σχέση-asperger - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 33 of 33
  1. #31
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    26
    φλοκ σιγουρα καποια ατομα μας στιγματιζουν και λογικο ειναι να τα σκεφτομαστε,οσος καιρος και να περασει....αλλα εσυ νιωθω οτι επιμονα αναζητας απαντησεις...σιγουρα,δεν ειναι οτι πιο ευχαριστο ο αλλος να εξαφανιζεται ετσι απο τη ζωη σου και ο τροπος αυτος,δυστυχως η ευτυχως, οδηγει σε καποιες αποριες(τι εκανες,που εφταιξες),που ωστοσο,δεν πρεπει να σου γινουν εμμονη...
    οπως ειπε και O remedy ομως,εμεις δεν μπορουμε να σου δωσουμε ακριβεις απαντησεις για το λογο που την οδηγησε να χαθει ετσι,κι αν αυτος ο λογος οφειλεται ειτε σε μια δικη σου συμπεριφορα,ειτε στη διπολικη που εχει ή απλα σε μια 'καθαρη",δικη της αποφαση...

    γι`αυτο αλλωστε σου ειπα,αν εχεις το τηλ της,παρ`την και αν το σηκωσει,συζητηστε το και παρε τις απαντησεις που θες...μονο εκεινη μπορει να σου δωσει καποιες εξηγησεις και απαντησεις για τον λογο που χαθηκε,οπως χαθηκε...εγω ο,τι και να σου πω εικασιες,θα κανω και βεβαια θα στηριχτω στην εμπειρια που εχω από την διπολικη φιλη μου,που βεβαια,οπως ειπε και ο remedy,ειναι ενα διαφορετικο τελειως προσωπο απο αυτην την κοπελα με την οποια μιλουσες.

    στην τελικη σκεψου και το θετικο της ιστοριας αυτης και μη μενεις μονο στο αρνητικο του πραγματος,οτι δηλαδη εξαφανιστηκε,οπως εξαφανιστηκε,χωρις εξηγησεις...η γνωριμια με αυτην την κοπελα,σε εκανε να ψαξεις για την διπολικη,,,ειναι ωραιο να μας δινεται αφορμη να μαθαινουμε και να πληροφορουμαστε για παραγματα....ισως να γνωρισεις καποια στιγμη απο κοντα μια κοπελα με διπολικη(ή ακομα και ενα φιλο) και τοτε ολα αυτα που εχεις μαθει για την ασθενεια αυτη,να σου φανουν πολυ χρησιμα...

    αυτο το σκεφτομαι πολλες φορες και για μενα με το φιλο μου,που δεν ξερω αν θα τα ξαναβρουμε...εμαθα απο πολυ κοντα για τον αυτισμο και το πως ειναι να ζεις με ανθρωπο που εχει αυτην την νευρολογικης φυσεως ασθενεια και μπηκα στην διαδικασια να το ψαξω...αντιστοιχα και εκεινος,εμαθε και εψαξε για την δικη μου σωματικη ασθενεια-την αρθριτιδα....ειναι ωραιο να ανοιγουμε το μυαλο μας και να συμβιωνουμε η να μιλαμε με ανθρωπους στους οποιους,καλως η κακως,εχουν μπει ταμπελες,λογω μιας ασθενειας που "κουβαλουν"...γιατι πισω απο αυτες τις ταμπελες,διαπιστωνουμε την υπαρξη ενος αληθινου ατομου,με αρνητικα αλλα και με πολλα θετικα πραγματα και σπαμε τα στεγανα που μας ειχαν δημιουργηεθει τοσο καιρο στο κεφαλι μας...

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2014
    Posts
    320
    Κραταω ολη την απαντηση εκτος απο την εμμονη. Δεν εχω εμμονη ισως ετσι σου φαινεται γιατι ο γραπτος λογος διαφερει απο τον προφορικο. Τελος παντων σε ευχαριστω οπως και να εχει.

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    458
    Quote Originally Posted by akrida View Post
    Βιάστηκα λες??Εγώ δεν νομίζω....Του είπα πως θέλω να συνεχίσουμε μαζί,ότι τον αγαπάω και τον θέλω αλλά δεν μπορώ να συνεχίσω υπό αυτές τις συνθήκες,εάν δεν κάνει κάτι 'δραστικό" για τα νεύρα του και το θυμό του.Και όταν λέω δραστικό εννοώ να πάρει κάποια φαρμακευτική αγωγή ή να αρχίσει ψυχοθεραπεία ή και τα δύο μαζί. Ο ίδιος ήταν αρνητικός και κάθετος και είπε πως θα προσπαθήσει να μειώσει τα νεύρα αλλά δεν θέλει να επισκεφτεί ειδικό.Παρέμεινα κάθετη στην απόφασή μου και επειδή κανείς δεν υποχωρούσε,αποφασίσαμε να χωρίσουμε.
    δεν δίνουνε φαρμακευτική αγωγή για αυτισμό, έλεος... δεν είναι ασθένεια... εκτός αν υπάρχει (όχι σπάνια) συννοσηρότητα (ιψδ, κατάθλιψη κλπ)... ψυχοθεραπεία και σωστός χειρισμός του άγχους και του θυμού από τους οικείους... και σωστή ενημέρωση...

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. σχεση και σεξ
    By mina@@ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 22-04-2012, 13:14
  2. gay σχέση ενώ είσαι σε straight σχέση
    By in_flames in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 60
    Last Post: 23-12-2011, 23:23
  3. Replies: 10
    Last Post: 30-08-2011, 20:34
  4. Πρόβλημα σε σχέση ή προβληματική σχέση;;;
    By gay_m_boy in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 12-06-2011, 20:49
  5. Replies: 92
    Last Post: 26-10-2008, 18:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •