ψυχολογική βία στο χώρο εργασίας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668

    ψυχολογική βία στο χώρο εργασίας

    θα ήθελα να μαθω αν εχει ασθανθει κανεις, ψυχολογικη βία, πίεση στο χώρο εργασιας....σήμερα ειχα ενα επεισοδιο τέτοιο κ πραγματικα νιωθω το αιμα στο κεφάλι μου να καιει....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Θες να μας πεις περισσοτερα Σοφια?
    Ναι εχω αισθανθει πιεση...αλλα και εγω δεν ημουν σε καλη ψυχολογικη κατασταση...και μερικοι ειναι σαν τα κορακια που λεει ο λογος μυριζονται αιμα...οχι δεν το πιστευω πραγματικα αυτο απλως εγω το εβλεπα στραβα....εχω εκτος απο μια-δυο-τρεις ή καποιες τελοσπαντων μικροσυγκρουσεις μια καλη εργασιακη σχεση.
    Νομιζω σε μια συγκρουση που ηταν λιγο πιο σοβαρη θυμασαι σε τι κατασταση ημουν το ειχαμε συζητησει στο chat.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    σημερα,μετα απο μια σειρα πραγματων μεταξυ των ατομων που συνεργαζομαι ολες οι ευθυνες επεσαν σε μενα...για την ακριβεια δουλεια που καθυστέρησε 1 μερα- φορτώθηκε σε μενα το λαθος!με λογια βαρια και κατηγοριες που ηταν αδικες τουλαχιστον!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    beyond the realms
    Posts
    482
    Originally posted by Sofia
    θα ήθελα να μαθω αν εχει ασθανθει κανεις, ψυχολογικη βία, πίεση στο χώρο εργασιας....σήμερα ειχα ενα επεισοδιο τέτοιο κ πραγματικα νιωθω το αιμα στο κεφάλι μου να καιει....


    πολλές φορές και πανταχόθεν..βέβαια κάθε φορά διέφερε- δεν μιλάω για τα περιστατικά παρενόχλησης, ιστορίες για αγρίους και παραίτηση.

    εξαρτάται τι εννοείς: εμένα π.χ. με πείραζε να με βάζουν να φτιάχνω καφέ, ή να ρίχνω τα λόττο τους. Έπρεπε να το διαχειριστώ γιατί με ακύρωνε- με πολλή εκλογίκευση το ξεπερνούσα- γκουσφράμπα...

    γίνε λίγο πιό σαφής

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    beyond the realms
    Posts
    482
    Originally posted by Sofia
    σημερα,μετα απο μια σειρα πραγματων μεταξυ των ατομων που συνεργαζομαι ολες οι ευθυνες επεσαν σε μενα...για την ακριβεια δουλεια που καθυστέρησε 1 μερα- φορτώθηκε σε μενα το λαθος!με λογια βαρια και κατηγοριες που ηταν αδικες τουλαχιστον!



    δεν σε πρόλαβα

    συνεργάτες ως προϊστάμενοι?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    ναι,εχω μπλεξει με υψηλες θέσεις κ το χω σκυλομετανιωσει....παντως στη βαθμιδα μ αυτους που μαλωσα ειναι ολοι ανωτεροι μου, με εξαιρεση τη γραμματέα που ομως εχει τρελα κονε στην εταιρεια κ περναει μια χαρα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Γυναικες ηταν?
    Συνηθως αυτες το κανουν αυτο...οι αντρες ειναι πιο συνεργασιμοι πολλες φορες και δεν φορτωνουν τα δικα τους σε αλλους.
    Τουλαχιστον απο οτι εχω παρατηρησει...και κυριως μεταξυ...γυναικων ειναι πιο χαλια η κατασταση.
    Μερικες φορες κανεις το ανθρωπινως δυνατο και ολοι σε κατηγορουν συμβαινει αυτο...ειναι ποσο πολιτισμενοι ειναι οι αλλοι...αν τους λειπουν στοιχεια πολιτισμενων ανθρωπων τι να πω.
    Σοφια δεν μπορεις να κανεις κατι για αυτο πηγαινε την αλλη μερα χωρις να τρεχει τιποτα...τυπικη στις υποχρεωσεις σου...εσυ να εισαι σωστη...γιατι την εχεις αναγκη την εργασια κανεις ή σχεδον κανεις δεν δουλευει για χομπι...και καποια στιγμη ολα θα φτιαξουν.
    Αν θελεις και μπορεις παρε και καμμια αδεια καποια στιγμη να χαλαρωσεις λιγο.
    Λογια βαρια ε? Τι ζωα που ειναι μερικοι...
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    beyond the realms
    Posts
    482
    Originally posted by Sofia
    ναι,εχω μπλεξει με υψηλες θέσεις κ το χω σκυλομετανιωσει....παντως στη βαθμιδα μ αυτους που μαλωσα ειναι ολοι ανωτεροι μου, με εξαιρεση τη γραμματέα που ομως εχει τρελα κονε στην εταιρεια κ περναει μια χαρα




    ιδού λοιπόν...
    θα σου έλεγα αν έχεις βλέψεις ανόδου και εξέλιξης, να μείνεις εκεί που είσαι και να προβλέπεις καλύτερα και όσο γίνεται τις συνέπειες των πράξεών σου ή όπου εσύ με τον χ,ψ,ζ τρόπο εμπλέκεσαι.

    όχι οτι θα γλιτώσεις την πληρωμή των σπασμένων των ανωτέρων (νόμος) αλλά για να μη σου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι. Εδραίωσε τη θέση σου, και πάρε σιγά σιγά κομμάτι απο την πίτα.

    Δυστυχώς τα ίδια γίνονται παντού. Δεν μιλάω για συμβιβασμό- μιλάω για προσαρμοστικότητα και ελιγμούς.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    1,537
    Εγω αυτο που προσπαθώ να κάνω οταν οι άλλοι είναι άδικοι μαζί μου στην δουλειά, είναι να κρατώ την ψυχραιμία μου και να εξηγώ ήρεμα ! Μπορεί και να καταλάβουν το λάθος τους !
    Αν πας κόντρα, επειδή είναι σε θέση ανώτερη , μπορεί και να χάσεις την δουλειά σου ! Σε όλους πάντως λιγο πολύ συμβαίνουν αυτά !

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Αθηνα
    Posts
    1,257
    einai na min sou tyxei keep
    symfwnw me kleiw
    entwmetaxy sofia an ekanes ypomonh psaxnodas parallhla kai gia kati allo isws?an deis pia oti den antexetai allo h katastash dld

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Αθηνα
    Posts
    375
    Έχω βιώσει κι εγώ μια παρόμοια κατάσταση στον εργασιακό χώρο και την απεύχομαι ακόμα και στον χειρότερο εχθρό μου!
    Επειδή μου αρέσει η δουλειά μου και όση και να έχω, σπάνια θα ζητήσω βοήθεια, μερικοί αυτό το λαμβάνουν σαν λύση να ξεφορτωθούν την δικιά τους. Έτσι έγινε και μια μέρα με έναν συνάδελφο,με τον οποίο ποτέ δεν είχα καλή σχέση,αλλά τον σεβόμουν διότι έχει ένα πολύ σοβαρό ζήτημα υγείας. Είπε λοιπόν στην προϊσταμένη μας ότι έχει μεγάλο φόρτο εργασίας, ότι δεν προλαβαίνει κι ότι εγώ δεν τον βοηθάω. Έγινα έξαλλη από τα νεύρα μου, διότι ο συγκεκριμένος άνθρωπος πέραν το ότι εργάζεται τις μισές ώρες από εμένα και παίρνει τον διπλάσιο μισθό,το μισό του ωράριο το σπαταλά στο τηλέφωνο μιλώντας με τους φίλους του και όταν το θυμηθεί εργάζεται λίγο.
    Το καλό ήταν ότι το γραφείο μου με υποστήριξε,και δεν έφτασε το θέμα στον διευθυντή. Το κακό είναι ότι μου προστέθηκε λίγη επιπλέον δουλειά και ότι πάνω απ\'όλα δεν φέρθηκα για άλλη μια φορά με ψυχραιμία.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    328
    Σε όλους συμβαίνει παιδιά! Εγώ χθες είχα στη δουλειά μια διένεξη, συγχύστηκα, και όταν πήγα σπίτι κατάλαβα ότι η συνάδελφος είναι σε δύσκολη θέση επαγγελματικη και μου έβγαλε επιθετικότητα. Και μετάνιωσα μάλιστα για τη στάση μου. Όταν γίνεται κάτι, καλό είναι να το σκεφτόμαστε μετά και να δίνουμε που και που άφεση αμαρτιών. Εκείνη την ώρα, εν βρασμώ ψυχής, τα βλέπουμε αλλιώς τα πράγματα.
    Τώρα, για το \"φόρτωμα\" εργασίας από συναδέλφους, αυτό το είχα στην παλιά μου δουλειά. Αυτό που κατάλαβα, είναι πώς θα τους μάθεις τους συναδέλφους, και τι επαγγελματικό προφίλ θα \"πλασάρεις\". Όσο είμουν το παιδί που δεν έλεγε όχι, με φόρτωναν όλοι, με αποτέλεσμα υπερκόπωση. Όταν άλλαξα στυλ και άρχισα σιγά σιγά να δίνω και σε άλλους αρμοδιότητες, τα πράγματα καλυτέρευσαν.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    328
    Όσον αφορά την ψυχολογική βία, όταν αυτή ασκείται από προιστάμενους, υπάρχει νομοθεσία με την οποία μπορείς πλέον να την καταγγείλεις. Με τους συναδέλφους δεν ξέρω, ακόμη ψάχνω τον μπούσουλα.......

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    101
    Κι εγώ έχω βιώσει και βιώνω κάτι αντίστοιχο. Για να γίνω πιο συγκεκριμένη, ο..... γεροξούρης (χα χα!) προϊστάμενος μου, μου την έπεσε με εντελώς χυδαίο τρόπο! Τον έβαλα φυσικά στη θέση του! Λόγω του ότι εργάζεται και η γυναίκα του στην εταιρεία μας, δεν το κάναμε θέμα και έκανα σαν να μην είχε συμβεί ποτέ αυτό το περιστατικό. Μετα από λίγους μήνες ήρθε μία καινούρια κοπέλα στη δουλειά, πιο πρόθυμη από εμένα αν καταλαβαίνεται τι εννοώ και από τότε ξεκίνησαν άλλου έιδους προβλήματα. Η καινούρια ήθελε να μου φάει τη θέση, οπότε έπεισε τον προϊστάμενο και φίλο της πλέον, να μου κάνει τη ζωή μαυρη για να φύγω από μόνη μου. Φυσικά τον ξαναέβαλα στη θέση του και φυσικά δεν τους έκανα τη χάρη να φύγω! Τώρα όμως έχουν διαδώσει ότι δεν δουλεύω πάνω από 4 ώρες την ημέρα και με λίγα λόγια ότι είμαι περιττή.... Και παρόλο που η δουλειά μου μεταφράζεται σε χρήμα και φαίνεται ότι αποδίδω, ο κόσμος ψοφάει για κουτσομπολιό και δεν ξέρω τελικά τι μέλλον θα έχω εδώ μέσα.... θα δέιξει!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Posts
    328
    Όλα κάποια στιγμή φαίνονται. Και η αξία δε χάνεται. Όσοι προσπαθούν με αθέμιτους τρόπους να κερδίσουν προνόμια στη δουλειά κατακριμνήζονται.Μου έχει τύχει πολλές φορές να πικραθώ από τέτοιους ανθρώπους, αλλά τελικά επιβίωσα.Nama, θα το δεις, η αξία σου θα φανεί. Υπομονή κάνε λίγο και όλα θα πάρουν το δρόμο τους.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •