Ψυχοθεραπεια- αποτελέσματα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    324

    Ψυχοθεραπεια- αποτελέσματα

    Έχετε κανει ψυχοθεραπεια; Αν ναι, για ποιο λόγο; Σας βοήθησε; Σε ποιο βαθμό; Και τέλος, θεωρείται πως τα λογια μπορουν να βοηθήσουν κάποιον που νοσεί ψυχικά;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Athens
    Posts
    699
    Μονο τα ναρκωτικά βοηθούν.
    Τα λόγια είναι περιττά.
    Humans are lumps of meat.
    Envying,hating and killing each other.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by Antreas MpR View Post
    Μονο τα ναρκωτικά βοηθούν.
    Τα λόγια είναι περιττά.
    Ναι , βοηθουν στο να μεγαλωσουν τα προβληματα ρε λολ.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Girl , συμφωνα με την δικη μου εμπειρια βοηθαει αρκετα. Βεβαια δεν σημαινει οτι θα σταματησεις να πασχεις , απλα κανεις αλλαγες στην ζωη και τον τροπο σκεψης σου και μπορεις να αντιμετωπισεις καποιες καταστασεις καλυτερα.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Υπαρχει θεωρια χωρις πραξη??Πραξη διχως θεωρια?? Αρα λοιπον αγαπητη δεν ειναι απλα "λογια" αυτα της ψυχοθεραπειας.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    324
    Λόγια που σε παροτρύνουν σε πράξη... Οχι πράξεις αυτές καθεαυτες... Εγω κανω ψυχοθεραπεια εδω και ενα χρονο και εχω δει μια βελτίωση της τάξης του 15%-20%.. Καμια τρομερή αλλαγη.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    324
    Το μονο που επισημαίνουν ειναι τις διαστρέβλωμενες και άσχημες-λάθος σκεψεις μου.. Κατα τ'αλλα μονο ο καθένας ξεχωριστά μπορει να βοηθησει τον εαυτό του..

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Υπαρχει θεωρια χωρις πραξη??Πραξη διχως θεωρια??
    πες το αλλιως υπαρχουν εξυπνοι χωρις να κανουν πραξεις κ πραξεις που δεν εχουν εξυπναδα αλλα γνωση εξευτελιστικα απλων πραγματων που το 90% των ανθρωπων τις αγνωουν γιατι απλα δε καταλαβενουν την αξια ενως απλου κ αποτελεσματικου πραγματος κ αναλωνονται στο εξυπνο το περιπλοκο που τελικα κοιτα με απαθεια τη κατασταση.

    για παραδειγμα ποσο εξευτελιστικα απλο θα μπορουσε να ειναι το παρακατω που πολοι το αγνωουν:
    oλα ξεκινουν απο τροπο που αντιμετωπιζει ο αλλος τον εαυτο του
    αν σκεφτει:
    oτι θα αποτυχει τελικα θα αποτυχει
    ενω αν σκεφτει:
    οτι θα πετυχει τελικα θα πετυχει

    ποσο πιο απλο? απλουστερο δε γινετε κ ομως πολοι το αγνωουν.

  9. #9
    Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    Attiki
    Posts
    38
    Καλησπέρα,

    ναι, έχω κάνει ψυχοθεραπεία για 3-4 χρόνια. Με βοήθησε, αλλά εννοείται οτι δεν μου έλυσε όλα τα προβλήματα. Σε βοηθάει να καταλάβεις πράγματα που δεν μπορείς να δεις εσύ η/ο ίδια/ος στον εαυτό σου, και αυτό είναι που βοηθάει στην ουσία, όπως και οτι νιώθεις οτι κάποιος σε στηρίζει. Είναι σημαντικό όμως, να διαλέξεις κάποιον θεραπευτή που να σου ταιριάζει και σαν χαρακτήρας και φυσικά να είναι αναγνωρισμένος ψυχοθεραπευτής και όχι "σύμβουλος", "guru" κτλ. Από εκεί και πέρα πρέπει να προσπαθήσεις κι η/ο ίδια/ος στη ζωή σου π.χ. να κάνεις αλλαγές, να αναθεωρήσεις τις σχέσεις σου, τη συμπεριφορά σου κλπ. Εγώ πήγα για άγχος και κατάθλιψη. Πιστεύω οτι είναι προσωπική απόφαση το αν θέλεις να κάνεις ψυχοθεραπεία ή όχι, για τέτοιες περιπτώσεις. Μου έχει τύχει επίσης να πάω και σε ψυχοθεραπευτή που δεν μου ταίριαζε καθόλου (και αλλάξα). Δεν γνωρίζω τι έχεις...Αν πρόκειται για πιο σοβαρή διαταραχή π.χ.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    352
    Εγώ θα πω ότι βοηθάει, από τη δική μου εμπειρία με ειδικούς. Από το 1999 έχω απευθυνθεί συνολικά σε 2 ψυχιάτρους (κυρίως για συνταγογράφηση αντικαταθλιπτικών) και έχω κάνει συνεδρίες με 3 ψυχολόγους (συνολικά έχω κάνει μέχρι τώρα περίπου 2 χρόνια συνεδρείες). Ο 3ος δεν έμεινε στα γνωστικά λάθη, έψαξε και ψάχνει να βρει και να με κάνει να κατανοήσω τις βαθύτερες αιτίες που μου προκαλούν άγχος και μελαγχολία. Αυτό με έχει βοηθήσει πάρα πολύ.

Similar Threads

  1. Πανελλήνιες-Αποτελέσματα
    By anna12 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 37
    Last Post: 29-06-2013, 20:46
  2. ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΙΑ
    By prasiniklosti in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 23-10-2009, 15:37
  3. φαρμακευτικη αγωγη και αποτελεσματα
    By Noelia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 32
    Last Post: 26-05-2009, 10:28
  4. Ψυχοθεραπεια
    By panagiota-papadopoulou in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 07-04-2009, 14:36
  5. Ψυχοδυναμικη με αντιθετα αποτελεσματα
    By Wintertimes in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 39
    Last Post: 12-10-2008, 15:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •