Το πρόβλημα είναι να παραδεχτείς το πρόβλημα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 52
  1. #1

    Το πρόβλημα είναι να παραδεχτείς το πρόβλημα

    Ε θέμα χρόνου ήταν... απ' την αρχή το ήξερα...
    Εδώ και 2-3 βδομάδες έχω αρχίσει χρήση καθημερινή και ανέβηκα πολύ γρήγορα σε πολύ μεγάλες ποσότητες... και μου φαίνεται λες και έχει περάσει αιώνας... το θέμα είναι πως κόλλησα ξανά, γιατί εδώ και 2-3 μέρες λέω όλο "τελευταία μέρα"... Έχουν ήδη όμως περάσει 3 τελευταίες μέρες και δεν ξέρω... Ξέρω πόσο εύκολο είναι... απλά η επόμενη μέρα δεν πρέπει να είναι μία ακόμη μέρα... τόσο απλά... Άρχισα ξανά καθημερινή χρήση από την συνέντευξη που είχα πάει για δουλειά... Ψυχολογικά έχω κολλήσει τόσο πολύ... πριν αρχίσω την χρήση ήμουν στα τάρταρα... καλά όχι πως τώρα νιώθω καλά... αλλά δεν θέλω πια να πεθάνω... και σηκώνομαι και απ' το κρεβάτι... τώρα θα μου πεις "Ρε πρεζάκι για να πάρεις πρέζα σηκώνεσαι, καλύτερα να μην σηκωνόσουν"... Και αυτός είναι και ο λόγος που μου δίνω ώστε να το κάνω μία ακόμα μέρα... Φοβάμαι το πόσο θα πέσω ψυχολογικά, γιατί τα σωματικά θα είναι από ανυπάρκτα έως αστεία... τον εαυτό μου κοροιδεύω δηλαδή... παραυτα πήρα 2 χαπάκια απεξάρτησης... γιατί όπως και να το κάνεις και το ψυχολογικό στο φτιάχνουν...
    Το θέμα είναι πως άρχισα τα ξευτιλίκια ήδη... χάλασα όλα τα λεφτά του μήνα στην μαλακία... με αποτέλεσμα να μην πάρω ούτε εισιτήρια για το λεωφορείο, ούτε υγρό για το τσιγάρο μου, ούτε κάρτα για το κινητό... Αυτό είναι που με ταρακούνησε καλά... πως χάλασα μέσα σε 4 μέρες 90 ευρώ χωρίς να καλύψω τις υποχρεώσεις μου... Τι να πω για το χάλι μου δεν ξέρω... και δεν ξέρω τι να μου πείτε κι εσείς... οτι θέλετε πείτε... αν θέλετε...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    Αθηνα
    Posts
    377
    δεν καταλαβαινω τι εννοεις με την "χρηση"!

  3. #3
    Χρήση ουσιών... είμαστε στο φόρουμ για τις εξαρτήσεις

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    καλο αγωνα!!
    καλο θα ηταν εκτος από εδώ, να το εμπιστευτείς κι σε καποιον δικοσου ,για να μπορει να σε βοηθησει στην πραξη! η σε καποιο από τα προγράμματα που ξερεις.
    ευχομαι να πανε όλα καλα,κι το 2015 να σε βρει οσο καλητερα γινετε

  5. #5
    ρε συ Γιώργο σκέφτομαι να το πω στον αδερφό μου, γιατί στον πατέρα μου δεν έχει νόημα (είναι πολύ μακριά), και η μάνα μου θα τα κάνει χειρότερα όπως πάντα σχεδόν... αλλά δεν ξέρω... παρόλο που το ξέρω πως θα βοηθήσει να το ξέρει κολλάω να του το πω... αν δεν αρχίσω όμως να μετράω καθαρές μέρες μέσα στην βδομάδα θα πρέπει να κάνω κάτι πιο δραστικό...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    Αθηνα
    Posts
    377
    εγω τι να πω?θελει δυναμη και σιγουρα καλο εινια να ξερει καποιος δικος σου να σε βοηθησει.παλεψε το στασου δυνατη και ευχομαι να τα καταφερεις!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    211
    Αν είναι να σε βοηθήσει εσένα αυτό, πες το στον αδερφό σου. Και δεν ξέρω τι εννοείς με τα πιο δραστικά μέτρα, αλλά πάρ'τα! Και μην ξεχνάς το άλλο που σου είπα. Τουλάχιστον λες ότι θέλεις να ζήσεις...
    Αν σε είχαν πάρει στη δουλειά πιστεύεις ότι δε θα ξανακυλούσες;

  8. #8
    Πιο δραστικά μέτρα εννοώ να το πω για αρχή σίγουρα στον αδερφό μου και ίσως να ξανακοιτάξω μήπως με πάρουν στο ανοιχτό του 18 πάλι... Δεν μπορώ να το ξέρω αυτό... αν θα ξανακυλούσα και πότε... και φυσικά ούτε αυτός είναι ο λόγος που ήπια και την επόμενη μέρα... ήταν απλά η σταγόνα που ξεχύλισε το ποτήρι... θα το καθηστερούσε πάντως πιστεύω... τώρα αν θα το καθηστερούσε 1 μήνα, 1χρόνο ή 100 χρόνια δεν ξέρω... γιατί εγώ είμαι της άποψης πως αν κάνεις μια φορά χρήση μετά κάνεις οφ απλά... το θέμα είναι το οφ που κάνεις να κρατήσεις όλη σου τη ζωή...

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    πρωτα από όλα κι από ολους πρεπει να το πεις στον εαυτοσου!να το καταλάβεις καλα!διοτι μεχρι πριν λιγες μερες αλλα ελεγες! σορρυ!! αλλα προσωπικα δεν μου δειχνεις ατομο που εχει καταλαβει σε τι φαση ειναι! ,θελω να πω οτι φερνεις τον εαυτοσου ευκολα μακρια από το πρόβλημα!Μακαρι να είναι τοσο ευκολο να "μετρισεις"μερες καθαρη ,όπως κι να κοψεις με 2 σουμπο! μακαρι! Δεν μπορω να σε κρινω !οσο κι να πρεπει η να θελω δεν μου βγαινει!!σε καταλαβαινω ρε γαμωτομου!!!ανατριχιάζω κι πονω κι εγω κι μονο που διαβαζω τα οσα λες!!πως να σου γραψω εγω! λογια σκληρα !πως να σου κανω τον γνωστικο?? μεχρι το καλοκαρι κι εγω αυτά ζουσα!πως?να σου κανω τον εξυπνακια?
    Το μονο που μπορω να κανω είναι να σου λεω δυο λογάκια ,κι πιο πουλ να ευχομαι για εσενα!όπως κι για κάθε παιδι εκει εξω που ζει με αυτόν τον δαιμονα μεσα του!!

  10. #10
    τα σούμπο ρε Γιώργο για το κεφάλι μου τα παίρνω... με δυο βδομάδες σιγά μην έχω στερητικά... όσο για το τι μου γίνεται δυστυχώς ξέρω πολύ καλά... και ακόμα πιο δυστυχώς δεν κάνω κάτι δραστικό και αυτό είναι απαράδεκτο απ' την στιγμή που ξέρω... και δεν έλεγα άλλα ποτέ... πάντα δυστυχώς τα ίδια λέω... και αυτά που έλεγα πριν λίγες μέρες εξακολουθώ να τα πιστεύω...

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    το ανοικτο του 18ανω παιρνει καθαρους τουλάχιστον 5 μερες!τουλάχιστον ετσι ηταν μεχρι το πασχα!, οσο για αν θα το πεις στον αδελφοσου εσυ ξερεις αν είναι σωστο η αν όχι! παντος πλεον χανεις το δικιο σου προς την μητερασου!σε μια αντιπαραθεση δεν θα εχεις επιχειρηματα!
    Τελος για το αν θα αλλαξεις τα οσα ελεγες η λες,,ειναι δικοσου θεμα αλλα συνηθως για να αλλαξουμε μια κακια συνηθεια!για να παμε σε μια άλλη ζωη πρεπει να αλλαξουμε κι αυτά που νομιζαμε! παντος ότι κι να κανεις όπως κι να το κανεις μακαρι να εχει καλο αποτέλεσμα!

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Καλησπέρα καθεύτη ΠΑΛΕΨΕ ΤΟ, έχεις τις δυνάμεις μέσα σου να το παλέψεις, μην καταλογίσεις αρνητικά τον εαυτό σου για τίποτα, μόνο βοήθησέ τον. Μην εγκαταλείψεις τον αγώνα για τίποτα! Θα βγεις από το λούκι γιατί θες να ζήσεις. Πάρε τα μέτρα που θα σε βοηθήσουν, πες το στον αδερφό σου αν τον εμπιστεύεσαι ως δικό σου άνθρωπο, καλό κουράγιο.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Quote Originally Posted by καθευτης View Post
    Ε θέμα χρόνου ήταν... απ' την αρχή το ήξερα...
    Εδώ και 2-3 βδομάδες έχω αρχίσει χρήση καθημερινή και ανέβηκα πολύ γρήγορα σε πολύ μεγάλες ποσότητες... και μου φαίνεται λες και έχει περάσει αιώνας... το θέμα είναι πως κόλλησα ξανά, γιατί εδώ και 2-3 μέρες λέω όλο "τελευταία μέρα"... Έχουν ήδη όμως περάσει 3 τελευταίες μέρες και δεν ξέρω... Ξέρω πόσο εύκολο είναι... απλά η επόμενη μέρα δεν πρέπει να είναι μία ακόμη μέρα... τόσο απλά... Άρχισα ξανά καθημερινή χρήση από την συνέντευξη που είχα πάει για δουλειά... Ψυχολογικά έχω κολλήσει τόσο πολύ... πριν αρχίσω την χρήση ήμουν στα τάρταρα... καλά όχι πως τώρα νιώθω καλά... αλλά δεν θέλω πια να πεθάνω... και σηκώνομαι και απ' το κρεβάτι... τώρα θα μου πεις "Ρε πρεζάκι για να πάρεις πρέζα σηκώνεσαι, καλύτερα να μην σηκωνόσουν"... Και αυτός είναι και ο λόγος που μου δίνω ώστε να το κάνω μία ακόμα μέρα... Φοβάμαι το πόσο θα πέσω ψυχολογικά, γιατί τα σωματικά θα είναι από ανυπάρκτα έως αστεία... τον εαυτό μου κοροιδεύω δηλαδή... παραυτα πήρα 2 χαπάκια απεξάρτησης... γιατί όπως και να το κάνεις και το ψυχολογικό στο φτιάχνουν...
    Το θέμα είναι πως άρχισα τα ξευτιλίκια ήδη... χάλασα όλα τα λεφτά του μήνα στην μαλακία... με αποτέλεσμα να μην πάρω ούτε εισιτήρια για το λεωφορείο, ούτε υγρό για το τσιγάρο μου, ούτε κάρτα για το κινητό... Αυτό είναι που με ταρακούνησε καλά... πως χάλασα μέσα σε 4 μέρες 90 ευρώ χωρίς να καλύψω τις υποχρεώσεις μου... Τι να πω για το χάλι μου δεν ξέρω... και δεν ξέρω τι να μου πείτε κι εσείς... οτι θέλετε πείτε... αν θέλετε...
    Καλησπερα φιλη μου κ απο εδωπερα,εγω γνωριζεις οτι δεν σε κρινω μου εισαι αποδεκτη οπως κ να εισαι κ ναι το περιμενα οτι θα παρεις παλι ουσιες κ τα λεφτα που ξοδεψες το εκανες πανω στην απογνωση σου να βρεις κατι που θα σε ανακουφισει προσωρινα παροτι τα ναρκωτικα ειναι ενα αδιεξοδο δεν ειναι λυση για κανενα προβλημα ειναι το ιδιο το προβλημα,Ομως εν πασει περιπτωσει κατανοω κατω απο ποιες συνθηκες το εκανες κ η απωλεια των χρηματων ειναι το λιγοτερο το μεγαλυτερο θεμα εισαι εσυ η ιδια κ η υγεια σου προσεξε πολυ καλα μην τα συνηθισεις κ θελεις μετα καθημερινα,Ομως το γεγονος οτι δεν θελεις να πεθανεις μου δινει λιγη αισιοδοξια ισως να εισαι καλυτερα απο την καταθλιψη τωρα που εισαι λιγακι κινητοποιημενη κ παλευεις ορισμενα θεματα οπως το να βρεις δουλεια κ να κλεισεις ραντεβου σε ειδικο κ να μπαινεις στο φορουμ κ τα λοιπα,Ειναι ενθαρυντικα ολα αυτα κ ετσι κ παλευεις ετσι θα ερθει μια μερα που δεν θα χρειαζεσαι πλεον ουσιες θα εισαι πολυ καλυτερα,Ενδιαφερομαι για σενα κ περιμενω νεα

  14. #14
    Μπρεθ σ' ευχαριστώ για την στήριξη...

    Μυσπ εδώ και δυο βδομάδες τουλάχιστον μιλάμε για καθημερινή χρήση δυστυχώς... το ξέρω πως τα χρήματα είναι το λιγότερο αλλά είναι αυτό που με ταρακούνησε... και η αλήθεια είναι πως το περίμενα πως θα ξαναπέσω με τα μούτρα... θέμα χρόνου ήταν.. απ' την αρχή το έλεγα... και παρόλο που το ήξερα, όποτε μου έγραφες πως πρέπει να ξεπεράσω και το πρόβλημα με τα ναρκωτικά, έλεγα μέσα μου "τι μου λέει τώρα αυτή! ποιο προβλημα? αφού μία στις 15 που κάνω χρήση σιγά μην είναι πρόβλημα" ενώ το ήξερα πως είναι πρόβλημα... γιατί θα έρθει η μέρα που το μία στις 15 θα γίνει καθημερινό... και να που έγινε... πάει τώρα όμως έγινε...
    Αύριο ελπίζω να γράψω 1 γιατί η πρώτη μέρα είναι η πιο δύσκολη... η μέρα που θα πρέπει να σπάσω την ρουτίνα... όχι πως μετά θα είναι εύκολα αλλά η πρώτη μέρα είναι η πιο δύσκολη... και θέλω να δω πόσες μέρες θα καταφέρω να μετρήσω μέχρι να βουλιάξω ξανά στα τάρταρα αυτής της γαμημένης κατάθλιψης... τουλάχιστον στις 19 έχω ραντεβού με τον γιατρό...

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Quote Originally Posted by καθευτης View Post
    Μπρεθ σ' ευχαριστώ για την στήριξη...

    Μυσπ εδώ και δυο βδομάδες τουλάχιστον μιλάμε για καθημερινή χρήση δυστυχώς... το ξέρω πως τα χρήματα είναι το λιγότερο αλλά είναι αυτό που με ταρακούνησε... και η αλήθεια είναι πως το περίμενα πως θα ξαναπέσω με τα μούτρα... θέμα χρόνου ήταν.. απ' την αρχή το έλεγα... και παρόλο που το ήξερα, όποτε μου έγραφες πως πρέπει να ξεπεράσω και το πρόβλημα με τα ναρκωτικά, έλεγα μέσα μου "τι μου λέει τώρα αυτή! ποιο προβλημα? αφού μία στις 15 που κάνω χρήση σιγά μην είναι πρόβλημα" ενώ το ήξερα πως είναι πρόβλημα... γιατί θα έρθει η μέρα που το μία στις 15 θα γίνει καθημερινό... και να που έγινε... πάει τώρα όμως έγινε...
    Αύριο ελπίζω να γράψω 1 γιατί η πρώτη μέρα είναι η πιο δύσκολη... η μέρα που θα πρέπει να σπάσω την ρουτίνα... όχι πως μετά θα είναι εύκολα αλλά η πρώτη μέρα είναι η πιο δύσκολη... και θέλω να δω πόσες μέρες θα καταφέρω να μετρήσω μέχρι να βουλιάξω ξανά στα τάρταρα αυτής της γαμημένης κατάθλιψης... τουλάχιστον στις 19 έχω ραντεβού με τον γιατρό...
    Καλησπερα φιλη μου,ναι δεν μου κανει εντυπωση οτι εισαι παλι στα ναρκωτικα ευελπιστω μονο μην εισαι παρα πολυ εθισμενη δεν γνωριζω ποσος καιρος χρειαζεται για να εθιστεις πολυ κ μετα προκυπτουν πολυ δυσκολες φασεις που δεν μπορεις αν δεν παρεις ναρκωτικα κ ψαχνεις εναγωνιως λεφτα κ γνωριζεις οτι δεν θα εχεις παντα λεφτα για να παιρνεις την δοση σου κ αυτο θα ειναι τρομερα οδυνηρο κ αδιεξοδο,Αυτο πρεπει να παλεψεις προσπαθησε να παιρνεις πιο αραια για να μην εθιστεις κ ετσι κ ηδη νιωθεις πολυ εθισμενη πρεπει να μπεις σε προγραμμα θυμαμαι που ελεγες για το ανοικτο η κλειστο κ θυμαμαι περιπου για τι προκεται το καθενα ισως εαν βρεις δουλεια να σε βολευε το ανοικτο,Παντως δεν πρεπει να καθησεις απρακτη κ να περναει ο καιρος παιρνοντας ουσιες γνωριζω οτι θα παρεις κ αλλες φορες κ δεν σε κρινω για αυτο απλα κανε κατι παραλληλα για να ερθει μια μερα που δεν θα ξαναπαρεις κ ναι πιστευω σε σενα οτι μπορεις να τα καταφερεις

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Μαζοχισμός είναι πρόβλημα;
    By New_Beginning in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 78
    Last Post: 25-04-2014, 16:58
  2. είναι η σχιζοφρένεια πρόβλημα?
    By favvel in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 60
    Last Post: 13-07-2013, 19:18
  3. Ποιο ειναι το προβλημα σας;
    By ΣωτηρηςΚ in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 5
    Last Post: 17-04-2013, 15:27
  4. Ποιο ειναι το προβλημα μου ?
    By Johnnis in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 31-01-2013, 10:04
  5. ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ 'Η ΚΑΤΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ?
    By multikara in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 30
    Last Post: 25-02-2012, 10:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •