Θα πρεπε να ναι εύκολο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    249

    Θα πρεπε να ναι εύκολο

    Ίσως ακουστεί απλό, αλλά δεν είναι.

    Ο φίλος μου πήγε στρατό, έχει λίγες μέρες. 3,5 χρόνια ήμασταν μαζί.
    Συνεχίσαμε να μιλάμε. Ήταν τέτοια η σύγχυση που εγώ θεώρησα ότι χωρίσαμε, εκείνος ότι θα το συνεχίσουμε.
    Γενικά υπήρχε μια "πίεση" να το ονομάσουμε κάπως. Μαζί ή όχι, όπως και να το λέμε, η απόσταση είναι απόσταση.

    Μου ζήτησε να πάω στην άδειά του. Είπα ναι. Συμφωνήσαμε ότι αυτό δε θα αλλάξει τους λόγους για τους οποίους δε μπορούμε να είμαστε μαζί.
    Αφού ήμουν έτοιμη να κανονίσω το ταξίδι και με μεγάλη χαρά που θα τον δω, συνειδητοποίησα ότι κάποιος μπορεί να συμφωνήσει στα πάντα αρκεί να κρατήσει μια ελπίδα ζωντανή. Μήπως το ταξίδι αυτό κάνει εμένα χαρούμενη, αλλά εκείνον χειρότερα...πόσο εγωιστικό θα ναι αυτό...

    Είπα για λόγους για τους οποίους δε μπορούμε να είμαστε μαζί.
    Ως τώρα ήμασταν κι οι δυο φοιτητές, οι ζωές μας ήταν πάνω κάτω όμοιες. Απο εδώ και πέρα αλλάζουμε, μ εκείνον να αλλάζει πόλη λόγω στρατού τώρα και δουλειάς αργότερα, εγώ να αλλάζω χώρα όπως ευελπιστώ σε λίγους μήνες...Οι αποφάσεις που θα πάρουμε και οι αλλαγές που θα γίνουν αφορούν τη ζωή του καθενός χωριστά. Με τρομάζει το σενάριο να βρεθώ σε τέτοια ηλικία να παίρνω τέτοιες αποφάσεις από κοινού, αφού τα κριτήρια δε θα είναι προσωπικά μόνο, αλλά θα αφορούν και τον άλλον άνθρωπο. Επίσης συχαίνομαι το σενάριο να δεσμευτώ σε μια σχέση από απόσταση και στην πορεία να αλλάξω γνώμη. Θέλω να είμαι συνεπής γιατί κι εκείνος δεν έχει λίγα προβλήματα στο μυαλό του, μην έχει και τη δική μου αστάθεια να τον βασανίζει.

    Παράλληλα, τον αγαπώ πολύ, σκέφτομαι συχνά ότι θα ήθελα να τον είχα γνωρίσει αργότερα στη ζωή μου και ότι μας φαντάζομαι γέρους μαζί.

    Πρέπει σύντομα να πάρω μια απόφαση και να μείνω πιστή σ αυτή. Όσο θέλω να προσπαθήσω να κρατήσω αυτό που υπάρχει γιατί πιστεύω ότι είναι μοναδικό, άλλο τόσο θέλω να απομακρυνθώ από αυτό με τη σκέψη ότι όλα αυτά θα τα ξεπεράσω με τον καιρό...μήπως είναι ο "πανικός" των πρώτων ημερών μετά από 3,5 χρόνια σχέσης δλδ.

    Αισθάνομαι τεράστιο το βάρος καθώς η απόφαση φαίνεται να είναι αποκλειστικά δική μου. Εκείνος έχει ξεκαθαρίσει τη θέση του, και μένει να ξεκαθαρίσω κι εγώ τη δική μου.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Εγω θα έλεγα να μην πάρεις μια απόφαση για την οποία δεν είσαι έτοιμη !
    Ασε τον χρόνο να σε βοηθήσει !
    Απο οτι κατάλαβα, αυτή την στιγμή δεν υπάρχει δεσμευση ! Καλο αυτό ! Μην αποκλείεις τίποτα για το μέλλον ! Οταν με το καλό γυρίσεις απο το εξωτερικό , που θα έχει περάσει καιρός, θα ξέρετε πόσο δυνατά ήταν τα συναισθήματα σας ! Οχι οτι θα περιμένει ο ένας τον άλλον, αλλα δεν χρειάζεται να πείτε απο τώρα, οτι το τέλος είναι οριστικό !

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Εντύπωση μου κάνει ο τίτλος που διάλεξες να δώσεις. Ασχετα απο την απόφαση που θα πάρεις, μου βγάζεις μια αίσθηση οτι κάπου πελαγώνεις όταν τα πράγματα στο μυαλό σου δεν είναι τοποθετημένα με τάξη η καλύτερα ξεφεύγουν απ αυτό που θάπρεπε. Εξ ου και ο τίτλος. Μπορεί να κάνω και λάθος.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    249
    liber,

    \"πρέπει\" με την έννοια του αναμενόμενου κι όχι αυτού που επιβάλεται.

    ευχαριστώ ωστόσο

  5. #5
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Originally posted by Paprika
    Ίσως ακουστεί απλό, αλλά δεν είναι.


    οτι ανατρεπει την ζωη μας δεν ειναι απλο. (αν και ειναι)



    Ο φίλος μου πήγε στρατό, έχει λίγες μέρες. 3,5 χρόνια ήμασταν μαζί.
    Συνεχίσαμε να μιλάμε. Ήταν τέτοια η σύγχυση που εγώ θεώρησα ότι χωρίσαμε, εκείνος ότι θα το συνεχίσουμε.


    λογικο φαινεται, αυτος που δεν εχει επιλογες αγκιστρωνεται με οτι εχει.
    Αντιθετα αυτος που εχει να εναλλακτικες , αντι να κανει αυτο που ηξερε απλα κανει κατι αλλο.





    Γενικά υπήρχε μια \"πίεση\" να το ονομάσουμε κάπως. Μαζί ή όχι, όπως και να το λέμε, η απόσταση είναι απόσταση.


    χωρισμο το λενε, απο κει και περα... τα βαφτισια ειναι παντα ανοικτα.




    Μου ζήτησε να πάω στην άδειά του. Είπα ναι. Συμφωνήσαμε ότι αυτό δε θα αλλάξει τους λόγους για τους οποίους δε μπορούμε να είμαστε μαζί.
    Αφού ήμουν έτοιμη να κανονίσω το ταξίδι και με μεγάλη χαρά που θα τον δω, συνειδητοποίησα ότι κάποιος μπορεί να συμφωνήσει στα πάντα αρκεί να κρατήσει μια ελπίδα ζωντανή. Μήπως το ταξίδι αυτό κάνει εμένα χαρούμενη, αλλά εκείνον χειρότερα...πόσο εγωιστικό θα ναι αυτό...


    το αντιθετο θα συμβει αλλα τεσπα, δεν ειναι της παρουσης.




    Είπα για λόγους για τους οποίους δε μπορούμε να είμαστε μαζί.
    Ως τώρα ήμασταν κι οι δυο φοιτητές, οι ζωές μας ήταν πάνω κάτω όμοιες. Απο εδώ και πέρα αλλάζουμε, μ εκείνον να αλλάζει πόλη λόγω στρατού τώρα και δουλειάς αργότερα, εγώ να αλλάζω χώρα όπως ευελπιστώ σε λίγους μήνες...Οι αποφάσεις που θα πάρουμε και οι αλλαγές που θα γίνουν αφορούν τη ζωή του καθενός χωριστά.


    δυο ανθρωποι ειναι αδυνατο να εχουν εφ ορους ζωης κοινες διαδρομες.




    Με τρομάζει το σενάριο να βρεθώ σε τέτοια ηλικία να παίρνω τέτοιες αποφάσεις από κοινού, αφού τα κριτήρια δε θα είναι προσωπικά μόνο, αλλά θα αφορούν και τον άλλον άνθρωπο.


    σορρυ αλλα οταν κανεις μια σχεση εχεις ευθυνες απεναντι σε αυτην, οσο και να σε τρομαζουν ενα πακετο ευθυνων σου ανηκουν.





    Επίσης συχαίνομαι το σενάριο να δεσμευτώ σε μια σχέση από απόσταση και στην πορεία να αλλάξω γνώμη.


    αυτο ειναι σιγουρο οτι θα γινει.




    Θέλω να είμαι συνεπής γιατί κι εκείνος δεν έχει λίγα προβλήματα στο μυαλό του, μην έχει και τη δική μου αστάθεια να τον βασανίζει.


    σωστο αυτο.
    Αν μεινεις μαζι του θα πρεπει να ξερεις οτι υπολογιζει σε αυτο.




    Παράλληλα, τον αγαπώ πολύ, σκέφτομαι συχνά ότι θα ήθελα να τον είχα γνωρίσει αργότερα στη ζωή μου και ότι μας φαντάζομαι γέρους μαζί.


    ξερεις με ποσες κοπελες το εχω πει αυτο??
    ξερεις που βρισκονται τωρα αυτες??
    Ξερεις ποσους εχεις να αγαπησεις ακομα??




    Πρέπει σύντομα να πάρω μια απόφαση και να μείνω πιστή σ αυτή. Όσο θέλω να προσπαθήσω να κρατήσω αυτό που υπάρχει γιατί πιστεύω ότι είναι μοναδικό, άλλο τόσο θέλω να απομακρυνθώ από αυτό με τη σκέψη ότι όλα αυτά θα τα ξεπεράσω με τον καιρό...μήπως είναι ο \"πανικός\" των πρώτων ημερών μετά από 3,5 χρόνια σχέσης δλδ.



    απαγκιστρωσου απο αυτη την σχεση και μην μπαινεις εμποδιο και σε αυτον αλλα και σε εσενα.




    Αισθάνομαι τεράστιο το βάρος καθώς η απόφαση φαίνεται να είναι αποκλειστικά δική μου. Εκείνος έχει ξεκαθαρίσει τη θέση του, και μένει να ξεκαθαρίσω κι εγώ τη δική μου.


    δεν συμφωνω απολυτα με αυτο.
    Προφανως δεν εκανες γνωστα σε αυτον ολα οσα εδω μαρτυρας.
    Η τουλαχιστον η συζητηση σας ειχε μερικα σημεια που δεν ξεκαθαριστηκαν ποτε.
    Η αποφαση θα επρεπε να σας βαρυνει εξισου και τους δυο.
    Τι παει να πει αυτος ειπε οτι ειχε να πει??
    Και εσυ που ησουν?? τι εκανες??? Δεν θα επρεπε να κανετε διαλογο και να βγει ενα ζουμι??
    Δεν θα επρεπε να του εκμυστηρευτεις τις αβεβαιοτητες σου???
    Πιστευω οτι η κουβεντα θα επρεπε να ειχε ληξει πριν φυγει.
    Λαθος σου που το αφησες, τεσπα.




    Εν κατακλειδι:
    Χωριστε οσο πιο ομαλα νομιζεις, η αλλιως ξεκαθαρισε οτι μενεις και οπως κατσει. Αμα παρει αδεια και εχεις ορεξη βλεπεστε αλλιως οχι.
    Καλως η οχι οι δρομοι σας χωριζουν και ο καθενας πρεπει να παει στη δουλεια του.

    Στο μεταξυ δεν θα εβλεπα ασχημο ενα σεναριο να βρεθειτε μετα απο 3 χρονια και να ξανανοιξετε την κουβεντα απο την αρχη.
    Αλλα αυτο θα ειναι με αλλους ορους και χωρις αυτες τις πιεσεις.
    Το σεναριο αυτο βεβαια ειναι απιθανο, αλλα το εβαλα και αυτο ετσι για να εχουμε ολο το πανελ.

    Κατα τα αλλα, δεν ηρθε και η συντελεια του κοσμου,
    θα γνωρισεις καινουριο τυπα, θα τον χωρισεις, μετα αλλο, αυτος θα σε χωρισει κ.ο.κ.


    απλα τα πραγματα και δεν πρεπει, ειναι ευκολα....
    ;)

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    15
    Δεν ξερω τι πραγματικα θα ηθελες να ακουσεις τωρα- διχνεις οτι εχεις παρει την αποφαση σου....... καλη τυχη σε οτι και να κανεις...... σε ποια χωρα επιμαζεσε να πας?


    Φιλικα
    ταρα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    249
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

    (tara Αγγλία ή Γαλλία είναι οι επικρατέστερες.)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •