σχέση-asperger
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    26

    σχέση-asperger

    Καλησπέρα παιδιά και καλή χρονιά να έχουμε.Δεν ξέρω από που να ξεκινήσω.Γράφω εδώ το θέμα μου,γιατί δεν ξέρω πού αλλού να το εντάξω.Είμαι μια κοπέλα 28 ετών και μέχρι πριν λίγες μέρες είχα σχέση με ένα παιδί 27 ετών.Με το παιδί αυτό ξεκινήσαμε ως φίλοι,κάναμε πολύ παρέα για 3 χρόνια.Τον ήξερα κι από το δημοτικό,καθώς ήμασταν συμμαθητές αλλά τότε δεν κάναμε παρέα και βρεθήκαμε αργότερα.Το παιδί αυτό ήταν πάντα λίγο ιδιόρρυθμο και περίεργο.Μιλούσε λίγο κωδικοποιημενα,είχε παρά πολλούς γνωστούς αλλά ποτέ φίλους,ήταν πάντα λίγο στην τσίτα,παρατηρούσε πάρα πολύ γύρω του,μιλούσε ακατάπαυστα ορισμένες φορές και και πολλά άλλα.Εμένα δεν με "πειράζουν" οι άνθρωποι να είναι διαφορετικοί.Αν και είχα ακούσει κάποια πράγματα γι`αυτόν,όπως ότι είχε μπει σε ψυχιατρείο και ότι έκανε και κάποιες φασαρίες,ξεκίνησα να κάνω παρέα μαζί του.Με κάποια διαλείμματα ήμασταν φίλοι 3 χρόνια.Είχε τις ιδιαιτερότητές του(να μιλάει πολύ,να είναι απαισιόδοξος,να είναι λίγο στην τσίτα και κάποια άλλα),όμως τις έκανα στην άκρη,καθώς ήταν και είναι ένας άνθρωπος πολύ ευαίσθητος,τρυφερός, που στηρίζει,αγαπάει και σέβεται.Να επισημάνω εδώ πως μεγάλωσε σε ένα άσχημο οικογενειακό περιβάλλον,με πατέρα αδιάφορο και τεμπέλη,με τον οποίο τώρα δεν έχουν καμιά σχέση και με πολλά οικονομικά προβλήματα,τα οποία υπάρχουν και τώρα.Κάποια στιγμή μου εξομολογήθηκε πως έχει asperger.Εγώ δεν τον πίστεψε,καθώς τότε έκανα το μεταπτυχιακό μου στην ειδική αγωγή,είχαμε μιλήσει για το σύνδρομό αυτό και είχαμε μιλήσει για την περίπτωση ενός παιδιού,που δεν είχε λόγο,που δεν ήταν ενταγμένο,που ήταν πολύ κυκλοθυμικό και και πολλά άλλα.Μου το λεγε,μου το ξανάλεγε και άρχισα να το ψάχνω και κατάλαβα πως όντως ισχύει.Είχε πολλά από τα στοιχεία του asperger,όπως παρατηρητικότητα,εμμονή με πράγματα,ιδιορρυθμία στην επικοινωνία,καθόλου φίλους,είχε φάει πολύ κοροϊδία στο σχολείο,προσπαθούσε να κάνει σχέσεις και δεν μπορούσε,ήταν πολύ κυνικός και έλεγε ότι σκεφτόταν ακόμα και αν σε στεναχωρούσε ή σε προσέβαλλε,θυμό και νευρα,υπερκινητικότητα.Το συζητήσαμε και μου είπε πως διαγνώστηκε στο γυμνάσιο και πως επισκεπτόταν ψυχίατρο τότε.Βέβαια,μου είπε πως δεν του είχαν δώσει φάρμακα,κάτι που πλέον δεν το πολυπιστεύω.Συνεχίσαμε να κάνουμε παρέα.Να επισημάνω επίσης,δυο πράγματα.Έχω και εγώ μια σωματική ασθένεια,έχω αρθρίτιδα απο πολύ μικρή και γενικά έχω περάσει κι περνάω δύσκολα,καθώς παίρνω φάρμακα,πονάω πολύ,μιας και η ασθένεια αυτή προκαλεί πόνο στις αρθρώσεις.Επιπλέον να επισημάνω,πως αυτός είχε και μια ερωτική διάθεση πάντα απέναντί μου και το βλεπα αλλά ποτέ δεν το είχε πει ανοιχτά.Για να μην τα πολυλογώ,κάποια στιγμή το εξομολογήθηκε,εγώ τοτε δεν ήθελα,καθώς τον αγαπούσα αλλά σκεφτόμουν πως κουβαλά και αυτός πολλά θέματα,οπως και εγώ και δεν ήξερα αν θα λειτουργήσει όλο αυτό.Αφού το αρνήθηκα,εκείνος απομακρύνθηκε και αρχισα να τον σκέφτομαι πολύ έντονα και ερωτικά και γενικότερα μου έλειπε.Οπότε,τον προσέγγισα και αρχίσαμε μια σχέση.Στην αρχή ήταν διστακτική,περισσότερο κάναμε σεξ και τίποτα άλλο,μιας και τα οικονομικά του ήταν χάλια και δεν πηγαίναμε κυριολεκτικά πουθενά.Αυτό κράτησε 2 μήνες αλλά άρχισε να με πνίγει.Δεν μου άρεσε αυτό,να συναντιόμαστε για σεξ,να μιλάμε στο τηλέφωνό και αυτό όλο.Του είχα πει πως δεν μπορώ έτσι και εκείνος μου είχε πει πως δεν του αρέσει έτσι αλλά δεν είχε την οικονομική δυνατότητα για κάτι άλλο.Είπαμε να το αφήσουμε και πάλι και περισσότερο με πρωτοβουλία δική μου.Αφού πέρασε 1,5 μήνας τα ξαναφτιάξαμε,καθώς έσπασα το πόδι μου και αυτό μας έφερε κοντά και πάλι.Ήμασταν 1,5 χρόνο μαζί,μέχρι πριν λίγες μέρες.Το πρώτο χρόνο περάσαμε ωραία.Αν και είχα και γω πολλά θέματα με το πόδι μου βγαίναμε,πήγαμε διακοπές,βλέπαμε ταινίες...Με στήριξε και αυτός πολύ και με κατανόησε.Ωστόσο, και εγώ "ανέχτηκα" πολλά,κάποια νεύρα,μια απαισιοδοξία,τα οικονομικά προβλήματα,το ότι δεν κουβεντιάζαμε πολύ,το ότι δεν πατούσε πόδι στον αδελφό του και δεν μπορούσαμε να πάμε να κάτσουμε σπίτι του,αν δε έπαιρνε "άδεια" και κάποια άλλα.Από το Σεπτεμβρη και εξής αρχισε να αλλάζει όμως πολύ.Είχε πολλά νεύρα και θυμό γιατί και ο αδελφός του και η μάνα του δεν είχαν δουλειά.Αλλά ακόμα και όταν η μάνα του βρήκε δουλειά δεν ηρέμησε.Τσαντιζόταν για το μικρό σπίτι που είχαν,γιατί δεν μπορούσαμε να έχουμε ένα χώρο εκεί,για τον αδελφό του που ήταν τεμπέλης και δεν έψαχνε δουλειά,για το μηχανάκι του που χαλούσε.Επιπλέον,κάτι που το έκανε όλο το καιρό που ήμασταν μαζί,ήταν πως δεν μπορούσε να διευθετήσει μικρές υποχρεώσεις όπως το να πάει στην τραπεζα να ρωτήσει κάτι,να πάει στην εφορία να ρυθμίσει το χρέος του κλπ.Όπου πήγαινε ή θα τσακωνόταν ή δεν θα μπορούσε να περιμένει στη ουρά.Κάποιες υποχρεώσεις μάλιστα,δεν τις άγγιζε καν.Επιπλέον,πάντα μου έκανε εντύπωση πως ενώ έδινε τα λεφτά του σχεδόν όλα στο σπίτι, δεν πατούσε πόδι,λες και τους φοβόταν.Εκείνη τη περίοδο λοιπον,είχα και γω τα δικά μου νεύρα και τη στεναχώρια,καθώς υποβλήθηκα σε χειρουργείο τέλη Σεπτέμβρη και όλα αυτά τον είχαν πελαγώσει.Δεν με στήριξε πριν το χειρουργείο και πολύ,μιλούσε για τα δικά του θέματα και νευρίαζε γι`αυτά.Αρχισα να στεναχωριέμαι σιγα σιγά με όλη την κατάσταση.Απομακρυνόταν,θύ μωνε,δεν σήκωνε τηλέφωνα.Τον ρώτησα αρκετές φορές,αν βαρέθηκε,αν τον βάραινα και εγώ με τα δικά μου,αν βρήκε κάποια άλλη.Τίποτα απ`όλα αυτά,έφταιγαν έλεγε τα προβλήματα στο σπίτι του και να κάνω υπομονή.Τέλη Νοέμβρη άρχισα να πηγαίνω σε ψυχολόγο και για τα δικά μου θέματα και για τη σχεση μου.Η ψυχολόγος μου είπε πως είναι αρκετά δυσλειτουργικός και πως αν δεν πάρει φαρμακευτική αγωγή να ηρεμήσει,δεν θα μπορέσουμε να είμαστε μαζί "φυσιολογικά".Εγώ συνέχιζα μαζί του την προσπάθεια αλλά τα ίδια.Φτάσαμε να τσακωνόμαστε κάθε 1 και 2 βδομάδες.Σε κάποια κουβέντα του ανέφερα το ενδεχόμενο φαρμακευτικής αγωγής λόγω του asperger αλλά δεν ήταν και πολύ θετικός.Έφτασα όμως, στα όρια μου,όταν πριν λίγες μέρες πήγε στην τράπεζα να ρωτήσει κάτι για ένα χαρτί και μου ειπε πως τσακώθηκε με τον ταμία και τον έβγαλαν έξω οι security.Επιπλέον,βγήκαμε σε μια ταβέρνα με μια παρέα και τον πείραζαν όλα,η δυνατή μουσική,η κοπέλα που έπαιζε δίπλα μας μ το κινητό,ακόμα και τα 10 ευρώ που έδωσε γι`αυτήν την έξοδο.Ήταν πολύ επιθετικός μαζί μου(στα λόγια) και του είπα πως εγω τον αγαπάω και θέλω να συνεχίσουμε μαζί αλλά δεν μπορώ αλλο αυτά τα νεύρα και το θυμό.Του είπα πως αν δεν παρεις φαρμακευτική αγωγή να ηρεμήσεις,δεν μπορώ άλλο αυτή την κατάσταση.Ηταν ανένδοτος και προτίμησε να χωρίσουμε.Τον αγαπαω,θέλω να μαστε μαζί αλλά όχι υπό αυτές τις συνθήκες.Είναι να κάνω και αλλο χειρουργείο σε ένα μήνα και η συμπεριφορά του μόνο καλό δεν μου κάνει.Κάθε φορά που μαλώναμε πονούσαν όλες μου οι αρθρώσεις.Είχαμε σκεφτεί ένα κοινό μέλλον μαζί και θα θελα να κανει μια προσπάθεια για τον εαυτό του κυρίως και μετά για μενα.Το asperger τον κάνει να αγχωνεται,δεν εκφράζεται και έχει όλο νευρά με αποτέλεσμα να χάνει ανθρώπους,να μην διευθετεί τις δουλειές του και να μην βάζει στη θέση τους,όσους πρέπει,όπως τον αδελφό του.Κι όλα αυτα τον πελαγώνουν.Μου χε πει πολλές φορές πως η σχέση μας είναι πολύ σημαντική για εκείνον.Έλεγε ακόμα και τώρα,πριν χωρίσουμε πως είναι τυχερός που με έχει και πως φοβάτι μην με χάσει.Αλλά δεν θέλει να κάνει τίποτα για το asperger και το θυμό που έχει.Έλεγε συνεχώς θα προσπαθήσω να τα ελαττώσω τα νεύρα μου και πάλι τα ίδια γίνονταν.Η ψυχολόγος μου είπε πως πήρα σωστή απόφαση να χωρίσουμε,γιατί με πλήγωνε η συμπεριφορά του συνεχώς και συμφωνα με εκείνη δεν θα απευθυνθεί σε ψυχιατρό και νευρολόγο,καθώς είναι πολύ αρνητικός.Εσείς τί πιστεύετε βρε παιδιά??Μπορεί να το κάνει??Συγγνώμη για το μεγαλο κείμενο

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Κοπελα μου ας ειναι μεγαλο το κειμενο δεν πειραζει, αλλα βαλε καμμια παραγραφο! Ειναι το κουμπι που λεει enter επανω! Πραγματικα φανταζομαι τους φιλολογους στο σχολειο σου θα ειχαν καραφλιασει οι ανθρωποι με τις εκθεσεις σου...!:-PP

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    26
    kerasi φιλόλογος είμαι. Στο Γυμνάσιο που έχω διδάξει,είναι από τα βασικά μαθήματα η δομή της παραγράφου και η παράγραφος εν γένει.Οπότε νομίζω πως ξέρω να χωρίζω τις παραγράφους ενός κειμένου και ευτυχώς οι καθηγητές μου δεν είχαν καραφλιάσει.Πρώτον όμως,γράφω για ένα θέμα που με έχει αγχώσει.Δεύτερον,δεν έχω και την καλύτερη σχέση με τους υπολογιστές,όπως φαντάζομαι κάποιοι που ξημεροβραδιάζονται σε αυτούς-τις εργασίες μου κάνω μόνο για το μεταπτυχιακό μου και ψάχνω κάποια ελάχιστα πράγματα.Τρίτον,έχω γράψει ελάχιστες φορές εδώ μέσα και δεν ξέρω πολύ καλά πώς λειτουργεί όλο αυτό..Μπορεί ακόμα, και ο λόγος μου να μην έχει μια σειρά και μια δομή εξαιρετική,διότι όπως προανέφερα γράφω για ένα θέμα που με "πονάει".Πέρα από την κριτική σου για την μορφή του κειμένου μου,θα μπορούσες να γράψεις κάτι σχετικό με το θέμα που ανήρτησα.Άμα,σε κούρασε ο τρόπος γραφής μου και η μορφή του κειμένου μου,μπορείς πολύ απλά να μην ασχοληθείς.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Κοπελα μου ας ειναι μεγαλο το κειμενο δεν πειραζει, αλλα βαλε καμμια παραγραφο! Ειναι το κουμπι που λεει enter επανω! Πραγματικα φανταζομαι τους φιλολογους στο σχολειο σου θα ειχαν καραφλιασει οι ανθρωποι με τις εκθεσεις σου...!:-PP
    https://www.youtube.com/watch?v=qRIsgrteaNE
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Δε με κουρασε, εμενα μ αρεσουν αυτες οι ιστοριες, απλα να το χεις υποψη για να ναι πιο ευαναγνωστα. Τελικα δεν καταλαβα την αποφαση που πηρες να χωρισεις αν του την ειπες ή οχι?

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    26
    Φοβερές ιστορίες!!!Πού να τις ζήσεις κιόλας!!!

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    26
    Χωρίσαμε...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Οχι ρε συ! Γιατι? Νομιζω βιαστηκες. Τι σου ειπε ο ιδιος?

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    26
    Βιάστηκα λες??Εγώ δεν νομίζω....Του είπα πως θέλω να συνεχίσουμε μαζί,ότι τον αγαπάω και τον θέλω αλλά δεν μπορώ να συνεχίσω υπό αυτές τις συνθήκες,εάν δεν κάνει κάτι 'δραστικό" για τα νεύρα του και το θυμό του.Και όταν λέω δραστικό εννοώ να πάρει κάποια φαρμακευτική αγωγή ή να αρχίσει ψυχοθεραπεία ή και τα δύο μαζί.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    26
    Βιάστηκα λες??Εγώ δεν νομίζω....Του είπα πως θέλω να συνεχίσουμε μαζί,ότι τον αγαπάω και τον θέλω αλλά δεν μπορώ να συνεχίσω υπό αυτές τις συνθήκες,εάν δεν κάνει κάτι 'δραστικό" για τα νεύρα του και το θυμό του.Και όταν λέω δραστικό εννοώ να πάρει κάποια φαρμακευτική αγωγή ή να αρχίσει ψυχοθεραπεία ή και τα δύο μαζί. Ο ίδιος ήταν αρνητικός και κάθετος και είπε πως θα προσπαθήσει να μειώσει τα νεύρα αλλά δεν θέλει να επισκεφτεί ειδικό.Παρέμεινα κάθετη στην απόφασή μου και επειδή κανείς δεν υποχωρούσε,αποφασίσαμε να χωρίσουμε.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Λεφτα εχει να παει σε ψυχολογο? Μηπως κι αυτο ειναι προβλημα?

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    26
    Tα οικονομικά του δεν είναι καλά,καθόλου.Νομίζω όμως πως αν ήθελε,θα μπορούσε να βρει κάποιο ψυχίατρο στο νοσοκομείο ή κάποιο ιδιώτη,που να είναι συμβεβλημένος με το ταμείο του.Οι λόγοι πιστεύω είναι άλλοι.Όταν κάναμε πρώτη φορά την κουβέντα αυτή φάνηκε να μην έχει ψάξει για το asperger και να μην το έχει συνειδητοποιήσει μέσα του.Επιπλέον,φοβόταν πως αν αρχίσει να παίρνει κάποια φαρμακευτική αγωγή,θα φαινόταν σε κάποια ενδεχόμενη δουλειά,που θα ήθελε να προσληφθεί στο μέλλον,κάτι που απ`ότι έμαθα δεν ισχύει.Εγώ πιστεύω πως ευθύνεται και η μητέρα του,διότι ήταν νοσηλεύτρια και της έχει εμπιστοσύνη όσον αφορά φάρμακα και γιατρούς.Η μητέρα του του έχει περάσει πως δεν έχεις τίποτα και επειδή ακριβώς την εμπιστεύεται σε αυτό το κομμάτι,δεν θέλει να το ψάξει.Και με τη ψυχολόγο που μίλησα μου είπε πως η μητέρα του πρέπει να `χει κάνει πολύ καλή δουλειά και του το `χει φέρει με τέτοιο τρόπο,που θεωρεί πως δεν τον δυσκολεύει το asperger αλλά οι δυσκολίες της ζωής.Βέβαια,είναι ενήλικας πια και όπως και η ψυχολόγος μου είπε αλλά όπως και εγώ πιστεύω,μπορεί να ψάξει και να ενημερωθεί για το θέμα αυτό.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Akrida καλη χρονια!καποτε ειχε πεσει στα χερια μου ενα βιβλιαρακι για τη συντροφικη συμβιωση με προσωπο που εχει ασπεργκερ. Ψαξε να το βρεις!πιστευω θα βοηθηθεις πολυ!
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    26
    researcher καλημέρα και καλή χρονιά!Σ`ευχαριστώ για την απάντηση σου.Το έχω ψάξει και εγώ αρκετά και είχα βρει ότι υπάρχει ένα τέτοιο βιβλίο αλλά η αλήθεια είναι πως δεν το πήρα να το διαβάσω.
    researcher και το βιβλίο να διάβαζα,αν δεν συνειδητοποιήσει και ίδιος κάποια πράγματα,νομίζω δεν γίνεται.Τί θα έκανα??Θα έπαιρνα το βιβλίο και θα του έλεγα κοίτα τί διάβασα??πολλές φορές είχα κάνει συζήτηση για το θέμα και του είχα πει "διάβασα αυτό για το asperger και εκείνο" αλλά κάναμε μια συζήτηση και πάλι έμενε εκεί,γιατί δεν το ψάχνει και εκείνος παραπάνω.Και εγώ έχω θέμα,έχω αρθρίτιδα.Έχω ψαχτεί,έβρισκα άρθρα τα έστελνα στο φίλο μου,τον ενημέρωνα,έκανα και κάνω πράγματα για να είμαι καλύτερα.Εκείνος δεν το ψάχνει,δεν το έχει αποδεχτεί,οπότε τί να κάνω εγώ??Νομίζω έχει μείνει τόσο μόνος στη ζωή του,έχει φάει τόση πολύ κοροϊδία για τη διαφορετικότητα του,με αποτέλεσμα να προστατεύει με νύχια και με δόντια τον εαυτό του,ακόμα και σε ανθρώπους σαν εμένα που θέλουν το καλό του πάνω απ`όλα.
    Δεν μπορώ να το βλέπω πια να πληγώνεται.Θεωρεί πως το θέμα του είναι τα οικονομικά και ο αδελφός του που δεν έχει δουλειά.Είναι και αυτά θέματα και σοβαρά δεν αντιλέγω.Αλλά αν ο ίδιος ήταν ήρεμος και είχε καθαρή σκέψη,θα έλυνε κάποια θέματα πολύ πιο εύκολα.
    Πολλές φορές φοβάμαι και του το χα πει.Φοβάμαι πως πάνω στα νεύρα του,θα κάνει κάτι άσχημο και μετά θα το μετανιώνει.Εντάξει δεν θέλω να τον "κατηγορώ" μόνο.Έχει αλλάξει πολύ και έχει ηρεμήσει αρκετά από τότε που αρχίσαμε να κάνουμε παρεά και να έχουμε σχέση( μου έχει πει πως είμαι το μοναδικό άτομο που τον ηρεμώ) αλλά και πάλι,είναι κάποια πράγματα όπως η διαχείριση των νεύρων, του θυμού,που πρέπει να το ψάξει.Και με την επικοινωνία έχει θέμα,δεν εκφράζεται και τα κρατάει όλα μέσα του.
    Μερικές φορές σκέφτομαι πως ίσως, ίσως ο χωρισμός μας τον κινητοποιήσει κάποια στιγμή,γιατί η σχέση μας ήταν σημαντική γι`αυτόν και για εμένα βέβαια.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    2,541
    Οταν εχεις γνωση για καποια πραγματα οπως το τι να περιμενεις εχοντας σχεση με προσωπο που εχει ασπεργκερ ειναι πολυ καύτερο απο το να παραμενεις στην αγνοια. Για πολλος λογους.
    Ξερεις τι να περιμενεις κ τι οχι
    απογοητευεσαι λιγοτερο απο τις ελλειψεις
    ξερεις καλυτερα πως να μεταφερεις ενα μυνημα
    αρχιζεις κ αναγνωριζεις τι ακριβως μπορει κ τι οχι ενας ανθρωπος με ασπεργκερ
    κ τι απο αυτα που μπορει κ τον χαρακτηριζει αντεχεις εσυ κ τι οχι....
    ενα παραδειγμα...
    εστω οτι σε προσεγγιζει σεξουαλικα παντοτε με εναν πολυ συγκεκριμενο τροπο..εαν εχεις διαβασει εσυ πως πανω κατω ετδι ειναι τα πραγματα με οόυς τους ασπεργκερ κ τους φρικαρει τελειως η ποικιλια ειναι τελειως διαφορετικο απο το να μην ξερεις..να το παιρνεις εντελως προσωπικα... να βρισκεσαι σε συγχιση με το μηπως κανεις κατι εσθ λαθος η δεν σε αγαπαει αρκετα.
    Ετσι κ με αλλες πτυχες της ζωης. Το διαβασμα κ η ενημερωση βοηθουν παρα πολυ.
    Αν δεν κανει κι αυτος κατι?
    Σιγουρα αυτο προβληματιζει... ομως αν ξερεις αν θελεις αν ενημερωθεις αν ξεμπερδευτεις εσυ αν νιωσεις τις παγιδες που του δημιουργει το μυαλο του ...ισως τον βοηθησεις με το δικο σου...τυπικης αναπτυξης μυαλο κ σκεψη ... να ξεφυγει απο τα στενα ορια που του θετει η δικη του σκεψη...
    εαν βεβαια αποφασισεις οτι τον θσλσια κοντα σου κ οτι αξιζει να ασχοληθεις...

    Π.χ. λες μηπως τπν θορυβησει ο χωρισμος...κ τον κι ητοποιησει... θα μπορουσε ενα τυπικο μυαλο ισως... αλλα σε εκεινον που τα παιρνει ολα κυριολεκτικα ισως απλα του ενισχυσει το σεναριο...μονο η μανουλα με αγαπα κ να η αποδειξη....
    καλη δυναμη ακριδα σε ο.τι κ αν κανεις κ αποφασισεις! Ολα ανθρωπινα!
    Λεω ο,τι μπορω να εκφρασω οταν μου το επιτρεπει αυτο που ειμαι καθε φορα. Μαλλον μου αρεσει η επικοινωνια...και εδω...:)

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. σχεση και σεξ
    By mina@@ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 18
    Last Post: 22-04-2012, 13:14
  2. gay σχέση ενώ είσαι σε straight σχέση
    By in_flames in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 60
    Last Post: 23-12-2011, 23:23
  3. Replies: 10
    Last Post: 30-08-2011, 20:34
  4. Πρόβλημα σε σχέση ή προβληματική σχέση;;;
    By gay_m_boy in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 15
    Last Post: 12-06-2011, 20:49
  5. Replies: 92
    Last Post: 26-10-2008, 18:58

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •