Θα ήθελα την άποψη σας για ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα!!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    8

    Θα ήθελα την άποψη σας για ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα!!!

    Καλησπέρα, έχω μία φίλη η οποία υποστηρίζει ότι η μητέρα της από μικρή δεν την ήθελε, πολλές φορές την χτυπούσε και την κλείδωνε έξω από το σπίτι. Ακούγοντας όλα αυτά δε μπορούσα από το να την συμπονώ και να προσπαθώ να την στηρίξω. Μεγαλώνοντας παρατήρησα ότι η μητέρα της δεν ήταν έτσι ακριβώς όπως μου την περιέγραφε. Ήταν μία συνηθισμένη μητέρα που θέλει να προστατεύει τα παιδιά της.Πάντα ανησυχούσε που ήταν το παιδί της και πάντα μας έλεγε να περνάμε καλά και άλλα τέτοια.Η φίλη μου έλεγε ότι η μάνα της παίρνει ψυχοφάρμακα και γι αυτό την βλέπουμε να είναι πολύ ευγενική και γενικά άλλος άνθρωπος από αυτόν που μας είχε περιγράψει. Καθώς τα χρόνια περνούσαν άρχισα να παρατηρώ ότι μου έλεγε και κατέληξα πολλές φορές να την αμφισβητώ γιατί αυτά που μου έλεγε δεν συνδέονταν μεταξύ τους, ήταν ψέματα, ούτε είχαν καμιά σχέση με αυτά που έλεγε στους άλλους φίλους μας. Μία φορά πέτυχα την μάνα της να κλαίει και να μου λέει ότι δε ξέρει τι να κάνει για να βοηθήσει την κόρη της που συνεχώς έκλαιγε και ήταν κακόκεφη. Φέτος έχει αποκτήσει διάφορες φοβίες. Μία από αυτές είναι ότι φοβάται ότι είναι άρρωστη και κάνει συνεχώς εξετάσεις. Επίσης, φέτος ενώ λέει ότι πηγαίνει σε ψυχολόγο ανακάλυψα ότι δεν έχει πάει ποτέ της αλλά συνεχίζει να λέει ότι πηγαίνει και σκαρφίζεται ιστορίες για το τι λένε όταν πάει στην ψυχολόγο.Και τα ίδια λέει και στην μάνα της που ανησυχεί γιατί την ακούει να είναι χάλια. Έχω αρχίσει να ανησυχώ και φοβάμαι ότι οι γονείς της δεν ξέρουν τα ψέματα που λέει συνεχώς η κόρη τους. Θα μπορούσατε να μου πείτε πως μπορώ να την βοηθήσω? Να το πω στους γονείς της? Να συνεχίσω να την ακούω και να κάνω ότι την πιστεύω ενώ μου λέει ψέματα κατάματα? Να της φέρω ψυχολόγο στο σπίτι??? Αν μπορείτε βοηθήστε γιατί ειλικρινά θέλω να την βοηθήσω και ανησυχώ γι αυτήν.

  2. #2
    να της μιλήσεις ανοιχτά για αυτά που σε ανησυχούν και αυτά που σκέφτεσαι καταρχάς για να δεις τι θα σου πει... τώρα αν είναι μυθομανής δεν ξέρω τι να σου πω... δύσκολη περίπτωση... πως είσαι τόσο σίγουρη πως λέει δράκους? για την ψυχολόγο πχ εύκολα μπορείς να το εξακριβώσεις σχετικά... για την μάνα της ποτέ δεν ξέρεις ποιος έχει το πρόβλημα... και γιατί να πιστέψεις την μάνα και όχι την κόρη?

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    κατέληξα πολλές φορές να την αμφισβητώ γιατί αυτά που μου έλεγε δεν συνδέονταν μεταξύ τους, ήταν ψέματα
    βασικα τωρα πιος μπορει να βγαλει ακρη αν λεει ψεματα η δε λεει χωρις να τη ξερει καν?
    Μεγαλώνοντας παρατήρησα ότι η μητέρα της δεν ήταν έτσι ακριβώς όπως μου την περιέγραφε.
    κ εσυ ομως πως γνωριζεις οτι η μανα της δεν ηταν ετσι οπως τη περιεργραφε? για παραδειγμα μπορει πχ να επινε κ να γινοταν αλλος ανθρωπος κ τωρα να το εκοψε κ να το παιζει ευγενικη.πως μπορεις να ξερεις τι ακριβως εχει συμβει? η μπορει πχ να ειναι διπλη προσωπικοτητα κ να εχει δυο προσωπα.κ να σου διχνει συνεχεια μονο το ενα στο λεει κ η ιδια
    Η φίλη μου έλεγε ότι η μάνα της παίρνει ψυχοφάρμακα και γι αυτό την βλέπουμε να είναι πολύ ευγενική και γενικά άλλος άνθρωπος
    αυτο που λεει στεκει βασικα
    ούτε είχαν καμιά σχέση με αυτά που έλεγε στους άλλους φίλους μας.
    δε νομιζω οτι ειναι κανεις σε θεση να αξιολογισει καπιον με κριτηριο το τι λεει στους αλλους στους αλλους πχ μπορει να ειπε ψεματα η μπουρδες επιδη δε τους εμπιστευοταν.

    απο ολα αυτα που γραφεις αναρωτιεμαι το εξης: κατανοεις τι σημαινει ο ορος διπλη προσωπικοτητα? διπλη προσωπικοτητα σημαινει αυτος που εχει 2 προσωπα που ερχονται σε συγκρουση μεταξυ τους οπως ακριβως αυτο που λες
    γιατί αυτά που μου έλεγε δεν συνδέονταν μεταξύ τους,
    τωρα μπορει αν ηταν πανω σε συναισθηματικη φορτιση μπορει κ να σου ειπε καπια ψεματα αλλα δε νομιζω οτι πρεπει να την αποπαρεις για αυτο γιατι αν το κανεις θα εχεις χασει το παιχνιδι

    στην αρχη το πηγες καλα

    Ακούγοντας όλα αυτά δε μπορούσα από το να την συμπονώ και να προσπαθώ να την στηρίξω.
    ομως απο αυτα που περιγραφεις δεν ξερω αν μπορεις να την υποστηριξεις ειδικα αν ειναι διπλη προσωπικοτητα ενω εσυ οχι

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    8
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Φοβάμαι να της μιλήσω ανοιχτά γιατί την προηγούμενη φορά που είχε πει πάλι ψέματα και της το είπα απομακρύνθηκε για αρκετό καιρό και μιλούσε σε κάθε ένα φίλο μας ξεχωριστά και μόνο σε αυτούς που μπορούσε να τους ρίξεις εύκολα(δηλαδή από τους οχτώ μόνο στους τρεις μιλούσε για κάνα ένα μήνα). Για την ψυχολόγο το εξακρίβωσα γιατί την πήρα τηλέφωνα και την ρώτησα ευθέως και μου είπε ότι την είχε πάρει τηλέφωνο αλλά ποτέ δεν πήγε σε συνεδρία μαζί της( και το εξακρίβωσα αφού υποτίθεται ότι έχει πάει 5 φορές και η ψυχολόγος μου είπε ότι απλά μίλησαν τηλεφωνικά για να πήγαινε και ότι δεν πήγε ποτέ). Η αλήθεια είναι ότι για την μάνα της δεν μπορώ να είμαι σίγουρη διότι δεν την ξέρω τόσο καλά όσο την κόρη. Η αλήθεια είναι ότι μου περνάει από το μυαλό ότι είναι μυθομανής.Σε ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση σου.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    8
    Είναι πολλά τα περιστατικά στα οποία ενώ την μάνα της την παρουσιάζει ως τρελή αμέσως μετά την παρουσιάζει σαν την πιο συμπονετική μητέρα που υπάρχει και ότι όλη την ώρα την παίρνει τηλέφωνα για να δει τι κάνει, αν χρειάζεται κάτι. Εγώ από τότε που την γνωρίζω και είναι πάνω από 15 χρόνια και ενώ έχει τύχη να είμαι στο σπίτι της όλη μέρα δεν παρατήρησα ποτέ να της συμπεριφέρεται έτσι όπως αναφέρει. Να σημειώσω ότι και ο αδερφός της που τον γνωρίζω καλά ποτέ δεν την περιέγραψε όπως εκείνη. Ότι η μητέρα της δεν πίνει το λέει και η ίδια. Το μόνο που λέει είναι ότι παίρνει φάρμακα και όποτε την βλέπουμε εμείς επειδή πάντα είναι σαν μια φυσιολογική μάνα μας λέει ότι άλλαξε τα φάρμακά της γι αυτό είναι έτσι.Να τονίσω ότι δεν ανέφερα τον όρο διπλή προσωπικότητα και ποτέ δεν την αποπήρα και ούτε θα την αποπάρω, απλά ζήτησα την συμβουλή σας. Σε ευχαριστώ για την απάντηση

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ενώ την μάνα της την παρουσιάζει ως τρελή αμέσως μετά την παρουσιάζει σαν την πιο συμπονετική μητέρα
    αυτο ανετα μπορει να ειναι διχασμενη προσωπικοτητα πχ μπορει τη μια μερα να την εδερνε κ την αλλη να τη συμπονουσε για το κακο που της εκανε η ιδια
    15 χρόνια και ενώ έχει τύχη να είμαι στο σπίτι της όλη μέρα δεν παρατήρησα ποτέ να της συμπεριφέρεται έτσι όπως αναφέρε
    κ παλι δε μπορει να εισουν 24 ωρες απο πανω τους αυτη μπορει να ναι ηθοποιος κ να ειναι ικανη να ξεγελασει κ τον θεο τον ιδιο.
    αν η φιλη σου μεγαλωσε σε ενα τοσο αντιφατικο περιβαλον με καπιον που τη μια μερα την βαραγε κ την αλλη τη συμπονουσε ειναι αναμενομενο να βρισκετε σε συγχιση κ να δυσκολευεται να περιγραψει οσα εζησε αρα ειναι επομενο οτι θα εχει πεσει κ σε αντιφασεις.
    εγω σου λεω το εξης. αν ενδιαφερεσε πραγματικα για αυτη αλλα δε μπορεις να τη καταλαβεις αντι να εκνευριζεσε κοιτα μηπως υπαρχει καπιος που να εκπεμπει πιο κοντα στη δικη της συχνοτητα γιατι απο το τροπο που τα εγραψες ολα αυτα στο δευτερο μυνημα εχω πειστει οτι ειναι ετσι.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    8
    Συμφωνώ ότι η μητέρα της μπορεί να είναι έτσι όπως λέει. Η μητέρα της σύμφωνα με τα λεγόμενα της μέχρι τα 14 με 15 ήταν που την ''βασάνιζε'' και μετά από αυτή την ηλικία ήταν άλλος άνθρωπος. Η κοπέλα μέχρι στιγμής μας τα έχει πει όλα όσα της έχει κάνει, τουλάχιστον έτσι μας λέει.Ποτέ δε θα ξέρω αν όντως μου τα έχει πει όλα, αυτά θα τα ξέρει μόνο η ίδια.Πίστεψε με δεν έχω εκνευριστεί απλά επειδή τώρα υποψιαστήκαμε τυχαία τι μάλλον γίνεται γι αυτό ζήτησα την άποψη σας. Και πίστεψε με όλοι είμαστε στην ίδια συχνότητα. Η ίδια η κοπέλα έλεγε ότι θέλει να πάει σε ψυχολόγο και εμείς απλά την στηρίξαμε. Απλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έπρεπε να πει τόσα ψέματα.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Η μητέρα της σύμφωνα με τα λεγόμενα της μέχρι τα 14 με 15 ήταν που την ''βασάνιζε'' και μετά από αυτή την ηλικία ήταν άλλος άνθρωπος
    Απλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έπρεπε να πει τόσα ψέματα.
    γιατι προφανως βρισκοταν κατω απο συναισθηματικο σοκ κ μαλον δεν ηξερε τι ελεγε κ μαλον επιδη τα χε χαμενα αδυνατουσε να καταλαβει τι εχει συμβει κ ετσι σου ελεγε οτι να ναι. οταν καπιος ειναι φορτισμενος συναισθηματικα μπορει να χασει τα λογια του

    επισης η φιλη σου ζοντας με καπια που ειναι ετσι τωρα κ αυτη θα ειναι διπλη προσωπικοτητα χωρις να σημαινει αυτο απαραιτητα οτι θα ειναι σα τη μανα της. εξαρταται κ απο τη φυση του καθενα αλλα κ τα ενστικτα που κουβαλαει ο ενας πχ μπορει να ειναι ενας χαρακτηρας ετσι κυκλοθυμικος κ να ειναι σκληρος κ κοινικος κ ο αλλος να ειναι διπροσωπος αλλα να εχει πιο ηρεμη φυση

    εμείς απλά την στηρίξαμε.
    κοιτα να δεις το να λες οτι στηριζεις καπιον αυτο ειναι μεγαλη κουβεντα κ για να τον στηριζεις πραγματικα πρεπει να εισαι μαζι του κ οχι απεναντι του μονο ετσι τον στηριζεις.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    8
    Απλά για να στο αναφέρω τα ψέματα ξεκίνησαν ξαφνικά ενώ η μητέρα της όπως λέει έχει αλλάξει εδώ και τουλάχιστον 8 χρόνια.Όταν λέω ότι την στηρίζω το εννοώ με την πλήρη έννοια της λέξης(και δίπλα της και κοντά της και μαζί της και τα πάντα).Οπότε εκεί που καταλήγεις είναι ότι χρειάζεται ψυχολογική υποστήριξη.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω στο μονο πραγμα που καταληγω ειναι οτι βρισκεται στην ιδια συχνοτητα με εμενα κ επισης αν ηταν γνωστη μου η μανα της θα ειχε ακουσει κατι εξαψαλμους που θα τους θυμοταν μια ζωη αλλα αυτο ειναι μια αλλη ιστορια τη κορη της καπως τη δικαιολογω κ δε την επικρινω αν μεγαλωσε με αυτη διπλα της κ να σου πω καταλαβαινω πολυ καλα τη συγχιση της κ δε την επικρινω για αυτο κανεις δε θα μπορουσε να ειναι καλα με καπιον σαν αυτη διπλα της αρα ακομα κ καπιες φορες την εβλεπα να ξεφευγει οπως λες εγω θα τη συγχωρουσα κ θα της εβγαζα καλυτερο εαυτο μου.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    8
    Ευχαριστώ για την απάντηση και το ενδιαφέρον

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    :-) :-).....................II...................

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Bασω καλημερα. Σημερα η σχεση της φιλης σου με τη μαμα της πως ειναι? Και ποσων ετων ειναι η φιλη σου? Ειναι ανω των 18?

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    210
    καμια φορα υπαρχουν ανθρωποι που βγαζουν αλλον εαυτο εξω απο το σπιτι τους,ειτε γονεις, ειτε παιδια!
    οπως ελεγε ο al pacino "Just when I thought I was out...they pull me back in"

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,626
    ειτε εχει προβληματα και η μανα της ειτε οχι, νομιζω οτι η φιλη σου ειναι μυθομανης, οπως προκυπτει απο τα υπολοιπα ψεματα που σου λεει.
    εγω θα της ελεγα για οσα ξερω που ειναι αντιθετα νμε αυτα που λεει αυτη και θα την αφηνα να απομακρυνθει, αν επελεγε αυτο απο το να εξηγηθει η να ζητησει βοηθεια.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Σοβαρο προβλημα με την μητερα μου!
    By christinalaka in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 22
    Last Post: 01-03-2014, 23:24
  2. Σοβαρό προβλημα με τη μητερα μου
    By nansyan89 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 18-03-2013, 15:24
  3. Replies: 10
    Last Post: 07-08-2012, 14:45
  4. Θα ηθελα την αποψη σας....
    By πιεσμενη in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 29
    Last Post: 21-09-2011, 13:54
  5. σοβαρο προβλημα..
    By π=β in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 09-09-2011, 14:16

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •