Αδιέξοδο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 50
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    17

    Αδιέξοδο

    Αρχικά να σας πω ότι σήμερα γράφτηκα στο forum και αυτό γιατί ένοιωσα την ανάγκη να μιλήσω σε κάποιον!

    Δεν αντέχω άλλο να τα κρατάω όλα μέσα μου...

    Σε λίγες μέρες κλείνω τα 19 και δεν έχω ιδέα τι θέλω να κάνω στη ζωή μου αυτή τη στιγμή. Κάθε μέρα νοιώθω ότι πνίγομαι.. Βγαίνω με φίλους και συμφοιτητές περναώ καλά, αλλά να που μετά βρίσκομαι πάλι σπίτι μου να κλαίω..

    Έχουν χωρίσει οι γονείς μου από όταν ήμουν 6 χρονών και οι σχέσεις μου με τον πατέρα μου δεν ήταν ποτέ οι καλύτερες γιατί μια ζωή με αγνοούσε και δεν ενδιαφερόταν. Μεγαλώνοντας και όντας το μεγαλύτερο παιδί της οικογένειας έχω μάθει όλο το παρασκήνιο του χωρισμού τους και η αλήθεια είναι πως όπως πάντα ευθύνονται και οι δύο, αλλά ο πατέρας μου έχει προδώσει και πληγώσει ανεπανόρθωτα τη μητέρα μου κάτι που με κάνει να φοβάμαι και να μην ξέρω αν μπορώ και εγώ να εμπιστευτώ έναν άνδρα. Τα τελευταία χρόνια υποτίθεται πως προσπαθεί να φτιάξει τις σχέσεις μας, αλλά όπως είναι λογικό τόσα χρόνια απουσίας και αδιαφορίας δεν σβήνονται έτσι απλά.. Είμαι η κοπέλα η οποία βλέπει την κολλητή της να λιώνει καθώς διηγείται ιστορίες με τον μπαμπά της και αναφέρεται σε αυτόν ως "ο γλυκός μου" ή "ο μπαμπάκας μου" φράσεις που εγώ ούτε έχω πει ποτέ μου ούτε πρόκειται και να πω και αυτό με πληγώνει.. Με κάνει να αναρωτιέμαι πώς είναι τελικά να έχεις έναν μπαμπά να σε αγαπάει τόσο και να είσαι η πριγκίπισσά του; Εντωμεταξύ καθώς περνούσαν τα χρόνια και τα τελευταία 4 συγκεκριμένα τσακώνομαι σχεδόν καθημερινά θα έλεγα με τη μητέρα μου. Μία κατάσταση που ειλικρινά δεν αντέχω άλλο.. Δεν μπορώ να μπαίνω στο σπίτι μου και να νοιώθω αυτό τον κόμπο στο λαιμό και αυτό το πνίξιμο άλλο.. Ώρες ώρες νοιώθω ότι με εκδικείται επειδή θέλω να βγαίνω και να περνάω καλά κάτι που εκείνη δεν έχει κάνει χρόνια τώρα..

    Στη Β' Λυκείου μέσα σε όλα αυτά έκανα μία σχέση με ένα συμμαθητή μου, ο οποίος αρχικά επιβεβαίωσε τους φόβους μου και έκανε ακριβώς ό,τι και ο πατέρας μου.. Μιλούσε με άλλες κοπέλες πίσω από την πλάτη μου κάνοντας προκλητικά σχόλια και χωρίς να τον απασχολεί καθόλου η ύπαρξή μου. Αφού τα ανακάλυψα λοιπόν όλα αυτά και τον χώρισα γύρισε μετανιωμένος να μου πει ότι θα τελειώσουν όλα και ότι απλά δεν έχει μάθει ακόμα πώς να φέρεται σε μία σχέση.. Λοιπόν η αλήθεια είναι ότι μετά από αυτό όλα άλλαξαν.. Δεν μου ξανά έδωσε ποτέ αφορμή για κάτι τέτοιο και με λάτρευε! Και μου είχε πει συγκεκριμένα ότι με τον τρόπο που μου φέρεσαι και την εντιμότητά σου με έκανες να αλλάξω.. Όμως ούτε αυτό κράτησε για πολύ.. Μπήκαμε πια στην Γ' Λυκείου και εγώ ήμουν μια μαθήτρια με στόχους και διάβαζα εκείνος πάλι όχι.. Θεωρούσα ευθύνη μου να τον κάνω να διαβάσει να κάνει κάτι στη ζωή του και τότε άρχισαν οι τσακωμοί και λίγο αργότερα η βία.. Πιο ήπια στην αρχή και πιο σκληρή στη συνέχεια.. Έτσι λοιπόν μετά από 1μιση χρόνο σχέσης οδηγηθήκαμε σε έναν φαντασμαγορικό καβγά μέσα στο σχολείο και καταλήξαμε εκείνος στην ασφάλεια και εγώ σε ιατροδικαστή με μελανιές και χτυπήματα που κανείς δεν πίστευε ότι προέρχονται από τα χέρια του και μόνο και τότε φυσικά ήρθε και το τέλος της σχέσης μας!

    Έτσι πέρασα 1μιση χρόνο μόνη να προσπαθώ να χωνέψω τα όσα συνέβησαν, να συνηθίσω τη φοιτητική μου ζωή και να τη συνδυάσω με τη δουλειά μου αλλά πάντα με αυτό τον απόηχο των τσακωμών στο σπίτι και το αγκάθι της έλλειψης ενός πατέρα.. Προσπάθησα να κάνω μια νέα αρχή αλλά τίποτα, παντού οι ίδιες συμπεριφορές και παντού εκείνος και η αγάπη του και οι παρακλήσεις του που δεν σταμάτησαν ποτέ! Πέρασα πολλά στάδια .. Μελαγχολίας, λύπης και έλλειψης στη συνέχεια της αγάπης του και της τρυφερότητας που μόνο εκείνος μου προσέφερε στη ζωή μου και τελικά μίσους για το άτομό του! Μέσα σε αυτή τη φάση λοιπόν μου ρίχτηκε ο κολλητός του ένα βράδυ απρόσμενα και ενώ στην αρχή αρνήθηκα μετά ενέδωσα.. 3 φορές βρεθήκαμε και μετά τελείωσε.. Εγώ χάθηκα από προσώπου γης, προσπαθούσα να σκεφτώ τι έχω κάνει, αν αρχικά πρέπει να μετανιώνω μετά από όσα μου είχε κάνει εκείνος και τον τρόπο που χωρίσαμε, αν το ήθελα πραγματικά, αν το έκανα για εκδίκηση! Εκείνοι (οι φίλοι) συνέχισαν τη ζωή τους κανονικά, εγώ όμως ποτέ δεν ξανά απάντησα σε μήνυμα του πρώην, δεν είχα τα μούτρα βλεπετε.. Κάποια στιγμή μετά από 2 μήνες με "ανάγκασε" να τον δω και τότε του είπα όλη την αλήθεια.. Δεν σας κρύβω ότι τη στιγμή που του μιλούσα πίστευα ότι θα με σκοτώσει στο ξύλο (βλέπετε έχει φτάσει πολύ κοντά σε αυτό στο παρελθόν), ότι αυτό ήταν.. θα πεθάνω.. Και όμως εκείνος για πρώτη φορά στα χρονικά πήρε το χρόνο του(κάτι που τον ικέτευα να κάνει παλαιότερα), το σκέφτηκε και μου είπε μετά από 5 λεπτά σιγής ότι "Εγώ μαζί σου θέλω να είμαι και με καμία άλλη.. Ακόμα και μετά από αυτό που έκανες εγώ θέλω να μαι μαζί σου. 1μιση χρόνο τώρα που είμαστε χώρια έχουν έρθει τα πάνω κάτω στη ζωή μου έχω μετανιώσει πικρά για όσα σου έχω κάνει και απλά δεν αντέχω άλλο μακριά σου". Σοκαρίστηκα... Δεν ήξερα τι να πω! Εγώ δεν είχα βρει καν απάντηση στα δικά μου ερωτήματα.. "γιατί το έκανα;" "το ήθελα;" "ήταν εκδίκηση;" "ήταν για να ξέρω ότι θα μου απαγορευτεί να ξανά είμαι μαζί του και δε θα λυγίσω;". Γιατί βλέπετε μετά από την αστυνομία και τους ιατροδικαστές και όλα τα προηγούμενα σκηνικά η μάνα μου δεν ήθελε με τίποτα να ξανά ακούσει για αυτόν... Και θα απαντήσω στα δικά του;

    Εντωμεταξύ στους 2 μήνες αυτούς του 2ου έτους γνώρισα ένα παιδί στη σχολή ο οποίος είναι το αντίθετο του δικού μου αγαπημένου.. Ήρεμος,γλυκός,ευγενικός,σο� �αρός και μετρημένος.. Με πειράζει, με κάνει να γελάω, ξέρω ότι ποτέ μα ποτέ δε θα σήκωνε χέρι πάνω μου.. Με τα πολλά του εξέφρασα το πως ένοιωθα, αλλά τελικά είπαμε να μείνουμε φίλοι.. Από τότε βγαίνουμε χαλαρά δεν έχει αλλάξει τίποτα αλλά υπάρχει πάντα ένας ερωτισμός στην ατμόσφαιρα! Και κάπως έτσι περνούσαν οι μέρες μέχρι που τα είπα όλα στον πρώην.. Και τότε άλλαξαν τα πάντα! Δεν ήξερα τι να κάνω.. Βρέθηκα λοιπόν ξανά σε αυτή τη σχέση χωρίς να ξέρω το γιατί.. Και κάπου εκεί έμαθα ότι ο "πατέρας μου" περιμένει το 3ο του παιδί από μία άλλη γυναίκα εκτός σχέσης και σε 3 μήνες θα έχω αδερφάκι! Ναι.. Αφού εγκατέλειψε 2 παιδιά και άφησε μία γυναίκα να τα μεγαλώνει μόνη της τώρα πάει για το 3ο και θέλει λέει και να τον βοηθήσω να μην κάνει τα ίδια λάθη.. Όταν μαζί μου δεν έχει κάνει ΑΚΟΜΑ μία αξιόλογη προσπάθεια να σταθεί δίπλα μου σαν πατέρας..

    Και σας ρωτώ.. Και τώρα τι κάνουμε;

    Δεν πιστεύω ότι μέσα μου τον έχω συγχωρέσει εντελώς για τα όσα μου έχει κάνει.. Και ταυτόχρονα κοιτώντας το συμφοιτητή μου κάθε μέρα βλέπω στα μάτια του κάτι πιο απλό, χωρίς όλη αυτή την ιστορία και τα προβλήματα. Μια σχέση χωρίς μπελάδες και κρυφτό από τους δικούς μου.. Από την άλλη όμως κάθε φορά που με κρατάει αγκαλιά και με κοιτάει στα μάτια ο δικός μου νοιώθω την απόλυτη ηρεμία και γαλήνη! Μπορεί να σας φανεί αστείο αλλά κάποια στιγμή ένας καθηγητής μας στο φροντιστήριο μού είπε : "Ακόμα και να χωρίσετε εσύ είσαι η γυναίκα της ζωής του", τότε γέλασα.. Τώρα καταλαβαίνω.. Με λατρεύει, δε μαγαπάει απλά και είμαι σχεδόν σίγουρη ότι δεν πρόκειται να το ξανά ζήσω αυτό.. Αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να ξεχάσω τα παλιά και να πάω παρακάτω.. Να παίζω κρυφτό μέσα σε όλα όσα συμβαίνουν στην οικογένειά μου, αλλά και μέσα μου.. Και τέλος, αν είναι σωστό να έχω ένα φίλο που πάντοντε θα υπάρχει μια χημεία ανάμεσά μας...

    Σας ζητώ χίλια συγγνώμη αν σας κούρασα.. Απλά πιστεύω ότι έπρεπε να ειπωθούν όλα για να έχετε μια πιο σφαιρική άποψη! Χθες το βράδυ του πα για το φίλο μου, για τον πατέρα μου όμως και το καινούριο μου αδερφάκι δεν έχω πει σε κανέναν.. Οπότε βρίσκομαι στη φάση που πρέπει να αποφασίσω.. Και εγώ μόνο να πνίγομαι νοιώθω με όλα αυτά.. Για αυτό σας παρακαλώ αφιερώστε λίγο χρόνο και πείτε μου τη γνώμη σας..

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Εσυ τωρα με ποιον μενεις? Με τη μαμα σου?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    17
    Εννοείται με τη μαμά μου.. Αφού σου λέω ο άλλος ούτε καν Σαββατοκύριακα..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Θελω να πω οτι απ οσο καταλαβα καταρχην ο μπαμπας σου εχει χωρισει εδω και χρονια, σωστα? Σπιτι εισαι μονο με τη μαμα.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    17
    Ναι.. και με την αδερφή μουτη μικρότερη

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Με το μπαμπα σου τι επικοινωνια εχετε απο τοτε που χωρισε? Μιλατε? Βλεποσαστε?

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    17
    Ναι αλλά σκέψου πως στην αρχή ήταν με μια μικρούλα μας έπαιρνα απλά σε κάτι ταξίδια που πήγαινε.. Μετά κανα 2 χρόνια απουσίας σε φάση 2-3 μήνες έκανε να πάρει τηλέφωνο και πιο μετά ερχόταν κάθε 2η Κυριακή και εαν να μας πάρει να πάμε κάπου.. Αλλά αυτό απέχει άπειρα πολύ ακόμα και από έναν πατέρα που έχει χωρίσει μεν αλλά ενδιαφέρεται για τα παιδιά του!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Επομενως τα τελευταια χρονια ας πουμε, σε τι φαση εισαστε? Καθε ποτε μιλατε? Και θα σου πω και για τα αλλα σημεια του μηνυματος σου.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    17
    Εδώ και ένα χρόνο που ήταν με μια τύπισα που έμενε κοντά στη σχολή μου μιλάμε και είχε τύχει να πάω και από κει κάποιες φορές για να μπορώ να πάω στη σχολη μου επειδή είναι πολύ μακριά από εκεί που μένω εγώ.. Αλλά αυτό.. Πώς να στο εξηγήσω; είναι μια επικοινωνία μη ουσιαστική.. Δεν ξέρει τίποτα για μενα ούτε για την αδερφή μου. Μια φορά δεν έχει έρθει να πάρει βαθμούς ή να ασχοληθεί ρε παιδί μου.. Δε ξέρει το όνομα της κολλητής μου! Είναι περίεργο.. Μιλάμε αλλά χωρίς να μιλάμε..

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Το εχω καταλαβει οτι δεν ειναι ουσιαστικη εδω και χρονια, απλα ρωταω να καταλαβω στο σημερα σε τι φαση ειναι η επικοινωνια σας πρακτικα. Μιλατε λοιπον μια στο τοσο αλλα δεν υπαρχει ουσια πισω απ αυτο. Θα μπορουσες να μου πεις οτι δε μιλατε ποτε και οτι δε θελεις να ξαναμιλησετε. Αφηνω αυτο το θεμα και το ξαναβλεπουμε μετα αναλογως και τι θα θελες να κανεις, οπως και με τη μαμα απ οτι καταλαβα το προβλημα ειναι οτι σου τη σπαει σε καποια πραγματα.
    Στα ερωτικα τωρα, καταρχην θα σου προτεινα να κρατησεις την επαφη που εχεις με το παιδι απ τη σχολη γιατι δε βρισκεις ευκολα καλη παρεα κ φιλους. Ο λογος που δε θελει κατι ερωτικο απο σενα ποιος ειναι πιστευεις? Μηπως εχει καμμια σχεση?

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    17
    Για να καταλάβεις η ιστορία αυτή πήγαινε 1 μήνα με σπόντες στη σχολή και τα λοιπά.. και μια μέρα μιλούσαμε εγώ του είχα δώσει να καταλάβει ότι δεν τον βλέπω μόνο φιλικά και εκείνος με πίεσε να του το πω ξεκάθαρα για να ξεκαθαρίσει τη θέση του.. Η οποία ήταν ότι δεν είναι ότι δεν μου αρέσεις αλλά δεν είμαι σε φάση γιατί είμαι κολλημένος με κάποια ωστόσο δε σου λέω ότι δεν θα ήθελα να είμαι μαζί σου αλλά όχι τώρα.. Χωρίς όμως να θέλω να σου δώσω ελπίδες! Εγώ τότε απογοητεύτηκα γιατί η συμπεριφορά του άλλα μου έδειχνε τόσο καιρό αλλά το σεβάστηκα γιατί είναι πολύ εντάξει και το ξεκαθάρισε.. Μετά ήμασταν απλά φίλοι αλλά με τις ίδιες πλάκες .. Αυτό

    Υ.Γ: Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σου

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Αυτο το υποψιαστηκα, οτι κατι αλλο εχει υποψη του που δεν το χει σιγουρεψει. Επομενως καλα σου μιλησε, καλα σου ειπε, δεν καταλαβαινω γιατι τον κατηγορεις. Την αληθεια σου ειπε οτι δεν ειναι σε φαση γιατι εχει φαει κολημα με αλλη.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    17
    Μα δεν τον κατηγόρησα... Ούτε είπα κάτι τέτοιο.. Είπα ότι το σεβάστηκα απλά απογοητεύτηκα γιατί άλλο έδειχνε..

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,649
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Δηλ τι σου εδειχνε?

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Αδιέξοδο
    By Sonny in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 0
    Last Post: 04-07-2014, 17:29
  2. αδιέξοδο
    By michalisyov in forum Αυτοανάλυση - Τα εσώτερα μας...
    Replies: 2
    Last Post: 18-05-2011, 14:18
  3. αδιέξοδο
    By mirtw in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 20
    Last Post: 12-05-2011, 16:22
  4. αδιεξοδο
    By otinanai in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 19-04-2011, 14:19
  5. Αδιέξοδο...
    By Oblis_gr in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 25
    Last Post: 17-03-2011, 22:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •