ΤΙ ΘΑ ΦΑΩ - ΤΙ ΕΦΑΓΑ;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 14 of 14
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    9

    ΤΙ ΘΑ ΦΑΩ - ΤΙ ΕΦΑΓΑ;

    Καλημέρα σε όλους!

    Επειδή σήμερα θέλω να αρχίσω μια πραγματική προσπάθεια και μόνη μου δεν μπορώ θέλω να κάνω ένα θέμα σχετικά με το τι σκοπεύω να φάω κάθε ημέρα και το τι έφαγα τελικά την επόμενη. Νομίζω ότι ο τρόπος αυτός, η δέσμευση δηλαδή στον εαυτό μου και σε εσάς, θα με βοηθήσει να μένω συνεπής στο πρόγραμμά μου και να μην καταλήγω σε υπερφαγίες. Στόχος μου είναι να χάσω γύρω στα 8 κιλά... ελπίζω δηλ. γιατί δεν τολμάω ακόμα να ζυγιστώ... αλλά υπολογίζω με το μάτι που δυστυχώς δεν πέφτει έξω. Γενικά χάνω δύσκολα, μάλλον πολύ δύσκολα θα έλεγα.... αλλά οφείλω να το αποδεχτώ αυτό γιατί όσο δεν το αποδέχομαι .... τόσο χάνω χρόνο από το να ξεκινήσω και να κρατήσω την προσπάθεια. Μακάρι να βρεθούνε και άλλοι μαζί μου να το μοιραζόμαστε αυτό!

    Για σήμερα οι στόχοι μου δεν είναι ιδιαίτερα διαιτικοί, γιατί είναι τα γενέθλια του γιού μου και το βράδυ θα παραγγείλουμε από έξω. Ωστόσο, οι θερμίδες ανέρχονται γύρω στις 1200 περίπου, με βάση τον τρόπο που μαγειρεύω (χωρίς λάδι).

    Λοιπόν σήμερα λέω να φάω:
    Πρωί: 2 κράκερ με 1 φ. τυρί τοστ
    Μεσημέρι: λίγο κουνέλι, κουνουπίδι, 2 φρυγανιές
    Βράδυ: 1 σουβλάκι πίτα κοτόπουλο, 1/2 κομ. στρούντελ χ.ζ., 1 πορτοκάλι

    Αύριο θα γράψω τι έφαγα τελικά και το μενού της επόμενης ημέρας. Μακάρι να δουλέψει και να ξεφορτωθώ τα κιλά που έχω βάλει!

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    The 36th Chamber of Shaolin
    Posts
    1,983
    ξεχνάς 2 σημαντικά γεύματα, δεκατιανό και απογευματινό. Πρόσθεσε ένα φρούτο η μπάρα δημητριακών στο δεκατιανό σου και ένα γιαούρτι στο απογευματινό σου

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,626
    καλη επιτυχια pop corn!!!
    να σου πω κι αυτο που εσωσε εμενα πριν 2 χρονια, οταν εχασα μερικα (αρκετα) περιττα κιλα και με βοηθαει παντα να επανερχομαι αν βαλω 1-2.
    καποια στιγμη λοιπον που δεν μπορουσα αλλο να τρωω μονο σαλατα με κατι ψητο και φρουτα και κανενα γιαουρτι, γιατι βγαιναμε πολυ και ειδικα σε εκδρομες που ηταν ΠΟΛΛΕΣ κι εκει δεν μαγειρευω εγω, και γιατι ο δικος μου θελει παχυντικα φαγητα και δεν μπορω να απεχω, ουτε ειμαι τιμωρημενη για να τρωω αλλο φαγητο (το ανοστο) ενω ο καλος μου εχει κανει βουτια στο παστιτσιο, ανακαλυψα τους διαδικτιακους θερμιδομετρητες.
    δειχνει αυτονοητο και απλο, αλλα για μενα ειναι σωτηριο.
    σου κραταει εκει ημερολογιο πολλων εβδομαδων η μηνων αν θελεις με οτι εφαγες θερμιδομετρημενο και σου βγαζει αναπασα στιγμη διαγραμματα των συστατικων της διατροφης σου η διαγραμματα της απωλειας σου μεσα στο διαστημα που περασε. εχει τεραστια data base τροφων και παντα βρισκεις κατι κοντινο σε αυτο που τρως κι αν ακομα δεν βρεις, μπορεις να το δημιουργησεις. αν ασκεισαι, σου κραταει και ημερολογιο ασκησης η και καταναλωσης νερου. ειναι τελειο και πολυ διασκεδαστικο! εγω βρηκα την υγεια μου και τελειωσαν οι ενοχες απο τα παχυντικα φαγητα, γιατι συνειδητοποιεις, οτι κανενα φαγητο δεν παχαινει στην σωστη ποσοτητα και μπορεις να φας πραγματικα ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΘΕΛΕΙΣ (αλλα οχι απεριοριστη ποσοτητα)..
    εχω χρησιμοποιησει μεχρι τωρα δυο τετοιους, ο ενας πιο πολυπλοκος, ο αλλος πιο απλος που χρησιμοποιω ακομα και τωρα για να τσεκαρω που βρισκομαι.
    τον ενα θα τον βρεις στο sparkpeople.com και τον αλλο στο myfitnesspal.com
    εγω πραγματιοκα σωθηκα, ελπιζω να βοηθηθεις στο ελαχιστο.

    υ.γ.
    μην σε παρω και στον λαιμο μου. με φιλη που το εχω συζητησει που κανει υπερφαγικα, μου εχει πει οτι δεν την βοηθαει η θερμιδομετρηση γιατι την αγχωνει και κανει υποτροπες. εγω εντελως αντιθετα, χαλαρωνω πληρως και λειτουργω ιδανικα.
    ΕΣΥ ξερεις πως λειτουργει σε σενα. αν σε αγχωσει, μην το συνεχισεις.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,626
    οσο για τα πολλα γευματα του αντε, ειναι πραγματι το πολιτικα (διαιτητικα) ορθο τα πολλα γευματα. εμενα, δεν με βοηθησαν ποτε και λειτουργω πολυ καλυτερα με 2 μεγαλυτερα γευματα, το ΠΟΛΥ τρια.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    Ο καθένας με τις δίαιτες έχει τον τρόπο του, χώρια που ο κάθε οργανισμός διαφέρει. Μπορεί να είμαι κ λάθος, αλλά θα σου παραθέσω κ 1 άλλη άποψη:
    Πριν 7-8 χρόνια πέρασα νευρική ανορεξία, είτε έβλεπα φαγητό είτε υδροκυάνιο ήταν το 1 κ το αυτό. Μέσω όμως ψυχοθεραπείας έμαθα πολλά κ κυρίως ότι οι διατροφικές διαταραχές σημαίνουν διαταραγμένη σχέση με το φαγητό. Μπορεί εσύ να λες πως κάνεις υπερφαγίες, όμως η βουλιμία είναι η ακριβώς άλλη όψη του νομίσματος της ανορεξίας, στη μια όψη το φαγητό καταλήγει να είναι η διέξοδος σε όλα, καταφύγιο σα να λέμε, κ στην άλλη ενοχοποιείται για τα πάντα. Κ φυσικά κάπου στη μέση η διαστρεβλωμένη κ παραποιημένη εικόνα του εαυτού (όλοι βλέπανε μια ακτινογραφία εκτός από εμένα!). Αυτό που με βοήθησε περισσότερο απ’όλα ήταν να χαλαρώσω κ να μην σκέφτομαι το φαγητό. Όσο το σκεφτόμουνα, τόσο εγκλωβιζόμουν στην εμμονή να μη φάω, αντιθέτως όσο βρισκόμουν με καλή παρέα κ ξεχνιόμουν, όλο κ κάτι παίζει να κατέβαινε κάτω. Κ κυρίως βοήθησε οι γύρω μου να σταματήσουν να μου μιλάνε για αυτό πχ μου έλεγε ο τότε φίλος μου «μπράβο έβαλες 1 κιλάκι» κ πάθαινα πανικό, γιατί στο μυαλό μου αυτό μεταφράζονταν «είσαι μια φάλαινα όλο λίπος», ενώ όταν δεν (έδειχνε να) δίνει σημασία κάπως απελευθερωνόμουν. Αυτό που θέλω να πω είναι αν έχεις σκεφτεί την πιθανότητα όσο σκέφτεσαι το φαγητό κ τί κ αν κ πότε θα φας να καταλήγεις στο φαγητό κ όσο απασχολείσαι με ευχάριστα ή άλλα πράγματα να το ξεχνάς κ να «συμβαίνει από μόνο του»?

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    9
    Καλημέρα για σήμερα σε όλους!

    σας ευχαριστώ όλους και όλα είναι εξαιρετικά χρήσιμα. Είναι αλήθεια ότι θερμιδομετρώ πάντα .... έχω αδυνατίσει όμως..... τα τελευταία χρόνια όταν δεν θερμιδομετρώ. Αυτό γιατί με κάνει να παθαίνω υποτροπές. Κάθε ένας έχει τον τρόπο του. Την μεγαλύτερη αλήθεια για τη δική μου περίπτωση την έγραψε η Mariposa.... δεν πρέπει να σκέφτομαι το φαγητό.... το πλάνο έχει αυτή την σημασία... να αποφασίζω τι θα φάω και εκεί να τελειώνει η επεξεργασία του τι θα φάω μέσα στην ημέρα (άλλοτε πετυχαίνει άλλοτε όχι).

    Λοιπόν... χθες ξέφυγα αρκετά αλλά όχι υπερβολικά από αυτά που είχα πει να φάω. Είμαι χαρούμενη όμως γιατί σας σκεφτόμουν και αυτό με κράτησε μακριά από .... την υπερφαγία. Μπορεί να μην ήταν δίαιτα αλλά τουλάχιστον δεν ξεσκίστηκα και για πρώτη φορά μετά από μέρες δεν σηκώθηκα να φάω ξημερώματα. Έτσι λοιπόν κρατάω το θετικό ότι στην γιορτούλα του γιού μου δεν έφαγα τα πάντα.

    Σχετικά με τα μικρογεύματα τα βάζω μαζί στο πρωινό (δηλ. το δεκατιανό). Συνήθως τρώω απογευματινό, όπως έκανα και χθες, αλλά προσπαθώ να το αποφεύγω γιατί μου αυξάνει πολύ την όρεξη.

    Χθες έφαγα:

    Πρωί: 3 κράκερ με 1 φετ. τυρί τοστ, 1 μπανάνα
    Μεσημέρι: κουνουπίδι-ρέβα-καρότο, 2 φρυγανιές
    Απόγευμα: 1 κριτσίνι ηλιόσπορου
    Βράδυ: 1 σουβλάκι κοτόπουλο πίτα, 1 κομ. στρούντελ, 2 π. κρασί, 2 πουράκια caprice

    Σήμερα σκέφτομαι να φάω:
    Πρωί: 1 μπισκότο, 2 κράκερ με 1 φετ. ζαμπόν
    Μεσημέρι:1 μπουτάκι κουνέλι, μανιτάρι-ντομάτα, 2 φρυγανιές
    Απόγευμα: 1 γιαούρτι 0% με 1 μπισκότο
    Βράδυ: 1 πορτοκάλι, 3 φρυγανιές με 1 φετ. ζαμπόν

    Καλή σας ημέρα και ευχαριστώ πολύ για τη συμπαράσταση!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    9
    Λοιπόν κάνω μια μικρή αλλαγή και αντί για κράκερ με ζαμπόν θα φάω 1 κουλούρι ολικής Θεσ/κης. Ελπίζω να μην έχω άλλες αλλαγές για σήμερα.

    Θα ήθελα να δεσμευτώ για το εξής που μου ήρθε στο μυαλό.... αν σκοπεύω να φάω κάτι διαφορετικό από αυτό που έχω γράψει τότε να κάνω μόνο το εξής απλό.... να μπαίνω εδώ να ενημερώνω πριν το φάω.... μόνο αυτό! Νομίζω ότι θα βοηθηθώ από αυτό.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    9
    Καλημέρα σε όλους και καλή συνέχεια!

    Χθες διατροφικά η ημέρα ήταν καλή. Με βοήθησε πολύ αυτό το σύστημα να γράφω και να δεσμεύομαι. Παραπάνω θεωρώ ότι έφαγα 1 μπανάνα τα ξημερώματα.... αλλά έκανα μια καλή αρχή το βραδινό να μην το φάω στο κρεβάτι γιατί αποφάσισα ότι αν θέλω να μου μείνει έστω 1 δόντι στο στόμα θα πρέπει να πηγαίνω να τα πλένω αφού φάω το βράδυ.

    Χθες έφαγα:
    Πρωί: 1 μπισκότο, 1 κουλούρι Θεσ/κης ολικής
    Μεσημέρι: 100γρ κουνέλι, μανιτάρια-ρέβα-ντομάτα, 2 φρυγανικές
    Απόγευμα: 1 γιαούρτι 0% με 1/2 μπισκότο και 4 smarties
    Βράδυ: 1 πορτοκάλι - 1 μπανάνα, 3 φρυγανιές με 1 φετ. ζαμπόν

    Σήμερα έχω το μεγάλο πάρτι του γιού μου, και εύχομαι να μην με πιάσει διατροφικό αμοκ από την υπερένταση.

    Λέω να φάω:
    Πρωί: 2 κράκερ με λίγη μαρμελάδα, 1/2 φέτα κεικ
    Μεσημέρι: 100 γρ. κουνέλι, μανιτάρια-ρέβα, 2 φρυγανιές
    Απόγευμα: 1 γιαούρτι με 1 μπισκότο
    Βράδυ: 1 πορτοκάλι, 3 φρυγανιές με 1 φετ. ζαμπόν

    Καλή ημέρα σε όλους με γαλήνη

  9. #9
    ...βάλε περισσότερη πρωτείνη στη διατροφή σου (κοτόπουλο/γαλοπούλα/μοσχάρι/ψαρια)
    Ψητά ή βραστά, έχουν ελάχιστες θερμίδες, σε χορταίνουν και βοηθούν τους μυς να μη χαλαρώσουν με τη δίαιτα.
    Αυτά που τρως ειναι πολύ λίγα και θα νιώθεις συνέχεια πεινασμένη (γι αυτό έφαγες τη μπανάνα μες τη νύχτα)
    επίσης, τα φρούτα το πρωί ειναι ενέργεια, το βράδυ ζάχαρη

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    popcorn , μην σου γινεται εμμονη το τι θα φας , γιατι καποια στιγμη θα σε κουρασει αυτο και θα τα παρατησεις . Ασε καλυτερα τα στρουντελ , και φαε πρωτεινες που λεει και η Θεοφανια , και τρωγε και κανα αυγο βραστο , 80 θερμιδες εκαστο , και σε μπουχτιζει , αντικατεστησε το ζαμπον με γαλοπουλα , δεν εχει λιπαρα , και στην #8 αυτα που τρως , ειναι λιγα , και μπορει ο οργανισμος να μειωσει τον μεταβολικο του ρυθμο , πραμα ανεπιθυμητο . Τρωγε και κανα τυρι διαιτης ( 4 % ) la vache qui rit , τα λιπαρα παχαινουν λιγοτερο απο τους υδατανθρακες ( φρυγανιες ) , και τα χρειαζεται ο οργανισμος . Το 0 % γιαουρτι καντο 2% , γιατι χωρις εστω και λιγο λιπος δεν αφομοιωνεται το ασβεστιο . Αντε , καλη επιτυχια !

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    9
    Καλημέρα!

    χθες δεν έγραψα πρόγραμμα διατροφής και δεν τα πήγα καλά εξαιτίας εξόδου που είχα και αλκόολ που ήπια. Δεν ήταν τραγικά... αλλά ξέφυγα αρκετά τρώγοντας γλυκά.

    Ξέρω ότι οι φρυγανιές και τα μπισκότα πρέπει να μειωθούν από τη διατροφή μου. Ωστόσο, ακόμα δεν νιώθω έτοιμη να κάνω το βήμα. Πριν λίγο καιρό που προσπαθούσα με δίαιτα που είχε ανεπεξέργαστους υδατάνθρακες και πρωτεΐνη... κόντεψα να λαλήσω. Αφενός παρά την αυστηρότητά της δεν έχασα γραμμάριο και αφετέρου είχα τρομερή υπερένταση, αυπνίες κτλ. Έπινα Βαλεριάνα για να ηρεμώ... πείναγα επίσης πολύ. Ήταν κόλαση γιατί για κάποιον λόγο επειδή δεν έτρωγα υδατάνθρακες το βράδυ δεν μπορούσα να κοιμηθώ.... Πάντως ευχαριστώ και σκοπεύω όντως να αυξήσω την πρωτεΐνη. Στο σημερινό πρόγραμμα έβαλα 1 αυγό παραπάνω το βράδυ.

    Για σήμερα λέω να φάω:
    Πρωί: 1 μπισκότο, 1 γιαούρτι με 1 φρυγανιά
    Μεσημέρι: 1 λαυράκι, μπρόκολο - μανιτάρια, 2 φρυγανιές
    Απόγευμα: 1 μπανάνα
    Βράδυ: 1 πορτοκάλι, 2 φρυγανιές με 1 φ. ζαμπόν, 1 αυγό

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Αυτη η ιστορια με το καθημερινο σιτηρεσιο , μηπως ειναι κανας μυστικος κωδικας επικοινωνιας μεταξυ μελων ? μηπως προκειται για εντολες τρομοκρατικων χτυπηματων ?

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    The 36th Chamber of Shaolin
    Posts
    1,983
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Αυτη η ιστορια με το καθημερινο σιτηρεσιο , μηπως ειναι κανας μυστικος κωδικας επικοινωνιας μεταξυ μελων ? μηπως προκειται για εντολες τρομοκρατικων χτυπηματων ?
    χαχαχαχαχαχαχαχαχ πολύ καλό

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    352
    Popcorn καλή επιτυχία σου εύχομαι στην προσπάθεια που κάνεις να χάσεις κιλά. Μετά τις γιορτές πρέπει και εγώ να ξεκινήσω gym και να κόψω τα βραδινά και τις πρωινές τυρόπιτες στη δουλειά γιατί όπως και εσύ θέλω να χάσω καμια 10αρια κιλά για να έρθω στα κανονικά μου.
    Αν θέλεις βάλε και μισή ώρα γρήγορο περπάτημα στην καθημερινότητά σου για να ενεργοποιήσεις το μεταβολισμό σου πιο γρήγορα και να χάνεις εξτρα θερμίδες.

Similar Threads

  1. Εφαγα σκατα και χορτασα Ελλαδα
    By deleted-member30-03 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 117
    Last Post: 22-08-2013, 22:23

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •