Εχει ψυχολογικα?Μακρια του...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 50
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2008
    Posts
    595

    Εχει ψυχολογικα?Μακρια του...

    Με αλλα λογια ρατσισμος στους ψυχοπαθεις.Το εχετε βιωσει?Εγω στην αρχη που δεν ημουν καλα το βιωσα.Ειναι τρελλος μην το πλησιαζεις,μην κανεις σχεση με τρελλο,μην τον κανεις παρεα κα
    Αραγε τα ψυχολογικα δεν ειναι μια ρρωστεια του εγκεφαλου?Τοτε γιατι τοσος ρατσισμος λες και ειναι κατι κολλητικο? Δεν το εχω καταλαβει ακομα.
    Πως να κανεις σχεση καποιος με καποια κοπελα που οταν μαθει το προβλημα σου θα της πουνε ολοι μακρια του. Πιστευω πως η κοινωνικοποιηση παιζει σημαντικο ρολο στην βοηθεια των ψυχολογικων και το γεγονος οτι οι αλλοι γυρω δεν βοηθανε στην επανενταξη ενος ανθρωπου που περναει ψυχολογικα ειναι πολυ αρνητικο.
    Θα μου αρεσε να ακουσω και δικες σας γνωμες.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    211
    Ταμπού, ημιμάθεια και προκαταλήψεις από τη μία... Από την άλλη υπάρχουν άνθρωποι που πέρα από τα προηγούμενα χαρακτηριστικά, δε θέλουν να μπουν σε φάση να ζοριστούν στις σχέσεις τους, απ' ότι έχω καταλάβει από συζητήσεις με κάποια άτομα και έτσι απομακρύνονται από ανθρώπους με παραπάνω προβλήματα από το "κανονικό" και αναζητούν κάτι πιο εύκολο και "νορμάλ". Βέβαια όλοι έχουμε λίγο πολύ τα θέματά μας και στη σημερινή εποχή που πάνε όλα από το κακό στο χειρότερο και οι σχέσεις έχουν γίνει "ψεκάστε σκουπίστε τελειώσατε" αυτά τα λίγα θέματα γίνονται πολλά σε ολοένα και περισσότερους ανθρώπους. Τι ψάχνεις να βρεις...

    Προσωπικά δεν έχω ξεκόψει κάποιον/α από τη ζωή μου είτε σε φιλικό είτε σε ερωτικό επίπεδο όταν ανακάλυπτα ότι αντιμετωπίζουν κάποια ψυχολογική ασθένεια, σε περίπτωση βέβαια που δεν κινδύνευε η σωματική μου ακεραιότητα, αν και κάποιες περιπτώσεις είναι αρκετά ψυχοφθόρες καθώς πρόκειται για άτομο με ακραίες συμπεριφορές και εκδηλώσεις. Αλλά διστάζω να μιλήσω για το δικό μου πρόβλημα σε άτομα του κύκλου μου, που πάσχω από κατάθλιψη και ακολουθώ φαρμακευτική αγωγή και ψυχοθεραπεία, και το αποκαλύπτω μόνο σε όσους πιστεύω ότι θα το ...αντέξουν πλέον. Γιατί έχω βιώσει αυτό το ρατσισμό και την έλλειψη κατανόησης στο παρελθόν και γνωρίζω πώς είναι.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    896
    .................................................. ...................................
    Last edited by σακης; 23-12-2014 at 22:26.

  4. #4
    γτ ρε παιδια το εχουμε σκοπο να μεινουμε για ολη μας την ζωη με ψυχολογικα προβληματα?το θεμα μας δεν ειναι να αλλαξουμε τις εφαλμενες αντιληψεις της πλειοψηφιας απεναντυ στις ψυχικες ασθενιες αλλα να γινουμε καλα...

  5. #5
    κ να μην τα καταφερουμε η ουσια ειναι οτι θα πεσουμε μαχομενοι για αυτο το υψιστο αγαθο (το μονο που ειναι πανω απο την σωματικη υγεια...) δλδ για την υγεια του μυαλου,της καρδιας,κ της ψυχης μας της ιδιας.αυτο βεβαια δεν προκειται να γινει με καποιο καινουριο φαρμακο γτ αιωνες τωρα η μαλλον χιλιετιες η ανθρωποτητα μεσω της ιατρικης αγωνιζεται να ανατρεψει την τρελα ακομη κ ο ιπποκρατης που ηξερε την ουσια των παντων αρρωστιων δεν το καταφερε να γιατρεψει το ψυχολογικο προβλημα...ναι καλα ειναι τα φαρμακα να τα παιρνουμε να ελπιζουμε για βελτιωση τους ωστε να ανακουφιστουμε ακομη παραπανω αλλα απο εκει κ περα κανεις κ τπτ δεν θαμας απαγορεψει να προσπαθησουμε με ολο μας το ειναι και ολες μας τις δυναμεις να κανουμε το αυτονοητο,το κοινο παραγοντα με τους φυσιολογικους δλδ να βρουμε τον εαυτο μας(που θεωρω οτι ισοδυναμει με την ιαση μας...)

  6. #6
    οπλο μας πιστευω στον τιμιο αγωνα μας(αλλα κ για ολους τους ανθρωπους) ειναι το ρητο(του κλεοβουλο του τυρανου) παν μετρο αριστον κ καλυτερα η εκλαικευμενη του μορφη λιγο απο ολα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    266
    Εγω εζησα αυτον τον ρατσισμο απο την οικογενεια μου στον ανθρωπο που θα παντρευομουν τον λατρευα κ με λατρευε..ηταν ενας ανθρωπος σωστος κ μορφωμενος και τον διωξαν μονο και μονο γιατι ειχε καποιο θεμα ψυχικης υγειας ..και τωρα καθονται και με βλεπουν να λιωνω καθε μερα απο την καταθλιψη χωρις να εχω κανει τιποτε στην ζωη μου ...παντα σιχαινομουν το ρατσισμο καθε ειδους αλλα αυτον για την ψυχικη υγεια δεν τον κσταλαβα ποτε ..ο ανθρωπος
    Που εχει ψυχ. Βασανιζεται μονος του λιγο επηρεαζει τον αλλο και ειδηκα αν ειναι φιλος η σχεση δεν ειναι λογος για να τον αφησεις ..παντως κ εγω απο τοτε που επαθα καταθλιψη εχασα πολυ κοσμο απο κοντα μ ενω εγω στεκομουν παντα σε ολους..

  8. #8
    εγώ αυτό τον ρατσισμό τον έχω βιώσει κυρίως στο σπίτι μου, έξω απλά δυσκολευόμουνα να κάνω σχέσεις δεν με πλησίαζαν και δεν πλησίαζα, είσαι απωθητικός άλλωστε με την κατάθλιψη...
    όμως χλευασμό μόνο στο σπίτι μου έχω δεχτεί... και από μικρή ηλικία μάλιστα... και αυτό λόγω ημιμάθειας και αδιαφορίας βέβαια... γιατί και ο έξω κόσμος λόγο ημιμάθειας νομίζω πως δεν δέχεται τους ψυχικά "αρρώστους".
    Αντί να πάμε να δούμε τι πρόβλημα είχα, και να το αντιμετωπίσουμε... εγώ βίωνα απομόνωση και χλευασμό... κι αυτό μέσα στο σπίτι... από κει και πέρα... όλα τα άλλα επειδή ήταν και πιο διακριτικά προφανώς... ήταν σαν να μην τα έβλεπα... απλά δεν με πλησίαζαν οι άνθρωποι....

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    170
    Quote Originally Posted by ντολορ View Post
    Εγω εζησα αυτον τον ρατσισμο απο την οικογενεια μου στον ανθρωπο που θα παντρευομουν τον λατρευα κ με λατρευε..ηταν ενας ανθρωπος σωστος κ μορφωμενος και τον διωξαν μονο και μονο γιατι ειχε καποιο θεμα ψυχικης υγειας ..και τωρα καθονται και με βλεπουν να λιωνω καθε μερα απο την καταθλιψη χωρις να εχω κανει τιποτε στην ζωη μου ...παντα σιχαινομουν το ρατσισμο καθε ειδους αλλα αυτον για την ψυχικη υγεια δεν τον κσταλαβα ποτε ..ο ανθρωπος
    Που εχει ψυχ. Βασανιζεται μονος του λιγο επηρεαζει τον αλλο και ειδηκα αν ειναι φιλος η σχεση δεν ειναι λογος για να τον αφησεις ..παντως κ εγω απο τοτε που επαθα καταθλιψη εχασα πολυ κοσμο απο κοντα μ ενω εγω στεκομουν παντα σε ολους..
    εχεις χασει ανθρωπους αλλα εχεις αποκτησει και αλλους που σε στηριζουν και αυτοι που σε ξερουν καλα εχουν καλη ιδεα για σενα. σου ευχομε να περασεις ωραιες και ξενιαστες γιορτες.

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Quote Originally Posted by nikopoul View Post
    εχεις χασει ανθρωπους αλλα εχεις αποκτησει και αλλους που σε στηριζουν και αυτοι που σε ξερουν καλα εχουν καλη ιδεα για σενα
    Σωστό αυτό, μέσα από κάποιες τέτοιες καταστάσεις οι σχέσεις μπορεί να είναι πιο αληθινές και να έχουν μια άλλη ποιότητα και να μην είναι επιφανειακές και ανούσιες.
    Και εγώ πιστεύω ότι αυτός ο ρατσισμός πηγάζει πολύ από την παντελή άγνοια ή ημιμάθεια όπως ειπώθηκε παραπάνω. Η ενημέρωση βοηθάει και κυρίως όταν μιλάνε τα ίδια τα άτομα που πάσχουν από κάτι και όχι οι ψυχίατροι, ψυχολόγοι μόνο.
    Από κει και πέρα πρέπει να αποφεύγει κανείς τον αυτοστιγματισμό, όσο μπορεί, δηλαδή να μη σκέφτεται τόσο πολύ το ψυχικό πρόβλημα που έχει, άλλωστε κατά τη γνώμη μου όλοι οι άνθρωποι κάτι μπορεί να έχουν, δεν είμαστε τέλειες μηχανές ;) έτσι και αλλιώς, έχουμε όμως τη δύναμη να αντιμετωπίζουμε καταστάσεις και να εξελισσόμαστε, έχουμε την ενέργεια να βοηθήσουμε ως ένα μεγάλο βαθμό και οι ίδιοι τον εαυτό μας. Η θέληση μέσα μας είναι πολύ σημαντικό, ίσως το σημαντικότερο.
    Καλά Χριστούγεννα σε όλους! με χαμόγελο παιδιά :)

  11. #11

  12. #12
    κ εχεις τον βλαξ τον κασιδιαρη να λεει οτι αν παρει την εξουσια θα μας στειρωσει να μην μεταβιβαζουμε την ασθενια(τελειως υποτιμητικο δλδ)...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    170
    Quote Originally Posted by ΔΗΜΗΤΡΗΣ17817 View Post
    κ εχεις τον βλαξ τον κασιδιαρη να λεει οτι αν παρει την εξουσια θα μας στειρωσει να μην μεταβιβαζουμε την ασθενια(τελειως υποτιμητικο δλδ)...
    μια απαντηση θα ηταν οτι και αυτος μπορει να ΠΑΘΕΙ τα ιδια ο ανθρωπος εχει περιορισμενες δυναμεις και αν πιεστει μπορει να εχει ψυχικα προβληματα , συμφωνω με την μπρεθ οτι ολοι κατι εχουν. και αν ξεφορτονομαστε ολους που εχουν προβλημα δεν θα εμενε κανεις.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    211
    Για να εκπροσωπεί και να πιστεύει αυτά που λέει, πάει να πει ότι ήδη έχει πρόβλημα....

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εν μερει υπαρχει η προκαταληψη και το στιγμα. Η χειροτερη παγιδα πιστευω ειναι η αυτοστιγματοποιηση , οπως να τα ριχνουμε ολα εκει. Δεν με γουσταρει η ταδε γιατι εχει ακουσει για μενα οτι ειμαι ψυχικα ασθενης , δεν με κανουν παρεα αυτοι γιατι δεν θελουν παρε-δωσε με ψυχικα ασθενεις κλπ.

    Σιγουρα υπαρχει κουτσομπολιο και οι πληροφοριες δινουν και παιρνουν απο το κοινωνικο περιγυρο ειδικα σε επαρχιακες πολεις και φυσικα οσο πιο "ζουμερες" ειναι οι πληροφοριες τοσο καλυτερες. Και ειναι σχεδον παντα αρνητικες , υποβιβασμος συνηθως των αλλων. Δεν μπορεις να κανεις κατι για αυτο, αλλα μπορεις να κτισεις πανω σε σενα και στη ζωη σου και να προσπαθεις να μη σκεφτεσαι οτι αυτο που αντιμετωπιζεις ειναι προκαταληψη. Ναι μερικες φορες ειναι , τις περισσοτερες ομως οχι.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Μακρια του αδειασε η ζωη μου!!
    By αννα.... in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 168
    Last Post: 20-11-2012, 18:57
  2. ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΥΓΩ ΜΑΚΡΙΑ
    By ΕΛΠΙΔΑ85 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 9
    Last Post: 03-10-2012, 13:35
  3. DΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥς ΓΟΝΕΙς ΜΟΥ
    By Παστελι in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 26
    Last Post: 07-05-2011, 11:53
  4. Θα παει μακρια η βαλιτσα???
    By reggaeM in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 19-02-2010, 18:31

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •