Τι πραγματικά συμβαίνει;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 98
  1. #1

    Τι πραγματικά συμβαίνει;

    Γεια σας,

    ειμαι η Χ και θα ήθελα και εγώ με την σειρα μου να σας αναφέρω την ιστορία μου και να μου εξηγήσετε αν μπορείτε τι καταλαβαίνετε και τι είναι πιο καλό να κάνω σε αυτή την φάση.
    Πριν 6 μήνες μου έστειλε ο Υ μήνυμα από το facebook και του απάντησα. Το συγκεκριμένο άτομο εγώ δεν το γνώριζα όμως αρχίσαμε να μιλάμε φιλικά.

    Πέρασαν οι μέρες και ο Υ έδειχνε έντονο το ενδιαφέρον του για μένα αφού από το πρωί μέχρι το βράδυ ήθελε να μιλάει μαζί μου. Εγώ αρχικά να αναφέρω, ότι είμαι φοιτήτρια στο εξωτερικό και για κάποιο διάστημα θα έπρεπε να λείψω από την περιοχή που μένω. Όταν το ανάφερα στον Υ μου είπε πως καταλαβαίνει, όμως δεν θα ήθελε να κανονίσουμε κάποια συνάντηση πριν φύγω. Μου είπε καλύτερα να περιμένουμε και να κάνουμε υπομονή και θα συναντηθούμε όταν έρθω πίσω γιατί και αυτός προτιμά να το πάει σιγά σιγά και αν ειναι να γίνει κάτι μεταξύ μας και αξίζει θα φανεί στο τέλος.
    Εγώ συμφώνησα μαζί του καθώς δεν είμουν σίγουρη για αυτό που ήθελα να κάνω ακόμα μαζί του. Έκανα υπομονή για 1 μήνα και μετά αφού ήρθα πίσω και αφού είχε περάσει και 1 εβδομαδα, αποφάσισε να μου πει να συναντηθούμε. Πήγα, αν και λίγο διστακτική και τον γνώρισα για πρώτη φορά από κοντα. Αυτός έδειξε να είναι πολύ ντροπαλός και καταλήξαμε στο σημείο να προσπαθώ εγώ να ανοίξω συζήτηση για να μην κοιτάμε ο ένας τον άλλον και να μην λεμε τιποτα.

    Εντομεταξύ να αναφέρω, πως ο Υ μου είπε πως δουλεύει σε 2 δουλειες και πως του ειναι αρκετά δύσκολο να βρισκόμαστε συχνά. Προσπάθησα να τον καταλάβω και δεν
    με ενοχλούσε στην αρχή. Στην συνέχεια ενώ συνεχίσαμε να μιλάμε, εμένα άρχισε να μου αρέσει η όλη φάση και ήθελα να τον βλέπω πιο συχνά.
    Την 2η φορά ενώ περίμενα και με ανυπομονησία την στιγμη που θα βρισκομασταν (μιας και ηταν και το off απο την δουλεια του και θα βρισκόμασταν πιο πολυ), μου εστειλε μηνυμα το πρωι της μερας εκεινης, να μου πει οτι του συνέβηκε καποιο οικογενειακο προβλημα και πως πρεπει να ακυρωθει η συναντηση μας.

    Εγω αν και στεναχωρήθηκα αρκετά, δεν μπορούσα να κάνω και αλιώς και έδειξα να τον καταλαβαινω. Το βράδυ μου έστειλε μηνυμα να μου πει συγγνώμη για όλο αυτό και
    πως δεν ένιωθε καλα. Πέρασαν οι μέρες και εγώ δεν έκανα κάποια κίνηση. Αυτός συνέχισε να μου στέλνει μηνύματα και δεν μπορώ να πω δεν μου ήταν αδιάφορα. Συνεχίσαμε να μιλαμε κανονικα απο το πρωι μέχρι το βράδυ, κάποιες φορές από το κινητό και κάποιες αλλες από το facebook (επίσης να αναφέρω πως του είχα προτείνει αφού δεν έχει τόσο πολύ χρόνο να βρισκόμαστε, να μιλάμε από το τηλέφωνο για να τον ακούω και να μην λειπει τοσο πολυ ο ένας στον άλλον, πράγμα που έδειχνε να του αρέσει αλλά έγινε πολύ λιγες φορές γιατί μου είπε πως δεν ειναι πολύ επικοινωνιακός).

    Γενικά περνούσαν οι μέρες και μπορώ να πω, πως αρχίσαμε να συναντιόμαστε πιο συχνά όμως η κατάσταση ήταν πολύ περίεργη. Το περίεργο είναι πως ενώ μου έλεγε δήθεν
    πως με θέλει και ότι του αρέσω αρκετά, δεν μου το έδειχνε. Βρισκόμασταν κάθε φορά 1 φορά με 2 την εβδομάδα (αφού δεν είχε χρόνο), για μισή με 1 ώρα και συνέχεια είμασταν στους δρόμους ή στο δικό μου σπίτι, όταν και εφόσον έλειπαν απο εδώ οι γονείς μου (πράγμα αρκετά ριψοκίνδυνο).

    Ενώ μου είχε πει πως μένει μόνος του στο σπίτι του στο οποίο και μετακόμισε πρόσφατα, δεν μου είχε προτείνει να πάμε εκεί και την βγάζαμε κάθε φορά στους δρόμους και στις καφετέριες (δεν είχα θέμα όπου και να πηγαίναμε φτάνει να μην την βγάζαμε στους δρόμους κάθε φορά). Η κατάσταση συνεχίστηκε έτσι μέχρι που αναγκάστηκα να τον ρωτήσω γιατί δεν θέλει να βρισκόμαστε στο σπίτι του αφού μένει μονος και η απάντηση του ήταν πως δεν μένει μονος αφού το σπίτι του ενώνεται με αυτό των γονιών του και δεν θελει να δώσει προς το παρόν λόγο για συζητήσεις. Πάλι δεν είπα κάτι και το άφησα ώς έχει το πράγμα.

    Υπήρχαν περιπτώσεις που έβλεπα τον εαυτό μου πως δεν θα το άντεχε όλο αυτό και η αλήθεια είναι πως κάποιες φορές του είχα γκρινιάξει κιόλας για το γεγονός οτι δεν βρισκόμαστε αρκετά και ότι μου λείπει. Αυτος μου έλεγε πως κανει τα πάντα και οτι περναει απο το χέρι του για να ειμαι χαρουμενη και οτι με νοιαζεται πολυ και δεν θα ηθελε να με χασει, όμως λόγω και των δουλειών που έχει ο χρόνος του ήταν περιορισμένος. Οι πράξεις του ομως έδειχναν άλλα όμως πίστευα πως στο μέλλον οταν ίσως νιωσει πιο ανετα μαζι μου θα ήταν αλιώς τα πράγματα.
    Ενώ είμασταν μια χαρά, ξυπνάω ένα πρωί και βλέπω στο κινητό μου ένα μηνυμα να μου λεει μου συνεβηκε ενα σοβαρο οικογενειακο προβλημα και πρεπει η επαφη μας να σταματησει. Δεν θελω να φερεις αντιδραση σε αυτο. Αν και ξερω ποσο πολύ θες να εισαι διπλα μου για να με στηριξεις αυτο δεν γινεται. Σου οφειλω μια ειλικρινης εξηγηση και καποια στιμη οταν θα ηρεμησουν τα πραγματα θα σε καλεσω σπιτι μου να σου εξηγησω. Ελπίζω να τα πουμε συντομα.

    Εγώ έπαθα σοκ οταν το ειδα γιατί έγινε πολυ ξαφνικα (το βραδυ της προηγουμενης μερας ειμασταν μια χαρα και το πρωι τελος). Μου έλεγε κιολας πως οτι και να γινει μεταξυ μας θα ήθελε να κρατησουμε επαφη, να μιλαμε. Εγώ εκεινη την ώρα δεν του εστειλα κάποια απάντηση για 2 μέρες, όμως ένιωθα χάλια. Μιλούσαμε για 6 μήνες και ναι, ολο αυτο που γινόταν δεν θα το χαρακτήριζα κάτι σοβαρό ουτε καν σχέση δεν ξερω τι έγινε αλλα εγώ κόλλησα μαζι του. Έτσι μετά από 2 μέρες του έστειλα μηνυμα να του πω πως τον σκεφτομαι ακομα και πως θελω να ειναι καλα. Αυτος μου απαντησε λεγοντας μου πως ειμαι μοναδικός ανθρωπος που τον σκέφτομαι ακομα μετα απο αυτό. Και μου ειπε πως οταν πέφτεις πρέπει να εχεις την δύναμη να σηκωθείς ξανά. Εγω του ειπα πως εφυγε τοσο ξαφνικα ενω δεν έδιχνε να εχει θέμα και εγω μένω με τοσα αναπαντητα ερωτήματα. Η απάντηση του ηταν να ευχομαι να ειναι ολος ο κοσμος καλα και εμεις ακομη καλυτερα , πως τιποτα δεν τελιωνει τοσο απλα και θα παρω τις απαντησεις που θελω οταν πρέπει.

    Εγώ, δεν είπα κάτι σε αυτο και περασαν οι μέρες χωρίς να ξαναμιλήσουμε. Είμαι χάλια ψυχολογικά και πραγματικά δεν θα έπρεπε γιατί δεν είχαμε τιποτα μεταξυ μας (αφού φαίνεται να με κοροιδεύει για τα καλά), ομως δεν μπορώ να σταματήσω να νιώθω έτσι. Του ξαναεστειλα μηνυμα μετα από 1 εβδομαδα και του ειπα πως ανυσηχω για αυτον και ρώτησα πως ειναι. Μου απαντησε και παλι πολυ ηρεμα και μου ειπε πως και αυτος με σκεφτοτανε, μου ειπε πως μπορουμε να μιλαμε φιλικα και πως θα ειναι διπλα μου να με στηριζει σε οτι χρειαστω.
    Τον ρωτησα ειλικρινα να μου πει αν φταιω εγω σε κάτι που έφυγε έτσι ξαφνικα και μου είπε πως δεν φταίω σε τίποτα εγώ, παρά μονο αυτός. Του είπα οτι θα ηταν πιο εντυμο
    σαν αντρας που ειναι να ειχε το θαρρος να ερθει να μου πει προσωπο με προσωπο, θελω να σταματησουμε να μιλαμε παρα με ενα μηνυμα.
    Και μου ειπε πως εχω δικαιο και πως καποια στιγμη θα μου εξηγησει γιατι αξιζω μια εξήγηση ασχέτως οτι εγω τον θεωρώ δειλο. Του ειπα φυσικά πως οι πράξεις δείχνουν πολλά σε εναν άνθρωπο όμως όπως και να έχει εγώ δεν του κρατώ κακία.

    Πραγματικά ειμαι σε αδιεξοδο με αυτη την κατάσταση αν δεν θελει να συνεχίσουμε ή να μου μιλα, γιατι μου λεει πως θα μου εξηγησει γιατι μου έστειλε απο την αρχή μηνυμα ενώ δεν ήθελε κατι ουσιαστικό από εμένα; Ξέρω οτι πρέπει να τον ξεχάσω και οτι πρέπει να μην τον σκέφτομαι καν, αλλα φοβαμαι πως αυτο μου είναι δύσκολο. Επίσης πιστεύω πως κάποια άλλη γυναίκα υπάρχει στην ζωή του και ίσως κάτι να ανακάλυψε τώρα, γιαυτό και αυτή συμπεριφορά. Δεν ξερω πραγματικά έχει μπερδευτεί το μυαλό μου και συνέχεια σκέφτομαι διάφορα δεν μπορώ να ησυχάσω :(

    Θα ήθελα να ακούσω πολύ μια δεύτερη άποψη.

    Ευχαριστώ και συγγνώμη αν σας κούρασα.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ο ενας σπουδαζει στο εξωτερικο κ ο αλλος κανει δυο δουλειες κ οι 2 φαινετε να εχουν ενα αρκετα μεγαλο κοινο οτι προσπαθουν να αποφευγουν να αντιμετωπισουν καταστασεις κ συναισθηματα ο ενας με το να φευγει στο εξωτερικο κ ο αλλος ενω ειναι απασχολημενος συνεχεια αλλα αυτο που γραφεις οτι τον καταλαβαινεις με κανει να πιστευω οτι μιαζετε αρκετα
    ριψοκινδυνο δε πιστευω πως ειναι οτι τον γνωρισες γιατι λες οτι ειναι ντροπαλος αν μου ελεγες οτι ηταν κανενας που εβριζε κ σε απειλουσε να σε δειρει για παραδειγμα οπως το αλλο θεμα θα σου ελεγα οτι ειναι επικυνδηνος κ θα σου εδινα σκορδα για να μη τον πλησιαζεις.
    τωρα αν σου μιαζει οντος τοσο πολυ θα επρεπε να χρησιμοποιησεις την εκτη αισθηση για να βρεις τι συμβαινει γιατι προφανος απο αυτα που γραφεις εγω δε μπορω να σκεφτω τι συνεβει
    μηπως συμβουλευτικε κανενα πχ τη μανα του κ αυτη του πε να χωρισει? η μηπος κανενας γνωστος του τον επειρεασε καπως?

  3. #3
    Το θέμα είναι πως ναι μεν σπουδάζω στο εξωτερικό αλλά λείπω για ένα πολύ μικρό διάστημα εκει. Ουσιαστικά πηγαινω για να δώσω κάποια μαθήματα που μου έχουν μείνει και έρχομαι πίσω. Δεν ξέρω μπορεί να τον έχει επηρεάσει και κάποιος φίλος του αλλά γενικά κάτι που ξέχασα να αναφέρω είναι πως μου είπε, ότι προς το παρόν θα προτιμούσε να κρατήσουμε την σχέση μας καπως πιο προσωπική, δηλ να μην αναφέρουμε κατι σε καποιον, οπότε δεν νομίζω να ξέρουν οι γονείς του οτιδηποτε. Και εγώ εφόσον δεν υπήρχε τίποτα μαζί του σοβαρό, δεν ήθελα να πω κατι σε κάποιον. Εντομεταξυ κάθε φορά που ένιωθα να πιέζομαι λίγο, που περνούσε καιρός να βρεθούμε, όταν του το έλεγα μου απαντουσε πως πρεπει να συζητησουμε για το θεμα και να βρουμε μια λύση και καθε φορά που βρισκόμασταν ποτέ δεν συζητούσαμε σοβαρα γιαυτο το θεμα :/ Την περίπτωση ομως, ότι μπορεί να υπάρχει άλλη γυναίκα δεν μπορούμε να την σκεφτούμε καθόλου; Δηλαδή είναι δύσκολο να ισχύει κάτι τέτοιο;

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Δηλαδή είναι δύσκολο να ισχύει κάτι τέτοιο;
    δε μπορω να μπω στη συγκεκριμενη ψυχολογια για να σου πω αλλα αν μου ελεγες οτι κ εσυ θα μπορουσες να εχεις κ αλλον αντρα θα σου ελεγα ναι.

  5. #5
    Όχι, εγώ οταν μιλούσα με τον Υ δεν είχα, ούτε σκεφτόμουνα άλλον άντρα. Η αλήθεια είναι όμως, πως όταν ξεκίνησε η όλη φάση, όταν μου πρωτοέστειλε το μήνυμα εγώ είμουν σε μια σχέση η οποία είχε ημερομηνία λήξης. Ήταν ένα παιδί από εκει που σπουδάζω και επειδή θα ξενοίκιαζα κιόλας και γενικά η όλη φάση δεν τραβούσε άλλο, ήξερα ότι θα χώριζα με αυτον. Οπότε όταν μου έστειλε μηνυμα ο εξ αρχής ο Υ, ήταν σαν να με βοήθησε και κάπως για να ξεμπλέξω από την προηγούμενη περιπέτεια. Δεν ξέρω γενικά μου φαίνονται πολύ περίπλοκα τα πράγματα και δεν ξερω αν αξίζει όλο αυτο, να συνεχίσω να τρέφω ελπίδες :(

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    αν εισουν πριν σε αλλη σχεση πιθανον κ αυτος να ηταν σε αλλη σχεση

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    875
    Κοίταξε όταν θέλεις να το γνωστοποιήσεις σε γνωστούς και φίλους και γονείς τότε σημαίνει ότι θέλεις και να επισημοποιήσεις και την σχέση. Αυτα αμέσως δεν γίνονται πρώτα πρέπει να γνωρίσεις καλά τον άλλον κι αυτό κατευθείαν δεν μπορείς να το πεις στους άλλους γιατί καμιά φορά οι άλλοι βάζουν λόγια και πιέζουν. Ο άνθρωπος ίσως έχει και κάποια οικονομικά προβλήματα εκτός από οικογενειακά.

  8. #8
    Ναι ομως εγώ έκλεισα τις εκκρεμότητες μου για να είμαι σωστή απέναντί του. Μετά δεν υπήρχε κανεις αλλος ηταν μονο αυτος για μένα, παρόλα τα προβλήματα. Και δεν με ενδιαφερει τοσο πολυ το πριν οσο το τωρα. Αν ειχε οντως σχεση πριν και χωρισε δεν νομίζω να υπήρχαν όλα αυτά τα προβληματα. Αν όμως σκεφτόταν ότι θα χωρίσει και δεν έγινε ποτέ τότε ίσως γιαυτό γίνονται όλα αυτά. Συνεχίζει να φαίνεται πολύ περίεργο παντως όλο αυτό.

  9. #9
    λιλα γεια :)
    Σχέσεις είχατε? Εννοώ σεξουαλικές.
    Σε φίλους του σε είχε γνωρίσει ?

  10. #10
    Ειναι και η δικιά σου άποψη nikiii δεχτή. Το σκέφτηκα και αυτό για να είμαι ειλικρινης που λες. Ότι ίσως έχει κάποια οικονομικά προβλήματα και δεν νιώθει άνετα να πηγαινουμε καπου μαζι και να δυσκολεύεται. Μου είχε αναφέρει κιόλας πως παλιά έκανε και 3 δουλειές για να τα βγάλει πέρα. Δεν ξέρω πραγματικά τι συμβαίνει και το χειρότερο είναι πως δεν ξέρω αν θα μου εξηγησει και ποτε.

  11. #11
    Κατι κάναμε απο σεξουαλικες σχέσεις αλλά όχι πολλα πράγματα γιατί δεν είχαμε ουτε χρόνο ούτε τόπο και όλα γίνονταν με άγχος κυρίως από αυτόν. Με το παραμικρό αγχωνόταν. Σε φίλους του ουτε καν δεν με γνώρισε. Μόνο που μου έλεγε και πήγαινα από την δουλεια του για να βρισκόμαστε, αλλα και πάλι φαινόταν γενικά πολύ μυστικοπαθής. Μια μέρα είχαμε παει καπου μαζι και δεν με αφηνε να τον παω ουτε καν στο σπιτι του με το αμαξι, μου ελεγε ασε με εδω και θα παω με τα ποδια και με τα πολλα πολλα επειδη τον πιεσα κιολας λιγο, μου λεει αντε παρε με αλλα μεχρι ως ενα σημειο :/

  12. #12
    ........σόρι, ηλικίες?

  13. #13
    Quote Originally Posted by LeelaT View Post
    Κατι κάναμε απο σεξουαλικες σχέσεις αλλά όχι πολλα πράγματα γιατί δεν είχαμε ουτε χρόνο ούτε τόπο και όλα γίνονταν με άγχος κυρίως από αυτόν. Με το παραμικρό αγχωνόταν. Σε φίλους του ουτε καν δεν με γνώρισε. Μόνο που μου έλεγε και πήγαινα από την δουλεια του για να βρισκόμαστε, αλλα και πάλι φαινόταν γενικά πολύ μυστικοπαθής. Μια μέρα είχαμε παει καπου μαζι και δεν με αφηνε να τον παω ουτε καν στο σπιτι του με το αμαξι, μου ελεγε ασε με εδω και θα παω με τα ποδια και με τα πολλα πολλα επειδη τον πιεσα κιολας λιγο, μου λεει αντε παρε με αλλα μεχρι ως ενα σημειο :/

    ..τι εννοεις, "όχι πολλά πράγματα"?
    Μπορείς να γίνει πιο συγκεκριμένη?

  14. #14
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω καπιες φορες σκεφτομαι τη μεθοδο του καθρευτη για να βγαλω ακρη στην αρχη μπορει να τριξει λιγο ο εγκεφαλος σου αλλα μετα το συνηθιζεις..

    δηλαδη λες οτι δε ξερεις αν θα σου εξηγισει ποτε τι εγινε εσυ πχ αν σκεφτοσουν τον εαυτο σου για πιο πραγμα που θα μπορουσε να συμβει στη ζωη σου δε θα εξηγουσες σε καπιον τι μπορει να ειχε συμβει?

    εσυ στη θεση του τι θα ταν αυτο που θα απεκρυπτες να εξηγισεις?

  15. #15
    Εγώ ειμαι 23 και αυτός 28. Οταν λεω όχι πολλά πράγματα εννοω πως, ολοκληρωμένη σεξουαλικη επαφή έγινε 1-2 φορές οταν ηρθε σπίτι μου. Όλες τις αλλες φορές δεν έγινε κάτι ολοκληρωμένο καταλαβαινεις.

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. πραγματικά τι μου συμβαίνει?
    By ma rion in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 3
    Last Post: 02-10-2012, 10:29
  2. προβλημα πραγματικα με την κοπελα μου
    By Giannis1 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 20
    Last Post: 27-04-2012, 01:28
  3. Πως καταλαβαινουμε τι ειμαστε πραγματικα????
    By Jimmy in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 15
    Last Post: 25-11-2011, 17:29
  4. Οταν ερωτευομαι πραγματικα...αυτοκαταστρεφομαι.
    By keep_walking in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 13
    Last Post: 21-07-2008, 21:25
  5. ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ........
    By olga_soul in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 15-11-2006, 12:06

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •