Σχέσεις και σχιζοειδής διαταραχή προσωπικότητας.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    10

    Σχέσεις και σχιζοειδής διαταραχή προσωπικότητας.

    καλησπέρα σας,

    αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στην ερμηνεία της σχιζοειδής διαταραχής .

    Συναναστρέφομαι με έναν άνθρωπο που ενώ μου έδειξε εξαρχής τα ερωτικά του συναισθήματα , μετά τα "παγώνει" και εξαφανίζεται .. μετά πάλι εμφανιζεται και όποτε γίνεται αυτό βρισκόμαστε και όλα δείχνουν να πηγαίνουν καλά ...όταν είμαστε μαζί , βγάζει έναν άλλο εαυτό, συντροφικό, με πολύ ερωτισμό, αγάπη , όμορφα πολύ συναισθήματα και έρωτα. η αλήθεια είναι ότι ταιριάζουμε αρκετά από όσο μπορώ να διακρίνω στο διάστημα αυτό που γνωριζόμαστε, αλλά μετά μόλις περνάνε λίγες μέρες χάνεται , κλείνεται στον εαυτό του .. μου είπε πως φοβάται να νοιώσει , πως του φαίνεται περίεργο να τον αγαπάει κάποιος και να τον νοιάζεται , πως δεν μπορεί γενικώς να τολμήσει να αφεθεί λίγο σε αυτή τη σχέση , γενικώς επικρατεί ο φόβος και δεν μπορεί να διαχειριστεί τέτοιου είδους θετικά συναισθήματα. και από την άλλη αναιρεί όλα αυτά μέχρι την επόμενη φορά πάλι που θα βρεθούμε από κοντά ..(πολλές οι φορές που αποφεύγει να με δει)
    μία τέτοια συμπεριφορά χαρακτηρίζει μια σχιζοειδή διαταραχή προσωπικότητας?

    πώς μπορώ να βοηθήσω έναν τέτοιο άνθρωπο ? δίνοντας του αγάπη του κάνει καλό τελικά ή τον φοβίζει ακόμη περισσότερο? το να τον παρατήσω έτσι απλά , δεν μπορώ να το κάνω. μου φαίνεται πολύ ψυχρό και στην ουσία δεν νοιώθω κάτι τετοιο για να το κάνω.

    σας παρακαλώ όποιος γνωρίζει κάτι για το θέμα αυτό ας απαντήσει . ίσως και με δική του ίδια - παρόμοια εμπειρία . ευχαριστω

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ΔΕΝ μου φαινεται ο ανθρωπος αυτος αν εχει σχιζοειδη διαταραχη...δεν μου ακουγεται παραξενο ενας ανθρωπος απλα να ειναι ερωτικος κ να μετανοιωνει μετα..ειναι χαρακτηριστικο ολων οσων φοβουνται την δεσμευση..
    γιατι πηγε το μυαλο σου οτι εχει κατι παθολογικο?εχεις ενημερωθει γι αυτην την διαταραχη κ τα συμπτωματα της?
    τα συναιασθηματα των ανθρωπων αλλαζουν καθε δευτερολεπτο..
    κ μπορει απλα να ειναι αναποφασιστος΄..μπορει ακομα να εχει κ αλλη γκομενα..
    γιατι απαραιτητα να εχει διαταραχη?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    875
    Ίσως έχει κι άλλη σχέση η σκέφτεται άλλη η καμία πρώην που τον πλήγωσε και την θέλει. Η απλά να πληγώθηκε και να μην θέλει πραγματική δέσμευση ακόμα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    875
    Συζήτησε το μαζί του κι αν δεν αλλάξει φύγε εσυ όσο πιο νωρίς γίνετε και κοίτα αλλού μην αρχίσεις να έχεις εσυ καμιά διαταραχή στο τέλος μιας και θα μένεις με την απορία τι έγινε πάλι κι αν φταις εσυ. Κι όσο εσυ θα απορρέις αν είναι καλά αυτός θα καλοπερναει αλλού. Στο λέω γιατί το εχω πάθει

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    συνηθως οι αντρες που το παιζουν διπλο ταμπλω φερονται ετσι..εχε το νου σου μη παιζει κ καποια αλλη στην ζωη του.
    και καλο ειναι να εκφραστεις κ να συζητησεις μαζι του , εκφραζοντας τις επιθυμιες σου κ τι ακριβως σε ενοχλει.
    αν δεν αλλαξει αυτο τοτε φυγε απο αυτην την σχεση.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    875
    Άσε που μάλλον για ναρκισσο τον κόβω (όχι με την ψυχιατρική έννοια) ξέρει να είναι τέλειος στο ερωτικό κομμάτι αλλά ξέρει επίσης κι ότι και σε ένα μήνα να εμφανιστεί εσυ θα είσαι εκεί και θα τον περιμένεις και φυσικά σε κάνει να νομίζεις ότι ο ίδιος έχει κάποιο προσωπικό πρόβλημα για να σε κρατάει δεμένη και να σε θυμάται όταν θέλει και να νομίζεις ότι θα αλλάξει. Εμένα με βόλευε να το πιστεύω αυτό κι έχασα χρόνο κι αλλά πολλά. Αυτοί είναι για να περνάς απλά την ώρα σου και τίποτα άλλο.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by paris11 View Post
    καλησπέρα σας,

    αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στην ερμηνεία της σχιζοειδής διαταραχής .

    Συναναστρέφομαι με έναν άνθρωπο που ενώ μου έδειξε εξαρχής τα ερωτικά του συναισθήματα , μετά τα "παγώνει" και εξαφανίζεται .. μετά πάλι εμφανιζεται και όποτε γίνεται αυτό βρισκόμαστε και όλα δείχνουν να πηγαίνουν καλά ...όταν είμαστε μαζί , βγάζει έναν άλλο εαυτό, συντροφικό, με πολύ ερωτισμό, αγάπη , όμορφα πολύ συναισθήματα και έρωτα. η αλήθεια είναι ότι ταιριάζουμε αρκετά από όσο μπορώ να διακρίνω στο διάστημα αυτό που γνωριζόμαστε, αλλά μετά μόλις περνάνε λίγες μέρες χάνεται , κλείνεται στον εαυτό του .. μου είπε πως φοβάται να νοιώσει , πως του φαίνεται περίεργο να τον αγαπάει κάποιος και να τον νοιάζεται , πως δεν μπορεί γενικώς να τολμήσει να αφεθεί λίγο σε αυτή τη σχέση , γενικώς επικρατεί ο φόβος και δεν μπορεί να διαχειριστεί τέτοιου είδους θετικά συναισθήματα. και από την άλλη αναιρεί όλα αυτά μέχρι την επόμενη φορά πάλι που θα βρεθούμε από κοντά ..(πολλές οι φορές που αποφεύγει να με δει)
    μία τέτοια συμπεριφορά χαρακτηρίζει μια σχιζοειδή διαταραχή προσωπικότητας?

    πώς μπορώ να βοηθήσω έναν τέτοιο άνθρωπο ? δίνοντας του αγάπη του κάνει καλό τελικά ή τον φοβίζει ακόμη περισσότερο? το να τον παρατήσω έτσι απλά , δεν μπορώ να το κάνω. μου φαίνεται πολύ ψυχρό και στην ουσία δεν νοιώθω κάτι τετοιο για να το κάνω.

    σας παρακαλώ όποιος γνωρίζει κάτι για το θέμα αυτό ας απαντήσει . ίσως και με δική του ίδια - παρόμοια εμπειρία . ευχαριστω
    οταν εκφραζεις την απορια "πως να βοηθησεις εναν ανθρωπο" που δεν σου ζητησε βοηθεια σε κατι , δεν ξερουμε καν αν εχει το οποιοδηποτε προβλημα, και επιπλεον ενδιαφερεσαι ερωτικα για εκεινον, αλλα εχεις αμφιβολιες ποσο πολυ ενδιαφερεται εκεινος, πιθανοτατα προσπαθεις να βρεις τροπο να τον ΕΛΕΓΞΕΙΣ και ΝΑ ΤΟΝ ΦΕΡΕΙΣ ΚΟΝΤΑ ΣΟΥ και οχι να τον βοηθησεις....
    αν επιπλεον μοιραζεις με τετοια ευκολια διαγνωσεις για συμπεριφορες που εχει ο καθενας που απλα δεν θελει αρκετα, η απλα ειναι παντρεμενος η απλα ..θελει καποια αλλη και σε δουλευει, η παραπανω πιθανοτητα, γινεται βεβαιοτητα...

    ποσο ειναι το διαστημα που γνωριζεστε και ποσες συναντησεις εχετε κανει σε αυτο το διαστημα?

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    10
    ναι η αληθεια ειναι οτι δεν εξηγησα καλα , μαλλον δεν εδωσα ολες τις πληροφοριες... α ανθρωπος αυτος οντως εχει μια συναισθηματικη διαταραχη σε συνδιασμο οτι βρισκεται και σε αναρρωση απο το προβλημα του εθισμου. με το κομματι του εθισμου τα παει μια χαρα μεχρι στιγμης .. γνωριζει και ο ιδιος οπως και εγω οτι υπαρχει μια διαταραχη , εφοσον ειδικοι το διεγνωσαν .. εγω απλα ψαχνω να δω συγκεκριμενα ποια ειναι αυτη... γνωριζομαστε αρκετο καιρο και πιο κοντα εχουμε ερθει γυρω στους 6 μηνες.. απο τη μια λεει πως φοβαται μην μου κανει κακο , γιατι δεν εμπιστευεται τον εαυτο του λογω φοβου που εχει προς τη δεσμευση κλπ και απο την αλλη δεν μπορει και να το διαχειριστει ολο αυτο.. δηλαδη παλι θα θελει να βρεθουμε , παλι θα με παρει τηλ να με ακουσει με διαφορες προφασεις η και οχι απλα να δει τι κανω.. γι αυτο και ζηταω μια αποψη πανω στο θεμα αυτο που οντως γνωριζει καποιος και οχι εικασιες... ευχαριστω πολυ

    να σημειωσω επισης οτι ειναι τρομερα ανασφαλης

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    για τι ειδους εθισμο, μιλαμε?
    εσυ εχεις καμια σχεση με εθισμους?
    στους 6 μηνες που ηρθατε πιο κοντα, ποσες φορες συναντηθηκατε?

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2013
    Posts
    10
    ousies...
    egw oxi an kai gnwrizw para polla gia to 8ema auto..
    sxedon ka8e ebdomada...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by paris11 View Post
    ousies...
    egw oxi an kai gnwrizw para polla gia to 8ema auto..
    sxedon ka8e ebdomada...
    ολα τα παραπανω που σου ειπαμε, ισχυουν εστω κι αν υπαρχουν και τετοια θεματα στην μεση.
    δεν ξερεις με τα τοσα προβληματα, ποσο σταθερος ειναι σαν χαρακτηρας και με ποσες αλλες (πιθανα) σχετιζεται.
    σε καθε περιπτωση, αφου δεν σου ζητησε βοηθεια και το ενδιαφερον σου ειναι ερωτικο, μην μπαινεις σε ρολο "νοσοκομας". ουτε το δικαιουσαι, ουτε μπορεις να κανεις κατι μεσω αυτου.
    δες την ΔΙΚΗ ΣΟΥ θεση στην ιστορια αυτη, δες αν ικανοποιεισαι, αν νοιωθεις ασφαλης κι αν οχι φυγε και μαλιστα γρηγορα.
    κανεναν δεν μπορεις να φιαξεις στα μετρα σου, παρα μονο τον εαυτο σου κι αυτον , πολυ αμφιβολα...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    875
    Το χαρτί το έχεις δει εσυ που επιβεβαιώνει ότι υπάρχει πρόβλημα; άλλος ένας λόγος (οι ουσίες) για να σου πω φύγε. Δεν είμαι σίγουρη ότι θα άντεξεις.

  13. #13
    Quote Originally Posted by paris11 View Post
    καλησπέρα σας,
    πώς μπορώ να βοηθήσω έναν τέτοιο άνθρωπο ? δίνοντας του αγάπη του κάνει καλό τελικά ή τον φοβίζει ακόμη περισσότερο? το να τον παρατήσω έτσι απλά , δεν μπορώ να το κάνω. μου φαίνεται πολύ ψυχρό και στην ουσία δεν νοιώθω κάτι τετοιο για να το κάνω.
    το ότι δεν νιώθεις να κάνεις κάτι τέτοιο είναι όκ το να μην το κάνεις γιατί είναι πολυ ψυχρό μου κάνει λίγο σαν να τον λυπάσαι και αυτός δεν είναι λόγος να μένουμε σε σχέσεις... πόσο μάλιστα να ξεκινάμε σχέσεις.. το ότι αποφασίζουμε να φύγουμε δεν σημαίνει πως παρατάμε τον άλλον αν και στην ουσία αυτό γίνεται, δεν είναι ο σκοπός μας και ούτε μπορούμε να μένουμε κάπου που δεν μας αρέσει γι άυτο το λόγο...
    όσο για την αγάπη δεν έβλαψε ποτέ κανέναν... μόνο καλό κάνει... το θέμα είναι πόσο υγειές είναι να αγαπάμε κάποιον που μας φέρεται άσχημα ή δεν μπορεί να εκτιμήσει την αγάπη μας και πόσο αγαπαμε τον εαυτό μας όταν επιλέγουμε να αγαπάμε τέτοια άτομα...
    να σου πω επίσης πως εγώ τον πιστεύω τον τύπο.. δεν πιστεύω πως έχει άλλη σχέση ούτε πως δεν σε θέλει... πιστεύω πως δεν έχει πάρει όταν έπρεπε και δεν ξέρει ούτε πως να δώσει ούτε πως να διαχειριστεί το ότι του δίνεις τώρα... ειδικά αν μιλάμε για μικρές ηλικίες... 20-25... τι ηλικίες έχετε?
    και θα σου ξαναπώ αυτά που σου είπε η ρεμ για το ρόλο της νοσοκόμας με βρίσκουν απολύτως σύμφωνη... πρόσεξε μην αναλωθείς σ' αυτόν τον ρόλο και χάσεις τον δικό σου και επίσης βοήθεια που δεν σου ζητήθηκε και την δίνεις το πιθανότερο είναι να μην μπορέσει να την δεχτεί, σε αυτή τη φάση τουλάχιστον
    και 6 μήνες αποχής από τις ουσίες είναι πολυ σημαντικό θεμα αλλά μην το δένεις κι όλας πως ξέμπλεξε...
    αυτός θεραπεία για την διαταραχή του και για την απεξάρτηση του δεν κάνει? ξέρεις αν παίρνει φαρμακευτική αγωγή?
    Quote Originally Posted by paris11 View Post
    γνωριζει και ο ιδιος οπως και εγω οτι υπαρχει μια διαταραχη , εφοσον ειδικοι το διεγνωσαν .. εγω απλα ψαχνω να δω συγκεκριμενα ποια ειναι αυτη...

    να σημειωσω επισης οτι ειναι τρομερα ανασφαλης
    απ΄την στιγμή που έχει διαγνωστεί από ειδικούς μία διαταραχή γιατί δεν έχει συγκεκριμένο από αυτούς και πρέπει να το κάνεις εσύ?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Εχετε κανει σεξ ή ειναι πλατωνικη γνωριμια?

  15. #15
    Quote Originally Posted by nikiii View Post
    Το χαρτί το έχεις δει εσυ που επιβεβαιώνει ότι υπάρχει πρόβλημα; άλλος ένας λόγος (οι ουσίες) για να σου πω φύγε. Δεν είμαι σίγουρη ότι θα άντεξεις.
    ποιο χαρτί βρε νίκη? όταν πας στον γιατρό και έχεις κάποιο πρόβλημα στο δίνει και γραπτώς για να το δείχνεις σε αυτούς που δεν σε πιστεύουν? δεν νομίζω να έχει χαρτί ο άνθρωπος όπως δεν έχουμε και οι περισσότεροι αν δεν έχουμε νοσηλευτεί...
    όσο για τις ουσίες δεν παίρνει ο άνθρωπος... της λες να απορρίψει έναν άνθρωπο επειδή σε κάποια στιγμή της ζωής του έκανε χρήση?

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. οριακη διαταραχη προσωπικοτητας
    By vassiliki.ma in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 3
    Last Post: 18-11-2020, 14:45
  2. Ναρκισσιστική διαταραχή της προσωπικότητας
    By Kleiw in forum Ναρκισσιστική Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 94
    Last Post: 24-06-2015, 23:59
  3. ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή προσωπικότητας - sos
    By lapd in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 12-04-2014, 18:19
  4. METAIXMIAKH ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ
    By pagani13 in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 24
    Last Post: 01-05-2012, 22:44
  5. Παρανοειδής διαταραχή της προσωπικότητας
    By ZaxDuke in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 18
    Last Post: 14-06-2007, 11:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •