παιδική ηλικία και κακοποίηση αλλά δε θυμάμαι καλά
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    1

    παιδική ηλικία και κακοποίηση αλλά δε θυμάμαι καλά

    Γεια σας είμαι νέος στο φορουμ.
    Στην ηλικία των 6-7 οι γονείς μου με άφησαν στο σπίτι που νοικιάζαμε σε έναν φοιτητή και αυτός θα με πρόσεχε για λίγες ώρες. Είχε ξαναγίνει στο παρελθόν και μου φαινόταν καλό άτομο και ευγενικός μαζί μου. Είχε το ίδιο όνομα με εμένα καθώς και μια κιθάρα και αυτό με εντυπωσίαζε. Επίσης θυμάμαι πως είχε μια αφίσα με έναν σκιέρ να κατεβαίνει μια πλαγιά. Ήταν το 83-84 στη Θεσσαλονίκη. Εκείνη τη μέρα ήταν κ ένας φίλος του μαζί. Θυμάμαι πως με χτύπησε άσχημα για ώρα. Με χτύπησε και ο φοιτητής. Θυμάμαι πως μου μιλούσαν υποτιμητικά και με μίσος αν και δεν μπορώ να θυμηθώ τι μου λέγανε ακριβώς. Είχα φοβηθεί πάρα πολύ, σοκαρίστηκα και έκλαψα πολύ. Φοβάμαι πως μου κάνανε διάφορα και πως μπορεί να με κακοποίησαν σεξουαλικά αν και δεν μπορώ να θυμηθώ κάτι άλλο. Οι γονείς μου ήρθαν και με πήραν λίγο αργότερα και δεν τους ξαναείδα. Το γεγονός πάει και έρχεται ανά διαστήματα στο μυαλό μου. Μπορώ να κάνω κάτι να επαναφέρω τη μνήμη μου; Ακόμα και σε ψυχολόγο που πήγαινα δεν μπόρεσα να το πω και έδωσα βάση σε γεγονότα που μου συνέβησαν αρκετά αργότερα. Με απασχολεί και τα τελευταία χρόνια το σκέφτομαι όλο και πιο συχνά. Δεν ξέρω αν μπορώ να κάνω κάτι αλλά ήθελα να το πω κάπου.
    Ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα φιλε μου,ειναι η πρωτη φορα που το λες το θεμα κ δεν το ειπες πουθενα αλλου?Πρεπει να βρεις το κουραγιο ομως να μιλησεις κ σε εναν ειδικο μια τετοια ιστορια δεν πρεπει να την κρατας μεσα σου,πιθανον θα χρειαστουν αρκετες συνεδριες με ειδικο για ενα τετοιο θεμα κ εφοσον σε επηρεαζει πρεπει να το κανεις,Κανε κατι να ανακουφιστεις συντομα μην εισαι ανυπομονος ομως κ με τον καιρο θα νιωθεις καλυτερα

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Oct 2014
    Location
    In my head
    Posts
    133
    koin, σε ηλικία 6-7 ετών έχουμε μνήμες. Είμαι βέβαιος ότι εάν υπέστης σεξουαλική κακοποίηση, με την έννοια της σωματικής επαφής, θα το θυμόσουν. Είναι μία αναμφισβήτητα συνταρακτική εμπειρία για να τη διαγράψεις έτσι απλά. Εκτός βέβαια εάν ήσουν υπό την επήρεια κάποιας ουσίας που ίσως σου είχαν δώσει, αλλά και πάλι οι γονείς σου πιστεύω θα το είχαν αντιληφθεί εάν συνέβαινε κάτι τέτοιο. Από την άλλη η σεξουαλική κακοποίηση έχει διάφορες μορφές που πιθανώς δεν αφήνουν έντονες μνήμες.

    Να είμαι ειλικρινής, πιστεύω ότι είναι ένας φόβος ο οποίος σου έγινε ανάμνηση. Επίκτητες αναμνήσεις ονομάζονται αυτά.

    Ίσως να σε βοηθούσε η ύπνωση; Δεν ξέρω, δεν έχω ανάλογη εμπειρία, ούτε γνώση.

  4. #4
    μπορεί πολυ εύκολα να διαγραφεί ένα τόσο τραυματικό γεγονός από την μνήμη σε τόσο μικρή ηλικία, ακόμα και σε μεγαλύτερη... και μπορεί να προκαλέσει και βλάβη στην λειτουργία του εγκεφάλου μάλιστα... επειδή αναγκάζεται ό εγκέφαλος σε τόσο μικρή ηλικία να δουλέψει κάπως αλλιώς ώστε να κρύψει την οδυνηρή εμπειρία, μπορεί να του μείνει μόνιμο... δηλαδή το άτομο ακόμα και μεγάλο να δυσκολεύεται να θυμηθεί καταστάσεις που έχουν γίνει, στην ενήλικη ζωή του, και τον έχουν ζορίσει.
    αυτό που σου λέει η μυσπ κοιν, πρέπει να πας σε ειδικό να του δώσεις χρόνο ώστε να τον εμπιστευτείς και σιγά σιγά να το ανοίξεις το θέμα, μόνο έτσι θα το θυμηθείς...
    η ύπνωση ρε συ είναι πολυ τρομακτικό πράγμα... είναι σαν να βγάζεις με την βία κάτι που δεν βγαίνει... για να κρύβεται η ανάμνηση κάποιο λόγ θα ΄΄εχει... αν δεν μπορεί να βγει με το καλό εγώ θα προτιμούσα να μείνει θαμένη

Similar Threads

  1. Παιδικη ηλικια και ψυχωση
    By kostas1983 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 3
    Last Post: 22-01-2013, 02:33
  2. Replies: 7
    Last Post: 24-04-2012, 13:11
  3. ΑΛΛΑΓΗ ΑΡΙΣΤΕΡΟΧΕΙΡΑ ΣΕ ΔΕΞΙΟΧΕΙΡΑ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ
    By Knitter in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 17
    Last Post: 26-11-2010, 10:56
  4. Παιδική ηλικία σχφ
    By helena23 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 16
    Last Post: 29-03-2010, 01:06
  5. Replies: 13
    Last Post: 06-02-2007, 21:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •