Ψυχογενής Ανορεξία - Συνέντευξη με τον Ryan
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761

    Ψυχογενής Ανορεξία - Συνέντευξη με τον Ryan

    Βρήκα ενδιαφέρουσα μια συνέντευξη στη Lifo που σπάει την προκατάληψη ότι η ψυχογενής ανορεξία είναι μόνο γυναικεία υπόθεση
    Παραθέτω τη σελίδα

    http://www.lifo.gr/team/lampros/54171

    και ένα απόσπασμα από τη συνέντευξη

    Ένας από τους γιατρούς που με είδε όταν πήγα στο νοσοκομείο για πόνους στο στήθος έμοιαζε απολύτως σοκαρισμένος όταν του είπα ότι είμαι ανορεξικός. Η άμεση αντίδραση του ήταν, «Γιατί;» Ήταν φανερό ότι δεν είχε αρκετή γνώση σχετικά με την ανορεξία ή τις διαταραχές στην πρόσληψη τροφής. Επίσης, γνωρίζω και άλλους άνδρες που έχουν παλέψει με την ανορεξία και προτιμούν να μην μιλούν γι 'αυτό, διότι πιστεύω ότι τους προκαλεί ντροπή. Όσον αφορά εμένα, για κάποιο λόγο δεν έχω κανένα πρόβλημα να μοιράζομαι την εμπειρία μου. Νομίζω ότι έχει να κάνει με το ότι θέλω να βοηθήσω άλλους με το να μοιράζομαι τις εμπειρίες μου και τις γνώσεις μου. Σκέφτομαι ότι εφόσον μου συνέβη είτε μου αρέσει είτε όχι, γιατί να μην το χρησιμοποιήσω για να βοηθήσω άλλους ανθρώπους που μπορεί να παλεύουν με παρόμοιες καταστάσεις. Πάντως, υπάρχουν άνδρες που δεν το παραδεχονται. Επίσης, ορισμένοι άνδρες δεν μπορούν να συνειδητοποιήσουν ότι έχουν (ή ακόμη ότι θα μπορούσαν να έχουν) ανορεξία επειδή πιστεύουν ότι είναι κάτι που αφορά μόνο τις γυναίκες. Ορισμένα κέντρα θεραπείας διατροφικών διαταραχών δεν απευθύνουν τις θεραπείες τους σε άνδρες. Υπάρχει προκατάληψη σίγουρα και αυτή πρέπει να εξαφανιστεί. Μέχρι να εξαλειφθεί η προκατάληψη, είναι πιθανό ότι οι άνδρες θα εξακολουθούν να έχουν προβλήματα με τη διάγνωση και τη θεραπεία της ανορεξίας/διατροφικών διαταραχών. Οποιοσδήποτε μπορεί να πάθει ανορεξία, ανεξάρτητα από το φύλο του. Είναι μια πολύ επικίνδυνη κατάσταση που απαιτεί ιατρική φροντίδα, η οποία συχνά καθυστερεί λόγω ενός εντελώς εσφαλμένου στερεοτύπου ότι οι άνδρες δεν μπορούν να πάσχουν από αυτήν. Πηγή: www.lifo.gr

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2015
    Location
    Αθήνα
    Posts
    27
    Μπράβο, πολύ καλό, καλά εκανες και το ανέβασες. Φυσικά αφορά και τους αντρες σε μικρότερο ποσοστό όμως!
    Εάν κάποιος/α έχει ανορεξία παρακαλώ να το μοιραστεί εδώ στο φόρουμ, δεν ειναι ντροπή.. ας το συζητήσουμε.

Similar Threads

  1. αντιμετωπιση ψυχογενης βουλιμιας
    By circus in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 1
    Last Post: 05-05-2013, 09:01
  2. Ψυχογενής ανορεξία σε προχωρημένο στάδιο.
    By tnk2012 in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 5
    Last Post: 13-07-2012, 14:43
  3. Πρωτογενής Ψυχογενής Σεξουαλική Δυσλειτουργία
    By giannis88 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 19
    Last Post: 22-02-2011, 00:40
  4. ψυχογενης βουλιμία
    By rata in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 40
    Last Post: 28-12-2008, 02:06
  5. αγχος - συνέντευξη
    By stressfull in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 10-10-2008, 12:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •