Δεν ξερω τι να κανω
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    4

    Unhappy Δεν ξερω τι να κανω

    Γεια σας ονομαζομαι χριστινα και ειμαι 22 ετων.

    Σας γραφω γιατι θελω την βοηθεια/γνωμη σας.Το καλοκαρι της ΄γ γυμνασιου αρχισα να μην νιωθω καλα με αποτελεσμα ολο το καλοκαιρι να μην βγω καθολου απο το σπιτι,να σταματησω να εχω επαφες με τις φιλες μου,να καθομαι στον υπολογιστη ολη την μερα ,να μην βγαινω απο το δωματιο ουτε για να πιω νερο ή να παω τουαλετα κλπ.Ολα αυτα τα συμπτωματα συνεχισαν να υπαρχουν αλλοτε εντονα και αλλοτε λιγοτερο εντονα.Γενικα δεν μπορουσα να βρισκομαι σε χωρο με πολυ κοσμο,ενιωθα αβολα,αχρηστη,ασχημη ,ανικανη για τα παντα.Στις πανελληνιες περασα σε πολυ καλη σχολη αλλα που δεν την ηθελα και περασα σε αλλη πολη απο αυτη που ηθελα και τοτε ειχα παλι μια πολυ ασχημη εμπειρια.Δεν ηθελα να παω να σπουδασω και οταν πηγα δεν πηγαινα στη σχολη,εκλαιγα,δεν εκανα φιλους,δεν εβγαινα,δεν παρακολουθουσα την σχολη και δεν διαβαζα.Τελικα τον επομενο χρονο με το 10% περασα στην πολη που ηθελα,την Αθηνα αλλα το θεμα ειναι πως ουτε και τωρα νιωθω καλα και οτι οι δικοι μου αρνουνται να δουν το προβλημα και να με βοηθησουν.Σαν φοιτητρια δεν ειμαι οικονομικα ανεξαρτητη και με την διαθεση που εχω δεν μπορω να βρω δουλεια.Πγηρα τηλεφωνο σε νοσοκομειο αλλα μου ειπαν οτι ειναι κλεισμενοι για 3 μηνες μετα και ετσι δεν εκλεισα ραντεβου.Τι μπορω να κανω για να βρω καπου ψυχολογικη υποστηριξη-βοηθεια αλλα σχετικα οικονομικα και αμεσα;;

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ετσι οπως τα γραφεις τωρα μαλον παραλειπωντας τι εχει συμβει
    αρχισα να μην νιωθω καλα με αποτελεσμα ολο το καλοκαιρι
    δε νομιζω οτι καπιος θα μπορεσει να απαντησει κατι θα εχει συμβει δε γινετε να σε επιασε ετσι χωρις λογο κ αιτια. μηπως τσακωθηκες με καμια απο τις φιλες σου?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    4
    Δεν εγινε ετσι ξαφνικα απλα αρχισα απο καιρο να μην εχω διαθεση να βγαινω,να απομακρυνομαι απο τις φιλες μου ,να ντρεπομαι πολυ ,να νιωθω ασχημα για την εμφανιση μου απλα το καλοκαιρι της γ γυμνασιο αρχισα να πιστευω οτι ειμαι αρρωστη ψυχολογικα και να συνειδητοποιω την κατασταση μου.το θεμα ειανι που να βρω βοηθεια;Οι δικοι μου αρνουνται οτι εχω προβλημα και επομενως δεν μου δινουν λεφτα ακομα και αν τους το ζηταω επανειλλημενα

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Koπελα μου το πιο πιθανο ειναι να εισαι εσωστρεφης και ταυτοχρονα επειδη ξεκινοντας απ την εφηβεια δεν εχεις οικοδομησει την αυτοεικονα σου κ την προσωπικοτητα σου, δυσκολευεσαι να διαχειριστεις τις καταστασεις στο κοινωνικο επιπεδο και γι αυτο σου βγαινει μια φυγη απο αυτο, μια ταση προς απομονωση. Αυτο ομως δεν ειναι απαραιτητα ασχημο. Δηλ η εσωστρεφεια ειναι στο παιχνιδι της ζωης, δεν μπορει ολοι να ναι κοινωνικοι. Εφοσον ομως συμβαινει σε υπερβολικο βαθμο σιγουρα σημαινει οτι σε προβληματιζουν διαφορα ζητηματα που σου δημιουργουν αγχος και δυσθυμια. Το γεγονος οτι περασες σε σχολη κ μερος που δε σ αρεσε ενετεινε το προβλημα. Παντως μην ανησυχεις τοσο, ολοι εχουμε περασει απο εφηβεια και λιγο πολυ τετοιες διακυμανσεις υπαρχουν στην αναζητηση κ οικοδομηση του εαυτου μας. Θα σου πω για τα δωρεαν τι μπορεις να κανεις αλλα για να καταλαβω λιγο καλυτερα, η ριζα του προβληματος που εντοπιζεται πιστευεις? Πως νιωθεις δηλ μεσα στην ημερα? Τι ειναι αυτο που σε οδηγει στην απομονωση κ την αποφυγη απ τους αλλους? Ειναι κατι οικογενειακο, ειναι πως νιωθεις με τον εαυτο σου, ειναι κατι αλλο? Οπως κ να χει υπαρχουν λυσεις κ θα τα πιασεις ολα ενα ενα απ την αρχη. δεν εισαι η μονη που εχει παθει αυτο το κοκομπλοκο να στο πω ετσι.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    4
    kerasi δεν ειναι τοσο απλο ,εχω κανει αποπειρα αυτοκτονιας .Το προβλημα δεν ξερω που να το εντοπισω ισως στην οικογενεια μου (σχωρισμενοι γονεις-την μανα μου την ειδα μετα απο14 χρονια απουσιας και δεν διατηρω σχεσεις μαζι της-στον πολυ αυστηρο παππου που ισως μου ασκουσε και ψυχολογικη βια) επισης νιωθω πολυ ασχημα με την εμφανιση μου,δεν εχω ορεξη για τιποτα,κλαιω πολλες φορες χωρις λογο,νευριαζω υπερβολικα για ασημαντους λογους.Τελος παντων αν μπορει καποιος να μου πει που μπορω να βρω ψυχολογικη βοηθεια οικονομικα ας μου στελει στο [email protected] ευχαριστω

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Koπελα μου εφοσον δε λες πληρως ολα τα δεδομενα πως να το καταλαβω εγω? Με αυτα τα δεδομενα λογικο ειναι να νιωθεις ετσι κ χειροτερα. Δε τα ειπες απ την αρχη ομως. Και καλα εισαι σε σχεση μ αυτα.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    4
    απλα με ενδιαφερει να βρω βοηθεια απο καποιον ειδικο και με τα οικονομικα μου δεν μπορω

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα σου μελος,ολο αυτο μου θυμιζει καταθλιψη,εφοσον εχει επηρεαστει η καθημερινοτητα σου σε τεραστιο βαθμο ειναι αναγκαιο να επισκεπτεσαι ειδικο,Προσπαθησε να πεισεις τους δικους σουκ ετσι κ δεν πειθονται πρεπει να βρεις μια δωρεαν λυση,Απευθυνσου σε κεντρο ψυχικης υγειας που μπορεις να κλεισεις ραντεβου δωρεαν κ παρε τηλεφωνο σε ειδικες τηλεφωνικες γραμμες που διαφημιζονται για ανθρωπους με προβλημα που μιλας δωρεαν,Εισαι ενηλικη κ μπορεις να πας οπου θελεις ανεξαρτητα απο την γνωμη των δικων σου,Κ να θυμασαι για να θεραπευτεις απο την καταθλιψη δεν απαιτειται μονο ειδικος πρεπει κ φαρμακευτικη αγωγη κ να κινητοποιηθεις να κανεις πραγματα δεν προκεται να θεραπευτεις αλλιως εαν εισαι ολη μερα στον καναπε

  9. #9
    κριστι βλακεία έκανες πάρε ξανά και κλείσε ραντεβού. κι εγώ έχω κλείσει ένα ραντεβού, σχεδόν δύο μήνες αργότερα, τώρα όμως έχει μείνει μόνο ένας...
    πάρε και κλείσε ραντεβού, δεν χάνεις τίποτα, σκέψου σε δύο ή τρεις μήνες να δεις πως ήταν το μόνο που μπορούσες να κάνεις και να πάρεις τότε... και να πας τελικά σε πέντε αντί για τρεις

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    ψαξε για κεντρα ψυχολογικης υποστήριξης... αλλα και εκει να ξες θα χει μεγαλη λιστα αναμονης....
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

Similar Threads

  1. Δεν ξερω γιατι μου το κανω..αλλα το κανω και ειναι κουραστικο!
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 10-12-2020, 19:20
  2. Ξέρω τί έχω, δεν ξέρω τι να κάνω!
    By lamda in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 15-06-2016, 00:21
  3. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ
    By iliaxtida in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 12
    Last Post: 23-05-2014, 10:31
  4. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ
    By dameva in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 20
    Last Post: 19-09-2013, 21:03
  5. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ
    By realist in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 13-02-2007, 15:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •