Κρίση ηλικίας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 67
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939

    Κρίση ηλικίας

    Δεν ξέρω αν βρίσκεται στο σωστό μέρος του φόρουμ η ερώτηση μου - προβληματισμός μου.

    Είμαι 30, άντρας και καμιά φορά τρώω σκαλώματα ότι γέρασα. Καλά το ξέρω ότι η λέξη γέρασα είναι πολύ βαριά αλλά έρχονται στιγμές που νιώθω πως τα καλύτερα χρόνια πέρασαν και αυτό εντείνεται από την ανεργία μου. Υποψιάζομαι κατάθλιψη αλλά από την άλλη σιγά σιγά συνηθίζω στην ιδέα ότι η πάροδος της ηλικίας είναι αναπόφευκτη και προσπαθώ να οργανώσω τη ζωή μου ώστε να είναι όσο πιο γεμάτη γίνεται. Ίσως επίσης φταίει ότι έχω κάποια απωθημένα απλά πάντα πίστευα ότι τουλάχιστον μέχρι τα 35 θεωρούμαστε "νιάτα" και κάποιες άλλες στιγμές αυτό όλο και το βλέπω να χάνεται. Παρατηρώ κάποιες άσπρες τρίχες, πήρα κάποια κιλάκια (ενώ γυμνάζομαι τακτικά) πώς μεγαλώνει το χρονικό διάστημα που κάνω να ξεκουραστώ μετά από κάποια προπόνηση...κάποιες πιο "μεγαλίστικες" συνήθειες αλλά μετά χαλαρώνω. Θέλω να πιστεύω πως ανησυχώ άδικα και ότι είναι στο μυαλό μου.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    102
    Ούτε τα κιλά, ούτε οι άσπρες τρίχες προσδιορίζουν τα γηρατιά, αν η καρδιά σου είναι γεμάτη όπως λες ότι γεμίζει τη ζωή σου, είσαι πολύ νέος..........αν δε σε "αδειάζουν" μάλιστα........δεν έχεις να φοβηθείς τίποτε..........

  3. #3
    Σιγουρα η ζωη σου απο δω και περα θα ειναι διαφορετικη και πιο δυσκολη απ'οτι παλια.Δε σημαινει οτι δε θα μπορεις να σαι ευτυχισμενος,αλλα δε θα σαι τοσο ανεμελος οσο ησουν στην εφηβεια ή ως φοιτητης.

    Στην Ελλαδα,και για καποιον που εχει μια στοιχειωδη οικονομικη ανεση (η πλειοψηφια δλδ τουλ. προ κρισης),η περιοδος μεχρι τα 25 περιπου,πρακτικα ειναι προεκταση της παιδικης και εφηβικης ηλικιας,για ευνοητους λογους.

    Οσο πλησιαζεις προς τα 30 και πρεπει να αναλαβεις ολο και περισσοτερες ευθυνες,τοσο πιο πολυ μπαινεις στην καθ'εαυτο ενηλικη ζωη,με τα καλα της και τα κακα της.

    Αυτη η μεταβαση διευκολυνεται οσο πιο καλα εισαι στη ζωη σου.Οτι γερασες ουτε λογος,αλλα δεν εισαι ακριβως και πιτσιρικας.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by garifallia View Post
    Ούτε τα κιλά, ούτε οι άσπρες τρίχες προσδιορίζουν τα γηρατιά, αν η καρδιά σου είναι γεμάτη όπως λες ότι γεμίζει τη ζωή σου, είσαι πολύ νέος..........αν δε σε "αδειάζουν" μάλιστα........δεν έχεις να φοβηθείς τίποτε..........
    Mωρέ πάντα υπάρχουν οι ρουφίχτρες που σε αδειάζουν.... το θέμα είναι πως δεν θέλω πχ να πηγαίνω στο γυμναστήριο και ενώ έχω στο μυαλό μου πως είμαι ένας από τους νέους που γυμνάζονται να φαίνομαι γραφικός.... Ξέρω ίσως δεν στέκει καθόλου αυτό που λέω την στιγμή που άλλοι σύντροφοι του gym είναι πολύ πιο πάνω σε ηλικία από εμένα - και κάποιοι με αντιμετωπίζουν ως παιδί - αλλά άλλες φορές βλέπω στον καθρέφτη το είδωλο μου σε σχέση με έναν 22χρονο και φαίνομαι σαν η γερασμένη έκδοσή του :PPPP Το γερασμένη μέσα σε πολλά εισαγωγικά εννοείται. Θέλω να πω δεν νιώθω πλέον στην ακμή μου, αήττητος κι αυτό με πληγώνει. Άλλοι όμως λενε ότι αυτή είναι η καλύτερη ηλικία μας και αμφιταλαντεύομαι πάρα πολύ.... Δεν ξέρω..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by Αλαφροίσκιωτος View Post
    Σιγουρα η ζωη σου απο δω και περα θα ειναι διαφορετικη και πιο δυσκολη απ'οτι παλια.Δε σημαινει οτι δε θα μπορεις να σαι ευτυχισμενος,αλλα δε θα σαι τοσο ανεμελος οσο ησουν στην εφηβεια ή ως φοιτητης.

    Στην Ελλαδα,και για καποιον που εχει μια στοιχειωδη οικονομικη ανεση (η πλειοψηφια δλδ τουλ. προ κρισης),η περιοδος μεχρι τα 25 περιπου,πρακτικα ειναι προεκταση της παιδικης και εφηβικης ηλικιας,για ευνοητους λογους.

    Οσο πλησιαζεις προς τα 30 και πρεπει να αναλαβεις ολο και περισσοτερες ευθυνες,τοσο πιο πολυ μπαινεις στην καθ'εαυτο ενηλικη ζωη,με τα καλα της και τα κακα της.

    Αυτη η μεταβαση διευκολυνεται οσο πιο καλα εισαι στη ζωη σου.Οτι γερασες ουτε λογος,αλλα δεν εισαι ακριβως και πιτσιρικας.
    Πιτσιρικάς ούτε στα 26 είσαι οκ... (άσχετα αν το στυλ μου παραπέμπει σε εκείνη την ηλικία και γενικώς δεν βρίσκω λόγο να το αλλάξω). Οκ δεν θέλω να είμαι 17χρονος καγκουράκος πάλι....άλλωστε ποτέ δεν υπήρξα.... απλά νέος θέλω να είμαι ακόμα. Μάλλον το ξέρω ότι είμαι απλά θέλω να φύγουν οι ανόητες σκέψεις ότι γέρασα και να με πιάνει κατάθλιψη. Ευθύνες για μένα καλό είναι κι από τα 18 να αναλαμβάνουμε....δεν το πάω εκεί.... Όπως και να έχει εγώ πάντα το νεανικό στυλάκι θα θέλω να έχω τουλάχιστον μέχρι τα 35 (πάλι δεν εννοώ να παλιμπαιδίζω...αλλά ούτε να γίνω couch potato και το χειρότερο από όλα....να γίνω μίζερος)

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    102
    αυτό για το μίζερος ξαναπέστο..........είμαστε όσο νιώθουμε νομίζω..........

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    102
    μιζέρια τέλος.......

  8. #8
    δεν το ήξερα πως περνάνε και οι άντρες την κρίση των 30, αν και το έχω ξανα ακούσει μάλλον δεν το είχα εμπεδώσει... Όπως τα βλέπω εγώ τα πράγματα το χειρότερο σου είναι πως είσαι άνεργος και 30, αν ήσουν απλά 30 μια χαρά θα ένιωθες πιστεύω... όσο για τις άσπρες τρίχες εγώ τις βρίσκω πολύ γοητευτικές ακόμα και στις γυναίκες αν γκριζάρουν νωρίς και είναι τελείως άσπαστες μ' αρέσουν...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by garifallia View Post
    αυτό για το μίζερος ξαναπέστο..........είμαστε όσο νιώθουμε νομίζω..........
    Εγώ θέλω να μην φρικάρω πάντως.... γιατί ώρες ώρες τρελαίνομαι

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by καθευτης View Post
    δεν το ήξερα πως περνάνε και οι άντρες την κρίση των 30, αν και το έχω ξανα ακούσει μάλλον δεν το είχα εμπεδώσει... Όπως τα βλέπω εγώ τα πράγματα το χειρότερο σου είναι πως είσαι άνεργος και 30, αν ήσουν απλά 30 μια χαρά θα ένιωθες πιστεύω... όσο για τις άσπρες τρίχες εγώ τις βρίσκω πολύ γοητευτικές ακόμα και στις γυναίκες αν γκριζάρουν νωρίς και είναι τελείως άσπαστες μ' αρέσουν...
    Νιώθω και τώρα μια χαρά σκεπτόμενος πως είναι και η εποχή που δημιούργησε αυτή την ανεργία και πως στα 30 πιστεύω έχεις ακόμα χρόνο να δημιουργήσεις τον "επαγγελματία" εαυτό σου.... μπορώ να μάθω από τα παλιά λάθη και να είμαι μια βελτιωμένη έκδοση του 20άρη εαυτού μου......απλά ο περίγυρος με χαλάει..... άλλοι είναι τελείως ανώριμοι...άλλοι την είδανε 50άρηδες... είναι ότι να ναι η φάση της μετάβασης.... Επίσης η νοοτροπία μου και ο τρόπος που ζω προς το παρόν είναι του BOY όχι του ΑΝΤΡΑ....υπό την έννοια ο τελείως "σοβαρός" και κατασταλαγμένος.... να φανταστείς πολιτικά ακόμα ψάχνομαι και σιγά σιγά καταλήγω.... Ακόμα με τις παρέες μου κάνουμε μαλ....ίες :PPP Τι να πω.... σίγουρα πάντως δεν θα είναι όλα ανέμελα από εδώ και εμπρός απλά εμείς οι ροκάδες την βλέπουμε αλλιώς την φάση και την ζωή γενικώς.... Ωριμάζουμε σαν ροκάδες....

  11. #11
    η φάση ΒΟΥ τι είναι? πρώτη φορά ακούω αυτή την έκφραση..
    δηλαδή αν καταλαβαίνω το πρόβλημα σου είναι το τι περιμένουν οι γνωστοί σου, οι δικοί σου, και οι κοινωνία από τους τριαντάρηδες? και πως εσύ δεν έχεις ας πούμε το πακέτο του τριαντάρη? επίσης εγώ δεν βλέπω καμία μετάβατική περίοδο... δεν αλλάζει κάτι επειδή εχθές ήσουνα 30 παρά μία μέρα και αύριο 30 και μία... αυτά είναι χαζομάρες και κλισέ.. το μόνο που άλλαξε είναι η μέρα, και προφανώς είναι ίδια με την χθεσινή... αδυνατώ να καταλάβω γιατί "σίγουρα πάντως δεν θα είναι όλα ανέμελα από εδώ και εμπρός" δεν έχει αλλάξει απολύτως τίποτα στην ζωή σου...
    ίσως αυτό να σε πειράζει, είχες στο μυαλό σου τα 30 κάπως αλλιώς και σε βρίσκουν αλλιώς

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by καθευτης View Post
    η φάση ΒΟΥ τι είναι? πρώτη φορά ακούω αυτή την έκφραση..
    δηλαδή αν καταλαβαίνω το πρόβλημα σου είναι το τι περιμένουν οι γνωστοί σου, οι δικοί σου, και οι κοινωνία από τους τριαντάρηδες? και πως εσύ δεν έχεις ας πούμε το πακέτο του τριαντάρη? επίσης εγώ δεν βλέπω καμία μετάβατική περίοδο... δεν αλλάζει κάτι επειδή εχθές ήσουνα 30 παρά μία μέρα και αύριο 30 και μία... αυτά είναι χαζομάρες και κλισέ.. το μόνο που άλλαξε είναι η μέρα, και προφανώς είναι ίδια με την χθεσινή... αδυνατώ να καταλάβω γιατί "σίγουρα πάντως δεν θα είναι όλα ανέμελα από εδώ και εμπρός" δεν έχει αλλάξει απολύτως τίποτα στην ζωή σου...
    ίσως αυτό να σε πειράζει, είχες στο μυαλό σου τα 30 κάπως αλλιώς και σε βρίσκουν αλλιώς
    Boy = αγορι

    Ναι οντος με βρισκουν αλλιως... Πιστευα πως το ειχα ξεπερασει το οτι μεγαλωνω και πως με γυμναστικη και καλη διατροφη και στυλ θα παραμεινω young looking και cool μεχρι μεγαλη ηλικια. Αλλα δεν ξερω.... Κατι με χαλαει τωρα... Νιωθω μια κρυαδα.... Νιωθω οτι μεγαλωνω..... Θελω τονωση ηθικου (και να γκρινιαξω λιγο

  13. #13
    α καλά εγώ βου κατάλαβα... τι είναι αυτό το βου λέω? τόσο πολυ γέρασα και δεν καταλαβαίνω τις εκφράσεις τις νεολαίας?

  14. #14
    Quote Originally Posted by tzimani View Post
    Πιτσιρικάς ούτε στα 26 είσαι οκ... (άσχετα αν το στυλ μου παραπέμπει σε εκείνη την ηλικία και γενικώς δεν βρίσκω λόγο να το αλλάξω). Οκ δεν θέλω να είμαι 17χρονος καγκουράκος πάλι....άλλωστε ποτέ δεν υπήρξα.... απλά νέος θέλω να είμαι ακόμα. Μάλλον το ξέρω ότι είμαι απλά θέλω να φύγουν οι ανόητες σκέψεις ότι γέρασα και να με πιάνει κατάθλιψη. Ευθύνες για μένα καλό είναι κι από τα 18 να αναλαμβάνουμε....δεν το πάω εκεί.... Όπως και να έχει εγώ πάντα το νεανικό στυλάκι θα θέλω να έχω τουλάχιστον μέχρι τα 35 (πάλι δεν εννοώ να παλιμπαιδίζω...αλλά ούτε να γίνω couch potato και το χειρότερο από όλα....να γίνω μίζερος)
    Λεω για ευθυνες,γιατι η πιο μεγαλη διαφορα αναμεσα στα 30 και τα 20,ειναι οτι απο κει που ησουν αραχτος και καθαριζαν για ολα οι γονεις,και η μονη σου εννοια ηταν πως θα κανονισεις για καφε,στα 30 εισαι (ή πρεπει να εισαι) υπευθυνος για τον εαυτο σου.

    Υπαρχουν και οι βιολογικες διαφορες,αλλα δεν ειναι τοσο μεγαλες ωστε να κανουν τη διαφορα κατα τη γνωμη μου.

    Quote Originally Posted by καθευτης View Post
    α καλά εγώ βου κατάλαβα... τι είναι αυτό το βου λέω? τόσο πολυ γέρασα και δεν καταλαβαίνω τις εκφράσεις τις νεολαίας?
    Ισως εννοει πρακτορας Θου Βου

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Οντος θεμα ψυχολογιας ειναι πιο πολυ παρα σωματος/αντοχων. Ξερω πως ειμαι ακομα μικρος αλλα επισης ξερω πως δεν μπορω να σταματησω τον χρονο. Κι αυτο με πληγωνει

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Γκρίνιες και κρίση ηλικίας :P
    By tzimani in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 18-11-2014, 16:43
  2. Διαφορά Ηλικίας
    By Thania in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 26
    Last Post: 27-03-2013, 07:05
  3. Ανορεξία ή καπρίτσιο της ηλικίας ;
    By pol in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 9
    Last Post: 01-08-2012, 17:31
  4. Διαφορα ηλικιας!!!
    By athanasoudaki in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 37
    Last Post: 28-04-2012, 17:52
  5. Κριση ηλικιας στα 23!
    By jimmaster in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 12
    Last Post: 01-02-2012, 06:08

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •