τι σημαινει για σας προσωπικοτητα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 43
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721

    τι σημαινει για σας προσωπικοτητα

    Ειχα πει να μην ξανανοιξω θρεντ , αλλα διαβαζω συχνα στο φορουμ την λεξη ' προσωπικοτητα ' , χωρις αυτην δεν πας πουθενα , ειναι πολυ σημαντικη κλπ.κλπ. τι σημαινει λοιπον αυτη η λεξη ? ειναι κατι αοριστο η συνισταμενη χαρακτηριστικων ?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    323
    το μνμ μου το έβγαλε μισό..το ξαναέγραψα πιο κάτω ολόκληρο..

  3. #3
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Γιατι δεν βλεπω τα νεα θεματα??'

    Αντμιν ξυπνα ανθρωπε!!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    323
    Η λέξη προσωπικότητα προσδιορίζει τη θέση σου στο κοινωνικό σύνολο..Είναι ο τρόπος που μπαίνεις στα πράγματα,στην ίδια τη ζωή,στην εργασία,στα δικαιώματά σου και στις διεκδικήσεις σου..
    Ο τρόπος που αντιμετωπίζεις το σύνολο των ανθρώπων,ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ,οι γνώσεις σου σε θέματα ωστε να γίνεσαι καλύτερος πρωτα για σένα και μετά για τους άλλους....
    Να έχεις τον δικό σου τρόπο να αγαπάς τον εαυτό σου ,αρα και άλλους,χωρίς μικρότητες,μικροαστισμούς, επιδειξιομανία,επιθετικότ� �τες και ανούσιους ανταγωνισμούς...
    Είναι πάρα πολλά που οσο περισσότερα έχει κάποιος,τόσο αναπτύσσεται σαν προσωπικότητα...
    Είναι κάποια ταλέντα που κάνουν κάποιους ξεχωριστους,οπως η επαφή τους με την τέχνη,την μουσική,η αντίληψη τους.........
    Δεν τελειώνει ποτέ αυτη η κουβέντα θεωρώ...θεωρώ πάντως οτι οταν μία προσωπικότητα καθίσει σ ένα τραπέζι ,μπορεί να ξεχωρίσει αν και όχι αμέσως,αλλά κάποια στιγμή θα ξεχωρίσει...
    :)

  5. #5
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Τι θα πει για εμενα προσωπικοτητα??
    Προσωπικοτητα εχεις οταν σεβεσαι τον εαυτο σου και τα θελω σου , οταν τα θελω σου ειναι δικα σου και οχι κοπιες αλλων..οταν εισαι ο εαυτος σου σε ολες τις εκφανσεις του και δεν επηρεαζεσαι απο τυχον κριτικες.
    Αυτο θα πει για εμενα προσωπικοτητα..να υποστηριζεις και να αγαπας τον εαυτο σου και την διαφορετικοτητα σου.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    Προσωπικότητα (για μένα πάντα) είναι αυτό το οποίο θα σου μείνει αν υποθετικά σου αφαιρέσουν αυτοκίνητα, δουλειά, λεφτά, σπίτια, εμφάνιση, μόρφωση, προσόντα, γνωριμίες, εξουσία κλπ. Είναι αυτό το οποίο αν το έχεις θα "μείνεις" εντυπωμένος/η στο μυαλό των άλλων κ αν δεν το έχεις θα ξεχαστείς. Είναι αυτό που προκαλεί είτε έντονες συμπάθειες ή έντονες αντιπάθειες. Είναι αυτό που αν το έχει κάποιος καινοτομεί, εμπνέει, κινητοποιεί, παρασύρει, ξεσηκώνει, καθηλώνει τους γύρω του. Είναι αυτό που διαθέτουν οι αυτόφωτοι άνθρωποι κ το στερούνται οι ετερόφωτοι: αυτάρκεια, ανεξαρτησία σκέψης, αυθεντικότητα, ζουν για πάρτη τους κ όχι για το τί θα πουν οι άλλοι ή τί θα σκεφτούν. Αν μάλιστα αυτό για το οποίο ζουν είναι η ουσία κ όχι η επιφάνεια..... εκεί όντως μιλάμε για προσωπικότητα.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,150
    Quote Originally Posted by mariposa7 View Post
    Προσωπικότητα (για μένα πάντα) είναι αυτό το οποίο θα σου μείνει αν υποθετικά σου αφαιρέσουν αυτοκίνητα, δουλειά, λεφτά, σπίτια, εμφάνιση, μόρφωση, προσόντα, γνωριμίες, εξουσία κλπ. Είναι αυτό το οποίο αν το έχεις θα "μείνεις" εντυπωμένος/η στο μυαλό των άλλων κ αν δεν το έχεις θα ξεχαστείς. Είναι αυτό που προκαλεί είτε έντονες συμπάθειες ή έντονες αντιπάθειες. Είναι αυτό που αν το έχει κάποιος καινοτομεί, εμπνέει, κινητοποιεί, παρασύρει, ξεσηκώνει, καθηλώνει τους γύρω του. Είναι αυτό που διαθέτουν οι αυτόφωτοι άνθρωποι κ το στερούνται οι ετερόφωτοι: αυτάρκεια, ανεξαρτησία σκέψης, αυθεντικότητα, ζουν για πάρτη τους κ όχι για το τί θα πουν οι άλλοι ή τί θα σκεφτούν. Αν μάλιστα αυτό για το οποίο ζουν είναι η ουσία κ όχι η επιφάνεια..... εκεί όντως μιλάμε για προσωπικότητα.

    Δε νομίζω ότι είσαι και πολύ εύστοχη στη συγκεκριμένη τοποθέτηση,τουλάχιστον ως προς το πρώτο σκέλος.
    Προσωπικότητα (για μένα πάντα) είναι αυτό το οποίο θα σου μείνει αν υποθετικά σου αφαιρέσουν αυτοκίνητα, δουλειά, λεφτά, σπίτια, εμφάνιση, μόρφωση, προσόντα, γνωριμίες, εξουσία κλπ.
    Η προσωπικότητα του ανθρώπου διαμορφώνεται απ'όλα αυτα!
    Αλλιως θα είμαι αν ζω αρμονικά και όμορφα παρα αν είμαι μία άστεγη που δεν έχω που την κεφαλή κλίνει.
    Στη 2η περίπτωση θεωρώ ότι δε θα έχω καμία προσωπικότητα-αλλά μία μετακινούμενη φιγούρα ταλαίπωρη και βρωμικη που θα ψάχνει να βρει λίγο φαϊ και κάπου να κοιμηθεί.!


    Είναι αυτό που διαθέτουν οι αυτόφωτοι άνθρωποι κ το στερούνται οι ετερόφωτοι: αυτάρκεια, ανεξαρτησία σκέψης, αυθεντικότητα, ζουν για πάρτη τους κ όχι για το τί θα πουν οι άλλοι ή τί θα σκεφτούν. Αν μάλιστα αυτό για το οποίο ζουν είναι η ουσία κ όχι η επιφάνεια..... εκεί όντως μιλάμε για προσωπικότητα.
    Σε αυτό συμφωνώ απόλυτα!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Εγω πως ειχα την αισθηση οτι προσωπικοτητα εχουν ολοι .... ακομα και οι ατελεις?

    Προσωπικότητα είναι το σύνολο των ιδιαίτερων ψυχικών και πνευματικών χαρακτηριστικών και των τρόπων συμπεριφοράς ενός ατόμου.

    http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%...B7%CF%84%CE%B1
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  9. #9
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Εγω πως ειχα την αισθηση οτι προσωπικοτητα εχουν ολοι .... ακομα και οι ατελεις?

    Προσωπικότητα είναι το σύνολο των ιδιαίτερων ψυχικών και πνευματικών χαρακτηριστικών και των τρόπων συμπεριφοράς ενός ατόμου.

    http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%...B7%CF%84%CE%B1
    ......ακριβώς.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Εγω πως ειχα την αισθηση οτι προσωπικοτητα εχουν ολοι .... ακομα και οι ατελεις?

    Προσωπικότητα είναι το σύνολο των ιδιαίτερων ψυχικών και πνευματικών χαρακτηριστικών και των τρόπων συμπεριφοράς ενός ατόμου.

    http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%...B7%CF%84%CE%B1
    Συμφωνώ. Επίσης θα πρέπει να διαχωρίζουμε την έννοια της προσωπικότητας με τον χαρακτήρα-ιδιοσυγκρασία ενός ατόμου.

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    Νομίζω ότι ατιληφθήκαμε διαφορετικά μεταξύ μας την ερώτηση του θεματοθέτη. Σαφώς κ προσωπικότητα έχουν οι πάντες, ακόμα κ τα σαλιγκάρια..... Ο θεματοθέτης ρώτησε για το πώς περιγάφεται εκείνο το είδος της προσωπικότητας, "χωρίς το οποίο δεν πας πουθενά". Εγώ τουλάχιστον έτσι το κατάλαβα.

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    still searching for the right place.....
    Posts
    994
    Quote Originally Posted by Diana1982 View Post
    Δε νομίζω ότι είσαι και πολύ εύστοχη στη συγκεκριμένη τοποθέτηση,τουλάχιστον ως προς το πρώτο σκέλος.


    Η προσωπικότητα του ανθρώπου διαμορφώνεται απ'όλα αυτα!
    Αλλιως θα είμαι αν ζω αρμονικά και όμορφα παρα αν είμαι μία άστεγη που δεν έχω που την κεφαλή κλίνει.
    Στη 2η περίπτωση θεωρώ ότι δε θα έχω καμία προσωπικότητα-αλλά μία μετακινούμενη φιγούρα ταλαίπωρη και βρωμικη που θα ψάχνει να βρει λίγο φαϊ και κάπου να κοιμηθεί.!




    Σε αυτό συμφωνώ απόλυτα!
    Ντιάνα μπλέκεις το έχειν με το είναι...... κ ποιός σου λέει ότι άνθρωποι που τα είχαν αρχικά όλα αλλά δεν είχαν προσωπικότητα κατέληξαν να ζουν σε χαρτόκουτα...? Ούτε πριν είχαν προσωπικότητα ούτε μετά. Κ αντιστρόφως κάποιοι ξεκινούν από φαβέλες κ πραγματοποιούν τα όνειρά τους, όποια κ αν είναι αυτά. Η ουσία του κάθε ανθρώπου δεν εξαρτάται από τις συνθήκες υπό τις οποίες τελεί, ομως, ως ένα βαθμό αυτές δύνανται να τον διαμορφώσουν μέχρι ένα στάδιο ηλικίας, κάποιοι ειδικοί λένε τα 5, κάποιοι τα 12, αυτό δεν μπορώ να το ξέρω.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    νομιζω οτι εχει γινει ενα μπερδεμα μεταξυ του τι ΕΙΝΑΙ "προσωπικοτητα", που ειναι βεβαια αυτο που εξηγει ο κιπ, ολα τα χαρακτηριστικα και τα θετικα και τα αρνητικα,
    με την εκφραση που λεμε για καποιον, "ΕΧΕΙ προσωπικοτητα".

    ολοι εχουν προσωπικοτητα με την ετυμολογικη εννοια, ειτε μας αρεσει, ειτε δεν μας αρεσει αυτη.
    η φραση αυτη ομως εννοει οτι καποιος εχει "ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ προσωπικοτητα", "ειναι ατομο", κλπ κλπ κλπ...
    θεωρω οτι μαλλον ο μαγκ ενδιαφεροταν για αποψεις περι του δευτερου...

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Ας παρει θεση και ο θεματοθετης λοιπον . Προφανως και το ζητουμενο δεν ειναι τι σημαινει αντικειμενικως προσωπικοτητα , αλλα τι σημαινει για ΣΑΣ προσωπικοτητα , δλδ ζητω υποκειμενικες αποψεις .
    Αν αφαιρεσεις απο καποιον τιτλους , αξιωματα , γνωσεις , υλικα αγαθα , μενει κατι ? εδω η mariposa με καλυψε .
    Η προσωπικοτητα χτιζεται σε μικρη ηλικια , και ισχυροποιειται με τις δυσκολιες , δλδ υπαρχει η ' μαγια ' .
    Aλλο η προσωπικοτητα , αλλο ο χαρακτηρας , οπως λεει ο aeolus .
    Για μενα , η προσωπικοτητα ειναι συνωνυμη με την 'οντοτητα ' , και οπως λεει η mnimonio ειναι συνυφασμενη με την αγαπη προς τον εαυτο σου .
    Οντοτητα για μενα σημαινει , προσωπικη ακτινοβολια , κατι αοριστο αλλα υπαρκτο , οπως η γοητεια , που και αυτη σχετιζεται αμεσα με την προσωπικοτητα . Δεν περνας απαρατηρητος , ασχετως εμφανισεως .
    Η προσωπικοτητα εχει σχεση με την επιρροη που ασκεις στους αλλους , και δεν ειναι ολες οι προσωπικοτητες θετικες . Και ο Χιτλερ ειχε προσωπικοτητα , αλλα εκανε αρνητικη χρηση αυτης .
    Με πολυ απλα λογια , προσωπικοτητα ειναι να εχεις αυτο το ' κατι ' , χωρις να μπορει καποιος να προσδιοριστει ακριβως τι εχεις .
    Στην συνισταμενη χαρακτηριστικων ανθρωπου με προσωπικοτητα , παλι με καλυψε η mariposa . Δεν εχω εδω να προσθεσω κατι .
    remedy , δεν πιστευω οτι ενας ανθρωπος με προσωπικοτητα λεει οπωσδηποτε ενδιαφεροντα πραματα , αλλα αυτα που λεει , φαινονται ενδιαφεροντα , δεν ειναι και κοινοτυπιες βεβαια , διοτι σκεπτεται διαφορετικα .
    Αυτα ειναι τα πιστευω μου , σωστο η λαθος .

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    ...
    remedy , δεν πιστευω οτι ενας ανθρωπος με προσωπικοτητα λεει οπωσδηποτε ενδιαφεροντα πραματα , αλλα αυτα που λεει , φαινονται ενδιαφεροντα , δεν ειναι και κοινοτυπιες βεβαια , διοτι σκεπτεται διαφορετικα .
    Αυτα ειναι τα πιστευω μου , σωστο η λαθος .
    δεν ειπα οτι ΛΕΕΙ ενδιαφεροντα πραγματα, ειπα οτι ΕΙΝΑΙ ενδιαφερων ο ιδιος. αν και, εγω δεν εχω συναντησει ανθρωπο με "προσωπικοτητα" (δηλαδη με αξιολογη προσωπικοτητα) που να μην λεει ενδιαφεροντα πραγματα ,ακομα κι αν δεν συμφωνω μαζι του.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Οριακή προσωπικότητα
    By Kassi in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 758
    Last Post: 21-03-2022, 20:14
  2. Διπλη προσωπικοτητα???
    By nikol92 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 9
    Last Post: 06-09-2014, 20:05
  3. διαταραγμένη προσωπικότητα.
    By annam in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 12
    Last Post: 28-05-2011, 17:13
  4. Υπάρχει τριχασμένη προσωπικότητα ?
    By fevgatos67 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 8
    Last Post: 03-11-2010, 17:46
  5. ΕΞΑΡΤΗΤΙΚΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ
    By Ολα_ειναι_δανεικα in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 144
    Last Post: 01-06-2010, 13:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •