Χρόνος ανάρρωσης
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 48
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406

    Χρόνος ανάρρωσης

    Θα ήθελα να ρωτήσω πόσο χρόνο σας πήρε για να είστε σε ένα ικανοποιητικό σημείο μετά από ψυχωσικό επεισόδιο.Γνωρίζω πως η ανάρρωση είναι ένας διαρκής αγώνας καθ'όλη την διάρκεια της ζωής μας και ανάρρωση κυρίως σημαίνει να είσαι λειτουργικός,να έχεις ένα καλό βιοτικό επίπεδο και να είσαι όσο είναι δυνατόν ανεξάρτητος και ευτυχισμένος.Φυσικά ο καθένας ορίζει διαφορετικά το τι σημαίνει ανάρρωση για τον ίδιο.
    Πόσο χρόνο σας πήρε για να σταθείτε και πάλι στα πόδια σας;Να είστε λειτουργικοί και να βρείτε μια δουλειά πχ;;
    Εγώ πλησιάζω τα 2 χρόνια θεραπείας σε 2 μήνες και νιώθω σχετικά καλά.Παρόλα αυτά μειονεκτώ σε αυτοπεποίθηση,μερικές φορές νιώθω μαγκωμένος στις κοινωνικές μου συναστροφές,κάποιες φορές νιώθω σαν να φρενάρονται οι σκέψεις και γενικά να είναι πιο φτωχή η σκέψη μου και δεν νιώθω έτοιμος να ανταπεξέλθω σε εργασιακό περιβάλλον.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  2. #2
    8 χρονια σε μενα

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    roof garden
    Posts
    1,807
    serios αυτα που νιωθεις ειναι απο τα φαρμακα,
    επειδη καταστελλουν τη δραστηριοτητα του εγκεφαλου.

    δηλαδη δουλευουμε στο 10% των δυνατοτητων μας,
    επειδη χωρις τα φαρμακα εχουμε υπερδραστηριοτητα.

    τα φαρμακα πρεπει να τα παιρνουμε,
    απλα σιγα σιγα ο γιατρος θα στα ελαττωσει στη δοση συντηρησης,
    και τοτε θα μπορεις να δουλευεις, να σπουδαζεις κλπ. με λιγο μονο προβλημα.

    το εχω κανει εγω και στο λεω,
    μονο τοτε θα καταλαβεις, οτι το μεγαλυτερο προβλημα που αντιμετωπιζουμε,
    ειναι το στιγμα.

    για αυτο κοιτα να μη το πεις ή να μη το καταλαβει κανεις,
    οτι παιρνεις φαρμακα οσο μπορεις.
    Με τη δύναμη του Θεού να έχετε τα τσάκρα σας ανοιχτά, καθαρά, φωτισμένα κ δε θα πιάνει κανένα κακό.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    223
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Παρόλα αυτά μειονεκτώ σε αυτοπεποίθηση,μερικές φορές νιώθω μαγκωμένος στις κοινωνικές μου συναστροφές,κάποιες φορές νιώθω σαν να φρενάρονται οι σκέψεις και γενικά να είναι πιο φτωχή η σκέψη μου και δεν νιώθω έτοιμος να ανταπεξέλθω σε εργασιακό περιβάλλον.
    ....πάντως η σκέψη σου, μου φαίνεται κ είναι πάρα πολύ συγκροτημένη!
    μόνο για φτωχή δεν μου φαίνεται!
    σχετικά με το εργασιακό....πάρε τον χρόνο σου...
    έχω ένα προαίσθημα, οτι θα τα καταφερεις μια χαρά σε όλα τα επίπεδα!

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Mακάρι dreamful_woman!!Γενικά θέλω όπως οι περισσοτεροι απο μας να έχουμε μια παραγωγική και όμορφη ζωή σε ολα τα επίπεδα.Το δύσκολο είναι να φανταστείς πως θα είσαι μετά απο κάποια χρόνια.Συνήθως είμαστε απαισιόδοξοι και νομίζουμε πως θα παραμείνουμε μη λειτουργικοί για πάντα.Στο θέμα δουλειάς με πιέζουν λίγο οι γονείς μου και τους λέω πως δεν νιώθω ακόμα έτοιμος και είναι το μόνο πράγμα που με αγχώνει περισσότερο,για το αν τα καταφέρω κάποια στιγμή.Όταν βλέπεις οι άλλοι να ανεξαρτητοποιούνται και συ να μένεις πίσω τόσο σε σπουδές όσο κα σε δουλειά είναι όσο να'ναι στενάχωρο και αυτομειωτικό.
    Τώρα τέλη Σεπτεμβρίου πάντως σκοπεύω να γραφτώ στο Ανοιχτό Λαϊκό Πανεπιστήμιο της πόλης μου για εκμάθηση ισπανικών για να απασχολώ κάπως το μυαλό μου.Μακάρι να βολέψει!!
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    223
    Quote Originally Posted by serios View Post
    Τώρα τέλη Σεπτεμβρίου πάντως σκοπεύω να γραφτώ στο Ανοιχτό Λαϊκό Πανεπιστήμιο της πόλης μου για εκμάθηση ισπανικών για να απασχολώ κάπως το μυαλό μου.Μακάρι να βολέψει!!
    πάρα πολύ καλή ιδέα!!!! :)
    πιστεύω πως θα σε βοηθησει πολλαπλως!!!
    Last edited by dreamful_woman; 14-09-2014 at 13:58.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    223
    κι εγω Σεριο σκεφτομαι να κανω βηματακια προκειμενου να βγω απο το τελμα της αεναης ενδοσκοπησης, της αδρανειας και της συνεχους αναλυσης επι της αναλυσης των προβληματων μου.
    σκεφτομαι να ξεκινησω γκρουπ-θεραπι.
    ο γιατρος μου μου το προτεινε.
    ο μονος μου ενδιασμος ειναι οτι και κει για προβληματα θα συζηταμε.
    αλλα θα το δοκιμασω...
    και γω Σεριο εχω μεινει πολυ πισω στη ζωη και το ηθικο μου ειναι πολυ πεσμενο....

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Δεν έχω δοκιμάσει ομαδική θεραπεία.Δεν ξέρω αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα στην περιοχή μου έτσι δεν μπορώ να σου πω αν βοηθάει.Πάντως από το τίποτα κάτι θα σου προσφέρει.Ίσως ακούσεις ιστορίες ατόμων για το πως το παλεύουν και φυσικά κάποιοι να είναι σε χειρότερο σημείο και έτσι να παίρνεις κουράγιο.Πιστεύω καλό είναι να τοποθετούμε στόχους και να προχωράμε στην πράξη παρά να σκεφτόμαστε συνέχεια και μόνο.Και γω αναλώνομαι πολύ σε σκέψεις και θα ήθελα να είμαι πιο πρακτικός και τολμηρός.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    Quote Originally Posted by serios View Post
    .Παρόλα αυτά μειονεκτώ σε αυτοπεποίθηση,μερικές φορές νιώθω μαγκωμένος στις κοινωνικές μου συναστροφές,κάποιες φορές νιώθω σαν να φρενάρονται οι σκέψεις και γενικά να είναι πιο φτωχή η σκέψη μου και δεν νιώθω έτοιμος να ανταπεξέλθω σε εργασιακό περιβάλλον.
    ωσπου να νοιώσεις έτοιμος να εργαστείς γιατί δεν πας να ζητησεις ενα αναπηρικό βοήθημα , και αργότερα και σιγα σιγα (δεν ειναι και ευκολες οι δουλειές ακομα και για αυτους που δεν εχουν πρόβλημα αυτο το διάστημα) προσπαθείς να εργαστείς .?
    Επίσης αν παρεις ενα ποσοστό αναπηρίας ακόμα κιαν δεν είναι το 67% , μπορείς να απευθυνθείς στον ΟΑΕΔ και να τύχεις ευνοηκότερων όρων στην αναζήτηση εργασίας .
    (δεν είναι αναγκη επίσης να το ξέρουν οι άλλοι τι και πώς .... μην νοιάζεσαι , δεν θαρθει κανένας να σου δώσει αμα χρειαστείς ,,είναι δικαιώματα που πολλοι δεν τα διεκδικούν και υποφέρουν,,είναι κρίμα )

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Αιτωλ
    Posts
    1,390
    ο πραγματικός χρόνος ανάρωσης δεν ξέρεις ποσο πραγματικά θα διαρκέσει . Μπορεί να κρατήσει για χρόνια , πρεπει να ναι ετοιμος ο καθένας να το αντιμετωπίσει όσο κιαν κρατήσει ,,,και κακά τα ψέματα αλλά κανένας η σχεδόν κανένας δεν πιστεύει οτι θα ανακτήσει ξανά πλήρως τον εαυτό του (πραγμα βεβαια που σου απεύχομαι όπως και στον καθέναν που εχει παρόμοιο πρόβλημα) πως να ελπίζει για μια εργασία που θα εργαστεί ισότιμα και ανταγωνιστικά με καποιον που δεν αντιμετωπίζει προβλήματα .

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    εγω παιρνω φαρμακα εδω και εξι χρονια αλλα δε βλεπω αναρρωση..
    ολο αλλαγες στην αγωγη μου βλεπω και καμια σταθεροτητα οποτε σκατα δεν ξερω

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Κουραγιο φιλε μου,ψυχωση δεν εχω περασει ομως εχω περασει καταθλιψη ταλαιπωρηθηκα 1 2 χρονια αρχικα μετα σταματησα τα φαρμακα κ υποτροπιασα κ αρχισα παλι,Ομως την δευτερη φορα εκανα πολυ μεγαλο αγωνα κ μεσα σε λιγους μηνες ειμαι αρκετα καλυτερα,

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Sin City
    Posts
    2,406
    Εσωτερική_σήψη εύχομαι να έχεις υπομονή και μπόλικο κουράγιο..λίγο που διάβασα παλιότερα θέματα σου κατάλαβα πως πέρασες πολλά.Έχεις κάνει πολλές υποτροπές και δεν σε έπιαναν και τα φάρμακα.Εμένα σε διάρκεια 7 χρόνων είναι η δεύτερη υποτροπή μου και το πρώτο φουλ ψυχωσικό επεισόδιο.Αρχικά είχα σημάδια κατάθλιψης και διάφορες πεποιθήσεις αλλά δεν ήμουν σε αυτό το σημείο.Φυσικά με κάθε υποτροπή επιστρέφουμε στον πάτο και σε μηδενικό σημείο.Καλή ανάκαμψη σου εύχομαι.Αλήθεια γιατί έκανες τόσες πολλές υποτροπές;;Δεν έπαιρνες σωστά τα φάρμακα;;Πρόσεχε όσο μπορείς από δω και πέρα και μη τα σταματάς πλέον.
    It is no measure of health to be well adjusted to a profoundly sick society. J.Krishnamurti

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    1,710
    η αληθεια ειναι οτι εκανα πειραματα με τα φαρμακα και οποτε γινομουν λιγο καλυτερα τα μειωνα και ξανα τα ιδια..
    κατα τα αλλα εχω αλλαξει πολλα φαρμακα και τελικα μπηκα στην κλοζαπινη και μ ειπε ο γιατρος οτι ειναι η τελευταια λυση..
    ασε εχω απογοητευτει

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    223
    εσυ απο πανω μου ελλειψες :)

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Χρόνος Διάγνωσης
    By vicky_k in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 6
    Last Post: 17-12-2013, 21:24
  2. Ο χρόνος
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 10-04-2013, 23:55
  3. ΣΗΜΑΔΙΑ ΑΝΑΡΡΩΣΗΣ ΑΠΟ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ
    By LILA28 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 15
    Last Post: 23-12-2012, 18:28
  4. 19 χρονος και συμπεριφορα
    By sunset in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 15-04-2009, 02:42
  5. χρονος με τα παιδια
    By manous73 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 3
    Last Post: 19-08-2008, 15:18

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •