Μπορεί όλα αυτά να είναι και ψυχοσωματικά;;;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    1

    Unhappy Μπορεί όλα αυτά να είναι και ψυχοσωματικά;;;;

    Καλησπέρα και Καλή Χρονιά με Υγεία σε όλους. Νέο μέλος εδώ. Γιάννης 45 χρονών.
    Θέλω να μοιραστώ τη «μικρή μου ιστορία» με κάποιον…. Αρχίζει κάπου το 2010

    29 ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2014 ΕΓΧΕΙΡΙΣΗ 2πλης σπονδυλοδεσίας μέσης.

    22 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ (20:00) εφαγα ελαχιστο σαλαμι αερος οικιακά παρασκευασμενο απο γνωστό μου– ηταν πεντανοστιμο
    εως τις 24:00 της ιδιας ημερας πολλαπλες κρισεις πανικου με το φοβο – τρόμο της τρομερης αλλαντιασης (1 περιστατικό τα τελευταια 20 χρόνια στην Ελλάδα) . Μουδιασμα στομα ακροδαχτυλα ποδιων χεριων. 2 κενωσεις οχι διαρροια. ηπια Lexotanil 1,5 mg και ηρέμησα.
    Σημ. μέχρι και σήμερα που γράφω ο φόβος αυτός με κυριεύει καθημερινά κι όλο ψάχνω ψάχνω στο net.

    23-24-25 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ μουδιασματα κυριως στη δεξια πλευρα προσωπου – τραβηγμα απο ματι εως σαγονι – επισης μουδιασμα στομα – γλωσσα. καποιες φορες και στα ακροδαχτυλα χεριων ποδιων. Παροδικες και οχι μονιμες κρισεις.

    26 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ Πρωι ελαχιστα μουδιασματα στο προσωπα – μουδιασμα – μυρμηγκιασμα στο αριστερο ποδι απο το γονατο και κατω. το απογευμα βρεθηκα με παρεα και δεν ειχα κανενα απολυτως συμπτωμα.

    27 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ ΠΡΩΙ. Μαρτυρικο περπατημα με μονιμα μουδιασμενο το αριστερο μου ποδι απο το γονατο και κατω. λιγα παροδικα μουδιασματα προσωπο. μετα απο καποια ωρα κι ενα lexotanil 1,5 «εστρωσε». παρουσιαστηκαν πονοι σε αρθωσεις ωμων και δαχτυλων χεριων αμφω (κυριως απο την δεξια ανεπαισθητα απο τη αριστερη πλευρα).

    28 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ. Πονοι σε αρθρωσεις . λιγα μουδιασματα γενικα. το βραδυ με παρεα και κρασακι σε σπιτι ολα μια χαρα.

    29 – 30 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ. Σχετικα λιγα μουδιασματα στο προσωπο. πονοι αρθρωσεων και καρπων χεριου. παρουσιαστηκε αδυναμια στο αριστερο μου ποδι!!! σαν να το εχανα. μου ειχε ξαναπαρουσιαστει και το 2010 προ εγχειρησεως (ειχα ξαναπερασει αγωτικες καταστασει – κρισεις πανικου) και είχα μπει σε μια διερεύνυση για ΣΚΠ που δεν τη συνέχισα.

    31 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ – Μουδιασμα απο το γονατο και κατω και αδυναμια στο αριστερο ποδι. παρολα αυτα περπατησα αρκετα. πονοι στις αρθρωσεις λιγοτεροι (εκοψα κι ενα συμπληρωμα ασβεστιου που επαιρνα) ετοιμαζομαι να βγω για καινουργιο χρονο σε φιλικο σπιτι. πηρα 2ο lexotanil 1,5 mg για σήμερα.

    Όλες Αυτές τις ημέρες παίρνω μονο Depon Maximum εως 2 / 24ωρο και Lexotanil 1,5 mg εως 3 την ημέρα. Άλλα συμπτώματα από αυτά που περιγράφω δεν έχω. Εχω παρατηρήσει τσιμπημένη αρτηριακή πίεση (144,104) παρόλο που παίρνω χάπι.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    δε θελω να σε εππηρεασω ουτε ειμαι ειδικοσ αλλα αυτα μου φαινονται αλλεργικη αντιδραση στο χειρουργειο που εκανεσ τα υλικα που σου βαλανε αντιδρανε με το σωμα σου ξενο σωμα ειναι
    παλι ομωσ δε μια προσωπικη γνωμη εκφραζω ετσι μου φαινεται καλα αμα το χειρουργειο ειναι προσφατο κανε υπομονη θα περασει φταισ και εσυ ομωσ το χεισ υπεραναλυσει το θεμα
    Last edited by elis; 31-12-2014 at 22:59.
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    22,651
    εγω αν ημουνα στη θεση σου θεωρω οτι απευθυνομαι σε ενηλικα που εχει μυαλο λιγο γυμναστικη βαρη η ελαφρυ περπατημα γνωριζεισ και κοσμο ντεπονακια και αλκοολ με μετρο τα ηρεμιστικα σε εκτακτη περιπτωση που δεν μπορεισ να κοιμηθεις ασ πουμε
    εγω αυτα λεω
    Φιλικά ο φτωχόΜπίνες της διπλανής πόρτας :)))

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    352
    Το ότι παίρνεις αντιυπερτασικό και λεξοτανίλ και έχεις ακόμα τσιμπημένη πίεση ΙΣΩΣ να οφείλεται στο υπερβολικό άγχος, το ότι σε πιάνουν κρίσεις πανικού λέει το ίδιο πράγμα. Εάν τα συμπτώματα που έχεις αποδειχθεί ότι δεν οφείλονται σε κάτι παθολογικό θα μπορούσες να απευθυνθείς σε ένα ειδικό ψυχικής υγείας. Κάποια συμπώματα όπως αίσθημα χτύπων στα αυτιά, πόνοι στα γόνατα, μουδιάσματα στα άκρα και στο κεφάλο πιθανόν να είναι σωματικές εκδηλώσεις άγχους, τουλάχιστον αυτά τα είχα και εγώ όταν το άγχος μου χτυπούσε κόκκινα.

Similar Threads

  1. Αχ αυτά τα ψυχοσωματικά!!!!!!
    By Chrisaki in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 07-04-2014, 13:50
  2. είναι τα άτομα αυτά φίλοι?
    By ioannis2 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 4
    Last Post: 18-12-2012, 14:42
  3. Replies: 8
    Last Post: 20-02-2012, 17:35
  4. Ξερει κανεις τι ειναι αυτα τα συμπτωματα?
    By astrid in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 18
    Last Post: 15-09-2009, 16:20
  5. Αυτά δεν συμβαίνουν, δεν μπορεί να είναι αλήθεια...
    By voitheia in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 3
    Last Post: 08-11-2005, 12:35

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •