σχέση-asperger - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 33
  1. #16
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    26
    Reasercher καλημερα και πραγματικα σ ευχαριστω για ολα τα σημαντικα που μου εγραψες.εχω ψαξει και εγω πολυ.ξερω οτι σκεφτεται κυριολεκτικα,το χω δει και στη πραξη..του λεω κατι μεταφορικα,το παιρνει κυριολεκτικα.Ξερω οτι τον πειραζουν οι θορυβοι,ξερω οτι ειναι πολυ παρατηρητικος,οτι εχει εμμονες με πραγματα κι αν τα χασει τσαντιζεται,αν του αλλαξεις το προγραμμα τσαντιζεται.Βλεπω οτι πολλες φορες απομονωνεται και οτι ειναι κυνικος,θα σου πει κατι εστω κι αν σε πειραξει π.χ ειπε σε ενα συνεργατη του βρωμας,να κανεις μπανιο...Στο σεξ ευτυχως δεν ειχαμε θεμα...ολα αυτα λοιπον τα δεχομαι και τα ανεχομαι ως ενα βαθμο.δεν με πονανε,δεν με στεναχωρουν.με στεναχωρουν τα νευρα σε μενα και σε αλλους κι γι'αυτο πρεπει να παρει οπωσδηποτε φαρμακευτικη αγωγη.δεν μπορει να το διαχειριστει.

    Επιπλεον αυτο που λες εχει ενα ιδιαιτερο δεσιμο με τη μανα του και τον αδελφο του,ενω τον εκμεταλλεονται οικονομικα και δεν παταει ποδι.και γι' αυτο ομως ειναι κατι που δεν μπορω να κανω κατι. το χουμε συζητησει,βλεπει κασποια πραγματα αλλα δεν αντιδρα.

    Αν δεν αλλαξει αυτα τα δυο πραγματα,που νομιζω ειναι βασικα,δυστυχως δεν μπορω να συνεχισω μαζι του.Δεν μπορω τα νευρα και δεν μπορω να τον εκμεταλλευονται και να μην κανει κατι.ΕΙναι θεματα που τα χουμε συζητησει παμπολες φορες και δεν τα αλλαζει.ΑΝ δεν επισκεφτει ειδικο τι αλλο να κανω;Ολα τ'αλλα τα δεχομαι και τα παραβλεπω αλλα αυτα δυο,δεν παλευονται ρε παιδια.

    Εχει καλα στοιχεια,εχει χιουμορ,ειναι πανεξυπνος με γνωσεις απιστευτες και σε θεματα περιεργα-μιας κι αν τους κεντρισει κατι το ενδιαφερον,το ξεκοκκαλιζουν στην κυριολεξια,με βοηθαει σε οτι δεν ξερω π.χ με υπολογιστες και τυο κανει με μεγαλη προθυμια,με αγαπαει,με στηριζει,ειναι γενικα αλτρουιστης αλλα καποια πραγματα ειναι τοσο αρνητικα και με πνιγουν που υπερνικουν μεσα μου τα τοσα θετικα που εχει.Αν εκανε μια προσπαθει κι αυτος,θα 'ταν ολα καλυτερα.Του ειπα να πσμε μαζι στο γιατρο,του ειπα πως τον αγαπαω κι οτι τον θελω,θελω να συνεισω μαζι του αλλα του ειπα πως θελω να παμε στο γιατρο να παρει κατι για το θυμο και τα νευρα.Δεν γινεται διαφορετικα.

    Του ειπα επιπλεον πως δεν το κρινω,δεν το παιζω καλυτερη.Του ειπσ εχω και εγω αδυναμιες αλλα προσπαθω να τις αντιμετωπισω.Οταν του ειπα να παει σε ψυχολογο να μιλησει και να ξεθυμανει λιγο,μου λεει 'γιατι δεν πας κι εσυ;'.Του ειπα οτι παω κασι εκει αρχισε μνα το σκεφτεται για λιγα λεπτα και μετα ηταν παλι αρνητικος.Δεν ξερω πως αλλιως να τυο χειρτιστω.ΕΓω προσπαθω αλλα μονο η μια πλευρα δεεν γινεται.

  2. #17
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    26
    Kαλησπέρα...!ο φίλος μου επικοινώνησε μαζί μου,μου είπε πως με αγαπάει και τα λοιπά....είπε πως θα προσπαθήσει να αλλάξει και γράφτηκε γυμναστήριο και ταεκβοντο για να ξεθυμαίνει τα νεύρα του....
    Μου είπε πάλι πως είναι αρνητικός με τα φάρμακα και δεν θέλει να ξεκινήσει φαρμακευτική αγωγή αλλά συμφώνησε να πάμε σε ψυχίατρο για να δει τί θα μας πει και είπε πως θα πηγαίνει να μιλάει μαζί του....

    Θέλω τη βοήθειά σας στο εξής:Η οικονομική του κατάσταση δεν είναι καλή και δεν έχει χρήματα να δώσει για τον γιατρό.Που μπορούμε να απευθυνθούμε, ώστε να ξεκινήσει ψυχοθεραπεία με κάποιο ψυχιατρο που να είναι και ψυχοθεραπευτης και να είναι δωρεάν ή έστω να πληρώνει ένα συμβολικό ποσό??Είναι ασφαλισμένος,καθώς δουλεύει.Σκέφτηκα να πάμε σε ιδιώτη γιατρό συμβεβλημένο αλλά κοιτάνε δωρεάν ή απλά συνταγογραφούν τα φάρμακα??Πού αλλού θα μπορούσαμε να απευθυνθούμε??Σας ευχαριστω πολύ..

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    320
    Γεια σου akrida. Μπορεις να πας σε ενα κεντρο ψυχικης υγειας και να σας μιλησει ψυχολογος δωρεαν απο οσο γνωριζω. Ελπιζω να ειναι περαστικο και το δικο σου προβλημα. Τωρα οσον αφορα εμενα διαβασα ενα ποσταρισμα που εκανες πιο παλια και θα ηθελα να συζητησω μαζι σου καποια πραγματα αν δεν σε πειραζει γιατι δεν ξερω καποιον αλλο που η ιστορια του να μοιαζει τοσο πολυ με αυτην που ενδιαφερει εμενα. Θα χαρω αν διαβασεις το μηνυμα μου και μιλησουμε. Καλη σου συνεχεια και ευχομαι οτι καλυτερο.

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    504
    Ναι μπορεις να πας σε κεντρο ψυχικης υγειας δινεις 5 ευρω ανα συνεδρια.Μακαρι να λυσετε τα προβληματα σας!Αν και παλι ξανασυνεχιστει αυτο πες οτι θα πας και εσυ σε ψυχολογο αυτην την φορα για δικα σου θεματα μην αισθανεται μειωνεκτικα.Κατι αλλο τωρα που θελω να ρωτησω, το asperger εχει καποια κοινα συμπτωμτα με την ιψδ?Επισης εχω ακουσει οτι τα ατομα που πασχουν απο αυτο εχουν υψηλο iq ισχιει?

  5. #20
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    26
    καλησπέρα παιδιά...είχα πάρα πολύ καιρό να μπω και δυστυχώς θα απαντήσω ετεροχρονισμένα...

    Φλοκ,δεν ξρω αν μπαίνεις πλέον και συ στο forum...αναφέρεσαι σε κάποιο ποστ που είχα κάνει παλιά και είπες πως θες να το συζητήσουμε...αν δεις το μήνυμα και ενδιαφέρεσαι ακόμα,δεν έχω πρόβλημα να τα πούμε.πρέπει να αναφέρεσαι στο θέμα μου για την διπολική διαταραχή,που έχει μια φίλη μου.Αν θες να σου λύσω κάποιες απορίες ή να σε βοηθήσω σε κάτι,από αυτά που ξέρω βέβεια και εγώ, πες μου.
    Anakin,αυτοί που έχουν asperger έχουν όντως και κάποιους ιδεοψυχαναγκασμούς και συνήθως ναι έχουν μεγαλύτερο iq,απ`όσο έχω διαβάσει....
    Τώρα όσον αφορά εμένα και το φίλο μου....είμαστε σε μια περίεργη φάση και δεν είμαστε μαζι εδω και κάποιο διάστημα αλλά ο λόγος που χωρίσαμε δεν σχετίζεται με το asperger και τη συμπεριφορά του...τελοσπάτων,δεν ξέρω αν θα τα ξαναβρούμε...αφού ειχα στείλει τα μηνύματα εδώ,πήγε για 4 μήνες σε ψυχίατρο/ψυχοθεραπευτή και βοηθήθηκε πάρα πολύ...είχε ηρεμήσει πολύ και δεν είχαμε διαπλεκτισμούς..

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    26
    ό,τι γίνεται είναι για καλό,όπως και να χει....είτε θα προχωρήσουμε παρακάτω,είτε θα τα ξαναβρούμε υπό άλλες συνθήκες....

    σας ευχαριστώ όλους σας για την βοήθεια και εύχομαι καλή συνέχεια σε όλους!

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    320
    Καλησπερα Ακριδα. Διαβασα την απαντηση σου και χαρηκα που μπηκες. Ναι θελω να σου κανω μερικες ερωτησεις απλα αυτη την στιγμη πρεπει να βγω. Ειμαι σιγουρος οτι θα βοηθησεις πολυ να καταλαβω καποια πραγματα γιατι εγω και εχω καταλαβει τοσα για την ασθενεια ποσο μαλλον εσυ που εχεις και φιλη και μαλιστα με χαρακτηριστικα της περιπτωσης του ατομου που με ενδιαφερει. Θα σου γραψω μετα η αυριο και ελπιζω να ξαναμπεις συντομα. Μακαρι να εισαι καλα και εσυ με τα ποδια σου πλεον.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    514
    Ήταν επιλογή σου να χωρίσεις με το παλικάρι οπότε .... δεν αλλάζει κάτι. Είναι επιλογή του να μην πάρει φαρμακευτική αγωγή. Μια ερώτηση. Για ποιο λόγο να πάρει φαρμακευτική αγωγή? Επειδή είναι πιεσμένος κι έχει νεύρα? Όλοι έχουμε νεύρα! Ή μήπως λόγω της ιδιαιτερότητας????? Δεν νομίζω ότι το τελευταίο υπαγορεύει τη χρήση φαρμάκων.Το άσπεργκερ είναι αυτισμός υψηλής λειτουργικότητας. Είναι εκ γενετής νεροψυχιατρική διαταραχή αλλά δεν δίδεται από όσο ξέρω φαρμακευτική αγωγή.

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    320
    Λοιπον Ακριδα εχουμε και λεμε. Γνωρισα καποια κοπελα με διπολικη στο νετ αλλα ποτε απο κοντα. Η κοπελα αυτη ηταν ενας ανθρωπος πολυ διαφορετικος απο τους αλλους. Δεν μπορω να το περιγραψω ακριβως αλλα ηταν πολυ θελκτικη. Δεν μιλαω για εξωτερικη ομορφια αλλα για το ολο υφος που ειχε. Ηταν μυστηριωδης και ενω μιλαγε πολυ με κοσμο δεν ηθελε πολλα πολλα σε προσωπικο επιπεδο και κραταγε αποστασεις γενικα. Μεχρι ενος σημειου νομιζα οτι το εκανε επειδη προσεχε και ηταν λογικο να μην εμπιστευεται οποιον να ναι στο νετ αλλα απο ενος σημειου και μετα φαινοταν οτι κατι κρυβει. Δεν ηξερα τι αλλα παρατηρησα κατι πανω της και την ρωτησα αν εχει κατι. Τοτε μου ειπε οτι ολοι κατι εχουμε κλπ. Το αμεσως επομενο διαστημα αρχισε να με κοντευει αρκετα και μου εκανε εντυπωση αυτη γιατι εδειχνε να ενδιαφερεται για μενα ενω ουσιαστικα εκτος του οτι περουσαμε πολυ καλα μαζι και γελουσαμε δεν ειχαμε τιποτα κοινο. Αλλες ηλικιες αλλοι ανθρωποι αλλα βιωματα. Επισης ηταν ατομο που ειχε πολλες ασχολιες και κυριως ειχε εφεση στην τεχνη. Μου ειχε κανει εντυπωση οτι ενω την ειχα δει δεν την ειχα ακουσει ποτε να μιλαει. Μου ζητησε σε καποια φαση το σκαιπ μου της το εδωσα και μιλουσαμε και απο εκει αλλα κυριως γραπτως ωσπου ζητησε το τηλ μου και με πηρε. Τοτε την ακουσα πρωτη φορα να μιλαει και ειχε φωνη πολυ παραξενη σχεδον εφηβικη. Μιλουσε γρηγορα και κοφτα εκανε και κατι ψιλομαγκιτσες αλλα δεν εδωσα σημασια γιατι πειραζομασταν πολυ οποτε λεω οκ. Εκεινη την ημερα μου μιλησε για την διπολικη διαταραχη και καταλαβα ποιο ηταν αυτο που την εκανε απομακρη. Δεν ηξερα η αληθεια ειναι τι σημαινει διπολικη και νομιζα ειναι διχασμενη προσωπικοτητα. Μου ειπε μεσες ακρες τι παιζει και συνεχισαμε να κανουμε παρεα μεχρι που απο ενα σημειο και μετα αρχισε να απομακρυνεται και με αυτα που ειχα διαβασει για το θεμα καταλαβα οτι καποιος αλλος της αρεσε γιατι οι διπολικοι οταν ειναι στα πανω τους ερωτευονται τους παντες και ετσι εξηγηθηκε και το γεγονος πως μια τοσο διαφορετικη κοπελα εδειξε ενδιαφερον για μενα. Δεν ηταν πραγματικο τελικα γιατι μετα που την ξανακουσα στο τηλεφωνο η φωνη της ηταν αλλαγμενη και συνειδητοποιησα οτι ηταν σε φαση μανιας οταν με πρωτοπηρε ασε που δεν ηθελε να μιλησουμε ποτε ξανα γι αυτο το θεμα. Ενα βραδυ ειχε πεσει σε καταθλιψη και με πηρε τηλεφωνο μιλησαμε για λιγο και την αλλη μερα που την πηρα να ρωτησω πως ειναι νευριασε και μου ειπε οτι δεν θελει να δειχνω ενδιαφερον για την υγεια της γιατι μαλλον θεωρουσε οτι της βαζω σταμπα πως δεν ειναι φυσιολογικη και την νταντευω. Με τα πολλα χαθηκαμε και δεν επικοινωνησε ξανα ποτε εδω και ενα χρονο περιπου. Το θεμα ειναι τωρα οτι ενω ειχε μια μακροχρονια σχεση που διαλυθηκε απο οσο μου ειπε μου ανεφερε οτι δεν ειχε κανει ποτε κατι με αλλον ενω ξερω οτι δεν ηταν αληθεια. Ειμαι σιγουρος οτι εκανε και με πολλους και ακουσε τα μυρια οσα ειδικα απο ατομα που δεν ξερουν τι εχει και αυτο που με ποναει ειναι οτι ποτε δεν μπορεσα να της πω οτι εγω εβλεπα την πραγματικη κοπελα και οχι την διπολικη. Δεν μιλαω ερωτικα γιατι αυτο εχει ληξει απλα ξερω οτι θεωρουσε πως αν μαθω για το παρελθον της οποιο και αν ηταν αυτο γιατι λογικα θα εκανε...ασχημα πραγματα θα την θεωρουσα τσουλα και αυτο οχι μονο δεν ισχυει αλλα ξερω ποσο εχει πονεσει αυτη η κοπελα γιατι μονο ευκολη δεν ηταν. Μπορει να παρατησε κοσμο στα κρυα του λουτρου αλλα αυτο ειναι λογικο απο την στιγμη που οτι κανει το κανει σε μανιακη φαση με ατομα που διαφορετικα ποτε δεν θα εκανε κατι και οταν της περασει το πρωτο ατομο που πληγωνετε απο ολο αυτο ειναι σιγουρα αυτη και οχι τοσο τα ατομα που αφησε. Πιστευω οτι οταν ενας διπολικος κανει πραγματα η...επομενη μερα και η αντιμετωπιση της δεν ειναι θεμα διπολισμου μονο πλεον αλλα ατομου. Ενα π.χ μια κοπελα διπολικη που σε νορμαλ φαση ομως ειναι ευκολη για σεξ κανει κατι με καποιον θα εχει λιγοτερα προβληματα με τον εαυτο της απο μια κοπελα που δεν ειναι γιατι πολυ απλα η δευτερη θα εχει κανει κατι εντελως αντιθετο με αυτο που πραγματικα πρεσβευει σαν ατομο. Αυτο νομιζω οτι συμβαινει και στο ατομο που γνωρισα και με πειραζει που εφυγε φοβισμενη μην νομισω διαφορα γιατι αλλιως δεν εξηγειτε η διακοπη επικοινωνιας μας. Το ειχα καταλαβει οτι ηταν ανεβασμενη οταν πηρε θαρος και μου ανοιχτηκε και γι αυτο αλλωστε δεν ηθελε να ξαναμιλησουμε μετεπειτα για την ασθενεια γιατι απλα το εκανε οταν ηταν σε μανια αλλα οπως και να εχει δεν μπορω να καταλαβω καποια πραγματα και εδω σε θελω. Καταρχας της ειπα οτι θελω να εχουμε καποια επαφη εστω αραια και που και ας ειναι μονο στο νετ αλλα ηταν ανενδοτη και χωρις μαλιστα να εχει καποιο προβλημα μαζι μου. Το να μην θελει καποια συνεχεια μαζι μου το καταλαβαινω αλλα οταν ενας διπολικος ειναι σε νορμαλ φαση δεν ειναι εντελως φυσιολογικος? Γιατι να μην ηθελε αυτο το ατομο να εχουμε ενα γεια ενω περνουσαμε μια χαρα? Επισης της ειχα πει οτι δεν τρεχει κατι με το ερωτικο θεμα και αυτο που ηθελα ηταν μονο η ανθωπινη επαφη δεν ειχε καποια...ερωτικη υποχρεωση απεναντι μου επειδη καποια στιγμη ηρθαμε πιο κοντα αντιθετα ηξερε οτι απο εμενα ολα καλα. Επισης δεν μπορω να καταλαβω αν ενας ανθρωπος δεν αντεχει εστω αυτη την επαφη πως εχει γνωριμιες στην κανονικη του ζωη? Μου ειχε πει οτι ειχε μονο δυο φιλες που ηξεραν το θεμα της η οικογενεια και ο πρωην της αν και νομιζω λογικα δεν ισχυει αυτο γιατι οπως σε καποιο μανιακο επεισοδιο ανοιχτηκε σε εμενα μαλλον θα το εκανε και σε αλλους και ισως καποιοι να την εκμεταλλευτηκαν κιολας. Ακομη δεν μπορω να καταλαβω αν ο διπολικος ερωτας ειναι τοσο ψευτικος η εχει καποια βαση. Δηλαδη λες να με ερωτευτικε καποτε εστω λιγο και αυτο να βγηκε σε υπερθετικο βαθμο λογο της νοσσου η απλα ηταν ενα παραμυθι που ομως αυτη τοτε νομιζε οτι ηταν αληθεια? Δεν ρωταω πια για να την προσεγγισω ξανα ουτε καν φιλικα γιατι αυτο τελειωσε και παει και λογικα αφου ενα χρονο δεν ειπε ουτε γεια δεν προκειτε ποτε να ξαναφανει απλα ειναι καποιες αποριες γιατι ειναι ενα ατομο που αν και δεν γνωρισα ποτε προσωπικα με στιγματισε πιο πολυ απο αλλα που τα ξερω μια ζωη. Αυτη ηταν αλλωστε ο λογος που μπηκα στο φορουμ και εδειξα ενδιαφερον για τον διπολισμο. Ειναι ενα ατομο που οπου και να ειναι θελω να ειναι καλα γιατι ειναι καλος ανθρωπος και βασανισμενος και επειδη ειμαι σιγουρος οπως σου ειπα οτι εχει παρεξηγηθει ξερω οτι αυτο θα την εχει κανει ρακος πολλες φορες. Ειναι μια πραγματικη κυρια που καμια σχεση δεν εχει με ολο αυτο που βγαινει εξω στους αλλους και με ποναει που ενας τετοιος ξεχωριστος ανθρωπος με την καταρα αυτη που κουβαλαει ουσιαστικα καθισταται ενα φως κλεισμενο σε 4 τοιχους. Εχει να προσφερει πολλα στην κοινωνια μας αυτη η γλυκια φατσουλα με το μυαλο ξυραφι και κριμα που ποτε δεν καταλαβε πως εγω την βλεπω. Ποτε μαλλον δεν καταλαβε την εκτιμηση που της εχω και πως ποτε δεν θα την εβλεπα σαν καμια του δρομου οτι και αν εκανε ισα ισα θα της εδινα παντα μια μεγαλη αγκαλια ακομη και απο μακρια βλεπωντας το πραγματικο ατομο πισω απο την κουρτινα που βλεπουν οι πιο πολλοι. Τουλαχιστον ελπιζω οι φιλες της να ειναι σαν εσενα που ψαχτηκες και εγραψες απο ενδιαφερον να την βοηθανε οποτε μπορουν και να την αγαπανε οσο μπορουν γιατι και με τον πατερα της δεν θα πηγαινε πολυ καλα απο οσο μου ειπε. Συγνωμη κιολας για το μεγαλο κειμενο αλλα πιστεψε με ειναι το πιο μικρο που μπορουσα να γραψω. Μπραβο και σε εσενα Ακριδα που εισαι διπλα στην δικη σου φιλη γιατι ξερω οτι και ο περιγυρος αυτων των ανθρωπων περναει δυσκολα.

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    26
    PAPA ψαχνοντας το ζητημα και μιλωντας με εναν ψυχιατρο,καταλαβαμε πως οντως δεν χρειαζεται φαρμακα....οσοι εχουν ασπεργκερ δεν παιρνουν φαρμακα,εκτος κι αν βρισκονται σε μια φαση πολυ εντονου στρες...ομως η ψυχοθεραπεια,βοηθα και το ειδα,γιατι τελικα συζητωντας με το φιλο μου,αποφασισε να επισκεφτει ψυχοθεραπευτη για λιγους μηνες...δεν το χωρισα εγω,ηταν μια απο κοινου αποφαση και δεν εχει να κανει με το ασπεργκερ,αλλα με αλλα θεματα που δεν αφορουν το forum και δεν χρειαζεται να τα αναφερω...ισαι ισα εχουμε πολυ καλη σχεση και μιλαμε στο τηλεφωνο,δεν χωρισαμε ασχημα....ειναι λιγο το διαστημα,που χωρισαμε,περιπου 1 μηνα και κατι...εχω μια κρυφη ελπιδα,μηπως τα ξαναβρουμε..ειναι ενας σημαντικος ανθρωπος στη ζωη μου και τρεφουμε αγαπη ο ενας για τον αλλο...θα δουμε!
    Last edited by akrida; 27-05-2015 at 00:02.

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    26
    φλοκ μου να σου πω κατι??ξερεις τι μου κανει εντυπωση απο το κειμενο σου??οτι παρολο που εχει περασει ενας χρονος σκεφτεσαι ακομα αυτην την κοπελα με πολυ εντονο τροπο..κατα τη γνωμη μου ειναι και καλο,γιατι ειναι ωραιο να εισαι ευαισθητος,να δειχνεις ενσυναισθηση και να ενδιαφερεσαι για ατομα που περασαν,εστω και διαδικτυακα απο τη ζωη σου,απο την αλλη ομως το εχεις παρει πολυ προσωπικα-ενω δεν ηταν ενα ατομο που ηταν καιρο στη ζωη σου ή που μοιραστηκατε στιγμες απο κοντα- και δεν ξερω αυτο κατα ποσο σε βοηθα,να προχωρησεις παρακατω....

    δεν ειμαι διπολικη,ουτε ψυχιατρος,για να μην παρεξηγηθω γι`αυτα που θα πω....γιατι,αν τα διαβασαει καποιος διπολικος,μπορει να πει οτι λεω και βλακειες..εγω θα σου πω καποια πραγματα,για το πώς το εζησα και το ζω με την φιλη μου,που ειναι διπολικη...θα μιλησω δηλαδη,σαν παρατηρητης...δεν ειναι μια ευκολη ασθενεια,ειναι περιεργη και για το ιδιο το ατομο και για τον περιγυρο του....η φιλη μου ευτυχως,εχει "κουμπωσει" με τον ψυχιατρο της,εχει συνειδητοποιησει την κατασταση,ακολουθει κατα γραμμα την φαρμακευτικη της αγωγη και παει παρα πολυ καλα....

    πριν 3 χρονια περιπου ξεκινησε η ιστορια της με εναλλαγες μεταξυ μανιας και καταθλιψης αλλα αρχικα δεν ηξερε τι ειχε και δεν ξεραμε και εμεις...εγω καποια στιγμη το πηρα χαμπαρι,γιατι ημουν σε ενα μεταπτυχιακο ειδικης αγωγης και ειχαμε αναφερθει λιγο στη διπολικη και ετσι αντιληφθηκα καποια συμπτωματα στη φιλη μου....τεσπα,μετα την πεισαμε να παει στο γιατρο και απο κει και περα,ολα αρκετα καλα...

    η φιλη μου,όταν ηταν στη μανια,ηταν λες και εχει παρει "ναρκωτικα"..ετσι μου το χει αναφερει και εκεινη...φαντασου,καμια φορα που αναφερουμε περιστατικα απο εκεινη την περιοδο-τι ελεγε και τι εκενε- δεν τα θυμαται...βρισκοταν σε τρομερη υπερδιεγερση,ηθελε να κανει σεξ με οποιο να `ναι(ενω ειχε σχεση,χωρισε,γιατι ηθελε να ειναι απο δω και απο κει..),εβριζε,δεν κοιμοταν πολυ,ντυνοταν προκλητικα...τελοσπατων πολλα...επεισης,δυσκολο ηταν και το κομματι της καταθλιψης..εκανε συνεχως "μαυρες" και 'καταστροφικες' σκεψεις,ειχε αυτοκτονικες τασεις και και και..

    αν η κοπελα αυτη με την οποια μιλουσες ειχε οντως διπολικη και την πετυχες τοσο σε φαση μανιας,οσο και σε φαση καταθλιψης,μην βασανιζεις τον εαυτο σου με απαντησεις....γιατι,αν ηταν σε τετοια φαση,δεν σκεφτοταν εκατο τοις εκατο με τη λογικη.

    η φιλη μου οταν ηρεμησε γυρισε στο φιλο της και εκεινος την δεχτηκε και απο τοτε ειναι και παλι μαζι...αρα,θεωρω οτι καποιος που εχει διπολικη μπορει να ερωτευτει και να κανει μια ομορφη σχεση,αρκει να ειναι τυπικος με την αγωγη του και να εχει εναν συντροφο που θα τον κατανοει και θα δεχτει απολυτα την ασθενεια του.

    ευχομαι πραγματικα και εγω αυτη η κοπελα να εχει φιλους και στηριγμα...δεν ειναι ωραιο να κρινεις τους ανθρωπους,λογω της ασθενειας τους και να τους απομακρυνεις..δυστυχως βεβαια, οι ψυχικες ασθενειες στιγματιζονται πολυ περισσοτερο απ`οτι οι σωματικες και δημιουργουν παραπανω φοβο στο περιγυρο....

    εγω βλεπω παντως τη φιλη μου να εχει φιλους,να εχει σχεση,να εχει κατανοηση σε πολλα πραγματα ...με τη σειρα της βεβαια, και εκεινη κανει προσπαθεια να βρισκεται παντα σε ενα καλο επιπεδο...

    εγω θα ελεγα...να προχωρησεις παρακατω και να μην σκεφτεσαι τοσο εντονα αυτην την κοπελα,γιατι εχει περασει πολυς καιρος...αν ωστοσο,ενδιαφερεσαι τι κανει,αν εχεις το τηλ της,στειλ`της ενα μηνυμα..ανθρωπινο ειναι...!ισως να ειναι καλυτερα τωρα,να μιλησετε και να σου λυθουν καποιες αποριες...

    παντως μην ξεχνας πως δεν συνατηθηκατε ποτε απο κοντα και παντα υπαρχει μια μικρη εως μεγαλη πιθανοτητα να μην ελεγε και την αληθεια....
    και να την ελεγε ομως,μην το παιρνεις θα ξαναπω τοσο προσωπικα...διακρινω πως εχεις ενοχες και τυψεις στο κειμενο σου...οτι ισως την πιεσες,οτι ισως δεν την καταλαβες,οτι ισως δεν εκανες κατι καλα και δεν θελησε επικοινωνια απο κει και περα...δεν νομιζω οτι ειναι καλο να το κανεις στον εαυτο σου αυτο και δεν βοηθα...αυτη ειναι η δικη μου αποψη!

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    320
    Καταρχας ευχαριστω για τον κοπο σου. Δεν εχεις καταλαβει καποια πραγματα Ακριδα. Οταν μου ζητησε το τηλ και με πηρε ηταν σε μανια οχι συνεχεια. Οκ μπορει να μην συναντηθηκαμε απο κοντα αλλα 1 δεν μιλησαμε 5 φορες ειχαμε για μηνες παρε δωσε και 2 σου ειπα καταλαβαινα ποτε ηταν ανεβασμενη και απο την φωνη και απο τον τροπο γραφης που ηταν πιο επιθετικος και αυτο με εχει μπερδεψει. Αν ηταν συνεχεια σε μανια θα το καταλαβαινα αλλα ηταν και φορες που ηταν καλα και τοτε απορω πως μου μιλαγε και ξαφνικα εξαφανιστηκε. Επισης δεν εχεις καταλαβει οτι δεν περιμενω τιποτα απο αυτην και δεν με εχει σταματησει αυτη η γνωριμια στο να κανω βηματα μπροστα αλλα βρε Ακριδα ειναι μερικοι ανθρωποι που σε στιγματιζουν για μια ζωη και αυτος ειναι ο λογος που δειχνω ενδιαφερον. Ισως να ακουγεται αρρωστο ολο αυτο αλλα μην ξεχνας οτι εσυ την φιλη σου την βλεπεις με αλλο ματι απο αυτο που ειδα εγω αυτην. Θα την θυμαμαι για παντα οχι απλα μετα απο ενα χρονο και για να μην παρεξηγηθω δεν ασχολουμαι απο το πρωι μεχρι το βραδυ με αυτο το θεμα απλα ηταν τοσο εντονη η παρουσια της στην ζωη μου εστω και με αυτο τον τροπο που δεν μπορω καν να σου το εξηγησω. Σπανια συναντας τετοιο ανθρωπο ηταν τιμη μου που την γνωρισα και το οτι σου εγραψα ειναι για να παρω καποιες απαντησεις ετσι στο γενικο πλεον και οχι επειδη προσδοκω επαφη μαζι της ξανα. Αλλωστε συμφωνα με αυτα που γραφεις το πιο πιθανο ειναι να μην με θυμαται καν. Μακαρι να ειναι καλα οπου και να ειναι και οτι και να κανει. Να εισαι καλα και εσυ Ακριδα και οτι καλυτερο.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    πολυ ωραια η απαντηση σου στον φλοκ, ακριδα.
    φλοκ, περα απο τις ασθενειες, υπαρχει η προσωπικοτητα και η βουληση. δεν μπορουμε να βρουμε οδηγιες η καποιον μπουσουλα για το τι αισθανεται και σκεφτεται καποιος ασθενης επειδη εχει κοινη ασθενεια με αλλον που ξερουμε. οπως λες κι εσυ, σε συγκεκριμενες στιγμες ειχε προβλημα η κοπελα που γνωρισες, σε αλλες οχι και ειχατε αρκετο καιρο επικοινωνια.
    μπορουσε λοιπον να εχει ολοκληρωμενη αποψη για το αν θελει η οχι να επικοινωνειτε και με ποιον τροπο, οποιοι κι αν ηταν οι λογοι της απομακρυνσης της.

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    320
    Μα αυτο λεω ριμεντι. Οτι τα πηγαιναμε πολυ καλα και ξαφνικα χαθηκε. Απο καιρο ηταν αλλου βεβαια οπως καταλαβα αλλα μιλουσαμε και ετσι αποτομα τερμα. Οσο για την βουληση της στο αν ηθελε επικοινωνια εχεις δικιο μεν αλλα πως μπορει ενας ανθρωπος που πια δεν ειναι ερωτευμενος μαζι σου οποτε δεν εχει τετοια πιεση και του εχεις ξεκαθαρισει οτι δεν τρεχει τιποτα και τα πας πολυ καλα μαζι του απλα να χαθει? Και το ξαναλεω δεν ψαχνω απαντησεις για την κοπελα καθεαυτου γιατι ηταν επιλογη της και τελος αλλα πιο πολυ για εμενα. Απο τοτε απλα ο διπολισμος μου κινησε το ενδιαφερον και εχω διαβασει καποια πραγματα για το θεμα και απλα ανεφερα την δικη μου ιστορια πιο πολυ για γενικη ενημερωση και οχι για το αν θα την ξαναδω γιατι αυτο θα ηταν πραγματικα καπως.

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by φλοκ View Post
    Μα αυτο λεω ριμεντι. Οτι τα πηγαιναμε πολυ καλα και ξαφνικα χαθηκε. Απο καιρο ηταν αλλου βεβαια οπως καταλαβα αλλα μιλουσαμε και ετσι αποτομα τερμα. Οσο για την βουληση της στο αν ηθελε επικοινωνια εχεις δικιο μεν αλλα πως μπορει ενας ανθρωπος που πια δεν ειναι ερωτευμενος μαζι σου οποτε δεν εχει τετοια πιεση και του εχεις ξεκαθαρισει οτι δεν τρεχει τιποτα και τα πας πολυ καλα μαζι του απλα να χαθει? Και το ξαναλεω δεν ψαχνω απαντησεις για την κοπελα καθεαυτου γιατι ηταν επιλογη της και τελος αλλα πιο πολυ για εμενα. Απο τοτε απλα ο διπολισμος μου κινησε το ενδιαφερον και εχω διαβασει καποια πραγματα για το θεμα και απλα ανεφερα την δικη μου ιστορια πιο πολυ για γενικη ενημερωση και οχι για το αν θα την ξαναδω γιατι αυτο θα ηταν πραγματικα καπως.
    περα απο αυτα που "ξεκαθαριζουμε" στους αλλους, υπαρχουν αυτα που αντιλαμβανονται και συμπεραινουν απο μονοι τους, ο'τι κι αν τους ξεκαθαρισουμε εμεις, οπως κι αυτα που οι ιδιοι θελουν ( η δεν θελουν) απο τους αλλους κι απο τον εαυτο τους σε σχεση με τους αλλους.
    καπου στην συμπραξη ολων αυτων βρισκονται οι απαντησεις στις αποριες, νομιζω...
    οχι μονο τις δικες σου, ολων μας σε θεματα γνωριμιων η σχεσεων.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. σχεση και σεξ
    By mina@@ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 22-04-2012, 13:14
  2. gay σχέση ενώ είσαι σε straight σχέση
    By in_flames in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 60
    Last Post: 23-12-2011, 23:23
  3. Replies: 10
    Last Post: 30-08-2011, 20:34
  4. Πρόβλημα σε σχέση ή προβληματική σχέση;;;
    By gay_m_boy in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 12-06-2011, 20:49
  5. Replies: 92
    Last Post: 26-10-2008, 18:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •