Κακοποίηση από τον αδελφό μου! - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 34
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,692
    Quote Originally Posted by nikiii View Post
    Επιπλέον του σταθήκατε καμιά φορά εσυ σαν αδερφή του κι εκείνοι σαν γονείς του;
    Πώς δεν του σταθήκαμε: εγώ του είχα δώσει 12.000 ευρώ να ανοίξει περίπτερο και οι γονείς μου τον βοήθησαν άπειρες φορές, τον ταΐζουνε εφ όρου ζωής από τότε που γεννήθηκε χωρίς να ζητάνε τίποτα λίγο είναι αυτό

    Οι γονείς μου δεν έχουνε δώσει μεγαλύτερη σημασία σε μένα αλλά και στους δύο το ίδιο. Αυτά που λέει δεν βασίζονται πουθενά τα έχει χαμένα είναι χαζούλης.

  2. #17
    Δεν ήξερα πως έχει υπάρξει και σωματική βία με νοσοκομεία μάλιστα... Πάντως το σημερινό δεν είναι κακοποίηση.
    Νίκη δεν είναι μεγαλύτερο ενδιαφέρον που έχει πάρει το Ολγάκι, απλά απ' τη στιγμή που το Ολγάκι δεν μπορεί να διακρίνει πως έχει πρόβλημα, λογικό είναι και να μην καταλαβαίνει ποιος το έχει δημιουργήσει.

    Έχει δίκιο σε όλα Ολγάκι ο αδερφός σου, καταρχάς πως για την κατάσταση σας ευθύνονται και οι γονείς σας σε πολύ μεγάλο βαθμό, άλλωστε και οι δύο έχετε το ίδιο πρόβλημα, απλά το εκφράζεται διαφορετικά... Έχετε πρόβλημα να κάνετε οποιαδήποτε σχέση και να την κρατήσετε... φιλική, ερωτική και επαγγελματική. Το ότι και τα δύο παιδιά αυτών των ανθρώπων έχουν παρόμοιο πρόβλημα δείχνει πως αυτοί είναι που δεν έκαναν κάτι σωστά... αυτό βέβαια δεν σας απαλάσει από την ευθύνη που έχετε τώρα ως ενηλικα άτομα.
    Το αν είστε η χειρότερη οικογένεια δεν το ξερω... πάντως σίγουρα δεν είστε και μια καλή υποδειγματική οικογένεια.
    Τεμπέλα και άχρηστη σε λες και εσύ, τώρα που σε λέει και ο αδερφός σου γιατί σε ξενίζει? Επίσης όπως σου έχω ξαναπεί στην μοναξιά είναι δύσκολο να μην βουλιάξουμε και στην κακία... κι εσύ δυστυχώς δεν του δίνεις καθόλου σημασία αυτού του κινδύνου με αποτέλεσμα να την πατάς και σ' αυτό το θέμα... πολλές φορές είσαι πικρόχολη, άδικη και αρνητική με τους γύρω σου.. ακόμα και με τον εαυτό σου, αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό... Ποια είναι η τελευταία φορά που βοήθησες ή χαρωποίησες κάποιον άνθρωπο ώστε να πούμε πως έκανες κάτι καλό... γιατί δυστυχώς την αντιθετη περίπτωση την έχουμε πολύ πρόσφατη...
    Θα μπορούσες επίσης να κάνεις πεζοδρόμιο και να είσαι εξαίρετος άνρθωπος, θα έβγαζες τίμια το ψωμί σου, μην εξαπατώντας κανέναν και προσφέροντας και χαρά... βέβαια είανι πολύ δύσκολη δουλειά, ελάχιστες μπορούν να την κάνουν... Τώρα αν η πρεζού φίλη του αδερφού σου προσπαθεί, είναι μια σημαντική σας διαφορά και αν όντως ισχύει αυτή προσπαθεί να κάνει κάτι καλό για τον εαυτό της, εαν θα τα καταφέρει δεν ξέρουμε αλλά τουλάχιστον προσπαθεί, στο τέλος της χαμένης ζωής της θα πει "προσπάθησα" εσύ στο τέλος της δικιάς σου τι θα πεις?
    Και επίσης ο άνθρωπος κοιτάει και τα χάλια του εν αντιθέσει με εσένα που κοιτάς κυρίως των άλλων...
    Βέβαια ο τρόπος του είναι απαράδεχτος... αλλά τον έχετε σκάσει... μέχρι κάποιο σημείο οι αντιδράσεις του είναι λογικές... το παράλογο είναι πως απ' την στιγμή που υπάρχει ιστορικό βίας και βαριάς μάλιστα... κάθεστε τρεις όλοι μέρα και τον φοβάστε και δεν κάνετε κάτι...

    Αλέξανδρε έχεις δίκιο... αλλά αυτή την στιγμή δεν απειλούμε εγώ, και δεν θεωρώ πως ο αδερφός είναι ο "κακός" της οικογένειας... αλλά και το ότι ευτυχώς είμαι έξω από αυτόν τον χορό το βλέπω λίγο πιο σφαιρικά...

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,692
    Είμαστε μια μέτρια συνετη μετρημενη οικογενεια με το κομάντο μας ,με το φαγητό μας τίμιο ,επρεπε να ζησει σε άλλο σπιτι που τρεχουν για δανεικα για το φαι ,που ξεπαγιαζουν καποτε καποτε για να δει την διαφορα νομιζει ετσι απλα οι γονεις τα καταφερνουν και αυτος να τα εχει δεδομενα και να βριζει....Είναι εκτος λογικης μακαρι αμην να ρθει στα συγκαλα του τελείως. Σίγουρα δεν είμαστε και από τις χειρότερες οικογένειες. Ο αδελφός μου παρόλα αυτά που μας έκανε δεν τον διώξαμε από το σπίτι που σε κανένα σπίτι δεν θα τον κρατούσανε αλλά τον αγκαλιάσαμε και τον βοηθάνε τουλάχιστον οι γονείς μου και τον ταΐζουνε εφ όρους ζωής χωρίς να ζητάνε τίποτα για αντάλλαγμα, του παρέχουνε στέγη και φαγί. Ο μπαμπάς μου είναι ένας υψηλοσυνταξιούχος που πάντα ήτανε σπίτι δουλειά σπίτι. Η μαμά μου μια γυναίκα της εκκλησίας με τον σταυρό στο χέρι.


    Τώρα καθευτή για το αν είμαστε καλή ή όχι οικογένεια αυτό είναι ηλίου φαεινότερο ότι είμαστε μια μέτρια οικογένεια. Το αν έχει δίκαιο ή όχι δεν ξέρω αλλά δεν το λέει με ωραίο τρόπο και στο κάτω κάτω δεν με ενδιαφέρει αν έχει δίκαιο ή όχι αρκεί να μην με πρήζει. Το αν φταίνε οι γονείς μου που έχουνε 2 παιδιά άχρηστα δεν το νομίζω γιατί τουλάχιστον εγώ είχα πολλές ευκαιρίες και για να παντρευτώ και δουλειές είχα στο παρελθόν και οι γονείς μου τουλάχιστον έκαναν ότι περνούσε από το χέρι τους για να μας μεγαλώσουνε και να μας αναθρέψουνε με τον πιο σωστό τρόπο μπορούσανε. Ο αδελφός μου είναι τρελός και χαζός και πολλές φορές το έχει αποδείξει άλλωστε στο παρελθόν και σίγουρα και αυτά που λέει δεν είναι σωστά.

  4. #19
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω πιστευω οτι λεει αληθεια αυτα που γραφει κολανε μεταξυ τους αν συνεχισετε ετσι στο τελος θα γραφεις απο το κατ δεν ειναι δυνατον να ζητε με ενα τετιο διπλα σας στηλτε τον σε καμια κλινικη κοντα ξερεις που

    Αλεξάνδρε πες κανένα εξελιγμένο σύστημα ασφαλείας
    αμα ειναι ιδιαιτερα νευρικος
    ψαχνει τροπο να τσακωθει με ολους
    επιθετικος
    βριζει
    απειλει λεγοντας τρελα πραγματα
    βαραει
    εχει ενα κενο βλεμα

    φαινεται... (αν τα εχει ολα αυτα μαζι σιγουρα.)

  5. #20
    Σίγουρα ο τρόπος του Ολγάκι είναι ελεεινός... και σίγουρα οι γονείς σας δεν είχαν κακή πρόθεση... αλλά ευθύνη έχουν.. θα έχουν κάνει πάρα πολλά λάθη με τα παιδιά τους και φαίνεται εκ του αποτελέσματος, αλλά σίγουρα προσπάθησαν για το καλύτερο... Το ότι σου δόθηκαν πολλές ευκαιρίες για δουλειά και σχέσεις είναι το φυσιολογικό, όπως και στον αδερφό σου, οπως και σε εμένα... στο ότι δεν μπορούμε να τις αρπάζουμε είναι το πρόβλημα... γιατί δεν μας έμαθαν οι γονείς μας προφανώς... και εμείς ακόμα δεν έχουμε βρει τον τρόπο να το κάνουμε...
    Και φυσικά μπορεί να είστε από τις εντιμότερες οικογένειες, σίγουρα όμως όχι από τις καλύτερες... αλλά κι εσύ μην τα μετράς όλα με τα λεφτά... γιατί πολλά υλικά σας πρόσφεραν ίσως και συναισθηματικά τίποτα... και να σου πω πως συμφωνώ μαζί σου πως ο αδέρφος σου ας πω δεν παει καλά, γιατί το τρελός και χαζός που λες εσύ μου φαίνονται πιο βαριά... αλλά δεν είναι η εξαίρεση μέσα στο σπίτι σας... αυτό σου λέω... τώρα το ότι θες την ησυχία σου το καταλαβαίνω και δίκιο έχεις..


    Ε ρε Αλεξ αν έχει κάποια απο αυτά είσαι ήδη στο Κατ, δεν είναι τα προειδοποιητικά αυτά, τα αποτελέσματα είναι..

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    875
    Ίσως ο αδερφός σου να έχει φτιάξει αυτόν τον χαρακτήρα από εξωτερικούς παράγοντες κι επειδή είναι κάτι δύσκολο, που με κάποιο τρόπο σας κάνει να ασχολείστε αρκετά με αυτό το θέμα ίσως να είναι ο λόγος που σε βουλιάζει κι εσένα.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    875
    Ίσως και να γεννήθηκε έτσι αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι χρειάζεται ψυχολογική βοήθεια για το καλό το δικό σας και το δικό του

  8. #23
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    εγω δε ξερω πιος ειναι χειροτερος απ ολους ειναι ολοι για να τους βαλεις σε ενα φορτηγο κ να τους στηλεις ολους για ψυχαναλυση
    http://images.inewsgr.com/96/na-trav...reokopisei.jpg

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,692
    Quote Originally Posted by αλεξανδρος_77 View Post
    εγω δε ξερω πιος ειναι χειροτερος απ ολους ειναι ολοι για να τους βαλεις σε ενα φορτηγο κ να τους στηλεις ολους για ψυχαναλυση
    Αυτό πάλι δεν το καταλαβαίνω επειδή βγήκε ένα μέλος βίαιο να κατηγορείτε ολόκληρη την οικογένεια.

  10. #25
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    ας διαβασει καπιος το πρωηγουμενο θεμα με τον αδερφο σου κ θα καταλαβει γιατι street fighter campion edition...

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,692
    Παρόλα αυτά ο αδελφός μου δεν είναι τόσο κακός όσο ακούγεται απλά παθαίνει κρίσης κακίας-τρέλας εναντίον της οικογένειάς του.

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    27
    Γεια σου δελφινι.
    Καταρχην οχι μη σκεφτεσαι κι εσυ ετσι αρνητικα οπως ο αδερφος σου και εννοειται οτι δεν δικαιολογειται ολο αυτο. Το οτι αντιμετωπιζετε καποια προβληματα οπως οι περισσοτεροι ανθρωποι δεν σημαινει οτι δεν θα αλλαξει ποτε αυτο η οτι ειστε ολα αυτα που λεει ο αδερφος σου.Ολα αλαζουν αν εχουμε θεληση και προσπαθουμε.
    Το χαλια οικογενεια πες του δεν σε κανει η ανεργια,υπαρχουν και αλλοι που τα εχουν ολα στη ζωη τους οπως δουλεια κτλ και κανουν αλλα πραματα κακα στους αλλους.Αυτο σημαινει οτι ειναι μια χαρα ανθρωποι;

    Αυτα που λεει ομως ανηκουν στην συναισθηματικη/λεκτικη κακοποιηση. Εαν δεν βλεπει καποιο ψυχολογο καλο θα ηταν να δει επειγοντως.Επισης υπαρχει νομος ενδοοικογενειακης βιας (και στην Ελλαδα ευτυχως), που αν ψαξεις εστω και στο ιντερνετ και τον διαβαζεις, λεει μεσα για αγριες φωνες, προσβολες, βρισιες κτλ και ολα οσα περιγραφεις. ΒΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ Η ΣΩΜΑΤΙΚΗ.

    Αν δεις οτι αυτο συνεχιζεται το σωστο ειναι καταγγελια στην αστυνομια,ειναι υποχρεωμενοι να δειξουν ενδιαφερον και θα το κανουν γιατι υπαρχει νομος γι αυτο και θα το καταγραψουν, αυτο ισως τον ταρακουνησει λιγο και επειτα αν βγει πορισμα οτι εχει ψυχολογικα προβληματα τοτε λογικα κατι θα γινει με καποιο δημοσιο φορεα για ψυχολογικη στηριξη για το θεμα επιθετικοτητας (που ειναι το πιο σωστο), αλλιως φυλακιση μετα απο αυτοφωτο η δικαστηριο.
    Θα μου πεις στην Ελλαδα μενεις, περιμενεις να γινουν ολα αυτα;Εξαρταται ποσο θα το κυνηγησεις,το θεμα ειναι να κανεις κατι και οχι να καθεσαι παθητικα να δεχεσαι τετοια συμπεριφορα.

    Ειναι κριμα να βιωνετε τετοιες καταστασεις.Κινδυνευει η ψυχικη σας υγεια.Σου προτεινω αν δεν παιρνει απο ευγενικα λογια τοτε να μην απαντας στις προκλησεις του. Δεν θα κερδισεις τιποτα. Και οπως λες κατα βαθως μπορει να μην ειναι κακος αυτο ομως δε σημαινει οτι ειναι στο απυροβλητο. Χρειαζεται βοηθεια.

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,692
    Είναι γεγονός ότι χρειάζεται βοήθεια. Το θέμα είναι ότι δεν θέλουμε να κάνουμε τίποτα με αστυνομία κτλ γιατί είναι αδελφός μου και δεν θέλω να διασυρθεί. Άρα στην ουσία δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα παραμόνο να δεχτούμε την κακή συμπεριφορά του όποτε του καπνίσει παθητικά γιατί δεν μπορούμε και δεν θέλουμε να κάνουμε τίποτα εισβάρος του.

  14. #29
    Banned
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    σε 1 λιμνουλα!
    Posts
    14,042
    δεν με αφήνει στην ησυχία μου και με βρίζει με τα χειρότερα λόγια.
    Τέτοιο μίσος και τέτοια κακία που με έχει με φοβίζει.
    Το παιδί είναι τρελό.
    απλά παθαίνει κρίσης κακίας-τρέλας εναντίον της οικογένειάς του.
    Αλέξανδρε καταρχάς δεν έχουμε δει τίποτα ώστε να λειτουργήσουν τα συστήματα αναγνώρισης και ασφάλειας...
    Όχι έχει δίκαιο ο Αλέξανδρος ο αδελφός μου μας έχει στείλει όλους στο νοσοκομείο στο παρελθόν ( τον μπαμπά μου με 32 ράμματα στο κεφάλι, της μαμάς μου της έσπασε τα πλευρά και μένα με μαχαίρωσε)
    kaποτε τα ελεγα ολα αυτα κ μου απανταγαν: μη τα παιρνεις ολα της μετριτης κ ομως οταν πραγματικα εχουν βαθος οι σκεψεις σου αργα η γρηγορα αφου ολοι σου κατεβασουν τα παντα κ ακουσεις τα παντα στο τελος θα ερθει κ η δικη σου σειρα να μιλησεις τελευταιος.

  15. #30
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    27
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Είναι γεγονός ότι χρειάζεται βοήθεια. Το θέμα είναι ότι δεν θέλουμε να κάνουμε τίποτα με αστυνομία κτλ γιατί είναι αδελφός μου και δεν θέλω να διασυρθεί. Άρα στην ουσία δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα παραμόνο να δεχτούμε την κακή συμπεριφορά του όποτε του καπνίσει παθητικά γιατί δεν μπορούμε και δεν θέλουμε να κάνουμε τίποτα εισβάρος του.
    Καταλαβαινω πως το βλεπεις...ειναι αιμα σου και μπερδευεσαι. Αλλα εμεις προσπαθουμε να βοηθησουμε, ανοιξες θεμα=αρα ζητας γνωμες-βοηθεια και επειδη το εχω ψαξει με αυτα τα θεματα, οτι σου ειπα θα το ακουγες ετσι κι αλλιως απο αρμοδιους αν οντως ζητουσες βοηθεια πριν γραψεις εδω.

    Δυστυχως η κοινωνια αυτης της χωρας νομιζει και ζει ακομα με το "τι θα πει ο κοσμος" και το βλεπουμε σχεδον καθε μερα και εδω φαινεται στα λογια σου. Σε καταλαβαινω. Αλλα αυτες οι υποθεσεις αντιμετωπιζονται με ευαισθησια απο τους αρμοδιους και ειναι υποχρεωμενοι απ' το νομο να το αντιμετωπισουν ετσι.
    Μη νομιζεις δηλαδη οτι ο ταδε αστυνομικος μολις καταγραψει το γεγονος το επομενο πραμα που θα κανει θα ειναι να κανει βολτα στον κρεοπωλη,στον φουρναρη, στον παπα, στον δασκαλο, στον ανθοπωλη και θα παρει τηλ το τοπικο καναλι να σκασει μυτη εξω απο το σπιτι σας. Αν ηταν ετσι τοτε θα επρεπε να υπηρχε ενα ειδικο καναλι ενδοοικογενειακης βιας να βλεπαμε reality!!!!!

    Επισης το "δεν μπορούμε και δεν θέλουμε να κάνουμε τίποτα εισβάρος του." ειναι λαθος σκεψη.Γιατι αν ψαξετε για βοηθεια δεν θα κανετε τιποτα εις βαρος του ΑΛΛΑ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ, οτι κανατε θα ειναι ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΑΣ. Καλο σε εκεινον διοτι θα θεραπευτει απο το προβλημα του απο ειδικο και καλο σε εσας που θα ηρεμησετε. Αν αυτο συνεχιστει θα χαραμιστειτε. Και οχι απαραιτητα με νοσοκομειο. Καταθλιψη καθε μερα αν περνας μετα αλλαζει ολο σου το "ειναι" και χανεις τον εαυτο σου σε βαθμο υπουλα κακο.... και πολλα αλλα που δεν χρειαζεται να γραψω.

    Δηλαδη στην αρχη γραφεις "ειναι γεγονος οτι χρειαζεται βοηθεια" και μετα στο τελος γραφεις το αντιθετο.Σου γραφω με ολη τη καλη μου διαθεση απλα θελω να σε προβληματισω ωστε ολο αυτο να σε ταρακουνησει και να σου βγει σε καλο.Κατα τα αλλα δεν εχω να προσθεσω κατι αλλο.

    (Παντως με βαση οτι γραφει ο αλεξανδρος_77 στο σχολιο του παρατηρω αρκετες αντιφασεις σε οτι γραφεις. (πχ δεν με αφήνει στην ησυχία μου και με βρίζει με τα χειρότερα λόγια.Τέτοιο μίσος και τέτοια κακία που με έχει με φοβίζει.Το παιδί είναι τρελό.Απλά παθαίνει κρίσης κακίας-τρέλας εναντίον της οικογένειάς του.Αλέξανδρε καταρχάς δεν έχουμε δει τίποτα ώστε να λειτουργήσουν τα συστήματα αναγνώρισης και ασφάλειας...Όχι έχει δίκαιο ο Αλέξανδρος ο αδελφός μου μας έχει στείλει όλους στο νοσοκομείο...)

    Ελπιζω και ευχομαι καποια στιγμη να βρειτε λυση.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. Πρόβλημα με τον αδελφό μου!
    By Γιώργος1453 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 2
    Last Post: 02-10-2013, 00:25
  2. Προβληματα με τον αδελφο μου...ειμαι σε απογνωση
    By howtodream8 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 24
    Last Post: 01-07-2013, 00:46
  3. Replies: 78
    Last Post: 25-09-2011, 16:24
  4. Replies: 19
    Last Post: 04-08-2010, 04:08
  5. ΑΝΥΣΗΧΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΔΕΛΦΟ ΜΟΥ
    By dream84 in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 15
    Last Post: 07-06-2007, 00:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •