Είναι οι δουλειές του σπιτιού γυναικείες ??
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 10 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 150
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537

    Είναι οι δουλειές του σπιτιού γυναικείες ??

    Ερώτηση απευθυνόμενη στους άντρες του φόρουμ !

    Ειναι οι δουλειες του σπιτιού γυναικείες και ίσως να βοηθάτε, αλλα δεν νιώθετε οτι είναι κανονικά δική σας δουλειά ?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    328
    δε γίνεται να απαντήσουμε και οι γυναίκες? :)

    Στην εποχή μας, που όλες εργάζονται, καλό θα ήταν και οι άντρες να συμμετέχουν στις δουλειές του σπιτιού, σε λογική βάση πάντα βέβαια. π.χ. σε ένα τραπέζι για 20 καλεσμένους, όταν όλα περνάνε από το χέρι της νοικοκυράς, τίποτε δεν είναι ακόμη έτοιμο και αυτή αγχώνεται δεν είναι κακό ο άντρας να βοηθήσει.
    Όπως όταν αυτή τρέχει πανικόβλητη, μπορεί ο άντρας να βοηθήσει και να μείνει με τα παιδιά μέχρι π.χ. αυτή να μαγειρέψει. Όλα τα παραπάνω δεν υποννοούν ότι πρέπει να βάλει και ποδιά!
    Αλλά επίσης και η γυναίκα, όταν μια μέρα δεν εργάζεται και ο άντρας τρέχει πανικόβλητος, δεν είναι κακό να πάει το αμάξι για σερβις! αμοιβαία πράγματα. Αλλά σε ποια κοινωνία θα μου πεις? εδώ που έχουμε φτάσει΄συχνά στα ζευγάρια \"παίζει\" τι ευθύνες θα \"φορτώσει\" ο ένας στον άλλον. Που να την βρεις την αμοιβαιότητα και τη συντροφικότητα? μάλλον σε κανέναν άλλον πλανήτη :)

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Και εγώ αυτής της άποψης είμαι Μάγδα !

    Εχει τύχει σε σχέση να δουλευω περισσότερο και να γυρίζω σπίτι (συγκατοικούσαμε) και να θεωρεί οτι εγω έχω να κάνω δουλειές και όχι εκείνος ! Αν βοηθούσε , θεωρούσε οτι έπρεπε να είμαι και ευγνώμων ! Δεν ήταν δική του δουλειά !

    Καταμερισμός , ναι ! Αλλα να μην φορτώνονται όλα στη γυναίκα ! Δεν έχει και αυτη δικαίωμα για ελευθερο χρόνο ?

    Γιατί οι δουλειές του σπιτιού είναι γυναικείες ?
    Ας μας απαντήσει κάποιος άντρας !

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Σαν να μου φαίνεται οτι οι άντρες αποφευγουν την ερώτηση ! Γιατί άραγε ?

  5. #5
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    πλακα κανετε ετσι???
    τρια χρονια μενω μονος μου και καθε μερα εχω να μαγειρεψω, να συγυρίσω, να παω σουπερ μαρκετ και μετα να κατσω λιγο στο πισακι μου η να ακουσω μουσικη, να διαβασω κατι κλπ.
    Φυσικα το σαββατο (αυτο το ΣΚ εγινε σημερα κυριακη) θα πεσει γενικη καθαριοτητα, πλυντηριο, σκουπα, σφουγγαρισμα, ξεσκονισμα, τζαμια, μπαλκονια και οτι αλλο μπορεις να φανταστεις.

    Δεν ανεχομαι να με νταντευουν γυναικες και καποτε εκανα το λαθος και συγκατοικησα με μια κοπελα που νομιζε οτι θα αντικαθιστουσε την μανα μου και το επαιζε νοικοκυρα ενω της ειχα πει οτι δεν ειναι στο στυλ μου ολα αυτα.
    Δυστυχως δεν μπορουσε να το καταλαβει....
    Πηγε στο καλο και ησυχασα.
    Εχω μαθει στη ζωη μου οτι αμα αφηνεις να κανει κατι αλλος για σενα θα το πληρωσεις στο διπλασιο, τουτεστιν οι νοικοκυρές μακρια απο μενα, να πανε να βρουν νοικοκύρηδες...




    Ακου ποιος κανει τις δουλειες του σπιτιου!!!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Ποιος είναι ο δευτερος που ψήφισε ? :D

    Ολοι οι υπόλοιποι που δεν ψηφίζουν ανήκουν στο πρώτο και ντρέπονται να το πουν ? :P

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    beyond the realms
    Posts
    482
    ....καλημέρεζ σε όλους:)

    κλειώ και παιδιά, κανονικά οι δουλειές του σπιτιού είναι υποχρέωση της καθαρίστριας ότι φύλο κι αν είναι αυτή:D

    τα πράγματα άλλαξαν τα τελευταία χρόνια. Δεν συναντώ εύκολα άντρες που απέχουν απο το κομμάτι ευθύνης τους.
    Συναντώ γυναίκες που υπερβάλλουν και μετά γκρινιάζουν οτι τα κάνουν όλα εκείνες ή άντρες που εξαρτιούνται από τη μαμά.

    κυρίως συμβαίνει ότι είπε o krino.

    ευχαριστώ

    άντε καλημέρες σε όλους :)

    υ.γ. ψηφίζω το δεύτερο ε?:P

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Originally posted by Reina
    Δεν συναντώ εύκολα άντρες που απέχουν απο το κομμάτι ευθύνης τους.
    Σε ποιο μέρος είσαι να έρθω και εγώ ! :D :D

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    beyond the realms
    Posts
    482
    Originally posted by Kleiw
    Originally posted by Reina
    Δεν συναντώ εύκολα άντρες που απέχουν απο το κομμάτι ευθύνης τους.
    Σε ποιο μέρος είσαι να έρθω και εγώ ! :D :D



    έλα έλα κλειώ! εδώ \'δεν συναντώ εύκολα άντρες\' και μέχρι εκεί:P
    (εννοώ σε άλλες πόλεις:D)

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Α!! Το σύνολο είναι κενό στην πόλη σου ? :D

    Ε , εντάξει τότε ! :D:D:D:D:D:D

    Επειδή στην Αθήνα , που βρίσκομαι εγώ και συναντώ άντρες, εχω βρει διάφορα φρούτα (με την καλή έννοια) ! :P

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    beyond the realms
    Posts
    482
    Originally posted by Kleiw
    Α!! Το σύνολο είναι κενό στην πόλη σου ? :D

    Ε , εντάξει τότε ! :D:D:D:D:D:D

    Επειδή στην Αθήνα , που βρίσκομαι εγώ και συναντώ άντρες, εχω βρει διάφορα φρούτα (με την καλή έννοια) ! :P



    τα καλά τα φρούτα εδώ είναι πιασμένα.. να χωρίσουν περιμένουμε:P

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Πήγαινε σε άλλο μανάβικο ! :P

  13. #13
    Member
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    53
    ποια θα ερθει να ριξει ενα σιδερωμα γιατι εχω μια στιβα πουκαμισα... :P

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Αν δύο άνθρωποι συγκατοικούν, καλό είναι να συνεργάζονται και στις δουλειές του σπιτιού. Αν κάποιος από τους δύο βέβαια δεν έχει ζήσει ποτέ μόνος του, τα πράγματα δυσκολεύουν....

    Όπως όμως είπε κι η Reina, οι δουλειές του σπιτιού ως \'υποχρέωση\' ανήκουν στην καθαρίστρια. Από εκεί και πέρα σε επίπεδο καθημερινότητας, ο καθένας κάνει ότι νομίζει ότι μπορεί για να διατηρεί όμορφο και όσο καθαρό του χρειάζεται το χώρο του.

    Από τη δική μου εμπειρία τώρα, έχουν υπάρξει και πρώην που θεωρούσαν τις δουλειές \'γυναικείες\', έχουν υπάρξει και πρώην που ναι μεν δεν τις θεωρούσαν γυναικείες, αλλά δεν κουνούσαν και το δαχτυλάκι τους να φτιάξουν ή να καθαρίσουν το οτιδήποτε.

    Ο νυν σύζυγος ταυτίζεται απόλυτα με τις απόψεις του krino. Επειδή στο παρελθόν είχε συναντήσει γυναίκες που επέμεναν να είναι νοικοκυρές και να τον νταντεύουν, είχε δώσει ιδιαίτερη έμφαση στο ότι θέλει γυναίκα και όχι υποκατάστατο μαμάς.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    328
    χαίρομαι που έχουν αλλάξει τα πράγματα στην κοινωνία μας και οι άντρες δε θέλουν να νταντεύονται! το ιδιο και μεις δεν πρέπει να ψάχνουμε κάποιον να μας νταντέψει. Πάντα τέτοια να ακούν ταυτάκια μου ;)

Page 1 of 10 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •