Δύσκολη η επικοινωνία με τους άλλους για μας τους ομοιοπαθείς..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 11 of 11
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    22

    Δύσκολη η επικοινωνία με τους άλλους για μας τους ομοιοπαθείς..

    Καλησπέρα παιδιά,
    Θα μπω κατευθείαν στο θέμα μου..Υποφέρω κ εγώ απο κατάθλιψη και άγχος που κατά καιρούς παίρνει διάφορες μορφές..Τελευταία υποφέρω απο κάτι κρίσεις πανικού που είναι κάπως αλλόκοτες ( δεν έχω τόσο την κλασσική ταχυκαρδία, τη ζαλάδα κτλ. αλλά έχω απίστευτη νευρικότητα στα μάτια μου με αποτέλεσμα να μην αντέχω το οποιοδήποτε ερέθισμα, να θέλω επειγόντως να πάω στο κρεββάτι μου , να κλείσω όλα τα φώτα και τα μάτια μου για να μπορέσω να ηρεμήσω.) Όλο αυτό είναι πολύ οδυνηρό γιατί με πιάνει οπουδήποτε , πράγμα που σημαίνει ότι μπορεί να με πιάσει κ εκτός σπιτιού, με αποτέλεσμα να πρέπει να λέω ψέμματα προκειμένου να φύγω και να μεταφερθώ στο σπίτι μου. Στο μεταξύ μέχρι να γίνει αυτό , οι γύρω μου μου μιλάνε, μου λένε διάφορα, κι εγώ δεν μπορώ να τους ακούσω, αποβλακώνομαι τελείως και το βλέμμα μου γίνεται βλέμμα βλαμμένου. Αυτό με κάνει και νιώθω ακόμα μεγαλύτερες ενοχές γι αυτο που μου συμβαίνει..Είναι κάτι πολύ τρομακτικό και οδυνηρό..
    Το άλλο μου πρόβλημα είναι ότι ενώ μπαίνω σε τσατ, δεν μπορώ να βρώ ανθρώπους να με καταλάβουν..Ψάχνω για μια αληθινή , ζεστή επικοινωνία με ανθρώπους που να μπορώ να τους εξομολογηθώ τα προβλήματά μου και αντ αυτού βρίσκομαι να κάνω μόνο επιφανειακές συζητήσεις χωρίς να μπορώ να προχωρήσω στα ενδότερα της ψυχής μου..και αυτό είναι πρόβλημα..Γι αυτό όποιος-α απο εσάς αναζητά να σπάσει τη μοναξιά του και να μοιραστεί αυτό που του συμβαίνει ας επικοινωνήσει μαζί μου στο skype μου : [email protected]. Το δίνω για μια πιο άμεση επικοινωνία..Τουλάχιστον εμείς είμαστε κατα κάποιο τρόπο ομοιοπαθείς..

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Ψάχνω για μια αληθινή , ζεστή επικοινωνία με ανθρώπους που να μπορώ να τους εξομολογηθώ τα προβλήματά μου και αντ αυτού βρίσκομαι να κάνω μόνο επιφανειακές συζητήσεις χωρίς να μπορώ να προχωρήσω στα ενδότερα της ψυχής μου..
    στην αρχη οτιδηποτε συζητιση κ να κανεις κανεις επιφανιακη θα ναι για να μη πω μεχρι κ ανουσια η αστεια αλλα οτδηποτε κ να κανεις που να σχετιζετε με επικοινωνια θα χρειαστεις πολυ ψυχολογια κ την εκτη αισθηση για να τα βγαλεις περα ετσι

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    http://www.e-psychology.gr/forum/sho...λησπερα σου μελος σου στελνω την ιστορια μου για την καταθλιψη ισως βρεις κατι που να σε βοηθησει να βρεις λυση,Ειναι σημαντικο επισης να δεις γιατι παθαινεις αυτες τις κρισεις πανικου κ τι φοβασαι ακριβως?Μηπως πασχεις απο κοινωνιοφοβια η αγοραφοβια?Εγω που πασχω απο ειδος κοινωνιοφοβιας σκεφτομαι σοβαρα μηπως ανηκω στο φασμα του αυτισμου συνηθως ενας αυτιστικος εχει προβλημα κ λογω του οτι νιωθει ανασφαλεια για τον κοσμο εχει ευαισθησια στο φως κ στους ηχους κ αποσυντονιζεται ευκολα οταν βρισκεται μεσα σε αρκετα ερεθισματα οταν του μιλανε δεν αντιλαμβανεται παντα τι του λενε επειδη αποσυντονιζεται ευκολα προτιμαει 1 2 οικειους του ανθρωπους κοντα του κ σε ηρεμο περιβαλλον να ειναι,Κυριο προβλημα στον αυτισμο ειναι οτι νιωθεις οτι δεν σε καταλαβαινουν θελεις πολυ ουσιαστικες σχεσεις κ μπορεις να κανεις ομως δεν γνωριζεις τον τροπο κ προτιμας οι αλλοι να κανουν το πρωτο βημα κ επισης δεν μπορεις τις επιφανειακες σχεσεις,Συνεπεια του αυτισμου συχνα ειναι η καταθλιψη μιας κ ενας με αυτην την ιδιαιτεροτητα δυσκολευεται σε ενα κοσμο που ειναι φταγμενος για μη αυτιστικους

  4. #4
    συγνώμη βρε βασιλιαννα περιμένεις κι εσύ να βρεις ουσιαστική επικοινωνία σε τσατ γνωριμιών που απ' όσο ξέρω είναι ο κύριος τόπος εύρεσης "αρπακτών". Και βέβαια άκου κι αυτό που σου λέει ο Αλέξανδρος, όπου και να κάνεις την γνωριμία συνήθως τα πρώτα θέματα είναι τα ανούσια και απαραίτητα που ξεκινάνε από το όνομα σου και στο τι σου άρέσει κτλ κτλ... για να γίνει ουσιαστική η επικοινωνία με ένα άτομο, είτε πάσχει από άγχος και φοβίες είτε όχι, χρειάζεται χρόνος. Και αν με το που σε γνωρίζει ο άλλος των πλακώνεις με τα προβλήματα σου και σε πλασάρεις ως προβληματικό άτομο, γιατί να θέλει να ξαναασχοληθεί μαζί σου? Δεύτερη επαφή ζητάμε με κάποιον που στην πρώτη έχουμε περάσει καλά... και καλά δεν περνάς συνήθως ακούγοντας προβλήματα, και μάλιστα αγνώστων

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    oταν εισαι ικανος πολα μπορεις να κανεις σε οπιοδηποτε μερος κ αν βρεθεις ενω θα ειναι 100% σιγουρο οτι θα εισαι ο πρωτος που θα αμφισβητιθει για αυτο. αυτο σημενει οτι αν εισαι ασχετος κ απαιδευτος σε ολα κανεις δε προκειται να σε αμφισβητισει.εγω με περιπου τετιο τροπο γνωρισα αυτη που εμεινα 8 χρονια μαζι της απλα πρεπει να ξερεις να εντοπιζεις δυο ειδων απο ανθρωπους αυτους που θες να αποφυγεις κ αυτους που θες να ερθεις πιο κοντα. αυτο οστοσο δεν ειναι καθολου απλο φυσικα..

  6. #6
    ναι Αλέξανδρε δεν αντιλέγω στο ότι μπορεί να γνωρίσεις και αξιόλογους ανθρώπους καθώς και να κάνεις και σχέσεις που θα κρατήσουν... αλλά όπως και να γνωρίσεις τον άλλον δεν μιλάς για τα σωψυχα σου με το καλημερα σας

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δυστιχως οι ασχετοι ειναι αρκετα πιθανο να ειναι στη πρωτη γραμμη αν κ υπαρχουν κ εξαιρεσεις καμια φορα παντως εχω παρατηρισει πχ στο δρομο οτι καθε φορα που θα εμφανιστει καπιος να μου μηλισει πρωτος θα ακουσω το πιο ασχετο πραγμα που υπαρχει ενω οταν δω κατι πραγματικα σχετικο η πρωτη εντυπωση ειναι απο αμηχανη εως κενη.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by καθευτης View Post
    συγνώμη βρε βασιλιαννα περιμένεις κι εσύ να βρεις ουσιαστική επικοινωνία σε τσατ γνωριμιών που απ' όσο ξέρω είναι ο κύριος τόπος εύρεσης "αρπακτών". Και βέβαια άκου κι αυτό που σου λέει ο Αλέξανδρος, όπου και να κάνεις την γνωριμία συνήθως τα πρώτα θέματα είναι τα ανούσια και απαραίτητα που ξεκινάνε από το όνομα σου και στο τι σου άρέσει κτλ κτλ... για να γίνει ουσιαστική η επικοινωνία με ένα άτομο, είτε πάσχει από άγχος και φοβίες είτε όχι, χρειάζεται χρόνος. Και αν με το που σε γνωρίζει ο άλλος των πλακώνεις με τα προβλήματα σου και σε πλασάρεις ως προβληματικό άτομο, γιατί να θέλει να ξαναασχοληθεί μαζί σου? Δεύτερη επαφή ζητάμε με κάποιον που στην πρώτη έχουμε περάσει καλά... και καλά δεν περνάς συνήθως ακούγοντας προβλήματα, και μάλιστα αγνώστων
    Τα γνωρίζω κι εγώ αυτά που λες.. όμως τι προτείνεις για εμάς που έχουμε κάποια προβλήματα παραπάνω απ το φυσιολογικό? να μένουμε στη μοναξιά μας και να μην έχουμε καμία λύση για ουσιαστική επικοινωνία με τον συνάνθρωπο?

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Τα γνωρίζω κι εγώ αυτά που λες.. όμως τι προτείνεις για εμάς που έχουμε κάποια προβλήματα παραπάνω απ το φυσιολογικό?
    καλα το πας βασικα...

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by vasilianna85 View Post
    Καλησπέρα παιδιά,
    Θα μπω κατευθείαν στο θέμα μου..Υποφέρω κ εγώ απο κατάθλιψη και άγχος που κατά καιρούς παίρνει διάφορες μορφές..Τελευταία υποφέρω απο κάτι κρίσεις πανικού που είναι κάπως αλλόκοτες ( δεν έχω τόσο την κλασσική ταχυκαρδία, τη ζαλάδα κτλ. αλλά έχω απίστευτη νευρικότητα στα μάτια μου με αποτέλεσμα να μην αντέχω το οποιοδήποτε ερέθισμα, να θέλω επειγόντως να πάω στο κρεββάτι μου , να κλείσω όλα τα φώτα και τα μάτια μου για να μπορέσω να ηρεμήσω.) Όλο αυτό είναι πολύ οδυνηρό γιατί με πιάνει οπουδήποτε , πράγμα που σημαίνει ότι μπορεί να με πιάσει κ εκτός σπιτιού, με αποτέλεσμα να πρέπει να λέω ψέμματα προκειμένου να φύγω και να μεταφερθώ στο σπίτι μου. Στο μεταξύ μέχρι να γίνει αυτό , οι γύρω μου μου μιλάνε, μου λένε διάφορα, κι εγώ δεν μπορώ να τους ακούσω, αποβλακώνομαι τελείως και το βλέμμα μου γίνεται βλέμμα βλαμμένου. Αυτό με κάνει και νιώθω ακόμα μεγαλύτερες ενοχές γι αυτο που μου συμβαίνει..Είναι κάτι πολύ τρομακτικό και οδυνηρό..
    Το άλλο μου πρόβλημα είναι ότι ενώ μπαίνω σε τσατ, δεν μπορώ να βρώ ανθρώπους να με καταλάβουν..Ψάχνω για μια αληθινή , ζεστή επικοινωνία με ανθρώπους που να μπορώ να τους εξομολογηθώ τα προβλήματά μου και αντ αυτού βρίσκομαι να κάνω μόνο επιφανειακές συζητήσεις χωρίς να μπορώ να προχωρήσω στα ενδότερα της ψυχής μου..και αυτό είναι πρόβλημα..Γι αυτό όποιος-α απο εσάς αναζητά να σπάσει τη μοναξιά του και να μοιραστεί αυτό που του συμβαίνει ας επικοινωνήσει μαζί μου στο skype μου : [email protected]. Το δίνω για μια πιο άμεση επικοινωνία..Τουλάχιστον εμείς είμαστε κατα κάποιο τρόπο ομοιοπαθείς..
    γειασου! το προβλημα που αντιμετωπίζεις λογικα σε κουραζει κι σωματικα κι πνευματικα! ,χανεις ομορφες στιγμες με τη παρεασου, με τους ανθρωπουςσου η δυσκολευεσαι στην αποδωσησου σαν εργαζεσαι η γενικα σαν κανεις κατι. Το ότι ασχολείσαι πως να το παψεις ολο αυτό,το ότι λαχταρας για μια καλητερη ζωη πιο χαρουμενη από την τωρα είναι παρα πολύ καλο!! δειχνει ότι δεν εχεις καποιο μεγαλο θεμα με την καταθλιψη! αφου σε αντιθετη φαση θα γουσταρες, η δεν θα σε απασχολουσε να γινεις καλα, να βρεις την γαληνη δλδη!
    Στο φορουμ εδώ υπαρχουν πολλα παιδια που εχουν γνωσεις η που θα μπορεσουν να σου σταθουν, να πεις μια κουβεντα! αλλα επειδή δεν είναι δικομου το φορουμ!χαχα, παυω να λεω αλλα καλα λογια!
    Αληθεια εχεις σκεφτει να πας σε καποιον ειδικο? η αν ειχες παει σου ειπε ότι παιζει ακρη? δλδη σου ειπε ότι εχεις μεγαλο πρόβλημα η όχι?
    ευχομαι καλα χριστουγεννα κι το πνευμα της γεννησης του χριστου να σου ξανα φερει την γαληνη στην ψυχη σου! διοτι μονο αν βρουμε μεσαμας τον Θεο μπορούμε να χουμε αρμονια πνευματος

  11. #11
    Quote Originally Posted by vasilianna85 View Post
    Καλησπέρα παιδιά,
    Θα μπω κατευθείαν στο θέμα μου..Υποφέρω κ εγώ απο κατάθλιψη και άγχος που κατά καιρούς παίρνει διάφορες μορφές..Τελευταία υποφέρω απο κάτι κρίσεις πανικού που είναι κάπως αλλόκοτες ( δεν έχω τόσο την κλασσική ταχυκαρδία, τη ζαλάδα κτλ. αλλά έχω απίστευτη νευρικότητα στα μάτια μου με αποτέλεσμα να μην αντέχω το οποιοδήποτε ερέθισμα, να θέλω επειγόντως να πάω στο κρεββάτι μου , να κλείσω όλα τα φώτα και τα μάτια μου για να μπορέσω να ηρεμήσω.) Όλο αυτό είναι πολύ οδυνηρό γιατί με πιάνει οπουδήποτε , πράγμα που σημαίνει ότι μπορεί να με πιάσει κ εκτός σπιτιού, με αποτέλεσμα να πρέπει να λέω ψέμματα προκειμένου να φύγω και να μεταφερθώ στο σπίτι μου. Στο μεταξύ μέχρι να γίνει αυτό , οι γύρω μου μου μιλάνε, μου λένε διάφορα, κι εγώ δεν μπορώ να τους ακούσω, αποβλακώνομαι τελείως και το βλέμμα μου γίνεται βλέμμα βλαμμένου. Αυτό με κάνει και νιώθω ακόμα μεγαλύτερες ενοχές γι αυτο που μου συμβαίνει..Είναι κάτι πολύ τρομακτικό και οδυνηρό..
    Το άλλο μου πρόβλημα είναι ότι ενώ μπαίνω σε τσατ, δεν μπορώ να βρώ ανθρώπους να με καταλάβουν..Ψάχνω για μια αληθινή , ζεστή επικοινωνία με ανθρώπους που να μπορώ να τους εξομολογηθώ τα προβλήματά μου και αντ αυτού βρίσκομαι να κάνω μόνο επιφανειακές συζητήσεις χωρίς να μπορώ να προχωρήσω στα ενδότερα της ψυχής μου..και αυτό είναι πρόβλημα..Γι αυτό όποιος-α απο εσάς αναζητά να σπάσει τη μοναξιά του και να μοιραστεί αυτό που του συμβαίνει ας επικοινωνήσει μαζί μου στο skype μου : [email protected]. Το δίνω για μια πιο άμεση επικοινωνία..Τουλάχιστον εμείς είμαστε κατα κάποιο τρόπο ομοιοπαθείς..
    Βάσια γενικα πως ειναι η ζωη σου περαν των "προβληματων" σου? Εννοω, τι ακριβως κανεις στην ζωη σου? Δουλευεις? Ερχεσαι σε επαφη με αλλα ατομα στην κανονικη ζωη και νιωθεις δυσκολια στο να κατανοησουν καταστασεις που εσυ αντιλαμβανεσαι διαφορετικα?

Similar Threads

  1. Τροποι να βοηθας τους αλλους
    By multikara in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 17-11-2012, 18:01
  2. ΙΨΔ και οι σχεσεις με τους αλλους ανθρωπους
    By korman709 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 23-09-2011, 22:22
  3. Επικοινωνια με τους άλλους
    By xρυσα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 17
    Last Post: 27-02-2010, 15:34
  4. Εξάρτηση από τους άλλους...
    By donald_girl in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 30-01-2009, 21:54
  5. πως να χειριστώ το χειρισμό? ( απο τους άλλους )
    By libertine in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 2
    Last Post: 14-01-2006, 21:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •