Είναι οι δουλειές του σπιτιού γυναικείες ?? - Page 10
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 10 of 10 FirstFirst ... 8910
Results 136 to 150 of 150
  1. #136
    Member
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Αθήνα
    Posts
    56
    ναι τα γνωρίζω πολυ καλά!!! Αλλά δε χάνω ποτε την ελπίδα μου και δεν εγκαταλείπω παρα μόνο αν νοιώσω πως ο αγώνας με φθείρει. Μας το οφείλουμε να μην φθειρόμαστε για κανένα και αγαπημένος είναι εκείνος που μας αγαπάει. Τους άλλους αγαπημένους τους κρατάμε για παραδείγματα προς αποφυγην.Ετσι για να μη τη ξαναπατήσουμε και για να έχουμε μια πυξίδα οταν θα παρουμε τον επόμενο δρόμο. Η Ζωή είναι γεμάτη από αγαπημένους που αποδεικνύονται ανάξιοι της αγάπης μας.Εμείς απλά προχωράμε παρακάτω!

  2. #137
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Celia, δε διαφωνώ μαζί σου ως προς την προσπάθεια για επικοινωνία, αλλά υπάρχουν άνθρωποι που τους αρέσει να κάνουν δουλειές του σπιτιού και σε άλλους όχι. Π.χ. εμένα δε μου αρέσει να κάνω τέτοιες δουλειές, είναι σωστό να αφήσω κάποιον άλλο που μένουμε μαζί να της κάνει μόνο αυτός; Και να ζεις σε αχούρι δεν είναι λύση, σου σπάει τα νεύρα κάποια στιγμή. Οπότε πρέπει να βρεις ένα μοντέλο συνεργασίας για να μη νιώθει κανένας ριγμένος και να μη νιώθεις κι εσύ ότι εκμεταλλεύεσαι τον άλλο.

    Όσο για γιορτές και τέτοια που ανέφερε η Κλειώ εκεί και αν λειτουργεί η συνεργασία. Π.χ. να σου ετοιμάσει τα υλικά ο άλλος, να φτιάξει και κανένα φαγητό μόνος του, να στρώσει τραπέζια, να συγυρίσει τελευταία στιγμή κάτι που έχει ξεφύγει, να πετάξει τα αποφάγια, να καθαρίσει τα υπολείμματα από τα πιάτα και μετά δεν έχω πρόβλημα να πλύνω όλα τα πιάτα, ακόμα και αν χρειαστεί ώρες για να το κάνω.

  3. #138
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Χωρίς συνεργασία δεν γίνεται !!!

    Καταρχήν επειδή μαγειρευω αρκετά φαγητά, μαζευονται συνέχει απλυτα σκευη !!!

    Ασε τα ψώνια, την καθαριότητα του σπιτιού και την καθαριότητα και τα πιάτα μετά την γιορτή !!!

    Είναι ωραίο όμως να έρχονται φίλοι στο σπίτι , να τρώτε , να πίνετε , να κουβεντιάζετε , να γελάτε , να παίζετε, να τραγουδάτε κ.α.

    Αξίζει τον κόπο ! Πάντα έχω καλές αναμνήσεις μετά !

  4. #139
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Αντίθετα στην καθημερινή καθαριότητα , έχω απλοποιήσει πολλά πράγματα !

    1. λιγότερο σίδερο

    2. λιγότερο ξεσκόνισμα

    3. λιγότερο στρώσιμο κρεβατιών

  5. #140
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Οι παλιές νοικοκυρές υπάρχουν ακόμη ??????????????????

    Να σιδερώνουν τα σεντόνια, τα αερίζουν τα σκεπάσματα κάθε πρωί και να στρώνουν τα κρεβάτια, να μην βρίσκεις σκόνη κ.α.

  6. #141
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Originally posted by Kleiw
    Οι παλιές νοικοκυρές υπάρχουν ακόμη ??????????????????

    Να σιδερώνουν τα σεντόνια, τα αερίζουν τα σκεπάσματα κάθε πρωί και να στρώνουν τα κρεβάτια, να μην βρίσκεις σκόνη κ.α.
    Χμ, δε νομίζω ότι υπάρχουν και πολλές. Τα παλιά τα χρόνια το νοικοκυριό αποτελούσε τη δουλειά των γυναικών και έπαιρνε πάρα πολύ χρόνο (πλύσιμο στη σκάφη, ψήσιμο του ψωμιου και του φαγητού στο φούρνο κλπ), οι γυναίκες είχαν αναπτύξει κι έναν ανταγωνισμό μεταξύ τους για το ποια είναι η καλύτερη νοικοκυρά.
    Τώρα φυσικά δεν είναι έτσι για τους περισσότερους.

    Υπάρχει όμως και άλλο λόγος. Αν μένεις στην Αθήνα θεωρώ πιο επιβλαβές το να \"αερίζεις\" τα σεντόνια και τα παπλώματα από το να τα αφήνεις έτσι. Θυμάμαι όταν έμενα στην Αθήνα προσπαθούσα να μαζέψω όσο πιο γρήγορα τα ρούχα που άπλωνα γιατί γινόντουσαν μαύρα μετά από λίγο (έμενα κέντρο). Επίσης όταν ξεσκόνιζα μετά από μισή ώρα έκανα μια με το δάχτυλό μου και ήταν κατάμαυρο από τους ρύπους.
    Στο εξωτερικό όταν έμενα ακόμα και αν έσερνα με το δάχτυλό μου μετά από ένα μήνα σε έπιπλο που είχα ξεσκονίσει, μαύρο δε γινότανε, ελάχιστη σκονίτσα είχε μόνο.

    Α, και οι πετσέτες δε χρειάζονται πολύ σιδέρωμα, καταστρέφεται το πέλος τους (το ιδανικό είναι να περνάνε από ατμό για τα μικρόβια χωρίς να πατικώνονται). Τα σεντόνια από την άλλη είναι ωραία όταν σιδερώνονται αλλά αν μπορώ να το αποφύγω θα το κάνω.

  7. #142
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    να βαλω και μια συνταγη που φτιαχνω σουτζουκακια η θεωρηθω εκτος τοπικ???

  8. #143
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    337
    Κοντέψατε να τον φάτε τον Φωτάκο!! απα πα....

  9. #144
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    337
    Παιδια ας σοβαρευτώ..... Προσωπικά δε θα με πειραζε αν ο μελλοντικός μου σύζηγος δε με βοηθούσε σε ολα μέσα στο σπίτι. Ειδικά εαν δε δουλευα..εκεινο ομως που θα με \'εκανε έξω φρενών θα ήταν η κακια συνηθεια να πεταει τα ρούχα απο δω και απο κει, να απλώνεται πάνω στον καναπε με τα βρωμικα παπουτσια του, να αφηνει το μπανιο ακαταστατο μετα απο το ντους...Και να μην συνεισφερει μεσα στο σπιτι και να το κατανταει χειροτερο και απο την παραγκα του Καραγκιοζη????!!
    Χαιρετω

  10. #145
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    482
    Χαχα Κρινο, αυτό σκεφτόμουνα. Αλλά δε πειράζει να πάει και προς τα κει το θέμα, όλο και κάτι μπορεί να μάθουμε καινούριο.

  11. #146
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    beyond the realms
    Posts
    482
    ρε παιδιά? το καθάρισμα και η περιποίηση του σκύλου είναι αντρική ή γυναικεία δουλειά?

    :D

  12. #147
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    375
    Ωραία ερώτηση Reina! Προσωπικά, απολαμβάνω να κάνω μπάνιο τον σκύλο μου,αλλά προσπαθώ να αποφύγω να μαζεύω τις ακαθαρσίες του.:P

  13. #148
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    328
    Τι γίνεται όταν οι σκύλοι είναι πάνω από δέκα;Ποιος αναλαμβάνει τη φροντίδα; Εκεί να δείτε γέλιο. Μέχρι να τους καθαρίσεις και να τους ταισεις βράδιασε. Κι αν ο άλλος στους φορτώσει και την κοπανήσει εκεί να δίτε \"φόρτωμα\". Κάτι τέτοια με κάνουν και λέω μπα.........που να βρεις άνθρωπο να συννενοηθείς. Αλλά πάλι.......αφήνω κι ένα περιθώριο.......δεν μπορεί υπάρχουν και φυσιολογικοί άνθρωποι που έχουν μάθει να μοιράζονται

  14. #149
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Μάγδα πόσους σκύλους έχεις ??????????????????

    Εχεις πάνω απο 10 ???????????????????????????

  15. #150
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    beyond the realms
    Posts
    482
    Originally posted by magda-ps.
    Τι γίνεται όταν οι σκύλοι είναι πάνω από δέκα;Ποιος αναλαμβάνει τη φροντίδα; Εκεί να δείτε γέλιο. Μέχρι να τους καθαρίσεις και να τους ταισεις βράδιασε. Κι αν ο άλλος στους φορτώσει και την κοπανήσει εκεί να δίτε \"φόρτωμα\". Κάτι τέτοια με κάνουν και λέω μπα.........που να βρεις άνθρωπο να συννενοηθείς. Αλλά πάλι.......αφήνω κι ένα περιθώριο.......δεν μπορεί υπάρχουν και φυσιολογικοί άνθρωποι που έχουν μάθει να μοιράζονται






    μάγδα εμένα μου φόρτωσε κουτάβι όταν ήρθε η ώρα να ζητήσω παιδί.. μια χαρά μανούβρα δε λέω...

    εσύ όμως 10!? respect girl αλλά πώς τα καταφέρνεις με τόση βρωμιά? η δικιά μου γέννησε και κοντεύω να γίνω κουταβομήδεια..

Page 10 of 10 FirstFirst ... 8910

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •