ειδος ψυχοθεραπειας...........
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
  1. #1

    ειδος ψυχοθεραπειας...........

    θα ηθελα μα με βοηθησετε απο τις δικες σας εμπειριες.....
    ποιο ειδος ψυχοθεραπειας εχετε κανει?
    ποσα χρονια?
    και αν θεωρειτε οτι εχετε δει αποτελεσματα....σε ποιο βαθμο?
    δεν ρωταω απο περιεργεια,αλλα εχω προβληματιστει ,γιατι κανω 3 χρονια συστημικη θεραπεια με μετρια αποτελεσματα...λεω μηπως πρεπει να κανω υπομονη λιγο ακομα>? αλλα ποσο ? η μηπως να αλλαξω ειδος θεραπειας?

  2. #2
    την gestalt την εχει κανει καποιος?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    γνωστικό συμπεριφορισμό αν και νομίζω θέλω υπνοθεραπεία γιατί αν έχεις πολλά θέματα και πολλά χρόνια ο γνωστικός συμπεριφορισμός θέλει πολύ καιρό...

  4. #4
    κι εγώ συστημική έκανα έρη, δυστυχώς μόνο ένα χρόνο και είχα τεράστια αλλαγή. εγώ δεν νομίζω πως είναι μόνο το είδος που θα κάνεις αλλά και ο θεραπευτής καθώς και το πόσο έτοιμος είσαι να αλλάξεις..

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Quote Originally Posted by καθευτης View Post
    κι εγώ συστημική έκανα έρη, δυστυχώς μόνο ένα χρόνο και είχα τεράστια αλλαγή. εγώ δεν νομίζω πως είναι μόνο το είδος που θα κάνεις αλλά και ο θεραπευτής καθώς και το πόσο έτοιμος είσαι να αλλάξεις..
    Το πόσο έτοιμος είσαι να αλλάξεις...
    Καθώς ο ψυχολόγος θέλει προσωπική προσπάθεια και θέληση....


    ΓΙαυτό ακριβώς και θυσαυρίζουν οι ψυχίατροι...
    Η εύκολη λύση...
    Χάπιααααααααααα

  6. #6
    εγώ πάλι παναγιώτη έκανα ψυχοθεραπεία με ψυχίατρο και άργησε πολυ να μου δώσει φάρμακα... είναι αρκετοί οι ψυχίατροι που κάνουν ψυχοθεραπεία και εγώ τους προτιμώ από τους ψυχολόγους

    άλλο ψυχιατρος, άλλο ψυχολόγος και άλλο ψυχοθεραπευτής

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    εγω εκανα ψυχοθεραπεια ομαδικη 14 χρονια..με ψυχιατρο- ψυχοθεραπευτη, ψυχοδυναμικη μαζι με αναλυση που ξεκιναει απο τα παιδικα τραυματα βιωματα κ ερμηνευει τις τωρινες σου συμπεριφορες κ δινει τροπους επιλυσης..συμβουλευτικη..κ γενικα παταει πολλα κουμπια κ πληγες του παρελθοντος..ειναι πολυ σκληρο.πολλες φορες εφευγα με κλαματα οταν διαπιστωνα τον τεραστιο δρομο που εχω να κανω μεχρι να βρω τις ισορροπιες μου..το κραξιμο δε που ετρωγα σε καποιες περιπτωσεις απο την ομαδα ηταν σωτηριο μεν αλλα σκληρο δε.εδωσα παααρα πολλα λεφτα γιατι ημουν 14 χρονια κ ηταν πολυ ακριβο..αλλα εγινε πολλη δουλεια.πιστευω οτι αλλαξε ολο μου το ειναι..εζησα μια διορθωτικη συναιασθηματικη εμπειρια.μια οικογενεια στην οποια γεννηθηκα κ μεγαλωσα εκει απο την αρχη.μιας κ η δικη μου οικογενεια δεν μου εδωσε τις σωστες αμυνες.
    μπηκα στα 17 μου σε αθλια κατασταση(καταθλιψη φουλ κ αγχωδεις διαταραχες) κ ολοκληρωσα στα 32 μου χρονια.τωρα ειμαι 35..
    αυτο που δεν καταφερα ποτε να κανω ομως ...ειναι οτι οταν συμβαινει κατι κακο στην ζωη μου τα χανω, αρρωσταινω παλι κ φοβαμαι πολυ.
    που σημαινει οτι αυτο το σημειο δεν το δουλεψα καλα.ή δεν δουλευτηκε καλα.
    δοκιμασα συμπεριφοριστικη μετα για 3 μηνες κ ο συμπεριφοριστης μου με βρηκε πολυ διαβασμενη... κ αρκετα ετοιμη για να εφαρμοσει τις τεχνικες του λογω του οτι ειχα αναλυθει πολυ 14 χρονια στην ομαδα..διεκοψα ομως επειδη δεν ειχα λεφτα κ με απογοητευσε κιολας επειδη τον εψαχνα καμια βδομαδα κ δεν τον εβρισκα.
    επισης πιστευω οτι αν ακολουθουσα την συμπεριφοριστικη αυτην την στιγμη θα ημουν σαφως καλυτερα κ θα ειχα αναπτυξει πιο σωστες αμυνες.
    ειναι ο.τι ταιριαζει στον καθενα κ ποσο ορεξη εχει κιολας..βεβαια θελει μεγαλη προσοχη γιατι υπαρχουν πολλοι οχι σωστοι επαγγελματιες..

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    διαβασα για την συστημικη ψυχοθεραπεια κ αναθεμα με αν καταλαβα τιποτα..τι ακριβως ειναι με απλα λογια?ξερει κανεις?

  9. #9
    απο οτι εχω καταλαβει,ασχολειται με το ατομο,σε σχεση με το περιβαλλον του....δηλαδη θεωρει οτι αλλαζοντας τις σχεσεις με τους γυρω σου,αλλαζεις καιι εσυ,......
    αν καποιος γνωριζει καλυτερα ,ας μας πει....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    ΟΧΙ ΟΧΙ..καμια σχεση με αυτο που εκανα εγω...δεν αλλαξα καμια σχεση με καποιον.οι σχεσεις εξελισσονται μονες τους αναφορικα με εμας αλλα κ αναλογως τις πραξεις μας.
    καμια σχεση δεν εχει με αυτο που εκανα εγω.

  11. #11
    μπουμ στα αφιερωνω..........50 !!!!!!!!!

  12. #12
    και τωρα πως σε κανω φιλη για προσωπικο μηνυμα????

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    νομιζω απλα με επιλεγεις κ μου στελνεις..εκει που λεει σημειωσεις πανω δεξια..διπλα απο το ονομα σου.πανω δεξια οταν μπαινεις.πατσ πανω στις σημειωσεις κ μετα πατα δημιουργια μνμτος..μπορει επειδη τωρα εκανες τα 50 να καθυστερησει λιγο.υπομονη

  14. #14
    κανε το εσυ αν μπορεις......

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    οχι ακομα..εφαγα πορτα..

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. ΠΕΡΙ ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ
    By a+b in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 0
    Last Post: 12-11-2013, 14:54
  2. Νέο είδος σεξουαλικής εμμονής
    By carrot in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 0
    Last Post: 09-08-2011, 23:58
  3. Είναι το σεξ είδος ψύχωσης;
    By Ektor in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 19-05-2011, 11:16
  4. Replies: 5
    Last Post: 10-01-2010, 13:12
  5. Αγχολυτικά Tranxene (ειδος Benzodiapine)
    By lamegirl in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 10-08-2009, 23:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •