ψυχολογο ή ψυχίατρο και με τι αμοιβή?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    2

    ψυχολογο ή ψυχίατρο και με τι αμοιβή?

    Καλησπέρα!
    Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα την άποψή σας... εδώ και καιρό έχω έντομα ξεσπάσματα θυμού και κάποια σημάδια κατάθλιψης όπως. .. δεν έχω ενδιαφέρον να κάνω τίποτα ή έχω ψυχολογικές μεταπτώσεις... νοιωθω 'κενή από συναισθηματα' και άλλα. .. έχοντας κάνει παλιά κάποια σεμινάρια λόγω προηγούμενης εργασίας διαπίστωσα ότι πρέπει να ζητήσω βοήθεια. ... αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να επισκεπτώ ψυχολογο ή ψυχίατρο. .
    όπως επίσης θα ήθελα να ρωτήσω ποιες τίμες θεωρούνται φυσιολογικές? Το εψαξα λιγο και μου ζητησαν μέχρι και 100 ευρώ η πρώτη επίσκεψη σε ψυχίατρο και 70 ευρώ σε ψυχολογο.....

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    319
    Αν χρειάζεσαι φαρμακευτική αγωγή μόνο γιατρός μπορεί,αν είναι κάτι που απλά θέλει συζητηση θα πας σε ψυχολόγο.Υπάρχει γενικά μια διαμάχη σχετικά με το τί είναι καλύτερο.. Σε ψυχίατρο είναι 50-60 ευρώ,σε ψυχολόγο λίγο πιο φθηνά.Υπάρχουν και σε δημόσια νοσοκομεία και οργανισμούς δωρεάν,απλά θέλει περισσότερη αναμονή και δεν ξέρω κατα πόσο θα ενδιαφερθούν.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Που πιστευεις οτι οφειλεται αυτη η ενταση που βγαζεις κ η δυσθυμια? Εχει συμβει κατι που νιωθεις να σ εχει επηρεασει?

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Πολλα ειναι ! Στις μεγαλεις πολεις μπορεις να βρεις αξιλογους επιστημονες και με 50...
    στις μικρες ειναι πιο χαμηλα...

    χμμμ... η/ο ψυχολογος θα αργησει να σου φερει αποτελεσματα (δλδ μην περιμενεις αλλαγη μεσα σε 2 συνεδριες), αλλα απο την αλλη θα σε βοηθησει να εντοπισεις την πηγη και δεν θα σε γεμισει με χημεια..
    εξαρταται... ποσο υπομονη μπορεις να κανεις?
    ποσα χρηματα μπορεις να διαθεσεις ? (γιατι οι ψυχολογοι συνηθως κλεινουν ραντεβου μια φορα την βδομαδα, καμια φορα και δυο οποτε αυξαναται το ποσο που θα δινεις αν μηνα)
    ποσο εντονο ειναι το προβλημα?
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    319
    Εγώ στον ψυχίατρο δίνω 50,δυο φορές τον μήνα.Στην ψυχολόγο χρειαζόταν 2 φορές την εβδομάδα και έβγαινε 240 τον μήνα.Στην περίπτωσή μου χρειαζόταν ψυχίατρος.Αργότερα όταν δεν θα έχω κρίσεις πανικού και σταματήσω με τον γιατρό θα κάνω μια-δύο συνεδρίες τον μήνα με ψυχολόγο για να τελειώνω με το "τέρας"

  6. #6
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by grammen2479 View Post
    Καλησπέρα!
    Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα την άποψή σας... εδώ και καιρό έχω έντομα ξεσπάσματα θυμού και κάποια σημάδια κατάθλιψης όπως. .. δεν έχω ενδιαφέρον να κάνω τίποτα ή έχω ψυχολογικές μεταπτώσεις... νοιωθω 'κενή από συναισθηματα' και άλλα. .. έχοντας κάνει παλιά κάποια σεμινάρια λόγω προηγούμενης εργασίας διαπίστωσα ότι πρέπει να ζητήσω βοήθεια. ... αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να επισκεπτώ ψυχολογο ή ψυχίατρο. .
    όπως επίσης θα ήθελα να ρωτήσω ποιες τίμες θεωρούνται φυσιολογικές? Το εψαξα λιγο και μου ζητησαν μέχρι και 100 ευρώ η πρώτη επίσκεψη σε ψυχίατρο και 70 ευρώ σε ψυχολογο.....
    Με συγχωρεις αλλα που απευθυνθηκες? Σε "ονοματα" ? Αν ναι , υπαρχουν και οι ασημοι που ειναι πιο ιασιμοι! Μου βγηκε και το ποιητικο..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα σου μελος,ναι κ εγω πιστευω οτι εισαι σε καταθλιψη προτεινω συνδιασμο ψυχιατρου με ψυχολογο ο ενας δινει φαρμακα κ ο αλλος συμβουλες,τωρα για τιμες αναλογα το μερος που εισαι στην επαρχια ειναι φτηνοτερα γυρω στα 40 με 50 ευρω ενω στην Αθηνα η αλλα μεγαλα αστικα κεντρα γυρω στα 100 προσπαθησε να βρεις με 50 ευρω παντως,Κουραγιο κ κινητοποιησου κ κανε πραγματα

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by μυσπ View Post
    Καλησπερα σου μελος,ναι κ εγω πιστευω οτι εισαι σε καταθλιψη προτεινω συνδιασμο ψυχιατρου με ψυχολογο ο ενας δινει φαρμακα κ ο αλλος συμβουλες,τωρα για τιμες αναλογα το μερος που εισαι στην επαρχια ειναι φτηνοτερα γυρω στα 40 με 50 ευρω ενω στην Αθηνα η αλλα μεγαλα αστικα κεντρα γυρω στα 100 προσπαθησε να βρεις με 50 ευρω


    Βρε μανια να αποκαλεις τον αλλον μελος !!λοιπον ΜΕΛΟΣ , οι τιμες τετοιες εποχες ειναι διαπραγματευσιμες , εγω δινω 50 ευρω , εναντι 90 που μου ζητησε στην αρχη , για μια ωρα , και απλως συμφωνησαμα να μην παιρνω αποδειξη . Ολα διαπραγματευονται . Εχω ακουσει και τιμες γυρω στα 40 ευρω, 100σταρες δεν υπαρχουν πια , ουτε 80αρες . Αμα σε δουν μαλακο ομως , σε κοπανανε . Ο πελατης εχει παντα δικιο , ακομη και στην αμοιβη .

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,602
    εχω ακουσει και 30 ευρω και παρακατω... το θεμα ειναι ομως και σε ποιον απευθυνεσαι, οχι μονο να ειναι φθηνος.
    προσοχη στους αγνωστους αετονυχηδες που σε πλησιαζουν στο ιντερνετ επειδη εχουν αναδουλειες. μερικοι απ αυτους ειναι εντελως ακαταλληλοι με πολλα προσωπικα προβληματα και οχι θεραπευτες...

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Quote Originally Posted by grammen2479 View Post
    Καλησπέρα!
    Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα την άποψή σας... εδώ και καιρό έχω έντομα ξεσπάσματα θυμού και κάποια σημάδια κατάθλιψης όπως. .. δεν έχω ενδιαφέρον να κάνω τίποτα ή έχω ψυχολογικές μεταπτώσεις... νοιωθω 'κενή από συναισθηματα' και άλλα. .. έχοντας κάνει παλιά κάποια σεμινάρια λόγω προηγούμενης εργασίας διαπίστωσα ότι πρέπει να ζητήσω βοήθεια. ... αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να επισκεπτώ ψυχολογο ή ψυχίατρο. .
    όπως επίσης θα ήθελα να ρωτήσω ποιες τίμες θεωρούνται φυσιολογικές? Το εψαξα λιγο και μου ζητησαν μέχρι και 100 ευρώ η πρώτη επίσκεψη σε ψυχίατρο και 70 ευρώ σε ψυχολογο.....
    Νομίζω ότι με βάση αυτά που περιγράφεις, θα ήταν καλό να απευθυνθείς σε ψυχολόγο. Αν έχεις διάθεση να κάνεις συστηματική δουλειά με τον εαυτό σου σε μια σταθερή βάση, μπορείς και να διαπραγματευτείς την τιμή. Φαντάζομαι αναφέρεσαι σε τιμές Αθήνας? Και πάλι το 70 είναι αρκετά υψηλό. Πιστεύω ότι γύρω στα 50 υπάρχουν πολλοί καλοί επαγγελματίες και μπορείς να βρεις και τον κατάλληλο για εσένα.

  11. #11
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    2
    Σας ευχαριστώ πολύ πολύ όλους!!! Αθήνα είμαι.. Τώρα αν ήταν 'διάσημοι' τί να σας πω... Δεν ξέρω κανέναν από τον χώρο... Έκλεισα 2-3 ραντεβού να πάρω κάποια ιδέα και θα δείξει...... ;)

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλο σου κουραγιο,δεν γνωριζα οτι οι τιμες ειναι διαπραγματευσιμες εγω παντως δινω 40 ευρω αναλογα κ με το εαν ταιριαζεις κ με τον εκαστοτε ειδικο

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,515
    Quote Originally Posted by grammen2479 View Post
    Σας ευχαριστώ πολύ πολύ όλους!!! Αθήνα είμαι.. Τώρα αν ήταν 'διάσημοι' τί να σας πω... Δεν ξέρω κανέναν από τον χώρο... Έκλεισα 2-3 ραντεβού να πάρω κάποια ιδέα και θα δείξει...... ;)
    Καλή τύχη grammen.... Πριν την επίσκεψη, διάβασε κανένα αρθράκι στο διαδίκτυο για το ποια χαρακτηριστικά χρειάζεται να έχει ένας καλός θεραπευτής και από εκεί και πέρα ακολούθησε αυτό που θα νιώσεις την ώρα της συνάντησης, αν δηλαδή διαισθανθείς ότι ο άνθρωπος αυτός μπορεί να είναι κατάλληλος για εσένα.

  14. #14
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Δεν υπαρχουν στανταριες κατ'εμε..Αρκει να υπαρχει χημεια και αυτο δεν θελει εγχειριδια , στην δευτερη επισκεψη αν οχι την πρωτη , γιατι την πρωτη δεν πρεπει να την καταδικαζεις λογω και της δικης σου αμηχανιας , πιστευω φαινεται το πραγμα..
    Στην πολη που ζω εγω παντως τετοια αστρονομικα ποσα δεν ζηταει κανεις.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by grammen2479 View Post
    Σας ευχαριστώ πολύ πολύ όλους!!! Αθήνα είμαι.. Τώρα αν ήταν 'διάσημοι' τί να σας πω... Δεν ξέρω κανέναν από τον χώρο... Έκλεισα 2-3 ραντεβού να πάρω κάποια ιδέα και θα δείξει...... ;)
    τι εννοεις?? 2-3 ραντεβου δλδ συνεδρια σε διαφορετικους θεραπευτες??
    ρε μελος θα δωσεις παρα πολλα
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

Similar Threads

  1. Ψυχολόγο ή Ψυχίατρο ?
    By Loucona in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 07-04-2012, 05:14
  2. χωρις ψυχολογο ή ψυχιατρο
    By Kortha in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 13
    Last Post: 21-08-2011, 12:46
  3. Πώς βρίσκουμε-διαλέγουμε ψυχολόγο-ψυχίατρο;
    By miro in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 6
    Last Post: 01-04-2011, 16:03
  4. ΨΥΧΟΛΟΓΟ Η ΨΥΧΟΛΟΓΟ-ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ ?
    By Antonios in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 3
    Last Post: 30-12-2009, 20:45
  5. ψυχολογο ή ψυχιατρο?
    By amelie in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 30
    Last Post: 24-05-2008, 16:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •