ειναι κακο να φαντατιζομαστε με την μουσικη?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
  1. #1
    hlias1988
    Guest

    ειναι κακο να φαντατιζομαστε με την μουσικη?

    για πειτε? ειναι καλο να φανατιζομαστε. πχ εγω ακου μεταλ και οι στιχοι ειναι πολυ προκλητικοι ........

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Kαι εγώ ακούω ροκ μουσική αλλά δεν φανατίζομαι.Ακούω κ άλλα είδη μουσικής.Η μουσική δεν έχει σύνορα κ καλό είναι να μη φανατιζόμαστε γιατί χάνεται η λογική και η αντικειμενικότητα,σε οποιοδήποτε τομέα πιστεύω.Όταν δεν είσαι φανατικός με κάτι παρεμένεις ψύχραιμος στο ενδεχόμενο μιας κριτικής και τα βλέπεις πιο καθαρά τα πράγματα.Καλό είναι να κάνει ο καθένας μας πράγματα που τον ευχαριστούν χωρίς να φανατίζεται.Το να παθιάζεται όμως είναι κάτι διαφορετικό.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    ο καθενας ο,τι τον εκφραζει ακουει! η μουσικη ειναι κατι υποκειμενικο που σημαινει οτι ακους οτι γουσταρεις και δεν δικαιολογησε για τιποτα.. απλως σου αρεσει!
    αν κι απο αυτη την ερωτηση τι ακριβως περιμενες να μαθεις? θελω να πω ποιο το σκεπτικο σου?
    και τι εννοεις φανατιζεσαι με την μουσικη? ακους τους ταδε προκλητικους στοιχους και τους εφαρμοζεις στην ζωη σου? δεν μπορω να καταλαβω ποιο ειναι το νοημα αυτης της ερωτησης
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Οχι......................................

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Γεια σου Ηλία, τώρα εσύ μάλλον εννοείς πώρωση με μουσική και κάποιους στίχους, η λέξη φανατισμός ακούγεται πάντα αρνητικό σαν λέξη. Η μουσική εκτονώνει πολλές φορές και για μένα πάντα καλό κάνει στον άνθρωπο. Καμιά φορά ο σκληρός ήχος ή στίχος λειτουργεί λυτρωτικά για όλα αυτά τα αρνητικά που συμβαίνουν και τα αισθάνεται κάποιος μέσα του. Είναι ένας τρόπος έκφρασης. Από κει και πέρα νομίζω ωραίο είναι κανείς να ακούει διάφορα είδη ανάλογα με τις στιγμές και τις καταστάσεις, χωρίς παρωπίδες, φραγμούς και σύνορα. Η μουσική είναι ελευθερία!

  6. #6
    hlias1988
    Guest
    Breath σε ενα ποστ μου ειπες οτι εχω αξια και δυναμη μεσα μου.. απο που το συμπερενεις? μου αρεσει να ακουω να μιλανε για μενα και μου αρεσει η κριτικη οποιαδηποτε μπορει να ειναι αυτη...

  7. #7
    ηλία τι μέταλ ακούς? για βάλε κάνα κομμάτι αν θες...

  8. #8
    hlias1988
    Guest
    THE UNBELIEVER (Ο ΑΠΙΣΤΟΣ)
    (Harris, Gers) 8.10
    1.
    ΟΤΑΝ ΑΡΧΙΖΕΙΣ ΝΑ ΕΝΔΟΣΚΟΠΕΙΣ
    ΝΙΩΘΕΙΣ ΑΝΕΤΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙΣ;
    ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΓΑΛΗΝΗ
    ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ Ή ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ;
    ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΝ ΣΥΜΠΑΘΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ
    Ή ΑΛΗΘΙΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΗΣΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ;
    ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΕΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ
    ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΣ ΟΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΣΟΥΝ, ΕΙΧΕΣ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ;
    ΟΛΗ ΜΟΥ ΤΗ ΖΩΗ ΤΟ ΕΣΚΑΓΑ
    ΟΛΗ ΜΟΥ ΤΗ ΖΩΗ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑ ΝΑ ΚΡΥΦΤΩ
    ΝΙΩΣΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΝΟΙΑ ΝΑ ΣΕΡΝΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΟΥ
    ΣΑΝ ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΠΟΥ ΤΡΩΕΙ ΤΟ ΔΕΡΜΑ
    ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗ ΣΟΥ
    ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΥΤΟΣΕΒΑΣΜΟ ΣΟΥ, ΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ;
    ΟΛΗ ΜΟΥ ΤΗ ΖΩΗ ΕΤΡΕΧΑ ΠΑΡΑΣΤΡΑΤΗΜΕΝΟΣ, ΑΦΗΣΑ ΤΗ ΠΙΣΤΗ ΜΟΥ ΝΑ ΞΕΓΛΙΣΤΡΗΣΕΙ
    ΟΛΗ ΜΟΥ ΤΗ ΖΩΗ ΕΤΡΕΧΑ ΠΑΡΑΣΤΡΑΤΗΜΕΝΟΣ, ΕΠΕΤΡΕΨΑ ΣΤΗ ΠΙΣΤΗ ΜΟΥ ΝΑ ΧΑΘΕΙ
    ΦΟΒΑΣΑΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΝΟΥ ΣΟΥ;
    ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΑ ΒΡΕΙΣ;
    ΘΕΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ;
    ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΩΡΑ; ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΧΑΣΕΙΣ;
    ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΣ ΝΑ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΕΙΣ ΤΟ ΘΥΜΟ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΣΟΥ
    ΣΥΓΧΩΡΗΣΕ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΘΑΝΑΤΕΣ ΑΜΑΡΤΙΕΣ
    ΣΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ;
    ΕΙΣΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΔΥΝΑΤΟΣ ΝΑ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΕΙΣ ΤΙΣ ΤΥΨΕΙΣ;
    https://www.youtube.com/watch?v=z5OCTn2ICjg

  9. #9
    ε ενταξει ρε ηλία, μια χαρά είσαι... σκέψου να άκουγες τίποτα death ή black και να ταυτιζόσουνα με τους στίχους... αλλά μ' αυτό που σου είπαν και οι παραπάνω συμφωνω, μάλλον η λέξη φανατίζομαι που χρησιμοποίησες είναι λάθος...

  10. #10
    πάντως η αλήθεια είναι πως η μουσική και μας επιρεάζει ψυχολογικά και την επιλέγουμε ανάλογα με την διάθεση μας... οπότε και το τι ακούς δείχνει λίγο και το πως νιώθεις...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    οπως και να χει το μεταλ γαμει και δερνει
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Breath σε ενα ποστ μου ειπες οτι εχω αξια και δυναμη μεσα μου.. απο που το συμπερενεις? μου αρεσει να ακουω να μιλανε για μενα και μου αρεσει η κριτικη οποιαδηποτε μπορει να ειναι αυτη...
    Εννοούσα ότι η ζωή σου έχει αξία. Η ανθρώπινη ζωή έχει αξία. Και γι' αυτό πρέπει να φροντίσεις τον εαυτό σου όσο το δυνατό καλύτερα, σωματικά και ψυχικά. Και να βρεις τις δυνάμεις μέσα σου για αυτό. Γιατί ο άνθρωπος έχεις τεράστιες δυνάμεις μέσα του και μπορεί να καταφέρει πάρα πολλά πράγματα όταν τις χρησιμοποιεί. Να μην ασχολείσαι πολύ για το τι λένε ή δε λένε για σένα πάντως, καλό ή κακό. Οι άλλοι πάντα λένε κάτι για εμάς σύμφωνα με τη δική τους λογική, σκέψη και μέσα από τα δικά τους πρίσματα.
    Επικεντρώσου σε αυτά που κάνεις εσύ.
    Συμφωνώ με την καθεύτη ότι η μουσική μπορεί να μας επηρεάσει λίγο ψυχολογικά (όπως και άλλες μορφές τέχνης, πχ μια ταινία που θα δούμε) και δείχνει και λίγο τη διάθεσή μας. Πολλές φορές πάντως είναι κάτι σαν βάλσαμο και εγώ τη θεωρώ σημαντική ψυχοθεραπεία...

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Με αυτή την metalοκουβέντα μου θυμήσατε ένα κομματάκι επικό ;)..., metal και όπερα μαζί, σας το αφιερώνω. Άντε και να εκτονωνόμαστε από τα προβλήματα της ζωής με ότι μουσικές γουστάρει ο καθένας και να μη μας παίρνει από κάτω.

    https://www.youtube.com/watch?v=8VgLKXD-BoY

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #15
    hlias1988
    Guest
    Breath η ζωη μου εχει βαλτοσει καθε μερα ειναι ιδια μερα.. δεν αντεχω αλλο θελω κατι να αλλαξει

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. είναι τόσο κακό;
    By κόκκινη πεταλούδα in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 10
    Last Post: 22-11-2013, 14:14
  2. Είναι κακό πράγμα η μοναξιά;
    By astimatnam in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 28-10-2013, 00:44
  3. είναι κακό να τρώμε κρέας;
    By birdhed in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 32
    Last Post: 13-12-2011, 19:29
  4. ειναι κακο να θελουμε να εχουμε τον ελεγχο?
    By Adzik in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 31-07-2010, 04:43
  5. Tι είναι καλό και τί είναι κακό?
    By Χάιντι in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 57
    Last Post: 08-07-2010, 04:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •