Ηλεκτρονικό Τσιγάρο - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 37
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    437
    Quote Originally Posted by καθευτης View Post
    μαμρα γιατί θες βελονισμό? έχεις δοκιμάσει να μην έχεις τσιγάρα στο σπίτι και δεν μπόρεσες? και κάνουν οι ψυχίατροι βελονισμό?
    Εγώ πάντως δύο άτομα ξέρω που έχουν κάνει βελονισμό, ο ένας μάλιστα για το τσιγάρο, και κανένας από τους δύο δεν είδε αποτέλεσμα... νομίζω πως θέλει να έχεις πάρει πολύ γερή απόφαση πριν το βελονισμό, πως δεν είναι και τόσο μαγικός όσο φαντάζεσαι... Τι να σου πω βέβαια δεν ξέρω... Μάλλον εσύ θα μου πεις όταν τον κάνεις...

    Μαρία εσύ πως τα πας? Εγώ έχω να καπνίσω 8 μέρες και βλέπω τεράστια διαφορά... Σήμερα ανέβηκα τρέχοντας τις σκάλες στο μετρό και δεν λαχάνιασα... και ακόμα δεν μπορώ να το πιστέψω... επίσης μυρίζω πάρα πολύ εντονα και ίσως δεν είναι και τόσο ευχάριστο αυτό.. αλλά μάλλον θα το συνιθίσω... νομίζω βέβαια πως θέλω να τρώω παραπάνω... αλλά δεν είμαι και πολύ σίγουρη γι αυτό... γιατί έχω θέμα με το να υπολογίζω το φαγητό... ελπίζω να μην παχύνω μόνο...

    Μυσπ δεν ξέρω γιατί αλλά δεν μπορώ να δω τα εισερχόμενα μου γι αυτό δεν σου απάντησα ακόμα... θα προσπαθήσω και λίγο πριν βγω αλλιώς... θα δω τι θα κάνω...

    Ο ψυχιατρος μου ειναι και βελονοθεραπευτης.φυσικα μου εχει εξηγησει οτι καμια καταθλιπτικη διαταρσχη δεν γιατρεεται με βελονισμο ουρ ψυχωση οπως στην δικη μου περιπτωση αλλα φλεγμονες τενοντιτιδες και ψυχοσωματικα κανει δουλεια.εχω ξανακανει βελονισμο στα γονατα μου και ειδα διαφορα στο αριστερο εχω κανει τεσσερις επεμβασεις.οπως σου ειπα την νεα χρονια δεν θα ξαναβαλω στο στομα μου ουτε αυτα τα τρια που εκανα την εβδομαδα μειωσα εδω και καιρο νικοτινη στα υγρα μου και σημερα πηρα ενα ποιο καπνικο υγρο τα αλλα ητανε πιο φρουτοδης γευσεις.πιστευω σε ενα διμηνο τριμηνο το πολυ δεν θα χρειαζομαι ουτε το ηλεκτρονικο και ο βελονισμος θα ειναι σαν συμπληρωμα.

  2. #17
    μακάρι ρε μάμρα να τα καταφέρεις... αν και νομίζω βιάζεσαι λίγο... ακομα δεν πέταξες τα συμβατικά και λες για δίμηνο χωρίς τίποτα... βέβαια είναι και ο βελονισμός στη μέση... ελπίζω να δουλέψει... καλή δύναμη

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα κ απο εδωπερα,πριν λιγο σου απαντησα στο μηνυμα σου στα εισερχομενα φιλη μου,αυριο περιμενω νεα παλι ευελπιστω ευχαριστα οταν θελεις απαντησε μου!

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    προσφατα στην τβ ειδα οτι βγηκε σπρει νικοτινης αλλα δεν ξερω ποσο βοηθαει.. αλλα σε σχεση με το ηλεκτ πιστευω ειναι χειροτερο.. τουλαχιστον με το ηλεκτρον εχεις μια ψευδιασθηση οτι ΚΑΠΝΙΖΕΙΣ. αλλα και παλι σαν το κανονικο δεν συγκρινεται.γαμω απο τις πιο ισχυρες εξαρτησεις
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  5. #20
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by 66psy View Post
    προσφατα στην τβ ειδα οτι βγηκε σπρει νικοτινης αλλα δεν ξερω ποσο βοηθαει.. αλλα σε σχεση με το ηλεκτ πιστευω ειναι χειροτερο.. τουλαχιστον με το ηλεκτρον εχεις μια ψευδιασθηση οτι ΚΑΠΝΙΖΕΙΣ. αλλα και παλι σαν το κανονικο δεν συγκρινεται.γαμω απο τις πιο ισχυρες εξαρτησεις
    Απλα του εχουμε δωσει πολυ αξια..εχω διαβασει το μισο βιβλιο του allen carr "o ευκολος τροπος να κοψετε το καπνισμα " (13.50 απο e shop οποιος ενδιαφερεται) λεει πολυ ενδιαφεροντα πραγματα , οχι οδηγιες κανε αυτο ή κανε εκεινο για να το κοψεις , αλλα για την πλυση εγκεφαλου που εχουμε υποστει σχετικα με το καπνισμα , την δηθεν απολαυση και κυριως την δηθεν ανημπορια μας στο να απομακρυνθουμε απο αυτο και φαντασου αυτος ηταν οχι απλα καπνιστης..Φουγαρο!
    Και το κυριοτερο και αυτο που θα σε κανει να χαμογελασεις ειναι το γεγονος οτι σου λεει.. "οσο το διαβαζεις το βιβλιο θελω να καπνιζεις" χεχε.

  6. #21
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Φυσικα αν δεν εχεις την επιθυμια δεν θα σε σωσει κανενας αλεν καρ , ομως πιστευω οταν καπνιζεις με ενοχη ειναι η αρχη του τελους σε αυτη την μαλακια..

  7. #22
    Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια γι αυτό το βιβλίο αλλά δεν το έχω δει ούτε απ' έξω... πάντως 1 άτομο μου είχε πει πως διαβάζοντας το, το είχε κόψει...
    Η αλήθεια είναι πως το τσιγάρο είναι απ' τις βλαβερές, εξαρτησιογόνες ουσίες που κόβεται δυσκολότερα απ' όλες.. κι εγώ έχω μέτρο σύγκρισης σχεδόν για όλες τις ουσίες... δυστυχώς... Είναι ν' απορει κάποιος για το πως είναι δυνατόν το τσιγάρο και το αλλκοολ να επιτρέπονται σε έναν κόσμο που το χασίς είναι παράνομο... ενω αυτές οι δύο ουσίες για πολλούς λόγους θα έπρεπε να είναι στην κατηγορία ηρωίνης- κοκαίνης.
    Μνημόνιο δεν ξέρω αν το να καπνίζεις με ενοχές είναι η αρχή... ελπίζω σε εσένα να πιάσει... αν σκεφτώ πάντως το "τρώω με ενοχές" που έχω ακουσει κατά το παρελθόν από φίλη μου παχύσαρκη, καθώς επίσης και από την μάνα, θεία, ξαδέρφη και αρκετές ακόμα, πολλές φορές... δυστυχώς δεν έχω δει να γίνεται κάτι.. ελπίζω με το κάπνισμα και με εσένα να είναι τα πράγματα διαφορετικά και να είναι όντως μια αρχή

  8. #23
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Εξαρτηση στο μυαλο ειναι..Οπως ολες οι ουσιες δλδ..Με την διακοπη του τσιγαρου ας πουμε δεν εχεις τα σουπερ στερητικα , απλα νομιζεις οτι δεν μπορεις χωρις αυτο , γινεται προεκταση του χεριου σου το τσιγαρο , ενα επιπλεον μελος του σωματος σου και νομιζεις οτι διαμελιζεσαι αν το κοψεις.

    Ενα ωραιο κομματι του βιβλιου που δεν εχω τελειωσει και δεν μου αρεσει καθολου ο τροπος που το διαβαζω , γιατι αυτο επιβαλλεται να το ρουφηξεις σε μια μερα , αλλα ομως να εισαι εκει οταν το διαβαζεις , αυτο λοιπον που με εντυπωσιασε ειναι το κομματι που ο αλεν καρ περιγραφει την πρωτη μας επαφη με το τσιγαρο.. πνιξιμο , βηχας , ζαλαδα , κρυος ιδρωτας κλπ επειδη ο οργανισμος ουρλιαζει στο δηλητηριο αυτο που δεχεται για πρωτη φορα , εμεις επιμενουμε μαζοχιστικα να το μαθουμε παρολο που η πρωτη επαφη φερνει αηδια..πως αλλιως αλλωστε στα 15-16 χρ που το ξεκιναμε θα δειξουμε "μεγαλες" και ιν.. :(
    Επειδη ολοι τα νιωσαμε αυτα (εγω ακομα τα νιωθω με το πρωτο τσιγαρο της ημερας , μιας και αργω να καπνισω καλο μεσημερακι καπνιζω ) καταλαβαινεις τι πλυση εγκεφαλικη εχουμε υποστει? Και φυσικα μεσα σε ολα ειναι νομιμο οπως προανεφερες οποτε αισθανεσαι οτι δεν κανεις και κανενα εγκλημα!

  9. #24
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Ακομα και ο αλεν ειχε στο ενεργητικο του αποτυχημενες προσπαθειες , πιστευω ναι πως συντομα θα τελειωσω με αυτη την ιστορια , θελω λιγο να ηρεμησω απο καποια πραγματα (σε αυτο το κομματι ο αλεν διαφωνει στο να περιμενουμε την καταλληλη ψυχολογικη στιγμη , δεν θα υπαρξει και ποτε αλλα αλεν μου ολα κι ολα , δωσε μου μια παραταση :P ) την ενοχη στην ανεφερα γιατι για εμενα ειναι μεγαλο βαρος και μου εχει στερησει την "απολαυση" .
    Βαρατε με και ας κλαιω ειμαι!

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by mnimonio View Post
    Εξαρτηση στο μυαλο ειναι..Οπως ολες οι ουσιες δλδ..Με την διακοπη του τσιγαρου ας πουμε δεν εχεις τα σουπερ στερητικα , απλα νομιζεις οτι δεν μπορεις χωρις αυτο , γινεται προεκταση του χεριου σου το τσιγαρο , ενα επιπλεον μελος του σωματος σου και νομιζεις οτι διαμελιζεσαι αν το κοψεις.

    Ενα ωραιο κομματι του βιβλιου που δεν εχω τελειωσει και δεν μου αρεσει καθολου ο τροπος που το διαβαζω , γιατι αυτο επιβαλλεται να το ρουφηξεις σε μια μερα , αλλα ομως να εισαι εκει οταν το διαβαζεις , αυτο λοιπον που με εντυπωσιασε ειναι το κομματι που ο αλεν καρ περιγραφει την πρωτη μας επαφη με το τσιγαρο.. πνιξιμο , βηχας , ζαλαδα , κρυος ιδρωτας κλπ επειδη ο οργανισμος ουρλιαζει στο δηλητηριο αυτο που δεχεται για πρωτη φορα , εμεις επιμενουμε μαζοχιστικα να το μαθουμε παρολο που η πρωτη επαφη φερνει αηδια..πως αλλιως αλλωστε στα 15-16 χρ που το ξεκιναμε θα δειξουμε "μεγαλες" και ιν.. :(
    Επειδη ολοι τα νιωσαμε αυτα (εγω ακομα τα νιωθω με το πρωτο τσιγαρο της ημερας , μιας και αργω να καπνισω καλο μεσημερακι καπνιζω ) καταλαβαινεις τι πλυση εγκεφαλικη εχουμε υποστει? Και φυσικα μεσα σε ολα ειναι νομιμο οπως προανεφερες οποτε αισθανεσαι οτι δεν κανεις και κανενα εγκλημα!
    Κατάλαβες λοιπόν ποια είναι η φιλοσοφία του βιβλίου! Πάντως σε μένα έπιασε, 10 χρόνια έκλεισα άκαπνη!
    Αυτό για τα πρώτα τσιγάρα που γράφει, μου έρχεται να το τρίψω στη μούρη όλων εκείνων που δεν θέλουν να πουν ούτε στον εαυτό τους ότι είναι εξαρτημένοι και λένε συχνά:
    "Α εγώ δε θέλω να το κόψω. Μου αρέσει το τσιγάρο!"
    Πόσοι είναι εκείνοι που όταν το πρωτοέβαλαν στο στόμα τους ενθουσιάστηκαν;
    Θεωρώ, όπως ο άλλεν, ότι πρόκειται για τον πιο άχρηστο εθισμό. Το φαγητό, το ποτό και τα ναρκωτικά τουλάχιστον προσφέρουν κάτι. Μία απόλαυση στη γεύση, μία αλλαγή στη διάθεση. Μπορείς βρε αδερφέ να υποστηρίξεις ότι κάτι σου κάνουν. Το ρημάδι το τσιγάρο, ούτε νόστιμο είναι, ούτε καμία ευφορία προκαλεί. Είναι τελείως άχρηστο!

    Καλή συνέχεια μνιμόνιο στο διάβασμα και καλή επιτυχία!
    Εγώ ξέρεις τι πιστεύω, όταν τελικά πάρουμε την απόφαση να το κόψουμε, βρίσκουμε τον τρόπο. Πιθανόν λοιπόν να είσαι σε καλό δρόμο.

  11. #26
    Πολύ καλό ακούγεται το βιβλίο πραγματικά! Πολύ αληθινή πρόταση. Πάντως και το τσιγάρο προκαλεί αλλαγή στην διάθεση, πολυ μικρότερης έντασης και διάρκειας από άλλων ουσιών βέβαια... Στο ότι η εξάρτηση είναι στο μυαλό βέβαια θα συμφωνήσω, όχι πως δεν έχει και σωματική εξάρτηση... αλλά σε όλες τις ουσίες το σωματικό μπροστά στο ψυχολογικό είναι αστείο.
    Πάντως Μνημόνιο μου φαίνεται απίστευτο πως το πρώτο τσιγάρο το κάνεις και δεν σ΄ αρέσει... εγώ άνοιγα τα μάτια μου, άναβα τσιγάρο, πήγαινα στην τουαλέτα (με το τσιγάρο), έφτιαχνα καφέ (με το τσιγάρο στο στόμα), αναβα άλλο τσιγάρο και έπινα καφέ... Εκτός αυτού ξυπνάγα τουλάχιστον μία φορά μέσα στο βράδυ, όχι για να πάω τουαλέτα, αλλά για να καπνίσω... Αυτό το κάνω και τώρα με το άτμισμα, ξυπνάω το βράδυ... επίσης σκέφτομαι πως ατμίζω πολύ... δεν μπορώ να ξεκολλήσω το ρημάδι απ' το χέρι μου... όταν πληρωθώ θα πάρω μπεγλέρι... και κάτι πρέπει να σκεφτώ να κάνω για να ατμίζω λιγότερο... όσο χρειάζομαι για την ουσία και όχι για την βλακεία του εγκεφάλου του καπνιστή...
    Γιατί όντως αν σκεφτούμε πόσα τσιγάρα καπνίζουμε από ανάγκη και πόσα από συνήθεια... τα τσιγάρα που "χρειαζόμαστε", και να μιλήσω για εμένα που είμαι φουγάρο, δεν νομίζω να είναι πάνω από 10, και αυτά που κάνω είναι πάνω από 60, που έκανα δηλαδή.... Επίσης από τα 60 δεν απολάμβανα κανένα... από τα 600 μπορεί να απολάμβανα το 1. Απόλαυση ουσιαστικά δεν υπάρχει δηλαδή.

    Πάντως παιδιά έχω κουφαθεί από το τι κάνει ο καπνός, γιατι νικοτίνη ακόμα παίρνω... Πρώτον έχω κουφαθεί με την όσφρηση μου και δεύτερον δεν βήχω... και τρίτον, που ακόμα δεν το έχω πιστέψει.. Σήμερα βγήκα από το μετρό και τρέχω γύρω στα 200-300 μέτρα να προλάβω το λεωφορείο... ο οδηγός παρκαρισμένος (τέρμα) και καπνίζει. Βγάζω το ηλεκτρονικό παίρνω μία τζούρα "Πότε φεύγετε?" και μετά του λέω πως το ηλεκτρονικό με έχει σώσει και δεν βήχω και.. και... και... δεν είχα λαχανιάσει ρε σεις! Καθόλου! Και ακόμα δεν το έχω πιστέψει.

  12. #27
    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    Κατάλαβες λοιπόν ποια είναι η φιλοσοφία του βιβλίου! Πάντως σε μένα έπιασε, 10 χρόνια έκλεισα άκαπνη!
    Α εσύ είσαι ο ένας που το έκοψε από το βιβλίο? Το έχει ξαναπεί εδώ? Νόμιζα πως μου το είχαν πει στο φβ. Συγχαρήτηρια πολλά πάντως μαριάν, πραγματικά μεγάλο κατόρθωμα

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,605
    Quote Originally Posted by καθευτης View Post
    Α εσύ είσαι ο ένας που το έκοψε από το βιβλίο? Το έχει ξαναπεί εδώ? Νόμιζα πως μου το είχαν πει στο φβ. Συγχαρήτηρια πολλά πάντως μαριάν, πραγματικά μεγάλο κατόρθωμα
    Εγώ πάντως γνωρίζω κι άλλους που το έκοψαν, έτσι το πήρα κι εγώ.

    Εντωμεταξύ, τώρα κατάλαβα ότι κάποιος ανεγκέφαλος νόμιζε ότι το βιβλίο το αγοράσαμε από το e-psychology! Γι' αυτό τάχα μας έχουν στα ώπα-ώπα εδώ μέσα!
    Θαρρείς και χάθηκαν τα βιβλιοπωλεία, ηλεκτρονικά και μη!
    Ε ρε μαλακία που δέρνει τον κόσμο, ειδικά αν δεν έχει ανοίξει βιβλίο στη ζωή του!

  14. #29
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Quote Originally Posted by marian_m View Post
    Εγώ πάντως γνωρίζω κι άλλους που το έκοψαν, έτσι το πήρα κι εγώ.

    Εντωμεταξύ, τώρα κατάλαβα ότι κάποιος ανεγκέφαλος νόμιζε ότι το βιβλίο το αγοράσαμε από το e-psychology! Γι' αυτό τάχα μας έχουν στα ώπα-ώπα εδώ μέσα!
    Θαρρείς και χάθηκαν τα βιβλιοπωλεία, ηλεκτρονικά και μη!
    Ε ρε μαλακία που δέρνει τον κόσμο, ειδικά αν δεν έχει ανοίξει βιβλίο στη ζωή του!
    Εκ των υστερων καταλαβα και εγω τι ειπε το καθυστερημενο ! ( οφ τοπικ σορρυ)

  15. #30
    Banned
    Join Date
    May 2012
    Location
    Στο αγνωστο με βαρκα την ελπιδα
    Posts
    4,694
    Καθευτη φυσικα και μου αρεσει το πρωτο τσιγαρο , απλα σου λεω οτι αν και χρονια καπνιστρια το πρωτο τσιγαρο που θα βαλω στο στομα μου μου κανει μια γα.....νη ζαλαδα , μια ταχυπαλμια.
    Στα πρωτα χρονια ή μαλλον στα πρωτα τσιγαρα περιττο να σου πω οτι με ελουζε ιδρωτας ..!
    Υπηρξα και φουλ καπνιστρια του 1.5 πακετου ομως λογω δουλειας και με αυτα που εβλεπα μου ειχε παει πεντε-πεντε και για 1.5 χρονο (το ειχα κρατησει!!) καπνιζα 5-6 τσιγαρα την ημερα , φυσικα το ιδιο μαλακας εισαι , απλα δεν μπουκωνεις τοσο ! Τελος παντων μετα απο αυτην την κινηση μου εμεινε το να μην καπνιζω σαν φουγαρο..δλδ δεν καπνιζω ποτε πρωι πρωι , δεν καπνιζω μολις ανοιξει το ματι μου , δεν ειμαι μονιμως με ενα τσιγαρο στο χερι , οι περισσοτερες καπνιστικες μου μερες ειναι στα 10 τσιγαρα και λιγοτερα (που και αυτα με μπουκωνουν) , υπαρχουν ομως και μερες που θα καπνισω και 20!
    Βρωμα και δυσωδια ειναι τα κωλοτσιγαρα.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Ηλεκτρονικό τσιγάρο
    By Alobar in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 54
    Last Post: 10-06-2014, 02:11
  2. ηλεκτρονικό τσιγάρο....να το τολμησω?
    By fragile in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 16
    Last Post: 21-11-2012, 17:49
  3. το τσιγάρο κι εγώ
    By stirixi in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 35
    Last Post: 16-07-2012, 02:16
  4. ΤΣΙΓΑΡΟ
    By theloadingpc in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 23-10-2011, 13:28
  5. Τσιγάρο
    By kallia13 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 44
    Last Post: 18-11-2008, 12:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •