρίσει πίσω σ\' αυτήν. Κάποια μέρα θα έρθει κάποιου άλλου η σειρά και θα έχει και εκείνος ανάγκη συμπαράστασης.

    ΒΙΒΗ

    Δεν συμφωνώ μαζί σας ότι θα πρέπει να περιοριστούμε μόνο σ\'αυτή την τακτική της αλληλεγγύης. Δεν εξετάσαμε το λόγο για τον οποίο ο κύριος αυτός μας έκανε ένα αίτημα που είναι τόσο ξένο και αντίθετο προς τον κανονισμό μας και την πρακτική μας. Ο τρόπος που δείχνει ότι απορρίπτει τους κανόνες του με κάνει να σκέπτομαι ότι βρίσκεται σε πραγματική σύγκρουση με τους στοιχειώδεις κανόνες της κοινωνίας μέσα στην οποία ζει\'. Θα μπορούσε να πει κανείς ότι αποτελεί κίνδυνο για τον εαυτό του και τους άλλους. To αίτημα του είναι απόρροια της νεύρωσής του και αν ενδίδαμε σ\' αυτό θα παίζαμε το παιχνίδι του και θα βοηθούσαμε στην επιδείνωση της κατάστασής του. Αν πάλι έχει φτάσει σε ψύχωση, τότε και για το λόγο αυτό και μόνο δεν μπορούμε να ασχοληθούμε μαζί του.
    ΣΟΥΛΑ
    Μια και δεν είναι εδώ να μας απαντήσει στα ερωτήματά μας, εσύ Βούλα, που ήσουν η μόνο που είχες μία συνέντευξη μαζί του, θα μπορείς ίσως να μας πεις τι θα έλεγε αυτός, αν ήταν εδώ μπροστά μας τώρα.
    ΒΟΥΛΑ
    Η συνάντηση που είχα μαζί του δυστυχώς δεν διάρκεσε πάνω από τρία λεπτά, επειδή μόλις διαπίστωσε ότι δεν ήμουν διατεθειμένη να του πω αν υπάρχουν ομάδες που ν\' αρχίζουν το απόγευμα και ποιοι είναι οι θεραπευτές για να επικοινωνήσει μαζί τους, αρνήθηκε να καθίσει να συζητήσει για πολλά άλλα ενδιαφέροντα θέματα που σχεδίαζα να του πω, όπως για παράδειγμα για το μη κερδοσκοπικό χαρακτήρα του Κέντρου μας. Έτσι δεν μπόρεσα επίσης να τον ρωτήσω ορισμένα πράγματα για τη ζωή του. Από την άρνησή του όμως να δεχτεί\' να συζητήσει άλλα πράγματα εκτός από τις ώρες λειτουργίας των ομάδων, δείχνει ένα άνθρωπο που είναι σε διαρκή σύγκρουση με το περιβάλλον του. Θα μπορούσαμε να εξετάσουμε ένα προς ένα τα συμπτώματα που θα μπορούσαν να τον εντάξουν σαν παρανοϊκή προσωπικότητα.
    ΖΩΗ
    Νομίζω Βούλα πως δεν ξεκινάς σωστά. Η συνήθης πρακτική είναι να εξετάζουμε τα συμπτώματα του ασθενή και να διαπιστώνουμε αν είναι ανάμεσα στα τέσσερα ή πέντε που χαρακτηρίζουν τα άτομα που εμπίπτουν στη συγκεκριμένη κατηγορία της παρανοϊκής προσωπικότητας που ανέφερες.
    ΒΟΥΛΑ
    41
    TO ΣΠΙΤΙ ME ΤΟΥΣ ΚΑΘΡΕΦΤΕΣ
    Μα δεν είναι σύμπτωμα. να μην μπορεί ένας ασθενής να συνεννοηθεί με το θεραπευτή του; Εκτός αυτού με ρώτησε πιεστικά μήπως είμαι κοινωνική λειτουργός και δεν είμαι ψυχολόγος. Φυσικά του απάντησα ότι είμαι ψυχοθεραπεύτρια, αλλά μου φάνηκε σαν να απάντησα σε έναν τοίχο. Μου είπε ότι δεν με ρώτησε αν είμαι ψυχοθεραπεύτρια, αλλά αν είμαι ψυχολόγος ή αν είμαι κοινωνική λειτουργός. Δεν χωράει καμία αμφιβολία. ότι είναι ψυχικά άρρωστος.
    ΤΑΚΗΣ
    Συμφωνώ με τη Βούλα. Αφού είναι σίγουρο ότι είναι ψυχικά άρρωστος θα πρέπει να τον εντάξουμε σε μία κατηγορία ανάλογα με τα συμπτώματα που ταιριάζουν στην περίπτωσή του. Δεν παρεκκλίνουμε από καμία αρχή από αυτές που ακολουθούμε πάντα.
    ΣΟΥΛΑ
    Βλέπω πως τελικά όλοι συμφωνούμε με την άποψη αυτή. Αφού η Βούλα δεν έχει αρκετά στοιχεία για να μας κατατοπίσει, τότε εσύ Ζωή θα μπορούσες ίσως να μας πεις δύο πράγματα για την προσωπικότητα αυτού του κύριου. Στο κάτω κάτω εσύ τον είδες και έξι φορές προτού διακόψει.
    ΖΩΗ

    Θα σε απογοητέψω μάλλον. Είναι αλήθεια ότι συναντηθήκαμε έξι φορές. \'Όμως δεν έχω μορφώσει άποψη γι\' αυτόν. Δεν έχει υποβληθεί\' σε ψυχολογικά τεστ. Τις δύο πρώτες συνεδρίες τις αφιερώσαμε στη λήψη ορισμένων τυπικών στοιχείων. Στην τρίτη συνεδρία του ζήτησα να μου συμπληρώσει ορισμένα πράγματα για τη ζωή του που δεν καλύφθηκαν από τις δύο πρώτες φορές. Την τέταρτη φορά έφαγα όλη την ώρα εξηγώντας του για ποιο λόγο είναι απαραίτητα τα ψυχολογικά τεστ. Την πέμπτη φορά, κατά τη συζήτηση, μου έδειξε ότι είναι ιδιαίτερα αγχωμένος με το πότε θα αρχίσει η ομάδα για να ενταχθεί\' σ\' αυτήν. Δεν μπόρεσα να τον πείσω, μου φαίνεται, ότι προτού να έμπαινε σ\' αυτήν θα έπρεπε να είχε δημιουργήσει μια σχέση εμπιστοσύνης με μένα. Επειδή πλησίαζαν οι διακοπές των Χριστουγέννων του είπα ότι θα κανόνιζα την εισαγωγή του στην ομάδα όταν θα συναντούσα τα μέλη -της ομάδας. Πράγματι, αμέσως μετά τις διακοπές τον είδα για έκτη φορά και του ανακοίνωσα ότι θα έμπαινε στην ομάδα μετά από ένα. μήνα περίπου. \'Όταν όμως του είπα τι ώρες είναι οι ομάδες μου, θύμωσε, επειδή καμία από αυτές δεν θα μπορούσε να παρακολουθήσει, όπως ισχυρίστηκε τουλάχιστο. Έτσι πέρασαν και οι έξη συνεδρίες χωρίς να σχηματίσω άποψη για την προσωπικότητά του και τα προβλήματά του. Αυτό που με παραξενεύει είναι ότι, παρόλο που βασίστηκα στο συναίσθημα της μεταβίβασης ή εξάρτησης που θα ανέπτυσσε σε σχέση με μένα, αυτή η μεταβίβαση δεν πραγματοποιήθηκε όπως φαίνεται, διαφορετικά θα αισθανόταν τρελά ερωτευμένος μαζί\' μου και θα δεχόταν οποιοδήποτε διακανονισμό του πρότεινα προκειμένου να μη με χάσει από τη ζωή του.

    ΚΩΣΤΑΣ

    Τόσο δύσκολο είναι να καταλάβεις τι έγινε; Ο άνθρωπος είδε τις συναντήσεις μαζί\' σου σαν κάτι το προπαρασκευαστικό για ένα μεταγενέστερο στάδιο, για το στάδιο στο οποίο θα έμπαινε στην ομάδα. Κατάλαβε ότι θα συμπλήρωνες ένα ορισμένο αριθμό συνεδριών προτού τον εντάξεις στην ομάδα. Έτσι η μεταβίβαση δεν θα συμπληρωνόταν πριν από το τέλος του προπαρασκευαστικού σταδίου. Αντίθετα, θα πρέπει να έχει αισθανθεί το συναίσθημα της μεταβίβασης με τη Βούλα, εκείνη τη στιγμή που την είδε και δεν κατάφερε τίποτα μαζί της. Μην ξεχνάμε ότι έστω και αν η συνάντηση αυτή κράτησε μόνο τρία λεπτά, ο άνθρωπος αυτός είχε προκαταβολικά επενδύσει πολλά σ\' αυτήν. Μάλλον θα έχει αισθανθεί αρνητική μεταβίβαση.

    ΒΟΥΛΑ

    Τώρα που άκουσα για την αρνητική μεταβίβαση, αρχίζω να ανησυχώ. Πώς αντιδρά κάποιος που αισθάνεται αρνητική μεταβίβαση και δεν έχει τη δυνατότητα να έρθει σε επαφή και να εκφραστεί με το δέκτη αυτού του συναισθήματος; Πολύ φοβούμαι ότι αυτός ο άνθρωπος θα επιδιώξει να με βλάψει. Αισθάνομαι ότι απειλούμαι. Θα πρέπει να πάρουμε τα μέτρα μας για να προστατευτούμε. Να συμφωνήσουμε εδώ όλοι ότι δεν θα του δώσουμε ποτέ την πληροφορία που θέλει. Να δοθούν οδηγίες στο τηλεφωνικό κέντρο, κάθε φορά που τηλεφωνάει να μην τον συνδέει κανείς με κανέναν από μας και κυρίως να μην ξεχαστεί η τηλεφωνήτρια και του δώσει την πληροφορία που θέλει.

    ΣΟΥΛΑ

    Αναλαμβάνω εγώ να ενημερώσω την τηλεφωνήτρια. Θα της πω επίσης, όποιες επιστολές στείλει αυτός σε οποιονδήποτε από μας, να τις δίνουν στη Βούλα για να τις αξιολογεί. Να μην ξεχάσουμε όμως το στόχο που βάλαμε προηγουμένως. Να του κάνουμε δηλαδή μία διάγνωση έστω και αν είναι απών, ώστε αν τον κρίνουμε επικίνδυνο να ζητήσουμε, με αίτηση, από τον Εισαγγελέα, να τον εισαγάγει σε νοσοκομείο για αναγκαστική θεραπεία. Εσύ Βούλα νομίζω ότι έχεις μαζί σου το βιβλίο με τα συμπτώματα. Διάβασέ μας τα συμπτώματα της παρανοϊκής προσωπικότητας.

    ΒΟΥΛΑ
    Διαβάζω τα συμπτώματα της \"παρανοϊκής προσωπικότητας\" με
    στοιχεία F60.0 (301.0):
    Ο ασθενής πιστεύει χωρίς επαρκή λόγο ότι οι άλλοι τον
    εκμεταλλεύονται, το βλάπτουν, τον ξεγελάνε.
    Διστάζει να εμπιστευτεί θέματά του σε άλλους από ένα αδικαιολόγητο
    φόβο, ότι αυτά θα χρησιμοποιηθούν εναντίον του.
    Βρίσκει κρυμμένα, μειωτικά ή απειλητικά νοήματα σε αθώα σχόλια ή
    γεγονότα
    Δεν συχωράει όταν τον πληγώνουν ή τον περιφρονούν.

    ΣΟΥΛΑ

    Νομίζω ότι με τα στοιχεία αυτά που συγκεντρώσαμε, θα μπορέσουμε να κάνουμε την αίτηση για τον εισαγγελέα. To ερώτημα που τίθεται πλέον είναι πως θα στοιχειοθετηθεί επαρκώς η αίτηση, ώστε να είναι ολοφάνερο ότι ο άνθρωπος αυτός αποτελεί απειλή για μας αλλά και για το κοινωνικό σύνολο γενικότερα. Σκέφτομαι ότι ίσως χρειαστούμε και άλλα στοιχεία. Πώς θα τα πάρουμε όμως, αφού ο μόνος που μπορεί να μας τα δώσει είναι ο ίδιος και φαίνεται ότι έχουν κοπεί πια οι γέφυρες με όλους μας.

    ΖΩΗ

    Θα πρότεινα, εφόσον μας έχει υποβάλει ένα ερώτημα, να τον καλέσουμε μέσω της γραμματέας μας να έρθει εδώ μπροστά μας, στο ιατρικό συμβούλιο και να υποστηρίξει την άποψή του. Έτσι εμείς θα τον έχουμε εξετάσει και το χαρτί που θα υπογράψουμε στη συνέχεια με τη διάγνωσή μας θα είναι πραγματικά απρόσβλητο. Θα του δώσουμε εξάλλου σχοινί για να κρεμαστεί μόνος του.

    ΤΑΚΗΣ

    Θα πρέπει να. είναι κουτός για να έρθει.

    ΚΩΣΤΑΣ

    Kι αν έρθει; Θα έρθει μπροστά μας και θα μιλήσει, γνωρίζοντας τι θέλει και εμείς θα του υποβάλουμε ερωτήσεις. Οι ερωτήσεις μας θα βγαίνουν από το φόβο μας όπως θα τον προβάλουμε, με τις ερωτήσεις που θα του κάνουμε και θα αντιδρούμε απέναντί του σαν να είμαστε εμείς οι ασθενείς. Έτσι θα μεταβληθούμε σε ομάδα. Ο άνθρωπος αυτός θέλησε να ενταχθεί σε ομάδα στο Κέντρο μας και εμείς θα του την προσφέρουμε με εμάς στο ρόλο των θεραπευόμενων. Προτιμώ να μη σχολιάσω περισσότερο.

    ΣΟΥΛΑ

    Όχι, αυτό θα ήταν το τελευταίο που θα θέλαμε να συμβεί. Θα συμπληρώσω λοιπόν εγώ την αίτηση με τα στοιχεία που εκφράστηκαν από σας και με τα οποία πιθανολογείται η αντικοινωνική του συμπεριφορά και η απειλή που αποτελεί ο ίδιος για μας. Για να μην απορριφθεί\' όμως η αίτηση λόγω ασάφειας, αφού αναφέρω ότι είναι επικίνδυνος για τη δημόσια τάξη και. την ασφάλεια των πολιτών, θα προσθέσω και τη φράση \"και ενδεχομένως και για τον εαυτό του\".

    ΑΥΛΑΙΑ

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Δεν το διαβασα ολο ακομα παρολο που το εχεις γραψει \"καλα\" δηλαδη ειναι ευαναγνωστο δεν ειναι ευκολο να το διαβασεις στην οθονη του υπολογιστη μιας και ειναι τεραστιο.
    Δικο σου ειναι το κειμενο?
    Αποσπασματικα το διαβασα...απο οτι καταλαβα στο τελος καποια γιατρος ανησυχει για την ακεραιοτητα της...και θελει να καλεσει εισαγγελεα,και με καποιο τροπο να τον διπλαρωσουν και να τον \"χωσουν\" σε κανα ψυχιατρειο.
    Μπορεις να μας πεις λιγο περισσοτερα...γιατι εγραψες το συγκεκριμενο κειμενο... δεν θελω να φανω αδιακριτος απλως ειμαι περιεργος και ενδιαφερομαι.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  4. #4
    Member
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    59
    keep walking,

    Για να καταλάβεις τι γίνεται σε μία ομάδα, καλό θα ήταν να διάβαζες το κείμενο που έφτιαξα για τους ρόλους που παίζουμε μέσα στο φόρουμ, με επιστημονική εξήγηση, από συγκεκριμένο βιβλίο, σύμφωνα με αναγνωρισμένα πορίσματα των συγγραφέων της «Ομαδικής Θεραπείας». Φυσικά, εδώ στο forum αυτό, ο σκοπός των συμμετεχόντων είναι, όπως κατάλαβα –με εξαίρεση εσένα και 2-3 άλλους – η νέκρωση της σκέψης, η ακινητοποίηση της κρίσης, η απαγόρευση και ο εξοστρακισμός της έρευνας και της διαπίστωσης, με σκοπό την ανταλλαγή ανούσιων προτάσεων πέντε το πολύ λέξεων, επιθυμιών και ιδεών ευδαιμονικού χαρακτήρα.

    Ως εκ τούτου, κοινή θα είναι η διαπίστωση ότι η μεγαλύτερη βλακεία του κόσμου θα είναι να σκεφτεί κανείς ότι το forum είναι μια ομάδα και υπακούει σε ορισμένους ψυχολογικούς κανόνες, τους οποίους δεν γνωρίζουν οι συμμετέχοντες (και ... προτιμούν μέχρι και να πεθάνουν παρά να τους διαβάσουν)

    Σκοπός των περισσοτέρων εδώ μέσα, όπως έχω καταλάβει είναι να συνεχίσουν να ζουν αυτοπαγιδευμένοι και αιχμάλωτοι της συμπεριφοράς την οποία δεν μπορούν να ελέγξουν και σκέψεων που ξεφεύγουν σε φράσεις πέντε το πολύ λέξεων.

    Στην ανάλυση που έκανα, υπάρχει διαπίστωση ότι για να προχωρήσει ο μηχανισμός της θεραπείας ομάδας –γιατί το φόρουμ είναι ομάδα έστω και αν δεν έχει αυτή την πινακίδα – απαραίτητη προϋπόθεση είναι οι συμμετέχοντες να καταλάβουν για ποιό λόγο αντιδρούν έτσι μέσα στην ομάδα. Αφού οι θεραπευτές τους ή οι τυχαίως περιφερόμενοι θεραπευτές του forum δεν λένε κουβέντα, λόγω άγνοιάς τους, είναι λογικό, αυτοί που έχουν βάλει σκοπό της ζωής τους να μην αλλάξουν ποτέ βελτιούμενοι, να θεωρούν την υψίστη βλακεία οποιαδήποτε προσπάθεια να τους περάσει ένα μήνυμα που δεν προέρχεται από τις αυθεντίες της επιστήμης, αυτούς στους οποίους καταφεύγουν και ποτέ δεν παίρνουν επαρκή και κατάλληλη βοήθεια.

    Αρνούμαι και εγώ με τη σειρά μου να δώσω εξηγήσεις. Προτιμώ να μείνουν τα πράγματα έτσι και αυτοί που βλέπουν αποσπάσματα επιστημονικού κειμένου μεταφρασμένα από την πορτογαλική, να αδιαφορούν, ή να μην μπορούν να κρατήσουν την κοιλιά τους από τα γέλια.

    Στο ερώτημά σου «για ποιό σκοπό» (όλοι με ρωτούν «με ποιό σκοπό;», «τί επιδιώκεις» μόνο εμένα!) έγραψα αυτό το θεατρικό έργο, απαντώ ότι, ήθελα να τονίσω ότι όσοι μαζεύονται σε ομάδες, είναι συνήθως δειλά άτομα και προσπαθούν να περάσουν βλακώδεις ιδέες με τη σφραγίδα της ισχύος των πολλών. Ένα σωρό βλακείες έχουν περάσει μέσα από ομάδες. Όλα τα αριστουργήματα της ανθρωπότητας όμως πέρασαν από ανθρώπους που εργάστηκαν και έβγαλαν συμπεράσματα μόνοι τους. Κρυπτόμενοι σε μια ομάδα, πολλοί άνθρωποι βγάζουν ένστικτα, κόμπλεξ, φόβους, αδικαιολόγητες ανησυχίες κλπ. Όσοι διαφωνούν, υποτάσσονται στη βλακώδη πλειοψηφία που εκφράζεται με ισχύ μιας κατά πλειοψηφία απόφασης, για να μη φανούν διαφορετικοί ή απλά... διαφωνούντες. Τα συμπεράσματα των ομαδικών συναθροίσεων είναι κατά κανόνα ανοησίες και διαστρέβλωση της πραγματικότητας. Επίσης ήθελα να τονίσω ότι σε μια ομάδα οι άνθρωποι φέρονται περίεργα και εκδηλώνουν έχθρα και αντιπαλότητα που δεν θα εξέφραζαν υπό κανονικές συνθήκες έξω από την ομάδα.

    Βιαστικά όπως διάβασες το κείμενο, δεν μοιάζει να κατάλαβες τις ανησυχίες της κυρίας που ανέφερες.

    Λυπάμαι, αλλά δεν προσφέρω στο κοινό περιλήψεις του έργου. Υπάρχουν πιο περιληπτικά κείμενα, πέντε λέξεων που θα τους είναι πιο ελκυστικά και τους προτρέπω να τα προτιμήσουν.


    Δεν προτίθεμαι να συνεισφέρω τίποτα άλλο! Ήδη με όλα αυτά που έχω γράψει, όσο ψάχνουν με μηχανές αναζήτησης θα βρίσκουν στοιχεία για κάθε θέμα που έθιξα. Μόνο τα μέλη του φορουμ θα ζουν μακάρια μέσα στην άγνοιά τους. Θα γράφω σε αμερικάνικα forums.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Και οι κατήγοροι των ομαδικών θεραπειών άτομα που δεν θέλησαν να δουν την δική τους αλήθεια και να την αλλάξουν και βρήκαν την πρόφαση ότι για την χάλια ζωή τους φταίνε οι ψυχοθεραπευτές και οι θεραπείες.......
    Η γιατρός μου μού είπε μια μεγάλη αλήθεια για εμένα...αλλά ήταν μεγάλη και δύσκολη να την εφαρμόσω.Λίγο πριν φύγω από το ιατρείο έτυχε να συναντήσω αυτή την αλήθεια μπροστά μου......και σκέφτηκα πάλι με τον παλιό τρόπο.......

    Οι θεραπευτές φίλε μου μπορεί όντως να έχουν τα χάλια τους αλλά αυτό δεν αποκλείει το δικό μας χάλι....

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •