αγχος για το νεο ξεκινημα - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 20 of 20
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by Jo1996 View Post
    Όσο αφορά το άγχος σχετικά με τις Πανελλήνιες θεωρώ ότι ήμουν από τους τυχερούς γιατί έβλεπα φίλες μου να αγχώνονται ένα χρόνο πριν τις εξετάσεις ή να παθαίνουν κρίση πανικού και να νοσηλεύονται στο νοσοκομεία. Εμένα με έπιασε το πολύ το άγχος δυο εβδομάδες πριν τις εξετάσεις κυρίως με εμετούς και πόνους στο στομάχι. Κάθε φορά που ήταν να δώσω ένα μάθημα, πριν πάω στο σχολείο έκανα μία ή δυο φορές εμετό. Γενικότερα πίεζα τον εαυτό μου ότι σε αυτες τις τρεις ωρες έπρεπε να είμαι συγκεντρωμένη στο στοχο μου, να μην με πάρει από κάτω, να γραψω χωρις να σκεφτομαι το στομαχι μου και το άγχος και το πέτυχα.
    Κρίση άγχους με έπιασε αργότερα όταν έδινα ένα μάθημα στις ενδοσχολικές εξετάσεις μετά τις Πανελλήνιες. Από την προηγούμενη μέρα δεν ημουν καλα ψυχολογικα, το πρωι τις ιδιας μερας παλι εκανα δυο φορες εμετο και οταν καθησα να γράψω νόμιζα ότι θα ξερνούσα μεσα στη ταξη, έτρεμε το χέρι μου και δεν μπορούσα να γραψω καθολου αν και τα θεματα ηταν γελοια και τα ηξερα. Τελικα κατεληξα να κλαιω στο γραφειο του λυκειαρχη. Και όταν σκεφτομαι αυτο το περιστατικο φοβαμαι ότι θα μου ξανασυμβει και στην εξεταστικη και ήδη εχω αγχωθει απο τωρα
    Εγω πανελληνιες ημουν τελειως χαραλη (και να φανταστεις ημουν και κωλοφυτο) και τα πηγα μια χαρα.. χωρις αγχος.. και περασα και στην σχολη που ηθελα.. και ηταν λες και η ολη πιεση βγηκε μετα απο μηνες (στο πρωτο εξαμηνο οπως σου ειπα).. αυτος σιγουρα ηταν ενας παραγοντας που συνεβαλε στον πανικο μου..
    χαχαχ ειμαστε απο τις λιγες κατηγοριες μαθητων που δεν αγχωνονται για τις εξετασεις αυτες καθαυτες αλλα για το τι θα γινει αν λυποθυμησουν, αν ξερασουν, αν παθουν κατι τελοσπαντως εκεινη την ωρα.. εγω π.χ θυμαμαι στις εξεταστικες μου ειχα πολυ αγχος οχι επειδη δεν ηξερα τα θεματα ,αλλα επειδη πολυ απλα ειμαι αγοροφοβικη
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    εγω δε καταλαβενω τι θα τι κανεις τη σχολη αν δεν εισαι καλα εγω θα αποχωρουσα απο τη σχολη

    Από τη μία σκέφτομαι οτι η συγκεκριμένη σχολη παντα ηταν το ονειρο μου, το αντικειμενο που απο μκρη ηθελα να σπουδασω, ακομα και να ξαναεδινα πανελληνιες παλι την ιδια θα δηλωνα. Απο την αλλη όμως νομιζω οτι δεν θα μπορεσω να περασω κανενα μαθημα γιατι και μονο στο ακουσμα της εξεταστικης τρεμω.

  3. #18
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    11
    Quote Originally Posted by 66psy View Post
    Και γω ετσι ενιωθα!!! ελεγα ρε π***στη μου μονο εγω ειμαι ετσι? εβλεπα ολες τις φιλες μου να πηγαινουν χαλαρες στα καφεδακια τους και γω να καθομαι και να πνιγομαι απο τις φοβιες μου σπιτι... με τον καιρο ομως και με την βοηθεια του ψυχοθεραπευτη μου το εκλογικευσα, το ιδιο πιο χαλαρα και τωρα ειμαι καλυτερα.. μην το αφησεις.. υπαρχει μεγαλη περιπτωση να επιδεινωθει.. οι φοβιες οσο δεν τις αντιμετωπιζεις τοσο μεγαλωνουν και σε κυριευουν... και ειναι κριμα να χανεις ευκαιριες εξαιτιας ανοητων φοβων.. σε ποια πολη εισαι? μπορεις να δεις αν το πανεπιστημιο σου παρεχει ψυχολογικη υποστηριξη (ας πουμε στο ΑΠΘ που ειμαι εγω εχει και ειχα κανει αρκετες επισκεψεις)... μετα μπορεις να ψαξεις στο νετ και να παρεις τηλ να ρωτησεις για τιμες.. καλο θα ηταν να ενημερωσεις και τους γονεις σου.. παντως για τις αγχωδεις διαταραχες συνισταται πολυ η συμπεριφορικη-γνωσιακη θεραπεια..
    Αν θες να με ρωτησεις τιποτα παραπανω επειδη το θεμα το ξερω πολυ καλα και επειδη οι καταστασεις μας μοιαζουν αρκετα μπορεις να μου στειλεις στο μαιλ μου (το χω στο προφιλ μου).. θα χαρω πολυ αν μπορω να σου δωσω εστω και την μηδαμινη βοηθεια .. ξερω ειναι παρα πολυ ενοχλητικο ολο αυτο που περνας... τα ιδια περασα πριν ενα χρονο... και ακομη τα περναω δηλαδη απλως σε πολυ μικροτερο βαθμο..!
    μπορεις να το εξηγησεις λιγακι παραπανω αυτο...

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by Jo1996 View Post
    μπορεις να το εξηγησεις λιγακι παραπανω αυτο...
    Ασφαλως και μπορω! απλως στα δημοσια σχολια δεν μ αρεσει να επεκτεινομαι και παρα πολυ.....
    δεν εχεις καποιο μαιλ? (επειδη δεν μπορω να σου στειλω προσωπικο μηνυμα εδω στο φορουμ γι αυτο σου λεω για μαιλ )
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα σου μελος,αληθεια δεν εχω ζησει κατι παρομοιο με μενα ομως το εχω ζησει μεσα απο τον αδερφο μου,οταν ο αδερφος μου περασε σε ενα τει κ μετακομισε δεν ηταν καθολου καλα δεν γνωριζε τι να παρει απο το σουπερ μαρκετ για το σπιτι παθαινε αμηχανια δεν γνωριζε πως να παει στην σχολη πως να βρει το αστικο δηλαδη σε καθημερινα θεματα που φαινονται ευκολα ενιωθε τρελο στρες εγω μετακομισα μαζι του κ εμεινα ολο το πρωτο εξαμηνο μαζι του για να προσαρμοστει κ την πρωτη εβδομαδα μαλιστα λιποθημησε μεσα στο αμφιθεατρο απο το στρες κ τρεχαμε στο νοσοκομειο επισης με το να βρει παρεα πολυ ζοριστηκε,Τωρα μετα απο καιρο ειναι καλυτερα δεν ειναι 100% ικανοποιημενος δεν λυθηκαν ολα τα θεματα ομως τα βγαζει περα,Εννοω οτι κ εσυ εισαι σε μεταβατικη φαση κ λογικο να νιωθεις περιεργα,ετσι κ δεν εισαι απο φυσικου σου αγοραφοβικη νομιζω ολα καλα θα πανε με τον καιρο,Ετσι κ δεν την παλευεις βρισκεις κ συγκατοικο αλλωστε

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Διακοπή και ξεκίνημα φαρμακευτικής αγωγής
    By Aris1987 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 16-10-2014, 16:53
  2. Νέο ξεκίνημα... ψυχολογικά...
    By zidane13 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 8
    Last Post: 23-04-2014, 02:41
  3. αγχος-ξεκινημα σχεσης
    By cocomero in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 26
    Last Post: 03-04-2013, 17:03
  4. ΠΑΛΗΣ ΞΕΚΙΝΗΜΑ - ΝΕΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
    By void in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 38
    Last Post: 25-02-2013, 22:51
  5. ΝΕΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΣΤΗ ΜΕΣΗ...
    By stefanos14587 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 25-10-2012, 13:50

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •