lathoi too parelthodos
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 62
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    14

    lathoi too parelthodos

    καλησπέρα σας έχω ψυχολογικά προβλήματα και γράφω σε αυτό το forum μήπως βρω καμια λύση..!
    όταν eimoon μικρός γύρω στα 7-8 με είχε βιάσει ένας γείτονας αυτό δη το ξέρει κανένας δη το έχω πει σε κανέναν γιατί ντρέπομαι
    ...αλλα δη είναι μονο αυτό όταν ειmoon 10 xrwnwn einai ginei kati paromoio pali omws auto to kseroon merika atoma..mporei na lete oti autos einai gay kai tetoia alla sas to orkizomai dn eime dn ithela na svimnoon auta pou eginan kai twra dn kserw ti na kanw drepomai eime xalia psixologika..!vlepw ta pragmata thola to muallo mou me egkatalipei sas parakalw boithiste me peite mou ti na kanw aksizei na zw poia????????

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    27
    Καλησπερα και καλως ηλθες!
    Ολοι οσοι ειμαστε μελη σε αυτο το forum αντιμετωπιζουμε καποια προβληματα, δεν εισαι μονος σου και δεν υπαρχει λογος να ντρεπεσαι..Ουτε φυσικα προκειται να σε χαρακτηρισουμε καπως (gay οπως λες)..
    Αυτο που σου συνεβη ειναι τραγικο και σιγουρα τραυματισε την ψυχη σου, ομως ναι αξιζει να ζεις και θα το ξεπερασεις με την καταλληλη βοηθεια.. Για το πρωτο περιστατικο λες οτι δεν το ξερει κανενας ενω για το δευτερο οτι καποιοι το γνωριζουν..Ειναι κοντινοι σου ανθρωποι αυτοι? Αν ναι ισως θα μπορουσες σε καποιον να μιλησεις και να πεις ολη την αληθεια.Δεν πρεπει να ντρεπεσαι γι\' αυτο που συνεβη, δεν εχεις καμια ευθυνη.. Ποσο χρονων εισαι τωρα? Ποσα χρονια ζεις με αυτο το μυστικο που σε βαραινει?

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    14
    ειμε 18 ετων και αυτο δν το ξερει κανεις απο τα 7 μου...

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    27
    Γιατι δεν μπορεσες να το εμπιστευτεις σε καποιον? Δεν εννοω απαραιτητα φιλο, αλλα ισως καποιον συγγενη, στη μητερα σου ισως...Εχεις αδερφια?
    Μπορεις να επισκεφθεις και απευθειας καποιον ειδικο- ψυχολογο η να κοιταξεις για καποιο κεντρο ψυχικης υγειας στην περιοχη σου..
    Εισαι 18 ετων και εχεις ολη τη ζωη μπροστα σου..Οσο νωριτερα το ξεπερασεις, τοσο καλυτερο θα ειναι το μελλον σου!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    14
    δν το λεω σε κανεναν γτ φοβαμε πως θα αντιδρασουν...ακομα αυτο δν με ενοιαζε σαν να μην ειχε συμβει καθολου ειμουν ενα φυσιολογικο παιδι ομως τωρα τελεφτεα δν ξερω γτ αλλα το σκεφτομαι συνεχως μηπως φτεει τπτ αλλο???

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    27
    Προφανως τοσο καιρο να το ειχες απωθησει στο πισω μερος του μυαλου σου και ισως καποιο αλλο γεγονος να σου το θυμισε..Δεν νομιζω παντως οτι υπηρχε περιπτωση να μη βγει καποτε στην επιφανεια, ειναι πολυ μεγαλο τραυμα.. Και ησουν μεν παιδι, αλλα σε αρκετα μεγαλη ηλικια ωστε να θυμασαι τι εγινε...
    Γνωμη μου ειναι να μιλησεις σε καποιον δικο σου ανθρωπο, σε καποιον που εμπιστευεσαι. Γιατι λες οτι φοβασαι την αντιδραση? Εχεις καποιο προβλημα και θα ζητησεις βοηθεια και οι ανθρωποι που ειναι διπλα μας, ειναι εκει για να μας την προσφερουν, οχι για να μας κρινουν.Αν παλι νιωθεις οτι δε μπορεις, το μονο που εχω να προτεινω ειναι να επισκεφθεις ψυχολογο, ειναι πιστευω αδυνατο να ξεπερασεις μονος σου κατι τετοιο....

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    14
    μηπως ξερεις κανενα τηλεφονο στο οποιο μπορω να παρω και να πω τι μου συνεβη και να μου δοσουν μερικες συμβουλες???

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    27
    Tηλεφωνο δυστυχως δεν εχω αλλα πιστευω οτι με μια αναζητηση στο google σιγουρα θα βρεις και γραμμες τηλεφωνικης υποστηριξης αλλα και κεντρα ψυχικης υγειας στην περιοχη σου..
    Καταρχην ψυχραιμια χρειαζεται και υπομονη, δε φτιαχνουν τα πραγματα απο τη μια μερα στην αλλη...Αρκει να εισαι αποφασισμενος να το ξεπερασεις και να προχωρησεις και ολα θα πανε καλα!

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    14
    εγω θελω να το ξεπερασω αλλα μεχρι τωρα δν μπορω να βρω ουτε μια λυση...!
    αν μπορεις πες μου μερικες συμβουλες..
    και αλλ ατομα απο αυτο το φορουμ βεβαια αν μπωρειτε οχι να χαλατε το χρωνω σασ για εμενα και τα δικα μου προβληματα!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    27
    Μακαρι να μπορουσα να σου δωσω συμβουλες, αλλα επειδη δεν εχω βρεθει στη θεση σου, δεν ειμαι αρμοδια να κανω κατι τετοιο..
    Ειναι ενα πολυ καλο βημα το οτι αποφασισες να το μοιραστεις με καποιον, εστω και σ\' ενα forum που ολοι ειμαστε αγνωστοι μεταξυ μας..Οταν μοιραζεσαι το προβλημα ειναι και πιο ευκολο να το αποδεχτεις και να προσπαθησεις να δεις τι μπορεις να κανεις γι\' αυτο..
    Ανεφερες στην αρχη οτι εχεις ψυχολογικα προβληματα, αλλα τιποτα συγκεκριμενο. Αν μπορουσες να γινεις λιγο πιο σαφης...τι νιωθεις δηλαδη??

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    14
    απο τι μια νοιωθω αδικημενος γτ να συμβενει αυτο σε εμενα???
    ακομα η καρδια μου ποναει δν εχω διαθεση να κανω πολλα πραγματα θελω συνεχεια να κοιμαμε...

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    27
    Το να νιωθεις αδικημενος ειναι φανταζομαι το πιο φυσιολογικο με οσα περασες..Ποσο καιρο νιωθεις οτι δεν εχεις διαθεση? Επειδη ειπες πως μεχρι λιγο καρο δεν το σκεφτοσουν..Μηπως καποιο περιστατικο σε γυρισε πισω? Οι σχεσεις σου με την οικογενεια και το περιβαλλον σου (φιλους, κοπελα) πως ειναι?

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    14
    ενα γεγονος με εφερε πισω με τα παιδια καναμε κατι και ετσι το θυμηθυκα.!μετα την παρεα μου τα παω πολυ καλα...οταν ειμε μαζι τουσ ξεχνιεμαι.!

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    27
    Aργα η γρηγορα πιστευω πως θα συνεβαινε αυτο, απλα τωρα υπηρξε η αφορμη..
    Το να σου πω να προσπαθησεις να μην το σκεφτεσαι ειναι ατοπο, δεν πρεπει να το ξεχασεις αλλα να το ξεπερασεις. Μπορει με τις παρεες σου να ξεχνιεσαι αλλα φανταζομαι πως οταν μενεις μονος σου το μυαλο σου γυρναει παλι πισω και αυτο το παθαινουμε ολοι οσοι εχουμε τα ψυχολογικα μας..
    Πιστευω πως πρεπει να το αντιμετωπισεις οσο το δυνατον συντομοτερα για να κυλησει το μελλον σου αρμονικα και να μην αντιμετωπισεις προβληματα και στις σχεσεις σου λογω αυτου του γεγονοτος. Τωρα που εισαι σε αυτη την ηλικια εχεις φυγει για σπουδες η μενεις ακομα εκει που ησουν οταν συνεβη το περιστατικο? Ασχολεισαι με κατι?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,634
    ntino
    αν δεν κανω λαθος εισαι το παιδι με το ονομα webmaniac που μας εγραψε πριν ενα μηνα περιπου.
    μονο που τοτε ησουν 15 χρονων και το περιστατικο κακοποιησης σου ηταν μονο ενα.
    τωρα μεγαλωσες 3 χρονια και τα περιστατικα αυξηθηκαν.....
    http://www.e-psychology.gr/forum/viewthread.php?tid=4638

    τι συμβαινει τελικα θα μας πεις?

    Σοφια μηπως εχεις κατι να μου πεις?

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •