Καποτε θα σταματησει αυτος ο πονος?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820

    Καποτε θα σταματησει αυτος ο πονος?

    Καλησπερα σας κ παλι,Αυτο το θεμα που ανοιγω σιγουρα το εχω αναφερει κ σε περασμενες μου δημοσιευσεις,Πραγματικα βρισκομαι σε πολυ κρισιμη φαση της ζωης μου κ νιωθω το στρες να συσσωρευεται,Ειμαστε σε σχεση 5 χρονια απο αποσταση μαζι με το αγορι μου που θελουμε κανουμε οικογενεια κ πριν απο λιγο καιρο απολυθηκε απο τον στρατο κ θελω παρα πολυ να συγκατοικησουμε ομως ειμαστε κ οι δυο ανεργοι εγω μονο διαθετω ενα μικρο εισοδημα απο ενοικιο,Προσπαθουμε να βρουμε ακρη απευθυνθυκαμε σε ενα θειο μου ομως δεν ειναι ευκολο να μας βοηθησει κ αυτος,Καλα ειμαστε μαζι τα πηγαινουμε πολυ καλα ομως το γεγονος οτι δεν γνωριζω ποτε θα μπορεσουμε μενουμε μαζι κ επιπλεον το οτι δεν γνωριζω ποτε θα κανουμε παιδι που ειναι κ η μεγαλη επιθυμια της ζωης μου ειναι στρες που με διαλυει ψυχολογικα,Δεν μπορω αλλο να ζω μαζι με τους δικους μου δεν εχει νοημα νιωθω οτι πνιγομαι,Δεν μπορω επισης να βλεπω αλλα ζευγαρια να παντρευονται κ να κανουν παιδι ειναι σαν να μην μπορω να ζησω οπως θελω κ παρατηρω τις ζωες των αλλων,Ειμαι σε απογνωση κ ολο αυτο το στρες ειναι μαχαιρι μεσα μου καθημερινα ειναι μια δοκιμασια για μενα,Κανω πραγματα ολες τις δουλειες σπιτι πηγαινω σουπερ μαρκετ διαβαζω την ξαδερφη μου που ειναι γ λυκειου βοηθαω τους δικους μου οπως μπορω βγαινω κ με την ξαδερφη μου κ με μια γνωστη που βρηκα αυτον τον καιρο μιας κ το αγορι μου κ οι φιλες μου ειναι μακρυα δηλαδη δεν ειμαι απρακτη ομως επειδη δεν γνωριζω ποτε θα πραγματοποιησω το ονειρο μου πνιγομαι δεν μπορω να ανασανω ο,τι κανω εδωπερα ειναι για τους αλλους κ οχι για εμενα θελω την δικη μου ζωη κ οικογενεια

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Βρε μελος πολυ κριμα αυτο που συμβαινει σε σενα και το αγορι σου....πραγματικα. το μονο που μπορεις να κανεις ειναι η αναζητηση εργασιας.. η συνεχης αναζητηση εργασιας μεχρι κατι να βρεθει.. τωρα θα μου πεις και να βρεις δουλεια ποσα χρηματα μπορεις να εξασφαλισεις ωστε να συντηρησεις ενα ολοκληρο σπιτι? ε αλλα και παλι δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο περα απο το να ψαχνεις για δουλεια.. το ιδιο και ο συντροφος σου ασφαλως.. κουτσα στραβα μπορειτε να τα καταφερετε... εχω ας πουμε ζωντανο παραδειγμα την ξαδερφη μου που ειναι 27 και μενει μαζι με τον συντροφο της και παρολο που δεν εχουν το τρελο εισοδημα με περιστασιακες δουλειες απο δω και απο κει τα καταφερνουν..
    οταν λες ενοικιο εννοεις διαμερισματος?
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα σου μελος,Καλα να εισαι για το ενδιαφερον,Ειμαι ιδιοκτητρια ενος διαμερισματος κ παιρνω ενα ενοικιο τον μηνα ομως περα απο αυτο δεν διαθετω αλλα λεφτα με το αγορι μου ειμαστε ανεργοι κ συν αυτου ειμαστε κ σε διαφορετικες πολεις επομενως δεν ειναι εφικτο καθε φορα να ειμαστε μαζι στην καθημερινοτητα κ στα ευκολα κ στα δυσκολα ομως κ απο αποσταση η επικοινωνια μας παει καλα κ οταν ειμαστε μαζι ολα πανε καλα,Αυτο με καταβαλλει τρομερα κ νιωθω οτι θα σκασω πως θα μπορεσω επιπλεον καιρο μακρυα του?Προσπαθω κανω πραγματα εδωπερα ομως για τους δικους μου οχι για μενα αυτο που θελω για μενα δεν ειναι εδωπερα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    ΣΕ καταλαβαινω εν μερει μυσπ.. κατανοω την αγανακτηση σου.. με το αγορι μου ειμαστε 5 χρονια μαζι και εχουμε μια πολυ καλη και σοβαρη σχεση.. με εμπιστοσυνη, επικοινωνια κλπ... και λογω αποστασεως (λογω σπουδων εγω εφυγα σε αλλη πολη) εχω αγανακτησει!! Και το αγορι μου δεν μπορει να ερθει να μεινει μαζι μου λογω οικονομικου .. ε και αναγκαστικα κανουμε υπομονη...
    ειναι παρα πολυ ψυχοφθορο ολο αυτο.. ασχημο!!
    το σεναριο: να ξενοικιασεις το διαμερεισμα ωστε να μεινετε εσυ και ο συντροφος σου εκει δεν παιζει ε? (γιατι αλλο οι λογαριασμοι, αλλο λογαριασμοι+νοικι)
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κουραγιο σου κ εσενα μελος επομενως ειμαστε ομοιοπαθουσες!Εγω μπορω να ξενοικιασω το διαμερισμα μου για ιδιοκατοικηση οταν θελω εχω το δικαιωμα το θεμα ειναι μετα θα ειμαστε περισσοτερο αφραγκοι κ επισης να πω οτι το διαμερισμα μου ειναι σε καινουργια πολυκατοικια λουξ κ τα κοινοχρηστα αρκετα τσιμπημενα,Στην καλυτερη περιπτωση οταν βρουμε ακρη κ μεινουμε μαζι να μενουμε σε ενα φτηνοτερο μερος εμενα δεν με πειραζει αρκει να ειμαστε μαζι πραγματικα ομως πρεπει λιγο να λυθει το οικονομικο

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Κοιτα βρε μυσπ μην σε παιρνει απο κατω!! Ειστε μαζι ποσο καιρο σ αγαπαει και τον αγαπας.. σ αυτο να εστιασεις. αν υπαρχει αγαπη υπαρχει και υπομονη!!
    κατι μπορει να γινει!! εστιασε στα θετικα! τωρα που απολυθηκε οπως λες ολο και καποια δουλεια θα βρει.. επισης εχεις και συ το εισοδημα απο το διαμερεισμα..και οπως λες αγαπη να υπαρχει και σε ενα μικρουτσικο σπιτακι μια χαρα θα βολευτειτε ! (στην τελικη και ποιος στις μερες νοικιαζει σπιταρονες! τα μονα μεγαλα σπιτια που υπαρχουν πλεον ειναι τα πατρικα) ολοι προσπαθουν να βολευτουν οπως οπως!
    εσυ απο δουλεια εχεις ψαξει καθολου? ή λογω του προβληματος σου (αν θυμαμαι απο προηγουμενα ποστ καταθλιψη και παλαιοτερα ΙΨ.διατραχη-?-) δυσκολευεσαι να δουλεψεις? γιατι και γω ας πουμε θελω να βρω δουλεια αλλα λογω του οτι δεν εχω λυσει πληρως το προβλημα μου δισταζω να αρχιζω να ψαχνω...
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    Quote Originally Posted by μυσπ View Post
    Κουραγιο σου κ εσενα μελος επομενως ειμαστε ομοιοπαθουσες!Εγω μπορω να ξενοικιασω το διαμερισμα μου για ιδιοκατοικηση οταν θελω εχω το δικαιωμα το θεμα ειναι μετα θα ειμαστε περισσοτερο αφραγκοι κ επισης να πω οτι το διαμερισμα μου ειναι σε καινουργια πολυκατοικια λουξ κ τα κοινοχρηστα αρκετα τσιμπημενα,Στην καλυτερη περιπτωση οταν βρουμε ακρη κ μεινουμε μαζι να μενουμε σε ενα φτηνοτερο μερος εμενα δεν με πειραζει αρκει να ειμαστε μαζι πραγματικα ομως πρεπει λιγο να λυθει το οικονομικο
    καλησπερα μυσπ.
    ποσο μεγαλη ειναι η αποσταση που σας χωριζει?
    δεν μπορεις να χρησιμοποιεις το εισοδημα που εχεις για να ειστε μαζι το μεγαλυτερο διαστημα η και συνεχεια?
    οση ανεργια και να υπαρχει, υπαρχουν ακομα δουλειες 'του ποδαριου', ασχετες απο ιδιαιτερα προσοντα δηλαδη.
    δεν μπορει ο φιλος σου να βρει μια τετοια δουλεια προσωρινα (πχ σερβιτορος) και να ειτε με αυτα τα λεφτα και με το δικο σου εισοδημα, μαζι?
    αν ψαχνει δουλεια στον τομεα του, πιθανως να αργησει πολυ.
    ο ιδιος τι λεει για ολα αυτα? τι προτεινει?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Quote Originally Posted by 66psy View Post
    Κοιτα βρε μυσπ μην σε παιρνει απο κατω!! Ειστε μαζι ποσο καιρο σ αγαπαει και τον αγαπας.. σ αυτο να εστιασεις. αν υπαρχει αγαπη υπαρχει και υπομονη!!
    κατι μπορει να γινει!! εστιασε στα θετικα! τωρα που απολυθηκε οπως λες ολο και καποια δουλεια θα βρει.. επισης εχεις και συ το εισοδημα απο το διαμερεισμα..και οπως λες αγαπη να υπαρχει και σε ενα μικρουτσικο σπιτακι μια χαρα θα βολευτειτε ! (στην τελικη και ποιος στις μερες νοικιαζει σπιταρονες! τα μονα μεγαλα σπιτια που υπαρχουν πλεον ειναι τα πατρικα) ολοι προσπαθουν να βολευτουν οπως οπως!
    εσυ απο δουλεια εχεις ψαξει καθολου? ή λογω του προβληματος σου (αν θυμαμαι απο προηγουμενα ποστ καταθλιψη και παλαιοτερα ΙΨ.διατραχη-?-) δυσκολευεσαι να δουλεψεις? γιατι και γω ας πουμε θελω να βρω δουλεια αλλα λογω του οτι δεν εχω λυσει πληρως το προβλημα μου δισταζω να αρχιζω να ψαχνω...
    Καλησπερα φιλη μου μακαρι να μας πανε καλα τα πραγματα κ σε εμας κ σε εσας,Εγω δεν εχω προβλημα κ σε γκαρσονιερα να ειμαστε,Ναι το θεμα της δουλειας ειναι ενα πολυ δυσκολο θεμα για μενα δεν ειμαι ανετη με αρκετο κοσμο εχω βιωσει κ κακοποιηση κ δεν μπορω να ειμαι μελος μιας ομαδας ανθρωπων που εργαζονται μαζι η παλαιοτερα σε σχολικη αιθουσα κ να νιωθω καλα,Νιωθω δυσφορια αποσυρομαι δεν επικοινωνω κ δεν μπορω να συνεργαστω στα πλαισια μιας ομαδας καραπινω την γλωσσα μου ενω με το αγορι μου κ λιγα μου οικεια προσωπα ειμαι πολυ επικοινωνιακη κ ναι κ καταθλιψη περασα κ ιδψ εχω κ μαλλον ειμαι κ στο φασμα του αυτισμου,ευελπιστω ειτε να γινει ενα θαυμα κ να κανουμε αυτο που θελουμε κ να μην χρειαστει να δουλεψω ειτε να μενουμε μαζι κ να με ενθαρυνει το αγορι μου για να κανω μια δουλεια που δεν απευθυνεται σε πολυ κοσμο οπως μπειμπι σιτινγκ η ιδιαιτερα μαθηματα,Εσενα ποιο ειναι το προβλημα σου ακριβως?

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    καλησπερα μυσπ.
    ποσο μεγαλη ειναι η αποσταση που σας χωριζει?
    δεν μπορεις να χρησιμοποιεις το εισοδημα που εχεις για να ειστε μαζι το μεγαλυτερο διαστημα η και συνεχεια?
    οση ανεργια και να υπαρχει, υπαρχουν ακομα δουλειες 'του ποδαριου', ασχετες απο ιδιαιτερα προσοντα δηλαδη.
    δεν μπορει ο φιλος σου να βρει μια τετοια δουλεια προσωρινα (πχ σερβιτορος) και να ειτε με αυτα τα λεφτα και με το δικο σου εισοδημα, μαζι?
    αν ψαχνει δουλεια στον τομεα του, πιθανως να αργησει πολυ.
    ο ιδιος τι λεει για ολα αυτα? τι προτεινει?
    Καλησπερα σου μελος,Ειμαστε μακρυα αποσταση 9 ωρες με καραβι,το αγορι μου αυτον τον καιρο θα κοιταζει τι δυνατοτητες υφιστανται διαθεσιμες ο πατερας του πεθανε ενοσω ηταν στρατο κ τωρα ρυθμιζει κ τα κληρονομικα του κ τωρα θα κοιταζει κ για δουλεια,Εμεις κανουμε πηγαινελα το περισσοτερο δυνατον κ δυστυχως το ενοικιο μου φτανει για λιγες μερες να σου θυμισω μειωνεται επιπλεον απο εφορια ενφια κ τα λοιπα

  10. #10
    καλησπέρα σου μυσπ.. δεν το είχα δει το θέμα σου εχθές.. και δεν ξέρω και τι άλλο να σου πω εκτός από κουράγιο... το ότι ξέρεις όμως το πρόβλημα σου και έχεις ένα όνειρο για να προσπαθείς είναι πολυ σημαντικά πλεονεκτήματα για σένα... αφού ξέρεις τι δουλειά μπορείς να κάνεις.. γιατί δεν κοιτάς από τώρα να κρατήσεις κάποιο παιδάκι ή να κάνεις μαθήματα ώστε να μαζέψεις κάποια χρήματα στην άκρη για όταν θα έρθει η ώρα? άσε που έτσι ίσως να έρθει και η ώρα πιο γρήγορα... εκεί θα μείνετε ή εδώ με τον φίλο σου? αλλά και εκεί να πας εσύ θα βρεις άλλους να κανεις μαθήμα μετά.. απ' την στιγμή που έχεις ένα όνειρο που δεν είναι και οτι να ναι όνειρο αλλά εφικτό και όμορφο κάντο στόχο και πάλεψε γι αυτό... αν ακούει και ο φίλος σου πως ψάχνεις θα ψάχνει κι αυτός με πιο όρεξη φαντάζομαι... πιστεύω σε σένα μυσπ.. και θα τα καταφέρεις... κάνε κουράγιο και έχε δύναμη μυσπ... τώρα είστε πιο κοντά στο όνειρο (αφού έφυγε και ο στρατός απ' τη μέση) ίσως έχεις αγχωθεί γιατί καταλαβαίνεις πως είστε στην τελική ευθεία του μαραθωνίου και πρέπει να βάλετε όλη σας την δύναμη για να τερματήσετε...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by μυσπ View Post
    Καλησπερα φιλη μου μακαρι να μας πανε καλα τα πραγματα κ σε εμας κ σε εσας,Εγω δεν εχω προβλημα κ σε γκαρσονιερα να ειμαστε,Ναι το θεμα της δουλειας ειναι ενα πολυ δυσκολο θεμα για μενα δεν ειμαι ανετη με αρκετο κοσμο εχω βιωσει κ κακοποιηση κ δεν μπορω να ειμαι μελος μιας ομαδας ανθρωπων που εργαζονται μαζι η παλαιοτερα σε σχολικη αιθουσα κ να νιωθω καλα,Νιωθω δυσφορια αποσυρομαι δεν επικοινωνω κ δεν μπορω να συνεργαστω στα πλαισια μιας ομαδας καραπινω την γλωσσα μου ενω με το αγορι μου κ λιγα μου οικεια προσωπα ειμαι πολυ επικοινωνιακη κ ναι κ καταθλιψη περασα κ ιδψ εχω κ μαλλον ειμαι κ στο φασμα του αυτισμου,ευελπιστω ειτε να γινει ενα θαυμα κ να κανουμε αυτο που θελουμε κ να μην χρειαστει να δουλεψω ειτε να μενουμε μαζι κ να με ενθαρυνει το αγορι μου για να κανω μια δουλεια που δεν απευθυνεται σε πολυ κοσμο οπως μπειμπι σιτινγκ η ιδιαιτερα μαθηματα,Εσενα ποιο ειναι το προβλημα σου ακριβως?
    Μακαρι βρε μυσπ! μακαρι να πανε ολα καλα! ναι θα μπορουσες να κανεις κατι απο να μην απαιτει κοσμο.. αν εχεις πτυχειο σε καποια ξενη γλωσσα ή και σε παιδιαπου χρειαζονται βοηθεια για τα μαθηματα του σχολειου,..ή να προσεχεις παιδακια.. μπορουσες να ψαχτεις γι αυτα!!
    εγω ενω εχω δουλεψει παλαιοτερα και σαν σερβιτορα, και σε ιδιαιτερα αγγλικων -μιας και εχω προφισενσι- και γενικα μου αρεζε να δουλευω και να βγαζω τα δικα μου χρηματα τωρα δεν μπορω λογω αγχους και αγοροφοβιας.. δηλαδη ενω θελω, δεν ψαχνομαι καθολου.. αν και τα πηγαινω καλυτερα τωρα και το καλοκαιρι ισως ξανα δουλεψω σαν σερβιτορα.. θα δειξει...
    ελπιζω ολα να πανε καλα και να ζησετε τον ερωτα και την αγαπη σας μεσα στο ιδιο σπιτι! στο ευχομαι πραγματικα!!! η αποσταση ειναι μεγαλο βασανο και τελειως εκνευριστικη. το ξερω!
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Βασικα ο ιδιος τι ειχε σχεδιασει να γινει? Εχει σπουδασει κατι? Υπαρχουν παντως ορισμενες δουλειες που εχουν περαση για πραχτικα θεματα. Δεν ξερω αν ειναι μορφωμενος κ ψαχνει αλλου.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα σας παιδια,ευχαριστω για τις απαντησεις σας,Τωρα ειμαστε στην φαση που κουβεντιαζουμε για να δουμε τις εναλλακτικες που υπαρχουν μεσα απο ορισμενους συγγενεις δικους μου που ειτε εργαζονται σε καλες θεσεις κ γνωριζουν κοσμο ειτε πιθανον ειναι ιδιοκτητες ορισμενων επιχειρησεων δεν τους γνωριζουμε ολους καλα,Πραγματικα δεν γνωριζω που θα ειμαστε στο μερος του η στο μερος μου,τωρα τον επομενο καιρο εχει να διευθετησει ορισμενα κληρονομικα μιας κ πεθανε ο πατερας του τον Μαιο κ απο το νεο ετος θα κοιταζουμε περισσοτερο αποφασισμενοι,Καναμε μια πρωτη κρουση σε ενα θειο μου που εργαζεται σε μια μεγαλη εταιρεια ειπε ειναι δυσκολο ομως θα προσπαθησει,Μακαρι να ειχα αρκετα στην ακρη να ανοιγαμε κατι δικο μας εστω κ καφετερια η φαστφουνταδικο παροτι ειναι ασχετο με τις σπουδες μας μιας κ συνηθως μαζευουν κοσμο αυτα τα μαγαζια,Ειναι ηλεκτρονικος μηχανικος το αγορι μου αποφοιτος τει,Μακαρι να ειμαστε σε δικο μας σπιτι το συντομοτερο θελω ειναι κοντα μου

  14. #14
    Εύχομαι να πάνε όλα καλά.Ειναι πραγματικά δύσκολη σήμερα η επιβίωση.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Quote Originally Posted by kozchr View Post
    Εύχομαι να πάνε όλα καλά.Ειναι πραγματικά δύσκολη σήμερα η επιβίωση.
    Καλα να εισαι φιλε μου,ευχομαι κ σενα συντομα να γινει το θαυμα να βρεθει η καταλληλη γυναικα τωρα με την δουλεια σου ειναι δυσκολα ομως προστοπαρων τα καταφερνεις

Similar Threads

  1. Κάποτε σε ένα πάρτυ
    By bellezza in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 76
    Last Post: 11-08-2015, 15:22
  2. Χωρισμός - Πότε θα σταματήσει ο πόνος;
    By xart in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 33
    Last Post: 23-06-2014, 22:12
  3. χαμενος δεν ειναι αυτος που χανει αλλα αυτος που τα παραταει...
    By αλεξανδρος_77 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 6
    Last Post: 20-05-2013, 22:28
  4. Πως να το κάνω να σταματήσει;
    By vlack_swan in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 19-11-2012, 00:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •