αντικαταθλιπτικά και βία
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
  1. #1

    αντικαταθλιπτικά και βία

    ρε παιδιά συγνώμη που ανοίγω καινούριο θέμα αλλά εκτός από την μυσπ δεν πήρα καμία άλλη απάντηση και δεν ξέρω μήπως δεν το διαβάσατε καν λόγο του ότι το έχωσα μέσα στο θέμα μου που είναι παλιό σχετικά... συγνώμη που πιέζω για απάντηση αλλά πραγματικά με έχει ανησυχήσει...
    η μάνα μου εδώ και 10-15 μέρες, ίσως και περισσότερο, δεν μπορώ να το ξέρω με σιγουριά έχει αρχίσει αντικαταθλιπτικά, δεν ξέρω ποια...
    με την μάνα μου είχαμε θέμα βίας.. ψυχολογικής κυρίως, πολλές φωνές, απειλές, γενικά εκτός από το να με μειώνει και να με προσβάλει προσπαθεί και να με τρομοκρατεί και κάποιες φορές επιτυχημένα.. αλλά και σπάνια αρκετά σωματικής... ντρέπομαι γι αυτό, γιατί είμαι 32 και όχι 12, αλλά την τελευταία σφαλιάρα την έχω φάει μετά τα 32, και ο λόγος βέβαια είναι τα υπερβολικά της νεύρα, ποτέ δεν υπάρχει καλός λόγος για την βία βέβαια... αλλά δεν θυμάμαι καν τον καβγά στον οποίο έφαγα την τελευταία σφαλιάρα, πάει και καιρός. Δεν ξέρω και αν είναι σωστή η λέξη καβγάς μιας και είναι μονομερής η ένταση, και ενας λόγος που κάνει την βία είναι όταν ανεβάζω κι εγώ την ένταση, επειδή δεν μιλάω καλά και δεν σέβομαι...
    Μια μέρα που μου είπε θα φας καμιά σφαλιάρα την απείλησα πως θα της πάρω το νοίκι και θα φύγω (το ότι το νοίκι νομικά μου ανήκει το έμαθα 2-3 χρόνια, πιο πριν δεν το ξέραμε) πάνε τουλάχιστον 2 μήνες από τότε... Λίγες μερές μετά το συμβάν η μάνα μου είπε με πλάγιο τρόπο πως μετάνιωσε που μας έγραψε τα σπίτια γιατί χαλάει η ισσοροπία στην σχέση... η ισορρόπια δηλαδή σύμφωνα με την μάνα μόυ είναι να μπορεί να με τρομοκρατεί...
    πριν από δύο μέρες μίλαγα με τον αδερφό μου στο δωμάτιο μου, κανονικά, ούτε ιδιαιτέρως χαμηλόφωνα αλλά ούτε και φωναχτά... σε κάποια φάση ανοίγει η πόρτα και μπαίνει η μάνα μου ωρυώμενη πως είμαι άδικη μαζί της και την κατηγορώ τσάμπα και διάφορα τέτοια... αυτό που είχα κάνει ήταν να μεταφέρω μία πρόταση της με μία λέξη διαφορετική παρόμοιας σημασίας... η πίεση που είχε ανεβάσει και η ένταση που έβγαζε δεν περιγράφεται... εγώ και ο αδερφός μου δεν αντιδρούσαμε καθόλου αλλά δεν ξεφούσκωνε... 2 λεπτά για τέτοια ένταση είναι υπερβολικός χρόνος... να πω πως η μάνα μου ποτε δεν θα τολμούσε να σηκώσει το χέρι της μπροστά στον αδερφό μου, και ούτε καν το ανέφερε... αν δεν ήταν εκεί ο μπρο θα το είχε πει σίγουρα αν όχι και να το κάνει... αφού δεν σταμάταγε με τίποτα άρχισα κι εγώ να φωνάζω και να της λέω να βγει έξω... με τα πολλά βγήκε...
    ο αδερφός μου έπαθε σοκ από την αντίδραση της, σ' αυτόν άλλωστε δεν φωνάζει ποτέ.. μπορεί και να τον φοβάται εκτός του ότι τον λατρεύει... δεν ξέρω... εγώ δεν φοβήθηκα καθόλου, μάλλον γιατί ήταν κι ο Σ εκεί... ένιωσα άσχημα όμως σαν βλήμα που είμαι μήπως όντως την αδικώ... δεν είναι αυτό το θέμα μου όμως...
    αυτό που φοβάμαι είναι μήπως από τα φάρμακα βγει από την νωχέλεια της κατάθλιψης και ξαναρχίσει τις βίες της... μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο? τα αντικαταθληπτικά φέρνουν επιθετικότητα? είναι κάτι που μπορώ να κάνω εγώ εκτός του να μην την τσιγκλάω? σίγουρα έχω ανησυχήσει πολυ και δεν σας κρύβω πως μπορεί και να φοβάμαι και λίγο...
    αυτά

  2. #2
    πω σκέφτομαι πως κάνω αρκετά μεγάλες δημοσιεύσεις και ίσως γίνομαι κουραστική

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Τα αντικαταθλιπτικά τα παίρνει μόνη της η μητέρα σου ή την παρακολουθεί γιατρός;
    Απ' όσο γνωρίζω, από φίλο ψυχίατρο, αν παίρνεις μεγάλες δόσεις μπορεί να γίνεσαι επιθετικός (δεν εννοώ απαραίτητα βίαιος). Δηλαδή από κει που ήσουν στα πατώματα, παίρνεις τα πάνω σου, του στυλ "ρε δε θα με πατήσετε εσείς κάτω, θα σας γαμήσω όλους!". Έτσι κι αλλιώς συχνά η κατάθλιψη είναι καταπιεσμένη οργή. Οπότε, πιθανόν με τα αντικαταθλιπτικά να απελευθερώνεται.
    Πάντως, καλό είναι να μην τα παίρνει χωρίς παρακολούθηση και παράλληλα να κάνει ψυχοθεραπεία. Αλλιώς δε λύνει τα θέματά της, απλά τα καμουφλάρει.

  4. #4
    όχι πήγε σε γιατρό και της τα έγραψε, και μάλιστα νομίζω πως θα κάνει και ψυχοθεραπεία, αν κατάλαβα καλά...
    δηλαδή να περιμένω να ενταθεί η επιθετικότητα της? αυτό καταλαβαίνω..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Athens
    Posts
    699
    Η σούταρε την η φύγε...
    32 η 5,δεν έχει σημασία,για εκείνη είσαι η κόρη...
    Έχω ένα παιδί και μια κόρη που λέμε.
    Και αυτό θα παραμείνεις,όσο καιρό αναγκάζεστε να συμβιώνετε,και ασκείται τριβή η μια στην άλλη.
    Τώρα,θα ξαναγίνει βίαιη,η θα πλάθει κουλουράκια,δεν έχει σημασία.
    Μιας και ότι και να κάνει πετάει σπόντες.
    Η τύπισσα ασκεί ψυχολογική βία,και δεν φαίνεται ότι έχεις το στομάχι να το αντέξεις,οποτε σε κάποια φάση απλά θα σπάσεις,ξανά.
    Humans are lumps of meat.
    Envying,hating and killing each other.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    κουκλα για να μην τα πολυλογουμε δουλευεισ;οχι
    αυτο φταιει
    για να σου τελειωσω γτ δε ξερουμε και τι μασ ξημερωνει
    θα πασ στη μανα σου και θα την κανεισ μια χειραψια αν τα χερια σου ειναι πιο μαλακα απο τα δικα τησ
    ξερεισ τι θα πω δε χρειαζεται το ιδιο θα κανεισ και στον αδερφο σου
    αυτο κυκλοφορει και σε βιντεο στο υοθτοθβε αλλα δε ξερω πωσ λεγευαι για να στο βαλω να το δεισ
    Last edited by elis; 05-12-2014 at 22:41.
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  8. #8
    αντρέα απ' την στιγμή που δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο αυτή την στιγμή αυτό έχει σημασία... γιατί με ανησυχεί... με τρόμαξε η συμπεριφόρα της εκείνη την μέρα... φοβάμαι πως θα ξαναγυρίσουμε στις παλιές εντάσεις και όντως θα είναι πολύ δύσκολο να τις αντέξω... όσο για το ότι δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα το ξέρω... και δεν περιμένω και κάτι από την μάνα μου, και που με φιλοξενεί ένα χρόνο και βάλε τώρα πολύ το βλέπω...
    ίσως και να μην έχει τόση σημασία, ξέρω γω... ίσως αυτό που έχει σημασία είναι να ψάχνω περισσότερο για δουλειά και να αρχίσω να βγαίνω λίγο από το σπίτι για να μην έχουμε τόση τριβή... δίκιο έχεις για την καθημερινή τριβή, αν και η επαφή μας είναι ελάχιστη...

    έλις δεν κατάλαβα τι θες να πεις... αλλά και να καταλάβω δεν νομίζω να πάω να της σφίξω το χέρι... πάραυτα αν θες εξήγησε το...
    (ωραία τα δύο τσέλος, κάπου είχες ξαναβάλει ένα κομμάτι απ' αυτούς νομίζω και είχα ακούσει αρκετά απ' αυτούς εκείνη την μέρα...)

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα φιλη μου ευχαριστω που απαντησες στο θεμα του αδερφου μου,τωρα για την μητερα σου σου ειπα την αποψη μου πρεπει να περμενεις να δρασουν τα φαρμακα αλλες τοσες μερες θελουν καμμια 40νταρια συνολικα,ναι κ εγω εχω νιωσει οξυθυμη κ επιθετικη στο μεσοδιαστημα,Μην την προκαλεις σε καμμια περιπτωση κ αδιαφορησε για αυτα που λεει μην της απαντας,Επιφυλασσομαι γιαυτο πρεπει να εισαι προσεκτικη,Καλυτερα να εισαι στο δωματιο σου η να βγαινεις

  10. #10
    μακάρι όταν δουλέψουν κανονικά να ηρεμήσει τι να πω... αν και πολυ φοβάμαι πως η μαριάν θα επαληθευτεί.. αλλά ίσως να το φοβάμαι απλά

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    875
    Το ότι πάει σε ψυχ νομίζω είναι θετικό ίσως την βοηθήσει να γίνει λίγο διαφορετική και να ηρεμήσεις κι εσυ

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Καθρεφτη , δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα δεν νομιζω πως θα αλλαξει κατι . Η μητερα σου οπως λες εχει χρονια αυτη τη συμπεριφορα, δεν ξεκινησε ξαφνικα μετα τα χαπια να γινεται βιαιη , ισα ισα μπορει να αρχισει να χρησιμοποιει την θεραπεια για να δικαιολογειται. Αποψη μου ειναι να φυγεις οπως εγραψε πιο πανω ο Αντρεας .

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,680
    lets be ridicilous starts now
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Quote Originally Posted by καθευτης View Post
    μακάρι όταν δουλέψουν κανονικά να ηρεμήσει τι να πω... αν και πολυ φοβάμαι πως η μαριάν θα επαληθευτεί.. αλλά ίσως να το φοβάμαι απλά
    Καλησπερα φιλη μου εγω διαβασα τωρα αυτο που λεει η μαριαν κ συμφωνω στο οτι για να παιρνει αντικαταθλιπτικα πρεπει να ειναι με αδεια γιατρου κ να συνδιαζει την θεραπεια της κ με επισκεψεις σε ψυχιατρο ψυχολογο αλλιως ειναι σαν να κοιμιζει το προβλημα δεν το θεραπευει παντως,Δεν ειμαι σιγουρη για το εαν παραμεινει επιθετικη ευελπιστω οτι εστω θα ηρεμησει λιγο ομως κ σε οποιαδηποτε περιπτωση πιστευω δεν μπορεις να περιμενεις κατι καλο απο αυτην,Πρεπει να σταθεις στα ποδια σου με την δικη σου θεληση να κινητοποιηθεις κ την βοηθεια αλλων ανθρωπων του αδερφου σου εστω απο λιγο να τον βλεπεις του ψυχολογου εμας εδωπερα στο φορουμ κ σου ευχομαι να βρεις κ τον καταλληλο αντρα κ λιγες κ καλες φιλες κ μετα δεν θα εχεις κανενα αναγκη

  15. #15
    ναι μπεταγκλες έχετε δικιο εσύ και ο αντρέας... αλλά είχε ηρεμήσει τον τελευταίο καιρό... και φοβάμαι πως της πέρασε η ηρεμία... αν δεν βρω δουλειά πως να φύγω? στο παγκάκι? πιο επικύνδινα είναι


    νίκη όχι δεν υπάρχει πιθανότητα να αλλάξει... έχει κάνει αρκετά χρόνια ψυχοθεραπεία... όταν άρχισα εγώ και μετά η πρώην κολλητή της μετά από λίγο άρχισε κι η μάνα αλλά δεν άλλαξε καθόλου, τώρα που το σκέφτομαι ίσως και να χειροτέρεψε λίγο.. να έριχνε πιο πολλές ευθύνες σε όλους τους άλλους όταν έκανε ψυχοθεραπεία... και απ' όσα μου είχε πει τότε πήγαινε και μιλούσε για τις συμπεριφορές τη δικιά μου και του αδερφού μου... και είχε βγάλει διάγνωση ιατρική για όλους μας με υποθέσεις.. μιας και ουσιαστικά δεν μιλάγε ποτέ με κανέναν... άλλωστε φαντάζομαι πως κι εκεί ψέματα θα λέει...
    το θετικό πάντως είναι πως σήμερα βγήκε με έναν παλιό γνωστό της... γιατί εκτός από μένα ούτε κι αυτή βγαίνει καθόλου...
    σας ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον σας...

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Αντικαταθλιπτικά
    By no name in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 46
    Last Post: 05-04-2018, 17:18
  2. Αντικαταθλιπτικά και σεξ
    By Αλίνα in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 13-04-2013, 00:54
  3. Αντικαταθλιπτικά και σεξ
    By howtodream8 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 1
    Last Post: 21-06-2012, 13:34
  4. ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ
    By CHRPAP in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 49
    Last Post: 06-03-2012, 16:58
  5. ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ
    By CHRPAP in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 16-07-2008, 19:43

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •