Πρόβλημα με κολλητή
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    5

    Πρόβλημα με κολλητή

    Χαιρετώ την όμορφη παρέα σας.

    Θα ήθελα να μοιραστώ έναν προβληματισμό μου και να λάβω απαντήσεις που ίσως με βοηθήσουν.
    Το πρόβλημα που με απασχολεί εδώ και αρκετό καιρό είναι η κολλητή φίλη μου. Γνωριζόμαστε πάνω από 5 χρόνια, είμαστε ~25 ετών και έχουμε μοιραστεί μαζί πολλές χαρές και λύπες στο παρελθόν αλλά και πρόσφατα κιόλας. Το πρόβλημα είναι ότι τον τελευταίο χρόνο που έφυγε σε άλλη πόλη για δουλειά πιέζεται πολύ και έχει ελαχιστοποιηθεί η επικοινωνία μας. Έχει αλλάξει πολύ απέναντι μου και μου λείπει, δεν μου φτάνει η επικοινωνία που έχουμε.

    Πλέον βλέπω έναν άλλον άνθρωπο. Και εξηγώ τι εννοώ... Ας πούμε δεν είναι όπως πριν, έχω περάσει δύσκολα προβλήματα και δε μου στάθηκε όσο θα ήθελα, μην πω καθόλου. Και γενικά δεν βλέπω να νοιάζεται για προβλήματα μου. Το έχουμε συζητήσει και έχουμε τσακωθεί πολλές φορές, δεν αλλάζει κάτι. Η ίδια μου λέει πως νοιάζεται και ότι λίγο πολύ ζητάω πολλά. Τελος παντων. Δε θέλω να επικεντρωθείτε σε αυτό, αλλά σε κάτι άλλο που θα ρωτήσω παρακάτω.

    Να πω πως παρόλα αυτά, για την ίδια παραμένω ο νο1 άνθρωπος που θα συζητήσει ένα πρόβλημα της και την βοηθάω πολύ. Ενταξει άλλος θα πει ότι με χρησιμοποιεί στα προβλήματα της. Εγώ όμως εκτιμώ που εμπιστευεται εμένα πρωτα απ ολους, ακόμα και απο συγγενικά της πρόσωπα. Επίσης συχνά είμαι ο πρώτος που θα μάθω κάτι ευχάριστο. Γενικά ανοίγεται σε μένα για οτιδήποτε σχεδόν και παρά τις εντάσεις, ακόμα το κάνει.

    Θέλω να μου πείτε βρε παιδιά, εσείς τι στάση θα κρατούσατε στη θέση μου; Όσες φορές προσπάθησα να γίνω κάπως πιο ψυχρός απέναντι της δε τα κατάφερα. Παθαίνει κάτι, πάει τρελάθηκα, που εγωισμός για να κρατήσω μια πιο ψυχρή στάση;; Αλλά από την αλλη αυτή δεν ασχολείται όσο εγώ για δικά μου προβλήματα. Σε σημείο που μπορεί να μη σχολιάσει και τίποτα για κάτι που θα της πω ότι με απασχολεί. Ενώ παλιά με τις ώρες ασχολούταν για οτιδήποτε με προβλημάτιζε. Εντάξει έχει και τη δουλειά και τα δικά της και στο κάτω κάτω δεν είναι συμφεροντολογικές οι ανθρωπινες σχεσεις, δεν δίνω για να πάρω τα ίδια, αλλά με ενοχλεί που δεν της βγαίνουν αυθόρμητα κάποια συναισθήματα, να νοιαστεί περισσότερο για μένα...

    Δε θέλω να μπω σε λεπτομέρειες για ευνόητους λόγους (πχ τι προβλήματα ακριβώς και τι ακριβώς στάση κρατάει), όμως θέλω να μου πείτε τη γνώμη σας, αν δεν ήσασταν ευχαριστημένοι από μια φίλη κολλητή, αδελφική πιο σωστά, τι θα κάνατε; Ακούτε την καρδιά ή δείχνετε εγωισμό και απομακρύνεστε σιγά σιγά μήπως και συνειδητοποιήσει καλύτερα κάποια πράγματα και ανάλογα βλέπετε αντιδράσεις;

    Γενικά τι λέτε; Πως μπορεί να αισθάνεται; Ευπρόσδεκτη κάθε γνώμη.

    Ευχαριστώ προκαταβολικά και για το χρόνο σας.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα φιλε μου,Αυτη η κοπελα απο οτι καταλαβαινω βρισκεται σε μεταβατικη φαση στην ζωη της μιας κ μετακομισε κ ειναι πολυ πιθανον να αγωνιζεται να προσαρμοστει στην αλλαγη κατοικιας κ να νιωθει περιεργα,γιαυτο κ οι εντασεις κ η περιεργη της συμπεριφορα,Τωρα αυτο που κανει σχετικα με το οτι απαιτει εσυ να ασχολεισαι περισσοτερο με τα θεματα της παρα αυτη με τα δικα σου κατα την αποψη μου δηλωνει ανασφαλεια πιστευει οτι εσυ εισαι πολυ πιο ικανος για να της σταθεις κ να βρεις λυσεις απο οτι αυτη,Προσωπικα κινουμαι πολυ με το αυναισθημα κ αναλογα με το τι νιωθω για τον αλλον ετσι κ ειναι τρομερα σημαντικος για μενα δειχνω τρομερη κατανοηση κ δεν με πειραζει να κανω περισσοτερα πραγματα για αυτον απο οτι κανει αυτος για μενα,τωρα σε περιπτωση που καποιος δεν με γεμιζει κ παλι προσπαθω να βοηθησω ομως σε βαθος χρονου θα απομακρυνθω μπορει κ οριστικα,Τωρα για σενα εφοσον ειναι πολυ σημαντικη για σενα προτεινω να νοιαζεσαι για αυτην ετσι κ αλλιως

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εφοσον λες οτι τη γνωριζεις πολυ καλα κ βλεπεις ενα αλλο ανθρωπο το μονο που θα μπορουσα να υποθεσω ειναι οτι εχει διπλη προσωπικοτητα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by Giorgosss View Post
    ........
    Πλέον βλέπω έναν άλλον άνθρωπο. Και εξηγώ τι εννοώ... Ας πούμε δεν είναι όπως πριν, έχω περάσει δύσκολα προβλήματα και δε μου στάθηκε όσο θα ήθελα, μην πω καθόλου. Και γενικά δεν βλέπω να νοιάζεται για προβλήματα μου. Το έχουμε συζητήσει και έχουμε τσακωθεί πολλές φορές, δεν αλλάζει κάτι. Η ίδια μου λέει πως νοιάζεται και ότι λίγο πολύ ζητάω πολλά. Τελος παντων. Δε θέλω να επικεντρωθείτε σε αυτό, αλλά σε κάτι άλλο που θα ρωτήσω παρακάτω.
    ........
    Γενικά ανοίγεται σε μένα για οτιδήποτε σχεδόν και παρά τις εντάσεις, ακόμα το κάνει.

    Θέλω να μου πείτε βρε παιδιά, εσείς τι στάση θα κρατούσατε στη θέση μου; Όσες φορές προσπάθησα να γίνω κάπως πιο ψυχρός απέναντι της δε τα κατάφερα. Παθαίνει κάτι, πάει τρελάθηκα, που εγωισμός για να κρατήσω μια πιο ψυχρή στάση;; Αλλά από την αλλη αυτή δεν ασχολείται όσο εγώ για δικά μου προβλήματα. Σε σημείο που μπορεί να μη σχολιάσει και τίποτα για κάτι που θα της πω ότι με απασχολεί. Ενώ παλιά με τις ώρες ασχολούταν για οτιδήποτε με προβλημάτιζε. Εντάξει έχει και τη δουλειά και τα δικά της και στο κάτω κάτω δεν είναι συμφεροντολογικές οι ανθρωπινες σχεσεις, δεν δίνω για να πάρω τα ίδια, αλλά με ενοχλεί που δεν της βγαίνουν αυθόρμητα κάποια συναισθήματα, να νοιαστεί περισσότερο για μένα...

    Δε θέλω να μπω σε λεπτομέρειες για ευνόητους λόγους (πχ τι προβλήματα ακριβώς και τι ακριβώς στάση κρατάει), όμως θέλω να μου πείτε τη γνώμη σας, αν δεν ήσασταν ευχαριστημένοι από μια φίλη κολλητή, αδελφική πιο σωστά, τι θα κάνατε; Ακούτε την καρδιά ή δείχνετε εγωισμό και απομακρύνεστε σιγά σιγά μήπως και συνειδητοποιήσει καλύτερα κάποια πράγματα και ανάλογα βλέπετε αντιδράσεις;

    Γενικά τι λέτε; Πως μπορεί να αισθάνεται; Ευπρόσδεκτη κάθε γνώμη.

    Ευχαριστώ προκαταβολικά και για το χρόνο σας.
    οπως λες και μονος σου, η ιδια εχει εντελως διαφορετικη αποψη απο σενα για το αν σε βοηθαει, οποτε θεωρωντας οτι μπορει εκεινη να εχει δικιο κι οχι εσυ, προχωραω οπως προτεινες σε αυτο που τελικα ρωτας.

    αυτο που βλεπω, ειτε σε βοηθαει αρκετα ειτε οχι, ειναι οτι εσυ εισαι υπερβολικα κρεμασμενος πανω της σε οτι αφορα τις συναισθηματικες σου αναγκες.
    εφοσον για σενα δεν ανταποκρινεται, ή οχι οσο θα θελες, σου προτεινω να κανεις το ιδιο.
    οχι να γινεις ψυχρος οπως ειπες η να της κρατας μουτρα, αυτα ειναι ανωριμοτητες κι αν σκεφτεσαι να κανεις τετοια χαζα, καλυτερα να ξεκοψεις εντελως.
    αυτο που προτεινω, ειναι να μην εξαρτασαι ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ απο την συγκεκριμενη φιλη.
    δοκιμασε να εξελιξεις κι αλλες φιλικες σου σχεσεις κι αν δεν εχεις, δοκιμασε να τις αποκτησεις.
    δεν εχουμε ολοι τις ιδιες αναγκες επικοινωνιας με ολους μας τους φιλους και ειναι καλο να υπαρχει μια ισορροπια.
    ο φιλος που δεν θελει να σε βλεπει η να σου μιλαει ΤΟΣΟ πολυ οσο θελεις εσυ, δεν σημαινει οτι δεν σε αγαπα η οτι δεν νοιαζεται. μπορει απλα να θελει περισσοτερο χωρο ΔΙΚΟ ΤΟΥ, η με αλλους ανθρωπους, τον συντροφο του, κλπ
    εχουν αλλαξει και οι ηλικιες σας, απο 20 γινατε 25, προστεθηκαν δουλειες, υποχρεωσεις, πιθανον κι αλλες ανθρωπινες σχεσεις, ισως κι ενας συντροφος. δεν μπορουν να ειναι οι φιλιες μας σαν εκεινες του δημοτικου που ειμασταν 24/7 ονλαιν με την κολλητη μας γιατι η ζωη μας ηταν σπιτι- σχολειο. υπαρχουν κι αλλες δραστηριοτητες, πλεον.
    ΧΑΛΑΡΩΣΕ λιγο..

    αυτο που πιθανολογω οτι μπορει να αισθανεται, ειναι πιεση εκ μερους σου και δυσαρεσκειες εκ μερους σου...

  5. #5
    Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    37
    Εγώ θέλω καταρχήν να ρωτήσω: Μήπως αυτή η φιλία μέσα σου έχει εξελιχθεί συναισθηματικά κ υπάρχουν κ ερωτικά συναισθήματα για το κορίτσι;Μήπως αυτή η απόσταση έβγαλε απο μέρους σου συναισθήματα κ πράξεις,που ποτέ πριν δεν είχες εντοπίσει να υπάρχουν;Υπάρχει περίπτωση η φίλη σου να έχει εντοπίσει κάτι τέτοιο κ να έχει τρομοκρατηθεί,μήπως αλλάξει η φύση της σχέσης σας;
    Αν όλα αυτά δεν ισχύουν σίγουρα,τότε μετά θα συμφωνήσω με τη remedy,πως θα πρέπει να χαλαρώσεις λίγο.Γι αυτήν όλο αυτό,που ζει είναι καινούριο,ενω εσύ είσαι στην ίδια ζωή κ ρουτίνα χάνοντας βέβαια ένα σημαντικό κομμάτι,που είναι η φίλη σου.Θα πρέπει νομίζω να της δώσεις λίγο χώρο κ ναι να σε αναζητήσει κ εκείνη λίγο,να συνειδητοποιήσει δηλαδή,τι σημαίνεις για τη ζωή της.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ;Υπάρχει περίπτωση η φίλη σου να έχει εντοπίσει κάτι τέτοιο κ να έχει τρομοκρατηθεί,μήπως αλλάξει η φύση της σχέσης σας;
    δικαιολογιες δικαιολογιες κ ακομη περισσοτερες δικαιολογιες εχω βαρεθει να βλεπω καχυποπτους ανθρωπους που φανταζονται οτι τα παντα απο οσα βλεπουν ειναι σχεσεις ενω δε γνωριζουν τι συμβαινει

    δε γινετε καπιον να λες οτι τον ξερεις καλα κ μετα μια μερα να λες οτι δε τον αναγνωριζεις θα ηταν εξαρχης διπλη προσωπικοτητα κ δε θα το ειχες παρει χαμπαρι σιγουρα θα υπηρχαν πραγματα που θα σου ειχαν ξεφυγει κ δε θα τα ειχες παρατηρισει αρα δε την ηξερες κ τοσο καλα απ οτι φαινετε

    οι ανθρωποι ειναι ικανοι να παρουσιασουν οτι δικαιολογια τους κατεβει προκειμενου να καλυψουν τις αλαγες που συμβαινουν μεσα τους αρα οσο τσιμπας το δολωμα αυτοι τοσο βολευονται ετσι.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    875
    Ίσως η κοπέλα να έχει κάποια σχέση με κάποιον και να νιώθει άβολα να δείξει ότι έχει άντρα φιλο η να το είπε στην σχέση της κι εκείνος να μην θέλει τέτοια πράγματα. Η μπορεί να σε ερωτεύτηκε και να θέλει να το αποφύγει αυτό το πράγμα με το να αποφεύγει εσένα. Τι να πω; απλά σκέψεις κάνω. Ρώτησε την τι μπορεί να συμβαίνει

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αν θες να τα πας καλα με μια διπλη προσωπικοτητα θα πρεπει να το φιλοσοφησεις αλυπητα για να τα βγαλεις περα αν δεν εισαι διατεθημενος να το κανεις μη το παλευεις τσαμπα.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Γιωργαρε εισαι υπερβολικος.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    αλεξανδρε_77 εχεις επισκεφτει ποτε καποιον ειδικο, πχ ψυχολογο-ψυχιατρο?

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    να τους επισκευτειτε εσεις αν θελετε εγω ετσι ειμαι κ σε οπιον αρεσω..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    καλα ντε μια απορια ειχα!

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Ο άνθρωπος δεν θα πρέπει να παλεύει να εξαφανίσει τα σύνδρομά του, αλλά να συντονιστεί με αυτά, γιατί είναι αυτά που κατευθύνουν την επαφή του με τον κόσμο.
    Ζίγκμουντ Φρόυντ

  14. #14
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    να τους επισκευτειτε εσεις αν θελετε εγω ετσι ειμαι κ σε οπιον αρεσω..
    χαχχααχα!
    Σε μένα αρέσεις Άλεξ :)

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ετσι ακριβως ειναι αν καπιος ειναι στα αληθεια μια διπλη προσωπικοτητα οσα βηματα μπροστα κ αν κανει οσο κ αν το παλεψει να αλαξει χαρακτηρα αποψεις κ σταση ζωης οι επαφες που θα εχει με τους αλλους θα τον γυρισουν παλι πισω στον αληθινο του εαυτο.

    κανεις δε καταφερε να ζησει ερημιτης σε τιποτα κατσαβραχα μακρια απο ολους κ ολα αν γινοταν εγω πρωτος θα το εκανα αλλα αν το εκανα θα ειχα τωρα αποδημησει εις Κυριον

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Η κολλητή μου
    By Anonymous :/ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 16-05-2014, 18:06
  2. Ερωτευμενος με την κολλητη μου
    By heyy61 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 16-10-2013, 15:23
  3. Πρόβλημα με την "κολλητή" μου.
    By LORA17 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 23
    Last Post: 02-07-2013, 14:29
  4. Εγώ, η κολλητή μου και ο άντρας της...
    By x-ray in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 21-01-2010, 16:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •