Σχέσεις και σχιζοειδής διαταραχή προσωπικότητας. - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 25 of 25
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    875
    Το βιβλιάριο έστω που γράφει αν παίρνει φαρμακευτική αγωγή. Θέλω να καταλήξω ότι μπορεί να μην λέει αλήθεια ότι ο γιατρός του είπε ότι κάτι έχει. Δεν το λέω γι'αυτό απαραίτητα να τον αφήσει επειδή προσπαθεί να απεξαρτηθεί από ουσίες. Όλοι σε δύσκολες στιγμές μπορεί κάπου να μπλεξουμε και το ότι προσπαθεί είναι καλό. Το λέω περισσότερο για την συμπεριφορά που έχει εκείνος ο άνθρωπος που μοιάζει λίγο σαν να μην ξέρει τι θέλει
    Last edited by nikiii; 02-12-2014 at 02:27.

  2. #17
    ναι όντως είναι σαν να μην ξέρει τι θέλει... ή σαν να μην ξέρει πως να το πάρει... εγώ ρώτησα πάντως την ηλικία τους... γιατί κι εγώ κάπως έτσι ήμουνα, σαν τον τυπάκο στα 20 ήθελα αλλά συναισθηματικά δεν μπορούσα γιατί φοβόμουν... και γι αυτό τον πιστεύω άλλωστε... πάντως μπορεί να λέει και αλήθεια και να μην θέλει να φαίνονται στο βιβλιάριο του ψυχοφάρμακα και οι λόγοι είναι πολλοί δυστυχώς... πάντως εγώ θα ντρεπόμουνα να του πω δεν σε πιστεύω δείξε μου χαρτί ή βιβλιάριο ή οτιδήποτε...

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    875
    Κι εγώ θα ντρεπόμουν να το πω τουλάχιστον με αυτόν τον τρόπο. Πάντως αν έχει κάποια διαταραχή και παίρνει φάρμακα μπορεί απλά να ρωτήσει τι φάρμακο παίρνει και να ψάξει στο ίντερνετ σε τι βοηθάει αυτό η απλά να τον ρωτήσει τι του είπε ότι έχει ο γιατρός. Φυσικά όλα αυτα αν το φέρει η κουβέντα. Κάπου αυτή η συμπεριφορά από οποιαδήποτε κατάσταση και να προέρχεται σου εξαντλεί και την υπομονή αλλά και την αυτοπεποίθηση ειδικά όταν ο άλλος μένει μόνο στα λόγια στο ότι κι αυτόν δεν του αρέσει αυτό που κάνει και ίσως να προσπαθεί να σε μπερδέψει σκόπιμα απλώς

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    το παν ειναι ενα! αν δεν νιωθεις ΕΣΥ ασφαλης...γιατι εχεις προσδοκιες απο αυτην την σχεση?
    αυτο πρεπει να σκεφτεις κ να επικεντρωθεις σε ΣΕΝΑ κ οχι σε αυτον.να διερευνησεις τις επιλογες σου εις βαθος με αυτην την αφορμη..
    ξεκιναμε μια σχεση με καποιον που εκτος απο εξωτερικη εμφανιση που μας αρεσει αρχικα, μας εμπνεει κ μια εσφαλεια κλπ..
    το θεμα ειναι ΕΣΥ γιατι εχεις επιλεξει μια τοσο δυσκολη κατασταση?σου αρεσουν τα "δυσκολα"? σου αρεσει που σου κανει σκωτσεζικο ντους?
    μπορεις να επιβιωσεις σε μια τετοια σχεση..? κ αν λοιπον σου αρεσουν τα "σκωτσεζικα ντους"...κ επιλεγεις εναν τετοιον ανθρωπο με αυτην την συμπεριφορα ...αυτο δεν ειναι κατι που χρηζει περαιτερω διερευνησης? θελω να πω..το με πιο απλα λογια...
    καποτε εγω μικρη ..τα φτιαχνα μονο με ναρκωμανεις..πονεσα πολυ απο αυτες τις επιλογες μου, μεχρι που με την ψυχοθεραπεια καταλαβα οτι εγω εφταιγα που τους επελεγα κ οχι εκεινοι..
    δεν ειπα οτι φταιει ο ανθρωπος τωρα..απλα ο τυπος εχει κ καποια ψυχικη διαταραχη κ ειανι κ πρωην χρηστης.
    γνωριζεις οτι το ασφαλες διαστημα για εναν πρωην χρηστη ειναι 5 χρονια αποχης απο πρεζα κλπ?
    αν λοιπον πιστευεις οτι μπορεις να το σηκωσεις ολο αυτο το φορτιο, μην απορεις γιατι ο ανθρωπος ειναι ετσι..
    δεν αλλαζουμε κανεναν κ δεν μπορουμε ποτε να αλλαξουμε κανεναν.
    κοιτα βαθια μεσα σου κ δες γιατι επιλεγεις τοσο "δυσκολες καταστασεις"..
    η αληθεια ειναι μεσα μας.(κλισε αυτο αλλα κολλαει ρε γαμωτο)..

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    10
    Quote Originally Posted by καθευτης View Post
    το ότι δεν νιώθεις να κάνεις κάτι τέτοιο είναι όκ το να μην το κάνεις γιατί είναι πολυ ψυχρό μου κάνει λίγο σαν να τον λυπάσαι και αυτός δεν είναι λόγος να μένουμε σε σχέσεις... πόσο μάλιστα να ξεκινάμε σχέσεις.. το ότι αποφασίζουμε να φύγουμε δεν σημαίνει πως παρατάμε τον άλλον αν και στην ουσία αυτό γίνεται, δεν είναι ο σκοπός μας και ούτε μπορούμε να μένουμε κάπου που δεν μας αρέσει γι άυτο το λόγο...
    όσο για την αγάπη δεν έβλαψε ποτέ κανέναν... μόνο καλό κάνει... το θέμα είναι πόσο υγειές είναι να αγαπάμε κάποιον που μας φέρεται άσχημα ή δεν μπορεί να εκτιμήσει την αγάπη μας και πόσο αγαπαμε τον εαυτό μας όταν επιλέγουμε να αγαπάμε τέτοια άτομα...
    να σου πω επίσης πως εγώ τον πιστεύω τον τύπο..
    δεν πιστεύω πως έχει άλλη σχέση ούτε πως δεν σε θέλει... πιστεύω πως δεν έχει πάρει όταν έπρεπε και δεν ξέρει ούτε πως να δώσει ούτε πως να διαχειριστεί το ότι του δίνεις τώρα
    ... ειδικά αν μιλάμε για μικρές ηλικίες... 20-25... τι ηλικίες έχετε?
    και θα σου ξαναπώ αυτά που σου είπε η ρεμ για το ρόλο της νοσοκόμας με βρίσκουν απολύτως σύμφωνη... πρόσεξε μην αναλωθείς σ' αυτόν τον ρόλο και χάσεις τον δικό σου και επίσης βοήθεια που δεν σου ζητήθηκε και την δίνεις το πιθανότερο είναι να μην μπορέσει να την δεχτεί, σε αυτή τη φάση τουλάχιστον
    και 6 μήνες αποχής από τις ουσίες είναι πολυ σημαντικό θεμα αλλά μην το δένεις κι όλας πως ξέμπλεξε...
    αυτός θεραπεία για την διαταραχή του και για την απεξάρτηση του δεν κάνει? ξέρεις αν παίρνει φαρμακευτική αγωγή?


    απ΄την στιγμή που έχει διαγνωστεί από ειδικούς μία διαταραχή γιατί δεν έχει συγκεκριμένο από αυτούς και πρέπει να το κάνεις εσύ?


    οσον αφορα τον εθισμο του ειναι σε αναρρωση 2 χρονια τωρα.. οντως παιρνει αγωγη ελαφριας μορφης.. οντως δεν εχει παρει την αγαπη η την ποσοτητα αγαπης απο την οικογενεια του και σε αυτο ταιριαζουμε πολυ. εμενα ολο αυτο με εχει κανει υπερευαισθητη οσον αφορα τους ανθρωπους και τη σχεση μου με αυτους. δινω πολυ βαση σε αυτο και γενικως με διακατεχει η ευγενεια , η καλοσυνη , σε καμια περιπτωση δεν θα μιλησω ασχημα σε καποιον.. η αληθεια ειναι οτι στην αρχη οταν δηλαδη βρεθηκαμε και σεξουαλικως δεν ηταν καθολου ετσι .. ηταν παρα πολυ ανοιχτος και παρορμητικος .. αυτο εμενα με φοβιζε γιατι ηταν σε ενα σταδιο αναρρωσης και ειναι , που δεν "προτεινεται" να ασχολεισαι εγκεφαλικα και πρακτικα με τον ερωτα σου και ΜΟΝΟ και γενικοτερα για ολους μας. οποτε τον προσγειωσα πριν γινει καποιο κακο, κυριως μιλαω παντα οσον αφορα την υγεια του. απο τοτε λοιπον , προφανως και τον "σοκαρα" , εσπασε κατι μεσα του και ως ανθρωπος που οντως φοβαται να εμπιστευτει τον οποιοδηποτε , για να μην πληγωθει , αθελα μου τον πληγωσα .. κι απο εκει ξεκινησε η ασταθης συμπεριφορα. απο τοτε ομως του δειχνω πως εγω ειμαι εδω γι αυτον και τα συναισθηματα που εχω γι αυτον δεν ειναι παρα σταθερα και ρεαλιστικα. μου εχει ανοιχτει αρκετα πλεον και αυτο το αναγνωριζει το οτι ειμαι ενας ανθρωπος του περιβαλλοντος του που ξερει το κατι παραπανω γι αυτον και ειναι ενα βημα κι αυτο.

    ναι δεν μου αρεσει το σκοτσεζικο ντουζ. το χω περασει και στο παρελθον και δεν το αντεχω. το θεμα μου ειναι οτι δεν εχω και την δυναμη να μην σηκωσω το τηλεφωνο οταν θα με αναζητησει , να μην ανοιξω την πορτα οταν θα ερθει εξω απο το σπιτι μου γενικως δεν μπορω να σταματησω το συναισθημα μου. το θεωρω βασανιστικο πολυ περισσοτερο απο αυτο που ζω μαζι του τωρα.

    αντιλαμβανομαι πως ειναι ενας ανθρωπος που τωρα αρχιζει να ζει . (σημειωνω οτι ειναι 31 χρονων, εγω 33).. ειναι απολυτα φυσιολογικο να θελει να δει τον εαυτο του μεσα στη καθημερινοτητα του. δεν ειμαι ανθρωπος που του αρεσει το γατζωμα. απεναντιας υποστηριζω την ελευθερια του ατομου οσο δεν παει. δεν μπορω ουτε να δεχτω πως θελει αντιποινα και μου συμπεριφερεται ετσι γιατι τον πονεσα .. ουτε οτι ειναι χειριστικος .. κι αν το κανει αυτο σιγουρα ειναι αθελα του και σιγουρα το αναγνωριζω και το εκφραζω στον ιδιο. πιστευω πως εχει πολυ αγαπη μεσα του να δωσει και με πληγωνει πολυ το γεγονος που σε εκεινο τον ομορφο ενθουσιασμο του εγω του εκοψα τα φτερα. με πληγωνει επισης το γεγονος που ενω λεω οκ αστον να ζησει , γιατι οντως θελω το καλο του και τον αγαπαω κι ας αυτο ειναι μακρια μου, εκεινος σαν να το καταλαβαινει και εμφανιζεται, εστω και με ενα τηλεφωνημα για να δει τι κανω.

    γι αυτο και ειμαι λοιπον λιγο στα χαμενα. φοβαμαι μην το να εξαφανιστω θα ειναι γι αυτον μια απορριψη και τον πληγωσω ακομη περισσοτερο. θελω να του παρεχω ασφαλεια σε αυτο , οπως μου παρεχουν κι εμενα οι φιλοι μου. πανω απο ολα και το τονιζω , για μενα οποιοσδηποτε συναναστρεφομαι και επιτρεπω στο να με γνωρισει , ειναι φιλος μου, ειναι οικογενεια μου. γι αυτο και δεν μπορω να τα παραταω τοσο ευκολα. ισως ειναι ρομαντικο και παιδικο ως σκεψη ολο αυτο , αλλα ναι πιστευω πααααρα πολυ στην αγαπη . πιστευω οτι ειναι το κυριαρχο ολων.

    σας ευχαριστω



    δεν πιστεύω πως έχει άλλη σχέση ούτε πως δεν σε θέλει... πιστεύω πως δεν έχει πάρει όταν έπρεπε και δεν ξέρει ούτε πως να δώσει ούτε πως να διαχειριστεί το ότι του δίνεις τώρα
    το συγκεκριμενο μου το ειπε και ο ιδιος..

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    εξακολουθω να πιστευω οτι ωραιοποιεις την κατασταση στο ερωτικο της μερος, βασιζομενη στο ιατρικο ιστορικο.
    παρολα τα προβληματα του, μπορει απλα να μην θελει αρκετα .

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2011
    Location
    In this old house where every door is open
    Posts
    2,572
    μη μπλεκεις με προβληματα και προβληματικους. Και το λεω ως η ιδια προβληματικη. Βρες κατι οσο πιο πολυ γινεται νορμαλ και υγιες. Δεν εισαι σωτηρας να σωσεις ολους του ζαβους. Και επισης το λεω αυτο ως "σωτηρας". Μια προβληματικη σωτηρας! Χαχαχα. Τεσπα δεν ειναι αναγκη να ειμαστε πολλες. Κοιτα και τον εαυτο σου λιγο να περνας καλα. Φυγε απο δαυτον!!!!!

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by paris11 View Post
    οσον αφορα τον εθισμο του ειναι σε αναρρωση 2 χρονια τωρα.. οντως παιρνει αγωγη ελαφριας μορφης.. οντως δεν εχει παρει την αγαπη η την ποσοτητα αγαπης απο την οικογενεια του και σε αυτο ταιριαζουμε πολυ. εμενα ολο αυτο με εχει κανει υπερευαισθητη οσον αφορα τους ανθρωπους και τη σχεση μου με αυτους. δινω πολυ βαση σε αυτο και γενικως με διακατεχει η ευγενεια , η καλοσυνη , σε καμια περιπτωση δεν θα μιλησω ασχημα σε καποιον.. η αληθεια ειναι οτι στην αρχη οταν δηλαδη βρεθηκαμε και σεξουαλικως δεν ηταν καθολου ετσι .. ηταν παρα πολυ ανοιχτος και παρορμητικος .. αυτο εμενα με φοβιζε γιατι ηταν σε ενα σταδιο αναρρωσης και ειναι , που δεν "προτεινεται" να ασχολεισαι εγκεφαλικα και πρακτικα με τον ερωτα σου και ΜΟΝΟ και γενικοτερα για ολους μας. οποτε τον προσγειωσα πριν γινει καποιο κακο, κυριως μιλαω παντα οσον αφορα την υγεια του. απο τοτε λοιπον , προφανως και τον "σοκαρα" , εσπασε κατι μεσα του και ως ανθρωπος που οντως φοβαται να εμπιστευτει τον οποιοδηποτε , για να μην πληγωθει , αθελα μου τον πληγωσα .. κι απο εκει ξεκινησε η ασταθης συμπεριφορα. απο τοτε ομως του δειχνω πως εγω ειμαι εδω γι αυτον και τα συναισθηματα που εχω γι αυτον δεν ειναι παρα σταθερα και ρεαλιστικα. μου εχει ανοιχτει αρκετα πλεον και αυτο το αναγνωριζει το οτι ειμαι ενας ανθρωπος του περιβαλλοντος του που ξερει το κατι παραπανω γι αυτον και ειναι ενα βημα κι αυτο.

    ναι δεν μου αρεσει το σκοτσεζικο ντουζ. το χω περασει και στο παρελθον και δεν το αντεχω. το θεμα μου ειναι οτι δεν εχω και την δυναμη να μην σηκωσω το τηλεφωνο οταν θα με αναζητησει , να μην ανοιξω την πορτα οταν θα ερθει εξω απο το σπιτι μου γενικως δεν μπορω να σταματησω το συναισθημα μου. το θεωρω βασανιστικο πολυ περισσοτερο απο αυτο που ζω μαζι του τωρα.

    αντιλαμβανομαι πως ειναι ενας ανθρωπος που τωρα αρχιζει να ζει . (σημειωνω οτι ειναι 31 χρονων, εγω 33).. ειναι απολυτα φυσιολογικο να θελει να δει τον εαυτο του μεσα στη καθημερινοτητα του. δεν ειμαι ανθρωπος που του αρεσει το γατζωμα. απεναντιας υποστηριζω την ελευθερια του ατομου οσο δεν παει. δεν μπορω ουτε να δεχτω πως θελει αντιποινα και μου συμπεριφερεται ετσι γιατι τον πονεσα .. ουτε οτι ειναι χειριστικος .. κι αν το κανει αυτο σιγουρα ειναι αθελα του και σιγουρα το αναγνωριζω και το εκφραζω στον ιδιο. πιστευω πως εχει πολυ αγαπη μεσα του να δωσει και με πληγωνει πολυ το γεγονος που σε εκεινο τον ομορφο ενθουσιασμο του εγω του εκοψα τα φτερα. με πληγωνει επισης το γεγονος που ενω λεω οκ αστον να ζησει , γιατι οντως θελω το καλο του και τον αγαπαω κι ας αυτο ειναι μακρια μου, εκεινος σαν να το καταλαβαινει και εμφανιζεται, εστω και με ενα τηλεφωνημα για να δει τι κανω.

    γι αυτο και ειμαι λοιπον λιγο στα χαμενα. φοβαμαι μην το να εξαφανιστω θα ειναι γι αυτον μια απορριψη και τον πληγωσω ακομη περισσοτερο. θελω να του παρεχω ασφαλεια σε αυτο , οπως μου παρεχουν κι εμενα οι φιλοι μου. πανω απο ολα και το τονιζω , για μενα οποιοσδηποτε συναναστρεφομαι και επιτρεπω στο να με γνωρισει , ειναι φιλος μου, ειναι οικογενεια μου. γι αυτο και δεν μπορω να τα παραταω τοσο ευκολα. ισως ειναι ρομαντικο και παιδικο ως σκεψη ολο αυτο , αλλα ναι πιστευω πααααρα πολυ στην αγαπη . πιστευω οτι ειναι το κυριαρχο ολων.

    σας ευχαριστω





    το συγκεκριμενο μου το ειπε και ο ιδιος..
    εχεις επιλογη λοιπον..να εισαι αλτρουιστρια ? ή οχι?
    εξαρταται μονο απο τις δικες σου δυναμεις..
    μονο εσυ ξερεις κ μονο εσυ θα επιλεξεις.
    τι διαπραγματευεσαι αληθεια εφοσον εχεις παρει αποφαση να του σταθεις"
    βλεπω κ ακουω οτι ξερεις ακριβως τι παιζει με τον ανθρωπο αυτο..αρα λοιπον..λή το βλεπεις αλτρουιστικα κ προχωρας μαζι του στηριζοντας τον...βαζοντας στην ακρη τον εαυτο σου(τους πονους σου, τις λαχταρες σου για κατι παραπανω) ή δεν το βλεπεις αλτρουιστικα κ φευγεις.
    εγω για παραδειγμα ...οταν ο δικος μου ξαναμπλεξε με πρεζα τον εγκατελειψα κ πονεσα τοσο πολυ που εφτασα στον ψυχιατρο κ του ζηταγα να μου κανουν ηλεκτροσοκ για να μην νιωθω...(πιστευα οτι με το ηλεκτροσοκ θα καψω τον εγκεφαλο κ δεν θα νιωθω)..τοσο χαλια...απο κει κ περα..να ξερεις κ να εισαι ετοιμη πως ο ανθρωπος αυτος καποια στιγμη μπορει να κανει κ καποαι υποτροπη οσον αφορα την χρηση ουσιων...κ μπορει κιολας να κλειστει κ αλλο στον εαυτο του περισσοτερο απο οσο εχει κλειστει τωρα.
    αυτο λοιπον ειναι δικο σου ρισκο κ δικη σου επιλογη αν θα επιμενεις να σηκωνεις τηλεφωνα κ να ανοιγεις την πορτα σου..να γνωριζεις παντα κ τις συνεπειες.
    απο κει κ περα..εγω προσωπικα θα εψαχνα κ πιο βαθια μεσα μου για να δω κατα ποσο μπορω να επιβιωσω σε μια τετοια σχεση κ για ποιον λογο μου αρεσει τοσο πολυ μια τετοια προκληση(οπως κ να χει ο ανθρωπος ειναι προβληματικος..κ εσενα σου αρεσει να βοηθας )//αρα μηπως απο μικρη εχεις υιοθετησει εναν ρολο νοσοκομας στις σχεσεις σου(ειναι ψυχαναλυτικουρα αυτο που λεω τωρα αλλα μπορει να βοηθησει να κατανοησεις τους παγιωμενους ρολους που βαζεις τον εαυτο σου).
    Επιπλεον θεσε το εξης ερωτημα στον εαυτο σου "αν καποια στιγμη ο ανθρωπος αυτος κανει υποτροπη με τις ουσιες ή κλειστει περισσοτερο στον εαυτο του...ή μπουκωνει διαφορα φαρμακα για να εχιε ισορροπια ή γινει απροβλεπτος..εγω μπορω να το σηκωσω ολο αυτο?εχω τοση ανοχη?"
    αυτα σκεψου κ δες τι θα κανεις.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    504
    Ακομα και αν εχει καποια διαταραχη γιατι τον εβγαλες ψυχωτικο ελεος!Τωρα θα συμφωνησω με τους αλλους η θα παιζει κατι αλλο η θα εχει ανασφαλιες και θα φερεται περιεργα ψαχτο οπως μπορεις αν εχει αλλη,αν ισχιει το δευτερο καντον να αισθανθει ασφαλια.

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Όταν κάποιος είναι ερωτευμένος δεν μπορεί να δει τα πράγματα ξεκάθαρα. Επίσης, πολύ συχνά μεταφράζει το ερωτικό ενδιαφέρον που έχει για τον άλλον, σε ανθρώπινο ενδιαφέρον.
    Ειδικά όταν ο άλλος δείχνει σημάδια απομάκρυνσης, συχνά εφευρίσκει λόγους για του οποίους ο άλλος χρειάζεται βοήθεια, ώστε να παραμένει κοντά του.
    Τις περισσότερες φορές, όταν κάποιος πάει κι έρχεται, υπάρχει άλλο πρόσωπο. Ή, δεν θέλει αρκετά, αλλά δεν θέλει να ξεκόψει οριστικά.
    Η πιο συχνή δικαιολογία είναι ότι φοβάται να δεθεί.
    Επίσης, στις περισσότερες των περιπτώσεων, ένας εξαρτημένος θα δηλώσει ότι βρίσκεται σε απεξάρτηση. Ή ότι έχει απεξαρτηθεί (επειδή έμεινε μακριά κάποιο διάστημα από τις ουσίες). Ή ότι δεν είναι αρκετά εξαρτημένος αλλά το ελέγχει. Ή ότι δεν είναι πλέον εξαρτημένος. Στις περισσότερες των περιπτώσεων λέει ψέματα (συχνά πρώτα στον ίδιο του τον εαυτό).
    Οι εξαφανίσεις μπορεί να οφείλονται και στη χρήση ή σε υποτροπές λοιπόν.
    Αυτά τα δύο και μόνο δεν είναι καλά σημάδια, οι εξαφανίσεις και απομάκρυνση σε συνδυασμό με την εξάρτηση.
    Το να ψάχνεις αλλού (σε πιθανή διαταραχή, που όντως μπορεί να υπάρχει) το λόγο απομάκρυνσης και όχι στα πιο προφανή, δείχνει μάλλον ότι δεν είσαι έτοιμη να δεχτείς την πραγματικότητα.
    Ή, να το πω αλλιώς, η πιθανή διαταραχή (που μπορεί να βολεύει και τον ίδιο σαν άλλοθι για την αλλοπρόσαλη συμπεριφορά του) δεν θα έπρεπε να είναι το πρώτο που θα σε προβλημάτιζε στη συγκεκριμένη σχέση.
    Αλλά και αν πράγματι εκεί οφείλεται η συμπεριφορά του, δεν μπορείς να κάνεις και πολλά, χωρίς μάλιστα να σου το ζητήσει ο ίδιος.
    Το να είσαι εκεί, όποτε αυτός σε θυμάται δεν προσφέρει κανενός τύπου βοήθεια, απλά σε κάνει ξεκάθαρα θύμα εκμετάλλευσης.
    Έχε υπ' όψιν ότι χειρισμός είναι το να επικαλείται κάποιος την αρρώστια του ή τον εθισμό του για να συγχωρείται η αλλοπρόσαλη συμπεριφορά του. Όπως χειρισμός (μπορεί να) είναι το να παρουσιάζεται κάποιος "ανάπηρος" συναισθηματικά, ζητώντας μόνο να πάρει και μη έχοντας τίποτα ουσιαστικό να δώσει.
    Και οι εξαρτημένοι -και όχι μόνο- είναι μανούλες στον χειρισμό, στο ψέμα και στην εκμετάλλευση. Όταν λοιπόν βρουν πρόθυμο θύμα, κάποιον με το σύνδρομο του σωτήρα ή της νοσοκόμας, δεν το εγκαταλείπουν έτσι εύκολα.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. οριακη διαταραχη προσωπικοτητας
    By vassiliki.ma in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 3
    Last Post: 18-11-2020, 13:45
  2. Ναρκισσιστική διαταραχή της προσωπικότητας
    By Kleiw in forum Ναρκισσιστική Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 94
    Last Post: 24-06-2015, 22:59
  3. ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή προσωπικότητας - sos
    By lapd in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 12-04-2014, 17:19
  4. METAIXMIAKH ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ
    By pagani13 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 24
    Last Post: 01-05-2012, 21:44
  5. Παρανοειδής διαταραχή της προσωπικότητας
    By ZaxDuke in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 18
    Last Post: 14-06-2007, 10:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •