Ίλιγγος και ζαλάδα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8
  1. #1

    Ίλιγγος και ζαλάδα

    Καλησπέρα παιδιά.
    Θέλω να μάθω εάν κάποιος άλλος σαν εμένα έχει τα ίδια συμπτώματα. Όπως καταλάβατε από τον τίτλο μου μάλλον πρόκειται για ίλιγγο. Είναι μια αίσθηση σαν να κουνιέται το έδαφος που πατάω. Λες και είμαι σε βάρκα. Όταν δεν το σκέφτομαι καθόλου και είμαι ξεχασμένος δεν το παθαίνω. Όποτε το σκέφτομαι συμβαίνει και μάλιστα είναι απίστευτα δύσκολο να το αντιμετωπίσεις. Έχω κάνει εξετάσεις αίματος και καρδιολογικές και όλα είναι οκ, σε περίπτωση που θέλουμε να 'αποκλείσουμε' κάποια 'μέτωπα' από παθολογικά αίτια.
    Να αναφέρω πως έχω αγχώδη διαταραχή και όλα αυτά τα συμπτώματα άγχους-φόβου.
    Το έχετε πάθει και εσείς? Τι πιστεύετε?
    Ευχαριστώ πολύ αναμένω τις απαντήσεις σας!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα σου μελος,ναι το εχω παθει ομως οφειλονταν σε σιδηροπενικη αναιμια κ υποταση κ οταν σηκωνεσαι αποτομα τοτε νιωθεις οτι θα σωριαστεις κ αυτο λεγεται ορθοστατικη υποταση,τωρα σιγουρα εκανες ολες τις αιματολογικες που πρεπει?Ισως να δεις κ για θυρεοειδη,τωρα εαν δεν συμβαινει κατι απο αυτα πιθανον ειναι ψυχολογικο καθαρα στρες που σωματοποιειται,Σκεψου τι σου προκαλει στρες στην ζωη σου κ ετσι κ ειναι αφορητο το στρες απευθυνσου σε ειδικο

  3. #3
    Παίρνεις μήπως φάρμακα για την αγχώδη διαταραχή;

  4. #4
    Καλή σας μέρα παιδιά και σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
    Μυσπ όταν έκανες εξετάσεις ο σίδηρος σου ήταν σε φυσιολογικά επίπεδα ή ήταν 'κάπως' και σου είπαν να δεις και άλλες τιμές, τις πιο εξειδικευμένες σχετικά με την αναιμία? Το λέω γιατί έκανα αιματολογικές και όλα ήταν φυσιολογικά ( μέσα σε αυτά και ο σίδηρος ), το λέω μήπως κρίνεται και από εκεί. Αλλά δεν νομίζω, δεν είχα ποτέ πρόβλημα με κάτι τέτοιο. Πάντως όποτε το σκέφτομαι το παθαίνω ενώ όταν είμαι ξεχασμένος και απασχολημένος τελείως δεν μου συμβαίνει. Παράξενο δεν είναι?
    Πάνο δεν παίρνω τίποτα από φάρμακα οπότε αποκλείουμε αυτό το ενδεχόμενο!

  5. #5
    Μπορεί να είναι και από το στομάχι ή τα έντερα ο ίλιγγος. Ο πατέρας μου παλιότερα είχε ιλίγγους και είχε εκκολπώματα.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Quote Originally Posted by Interferon View Post
    Καλή σας μέρα παιδιά και σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
    Μυσπ όταν έκανες εξετάσεις ο σίδηρος σου ήταν σε φυσιολογικά επίπεδα ή ήταν 'κάπως' και σου είπαν να δεις και άλλες τιμές, τις πιο εξειδικευμένες σχετικά με την αναιμία? Το λέω γιατί έκανα αιματολογικές και όλα ήταν φυσιολογικά ( μέσα σε αυτά και ο σίδηρος ), το λέω μήπως κρίνεται και από εκεί. Αλλά δεν νομίζω, δεν είχα ποτέ πρόβλημα με κάτι τέτοιο. Πάντως όποτε το σκέφτομαι το παθαίνω ενώ όταν είμαι ξεχασμένος και απασχολημένος τελείως δεν μου συμβαίνει. Παράξενο δεν είναι?
    Πάνο δεν παίρνω τίποτα από φάρμακα οπότε αποκλείουμε αυτό το ενδεχόμενο!
    Οταν εκανα μου ειπαν οτι εχω σιδηροπενικη αναιμια επρεπε να παρω σιδηρο μου ελλειπε πολυ πηρα λιγο καιρο κ τωρα ειμαι ασυγκριτα καλυτερα

  7. #7
    Member
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    40
    Και γω τα ιδια,αλλα εμενα ο σιδηρος μου ειναι μια χαρα,δεν ξερω τια θα κανω ρε παιδια,θελω να σταματησει ολη αυτη η ψυχοφθορος κατασταση

  8. #8
    Member
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    Athens
    Posts
    87
    Καλησπέρα, το παθαίνω και εγώ αυτό κάποιες φορές με τον ίλιγγο - ζαλάδα. Έχω και εγώ αγχώδη διαταραχή η οποία ξεκίνησε λόγω κάποιον αρρυθμιών της καρδιάς οι οποίες έπειτα από 2 καρδιολόγους είναι φυσιολογικές και χαίρω άκρας υγείας. Εγώ το καταλαβαίνω κυρίως όταν είμαι καθιστός, με πιάνει αυτός ο ίλιγγος και ότι 'χάνομαι' κάποιες στιγμές, α ναι και φυσικά αυτό που περιγράφεις ότι νιώθεις το σώμα σου να τρεμοπαίζει σαν να γίνεται σεισμός...

    Δεν έχω κοιτάξει αιματολογικές, αν και δεν νομίζω ότι έχω κάποια έλλειψη σιδήρου, θυροειδή είχα κάνει πέρυσι φυσιολογικός. Σίγουρα είναι άλλο ένα ψυχοσωματικό του άγχους καθώς όταν κλείνω τα μάτια να σκεφτώ τη κατάσταση στο σώμα μου ώστε να νιώσω που είναι συσσωρευμένο το αισθάνομαι στο κεφάλι. Άλλωστε η ζαλάδα σε οποιοδήποτε εγχειρίδιο αυτοβοήθειας και αν κοιτάξεις συγκαταλέγεται στα τυπικά αισθητήρια συμπτώματα του άγχους!

    Όταν σε πιάνει αυτή η ζαλάδα, προσπάθησε να χαλαρώσεις το σώμα σου και κάνε κάποια άσκηση χαλάρωσης (π.χ. διαφραγματικές αναπνοές) και θα φύγει αμέσως. Μην αγχώνεσαι δεν είναι κάτι οργανικό, εφόσον βέβαια έχεις κάνει έναν τυπικό έλεγχο σε παθολόγο

Similar Threads

  1. Έντονος πονοκέφαλος-Ζαλάδα
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 14-08-2013, 01:43
  2. ΥΠΝΗΛΙΑ-ΖΑΛΑΔΑ
    By minaspap in forum Θέματα Ύπνου
    Replies: 1
    Last Post: 23-09-2012, 20:21
  3. ΕΝΤΟΝΗ ΖΑΛΑΔΑ-ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΣ
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 15-06-2011, 23:47
  4. ΠΟΝΟΚΕΦΑΛΟΣ-ΖΑΛΑΔΑ
    By minaspap in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 10-01-2011, 00:52
  5. Πονοκεφαλος,Ζαλαδα
    By minasgr21 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 30-09-2009, 23:05

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •