Διακοπή Solian ( αντιψυχωσικού )
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 5 of 5
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Salonica
    Posts
    772

    Διακοπή Solian ( αντιψυχωσικού )

    Εδώ και καιρό παίρνω μόνο 50mg Solian, του γνωστού αυτού ήπιου αντιψυχωσικού, το θέμα ειναι ότι δεν μπορώ να το κόψω εντελώς με τίποτα, το ανώτατο 7 ημέρες και μετά δεν αντέχω άλλο...
    είναι κάποιος που το σταμάτησε με κάποιο τρόπο? Έχω την αίσθηση ότι χάνω τα λογικά μου όταν το κόβω, ότι ζώ σε μια ψευδαίσθηση... έχω παρορμήσεις άσχημες και ταραχή.
    Αν έχει καταφέρει να το σταματήσει κάποιος μπορεί να μου πεί το πώς?
    Τέλος, πιστεύετε η ομοιοπαθητική πως βοηθάει?

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Κωνσταντινε, δυστυχως δεν γνωριζω κανεναν που να καταφερε να διακοψει αντιψυχωτικο με επιτυχια.
    Βεβαια δεν ξερω και με ποιο τροπο προσπαθησες να το κοψεις. Θεωρητικα , πρεπει να μειωνεις την δοση για αρκετο καιρο και ισως να παρεις και καποια βενζοδιαζεπινη στην αρχη της διακοπης για να εισαι ηρεμος.
    Για την ομοιοπαθητικη πιστευω πως βοηθαει οσο βοηθαει και ενα πλασιμπο. Αν πιστεψεις δηλαδη πως θα σε βοηθησει ισως δεις καποια βελτιωση , αλλα δεν προκειται για θεραπεια.
    Εγω ειδα μεγαλη βελτιωση απο ΓΣΘ σε οτι αφορα τις ιδεοληψιες και τους καταναγκασμους. Τα χαπια με βοηθουσαν μονο στους καταναγκασμους , οχι στις ιδεοληψιες.
    Αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα δοκιμασε γιατι ειναι πραγματικα μια θεραπεια που αξιζει (και με αποδεδειγμενα θεραπευτικα αποτελεσματα ).

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,688
    Εγώ έπαιρνα το σολιάν και το έκοψα πολύ εύκολα. Έπαιρνα για μια βδομάδα το μισό της δόσης μου και μετά τέρμα. Ναι πιστεύω ότι η ομοιοπαθητική βοηθάει.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    324
    εγω σε 18 μερες κοβω τα abilify!!! μακαρι να μην υποτροπιασω γιατι ηταν απαισια η εμπειρια μου....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα φιλε μου,Προσωπικα παιρνω λαντοζε δεν γνωριζω αυτο το φαρμακο που λες ομως θελω να σου πω οτι δεν παιζουμε με τα φαρμακα κανουμε ο,τι λεει ο γιατρος,Ετσι κ τα σταματησουμε υπαρχει κινδυνος υποτροπης κ οτι κανεις πρεπει να το κουβεντιασεις με τον γιατρο κ να μην το σταματησεις εαν σου το προτεινει κ δεν υπαρχει σοβαρη αιτια,Δεν εμπιστευομαι την ομοιοπαθητικη ολοι αυτοι που ασχολουνται που φαινονται τσαρλατανοι κ εννοειται κ δεν ενδεικνυται σε σοβαρα περιστατικα καταθλιψης κ λοιπων ψυχικων διαταραχων

Similar Threads

  1. solian
    By nikopoul in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 27
    Last Post: 29-01-2014, 10:52
  2. Solian.
    By genesis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 05-06-2010, 23:26
  3. solian
    By perdikouli in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 42
    Last Post: 05-07-2009, 01:26
  4. solian
    By prasiniklosti in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 7
    Last Post: 18-05-2008, 01:32
  5. Solian
    By νικος32 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 03-10-2007, 21:38

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •