Μήπως αυτή τη φορά έχω δίκιο και δεν είναι άγχος;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Λάρισα
    Posts
    82

    Μήπως αυτή τη φορά έχω δίκιο και δεν είναι άγχος;

    Καλησπέρα σας. Ελπίζω όλοι να είστε καλά ή έστω να παλεύεται το άγχος σας.

    Εγώ πάσχω εδώ και δυο χρόνια από υποχονδριασμό και άγχος. Πηγαίνω σε ψυχίατρο τακτικά και παίρνω και Sertral και τα πράγματα πάνε πολύ καλύτερα για μένα. Αλλά... Τον τελευταίο καιρό έχω κάτι πονάκια στο στήθος. Επίσης πολλές φορές η καρδιά μου χτυπάει πολύ δυνατα (όχι γρηγορα απλά παρα πολύ δυνατα, σα να ειναι ετοιμη να βγει απο το στήθος μου) και όταν παίρνω ανάσα ακούω κατι σα γουργουριτο. Κουράζομαι και πολύ πιο εύκολα τωρα τελευταια.

    Να σημειώσω ότι είναι 20 και έχω πάει σε καρδιολογο πριν ενα χρονο και έχω βγάλει και ακτινογραφια θωρακος πριν κατι μήνες. Όλα καλα μου τα βρηκαν. Λέτε να ειναι κάτι ή υπερβάλω πάλι;

  2. #2
    εγω λέω πως υπερβάλεις, γιατί αυτό λέω και στον εαυτό μου όταν με πιάνουν οι υστερίες... ένας καλός τρόπος για να καταλάβεις αν όντως είναι καρδιά ή όχι είναι να προσπαθήσεις να εντοπισεις τον πόνο με το χέρι σου... αν μπορείς να τον δείξεις πολύ συγκεκριμένα είναι μυικός σπασμός και όχι καρδιά. αυτό μου το έχει πει γιατρός, τον πόνο του εμφράγματος δεν μπορείς να τον εντοπίσεις με το χέρι.. να τον δείξεις δηλαδή...
    εγώ πάντως όταν αποφάσισα πως προτιμώ να πεθάνω παρά να τρέχω στους γιατρούς ότι συμπτώματα κι αν έχω, πρέπει να σου πω πως ελαττώθηκαν μετά από καιρό σημαντικότατα έως εξαφανίστηκαν, αρκετό καιρό... αλλά το είχα πάρει απόφαση..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα σου Αρια,ναι πιστευω κ εγω οτι ειναι καθαρα ψυχολογικο το θεμα σου μιας κ πηγες κ σε καρδιολογο κ ολα καλα,Προτεινω μην το παρακανεις με τους γιατρους γιατι θα παθεις μανια κ αντι να σου περναει η φοβια θα επειδεινωνεται,Η αληθεια ειναι οτι πριν καιρο κουραζομουν αρκετα ευκολα κ ενιωθα σαν ζομπι εκανα τσεκ απ αιματος διαγνωστηκα με σιδηροπενικη αναιμια κ πηρα σιδηρο τωρα νιωθω πολυ καλυτερα,Κανε κ εσυ ενα τετοιο τσεκ απ για να ηρεμησεις πηγαινε στον ψυχιατρο κ πιστευω αυτα ειναι αρκετα,Κατα τα αλλα μην ασχολησε με γιατρους κ προσπαθησε να κανει ο,τιδηποτε αλλο για να αφαιρεισαι μην το σκεφτεσαι,Καλο κουραγιο!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Κοντα σου
    Posts
    421
    Εμενα οταν ειχα παει να παρω χαρτι για γυμναστηριο τον προηγουμενο μηνα απο τον καρδιολογο ειχα εκτακτες εκεινο τον καιρο (και τωρα εχω αλλα λιγοτερες)
    Αρνηθηκε οχι μονο να με εξετασει αλλα μου εδωσε το χαρτι και μου ειπε να παω σε 4-5 χρονια ξανα για ενα τσεκ απ!!
    Εμεινα μαλακας...
    Ειχα κανει τριπλεξ,καρδιογραφημα και τεστ κοπωσεως τον Οκτ του 2013.Και ειμαι και 35 χρονων.
    11/12/2006

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    εγω ειχα παει γαι να παρω ενα χαρτι για το γυμναστηριο..σε παθολογο , μου πηρε τους σφυγμους τυπικα.ειδε οτι ειχα 120..με κοιταξε στα ματια κ μου ειπε "εισαι χαλια..πεθαινεις...θα σπασει η καρδια σου..πρεπει σιγουρα να εχεις υπερθυρεοειδισμο..δεν σου γραφω κανενα χαρτι. εφυγες για εφημερευον"..
    πηγα σε εφημερευον οπου διαπιστωθηκε πολυ προχωρημενςο υπερθυρεοειδισμος σε σημειο να μου δωσουν ειδικα χαπια για την καρδια για να ηρεμησει κ να μην παθω εμφραγμα ..κορτιζονη στο φουλ κ μου παν να μεινω μεσα..δεν θελησα κ πηρα την αγωγη μου κ πηγα σπιτι.ειχα συγκολινστει...τελικα εχω αυτοανοσο graves κ ειμαι σε αγωγη 3 χρονια τωρα κ δεν το ειχα καταλαβει!!
    θελω να πω..οτι οκ..καποια πραγματα ειναι κ στο κεφαλι μας..αλλα μερικες φορες αν εχουμε μια εκτακτη συστολη κλπ..καλο ειναι να κοιταμε πρωτα απο ολα τον θυρεοειδη μας.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Κοντα σου
    Posts
    421
    Εχω κατι με τον θυρεοειδη ΜΠΟΥΜ (δεν θυμαμαι υπο ή υπερ) και παιρνω ενα χαπακι καθε πρωι.
    Αλλα εχω καιρο να τον κοιταξω περαν απο τις αιματολογικες εξετασεις που κανω( δλδ εχω καιρο να κανω υπερηχο και ψιλαφιση)
    11/12/2006

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    αν παιρνεις 1 χαπακι μονο τοτε εχει υποθυρεοειδισμο..
    κακως δεν κοιτας τον θυρεοειδη σου..οταν εχουμε στρες κ πανικους κ μελαγχολιες το ΠΡΩΤΟ πραμα που κοιταμε ειναι ο θυρεοειδης.μπορει η δοση που παιρνεις να ειναι υψηλη.το Τ4 παιρνεις στανταρ οποτε αν ειναι υψηλη η δοση του δημιουργει εκτακτες συστολες κ ταχυκαρδιες κ τετοια.
    ειναι το πιο σημαντικο κ κακως πηγες σε καρδιολογους κ τρεχεις απο δω κ απο κει.τον θυρεοειδη σου πρεπει να τον ελεγχεις καθε 6 μηνες εφοσον εχεις ηδη προβλημα κ το ξερεις.
    αν ο θυρεοειδης ειναι καλα ρυθμισμενος ολα πανε ρολοι κ δεν υπαρχει προβλημα..
    ειναι δυαντον να εχεις υποθυρεοειδισμο κ να μην το κοιτας?
    εγω κανω ελεγχο καθε 6 μηνες κ μου προσπαρμοζουν την δοση μου.
    δνε παιρνουμε παντα την ιδια δοση..
    αν ειχες υπερθυρεοειδισμο θα επαιρνες 2 χαπια..γι αυτο σου λεω οτι ειμαι σιγουρη οτι εχεις υποθυρεοειδισμο.
    πρεπει να ενημερωθεις σχετικα με τον θυρεοειδη σου.να ξερεις τι εχεις κ να τον κοιτας για να προσαρμοζεται η δοση.
    αν κανεις παλι εξετασεις κ δουν οτι ειναι καλα ρυθμισμενος, τοτε μονο μπορουμε να μιλαμε για καθαρο αγχος κ οχι αγχος που προερχετια απο τον θυρεοειδη..μα ειναι δυνατον να εχεις παθηση θυρ.κ να μην ξερεις τι εχεις??ρε παιδια σορυ αλλα κ αυτο εμενα με ξεπερναει!!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Κοντα σου
    Posts
    421
    Με προβληματισες!!! Euthyrox παιρνω το 25αρι!!

    Σε ευχαριστω.
    11/12/2006

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    4,537
    Quote Originally Posted by Touch_The_Sky View Post
    Με προβληματισες!!! Euthyrox παιρνω το 25αρι!!

    Σε ευχαριστω.
    Κ το euthyrox ειναι θυροξινη(τ4)..
    καλα τα πα λοιπον.υποθυρεοειδισμο εχεις που λεγεται αλλιως αυτοανοσο HASHIMOTO.
    ΠΟΛΥ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΟ ..αλλα θελει παντα ελεγχο.μη το αμελεις.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    υπερβαλλεις μην αγχωνεσαι!!! αφου εχεις παει σε καρδιολογο! και μενα η καρδια μου χτυπαει δυνατα οταν με πιανει κριση ασχετως με το γρηγορα..
    επισης και μενα ωρες ωρες πονουσε το στηθος-στερνο μου οταν ειχε πρωτοξεσπασει το προβλημα και μετα περασε.. ειναι ψυχοσωματικα του αγχους.
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Quote Originally Posted by καθευτης View Post
    εγω λέω πως υπερβάλεις, γιατί αυτό λέω και στον εαυτό μου όταν με πιάνουν οι υστερίες... ένας καλός τρόπος για να καταλάβεις αν όντως είναι καρδιά ή όχι είναι να προσπαθήσεις να εντοπισεις τον πόνο με το χέρι σου... αν μπορείς να τον δείξεις πολύ συγκεκριμένα είναι μυικός σπασμός και όχι καρδιά. αυτό μου το έχει πει γιατρός, τον πόνο του εμφράγματος δεν μπορείς να τον εντοπίσεις με το χέρι.. να τον δείξεις δηλαδή...
    εγώ πάντως όταν αποφάσισα πως προτιμώ να πεθάνω παρά να τρέχω στους γιατρούς ότι συμπτώματα κι αν έχω, πρέπει να σου πω πως ελαττώθηκαν μετά από καιρό σημαντικότατα έως εξαφανίστηκαν, αρκετό καιρό... αλλά το είχα πάρει απόφαση..
    Αυτο που γραφεις (τελικα)ειναι πολυ σωστο για την περιπτωση καποιου που εχει εμμονη με τους γιατρους!Θελει βεβαια δυναμη και προσωπικη μαχη για να το πιστεψεις και να πεις αυτο που εγραψες=(Θα πεθανω ετσι & αλλιως καποια στιγμη,γιατι να το φοβαμαι συνεχεια και να ζω βασανιστικα?) Πιστευω οτι οποιος το καταφερει θα ειναι σκετη ανακουφιση!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    Quote Originally Posted by BOOM View Post
    εγω ειχα παει γαι να παρω ενα χαρτι για το γυμναστηριο..σε παθολογο , μου πηρε τους σφυγμους τυπικα.ειδε οτι ειχα 120..με κοιταξε στα ματια κ μου ειπε "εισαι χαλια..πεθαινεις...θα σπασει η καρδια σου..πρεπει σιγουρα να εχεις υπερθυρεοειδισμο..δεν σου γραφω κανενα χαρτι. εφυγες για εφημερευον"..
    πηγα σε εφημερευον οπου διαπιστωθηκε πολυ προχωρημενςο υπερθυρεοειδισμος σε σημειο να μου δωσουν ειδικα χαπια για την καρδια για να ηρεμησει κ να μην παθω εμφραγμα ..κορτιζονη στο φουλ κ μου παν να μεινω μεσα..δεν θελησα κ πηρα την αγωγη μου κ πηγα σπιτι.ειχα συγκολινστει...τελικα εχω αυτοανοσο graves κ ειμαι σε αγωγη 3 χρονια τωρα κ δεν το ειχα καταλαβει!!
    θελω να πω..οτι οκ..καποια πραγματα ειναι κ στο κεφαλι μας..αλλα μερικες φορες αν εχουμε μια εκτακτη συστολη κλπ..καλο ειναι να κοιταμε πρωτα απο ολα τον θυρεοειδη μας.
    Τωρα που το λες boom,η καρδιολογος στην αρχη που εμφανιστηκαν οι αρρυθμιες(και καποιες ταχυκαρδιες)με ειχε βαλει να κανω ειδικες εξετασεις αιματος για θυροειδη,οταν τις ειδε ομως μου ειπε οτι δεν ειναι η αιτια αυτη,ειναι ψυχολογικο.Μετα εκανα και υπερηχους(2 μεχρι τωρα)και μια ενδοκρινολογος μου ειχε πει οτι εχω μια ταση αλλα δεν εχω θεμα,απλα να κανω εναν υπερηχο τον χρονο για να το τσεκαρω.Θα παω αυτη η την επομενη εβδομαδα για υπερηχο γιατι εχουν περασει δυο χρονια περιπου απ τον τελευταιο.....

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    416
    ...και τελος να πω σ εσενα Αρια,οτι εισαι μικρη ακομα και προσπαθησε να το πολεμισεις ΤΩΡΑ γιατι οταν η ασχολια σου με τους χτυπους της καρδιας γινει εμμονη τοτε θα δυσκολεψει πολυ η ζωη σου και θα ζεις ενα βασανο καθημερινο κυριολεκτικα!

  14. #14
    Member
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Λάρισα
    Posts
    82
    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας και ζητώ συγγνώμη που άργησα τόσο πολύ να απαντήσω... μπορώ να δείξω τον πονο με το δάχτυλο μου οποτε μαλλον δεν ειναι καρδιά. Οσο για την κουραση ηταν τελικα βρογχίτιδα. οποτε μετα απο μια εβδομαδα φοβου ( Τη μια φορα φοβομουν οτι θα παθω αλλεργικο σοκ απο την αντιβίωση, την άλλη οτι είχα πνευμονία η ότι έχω καρδιακή ανεπάρκεια επειδή έχω έκτακτους χτυπους και πονακια στο στηθος μαζι με βήχα,καπου διαβασα οτι αυτα ειναι σιγουρα συμπτωματα καρδιακης ανεπάρκειας) τελικά άρχισε να με πιανει η αντιβιωση και ο βηχας έγινε σχεδον ανύπαρκτος και το μόνο που έμεινε είναι τα πονακια. Τα οποια υπάρχει περίπτωση να οφείλονται στη βρογχίτιδα;

  15. #15
    Εγώ κάποια στιγμή είχα πάθει φαρυγγίτιδα και απο τον πολύ βήχα,πονούσε όλο μου το στήθος και τα είχα παίξει.Τελικά από ότι μου είπε ο γιατρός αυτά θα περάσουν μόλις με πιάσει η αντιβίωση και σταματήσω να βήχω όπως και τελικά έγινε.Πάρε προς το παρόν κανονικά την αντιβίωση που σου έδωσε ο γιατρός και μην αγχώνεσαι παραπάνω.

Similar Threads

  1. Νοσοφοβία: αυτή τη φορά φόβος ανευρίσματος
    By Νελ in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 9
    Last Post: 21-04-2014, 18:47
  2. Πού ειναι αυτη η ζωη, που λενε ότι ειναι τόσο ωραια;
    By howtodream8 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 69
    Last Post: 27-07-2013, 21:12
  3. ΚΙ ΑΝ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΕΧΩ ΔΙΚΙΟ???
    By Panito in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 168
    Last Post: 01-06-2010, 12:26
  4. Ελπιζω αυτη τη φορα να μην γινει το ιδιο...
    By jimmaster in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 74
    Last Post: 20-01-2010, 15:56

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •