Κακοποίηση από το αδελφό όλης της οικογένειας!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

View Poll Results: Μπορούμε να κάνουμε τίποτα για τον αδελφό μου που μας κακοποιεί;

Voters
6. You may not vote on this poll
  • Ναι

    4 66.67%
  • Όχι

    2 33.33%
Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 60
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,766

    Κακοποίηση από το αδελφό όλης της οικογένειας!

    Λοιπόν η οικογένεια μου κακοποιείται από τον αδελφό μου όποτε έχει νεύρα μας χτυπάει όλους τόσο δυνατά που μας στέλνει στο νοσοκομείο. Το θέμα είναι ότι δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα. Θα μπορούσαμε να πάμε στον εισαγγελέα και να τον κλείσουμε στο ψυχιατρείο αλλά δεν θέλουμε να προβούμε σε τέτοιες διεξόδους. Πιστεύεται ότι μπορούμε να κάνουμε τίποτα ή όχι ; και τι θα μπορούσαμε να κάνουμε;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,279
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Λοιπόν η οικογένεια μου κακοποιείται από τον αδελφό μου όποτε έχει νεύρα μας χτυπάει όλους τόσο δυνατά που μας στέλνει στο νοσοκομείο. Το θέμα είναι ότι δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα. Θα μπορούσαμε να πάμε στον εισαγγελέα και να τον κλείσουμε στο ψυχιατρείο αλλά δεν θέλουμε να προβούμε σε τέτοιες διεξόδους. Πιστεύεται ότι μπορούμε να κάνουμε τίποτα ή όχι ; και τι θα μπορούσαμε να κάνουμε;
    οχι δε μπορειτε να κανετε τιποτα.
    μονο στον εισαγγελεα μηνυση κλπ. αφου δε θελετε να προβείτε 'σε τέτοιες διεξόδους' τότε κατστε να τρωτε ξυλο.
    ή θυσιαζεις παγματα ή καθεσαι να τις τρως.

    ελεος καμια ελπίδα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    319
    Εάν δεν θέλετε να προβείτε σε τέτοιες ενέργειες τότε η ερώτηση είναι άτοπη. Αν δεν θες αστυνομία,εισαγγελέα κτλπ τότε τι λύση περιμένεις να σου προτείνει κάποιος. Σχολή καράτε; Πάντως να ξέρεις 3 στις 4 περιπτώσεις σαν αυτή, που οι γονείς δεν κάνουν κάτι, καταλήγουν μια μέρα να θρηνούν θύματα. Οι γονείς σου έχουν το δικαίωμα να θυσιάσουν και την ζωή τους για το παιδί τους,δεν έχουν όμως το δικαίωμα να το κάνουν εις βάρος των υπολοίπων. Υπάρχουν παρα πολλές περιπτώσεις σαν την δικιά σας στα δικαστικά χρονικά.
    real eyes realise real lies

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    δεν θέλουμε να προβούμε σε τέτοιες διεξόδους
    για ποιο λογο δεν θελετε?
    για το κοινωνικο στιγμα?

    χωρις παρεμβολη του νομικου συστηματος δεν νομιζω οτι μπορει να γινει κατι...
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,766
    Δεν θέλουμε γιατί δεν νομίζω ότι θα είναι καλό για τον αδελφό μου τέτοιου είδους συμπεριφορά. Θα γίνουμε όμοιοι με αυτόν.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,191
    Quote Originally Posted by δελφίνι View Post
    Δεν θέλουμε γιατί δεν νομίζω ότι θα είναι καλό για τον αδελφό μου τέτοιου είδους συμπεριφορά. Θα γίνουμε όμοιοι με αυτόν.
    Τότε κάτσε να τις τρως.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    2,191
    Quote Originally Posted by white View Post
    Εάν δεν θέλετε να προβείτε σε τέτοιες ενέργειες τότε η ερώτηση είναι άτοπη. Αν δεν θες αστυνομία,εισαγγελέα κτλπ τότε τι λύση περιμένεις να σου προτείνει κάποιος. Σχολή καράτε; Πάντως να ξέρεις 3 στις 4 περιπτώσεις σαν αυτή, που οι γονείς δεν κάνουν κάτι, καταλήγουν μια μέρα να θρηνούν θύματα. Οι γονείς σου έχουν το δικαίωμα να θυσιάσουν και την ζωή τους για το παιδί τους,δεν έχουν όμως το δικαίωμα να το κάνουν εις βάρος των υπολοίπων. Υπάρχουν παρα πολλές περιπτώσεις σαν την δικιά σας στα δικαστικά χρονικά.
    Πόση μεγάλη αλήθεια είπες τώρα;
    Γιάυτό Ολγάκι-πάρε τον νόμο στα χέρια σου,άσε που μπορεί να του κάνεις και καλό.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    319
    Όμοιοι θα γινόσασταν εάν αρχίζατε να τον δέρνετε και να το στέλνετε στο νοσοκομείο. Το να τον καλύπτουν οι γονείς σου πρώτον καταστρέφουν την ψυχική υγεία των υπολοιπων στο σπιτι και δεύτερον βάζουν σε κίνδυνο την σωματική σας ακεραιότητα. Νομίζω δεν ανέφερες αν έχει ψυχολογικό πρόβλημα ο αδερφός σου ή απλά έχει παραβατικη συμπεριφορά. Λύση υπάρχει. Πριν γίνει τίποτα χειρότερο. Θα μπορούσα να σου αναφέρω τουλάχιστον πέντε περιπτώσεις καρμπόν που είχαν άσχημη κατάληξη αλλά είναι ανώφελο. Το θέμα είναι να καταλάβεις ότι όχι μόνο για εσάς αλλά και για τον ίδιο το καλύτερο είναι να μην θάβετε το πρόβλημα κάτω απο το χαλί. Προστατέψτε τον ίδιο απο τον εαυτό του...
    real eyes realise real lies

  9. #9
    Όλγα εγώ σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί αντιμετωπίζω παρόμοιο πρόβλημα που το έχω αναφέρει πριν λίγο καιρό. Εμένα ο μικρός μου αδελφός πού μένει μαζί με τον πατέρα μου, μετά το θάνατο της μητέρας μου άρχισε να γίνεται βίαιος με αφορμή τα κληρονομικά και συγκεκριμένα χτύπησε δύο- τρεις φορές τον πατέρα μου και μια φορά εμένα που παραλίγο να με σκοτώσει.
    Είναι πολύ σοβαρό το πρόβλημα αλλά και πολύ δύσκολο να λυθεί. Είναι εύκολο να προτείνει κανείς τη λύση της ακούσειας νοσηλείας (γιατί συνήθως είναι ψυχιατρικό το θέμα) αλλά στην πράξη καμιά φορά φτάνεις πάλι σε αδιέξοδα. Πρέπει να αναφέρω ότι επειδή δεν υπάρχουν πολλά διαθέσιμα ασθενοφόρα, είτε επειδή οι ασθενείς αντιστέκονται, συνήθως η αστυνομία είναι εκείνη που εκτελεί την εντολή της ακούσειας νοσηλείας. Έρχονται λοιπόν με περιπολικό και βάζουν χειροπέδες στον "ασθενή", γίνεται δηλαδή όπως στις συλλήψεις των κακοποιών.
    Ξέρω από πρώτο χέρι μια τέτοια περίπτωση όπου η αστυνομία συνέλαβε τον "ασθενή" έξω από το σπίτι του και έγινε "το σώσε" γιατί καταλαβαίνεις την έκπληξη και την αντίδρασή του. Χώρια ότι μαζεύτηκε όλη η γειτονιά από τις φωνές και τις αντιδράσεις του "ασθενή".
    Αυτά σκέφτομαι και φρικάρω. Έπειτα, στο ψυχιατρείο εξετάζεται από γιατρό και συνήθως κρατείται για νοσηλεία καμιά εικοσαριά μέρες, άντε το πολύ (αν είναι βαριά περίπτωση) ένα με δύο μήνες. Όταν βγει όμως θα πρέπει να παίρνει οπωσδήποτε τη θεραπεία του ή κάποιος να φροντίζει γι αυτό. Επίσης, όταν βγει δεν σου εξασφαλίζει κανείς ότι δεν θα γίνεται το ίδιο. Γιατί έχω μάθει περίπτωση όπου μητέρα είχε κλείσει το γιό της τρεις φορές στο ψυχιατρείο με εντολή για ακούσια νοσηλεία αλλά το πρόβλημα παρέμενε το ίδιο (ο γιός συνέχιζε να την χτυπάει λίγες μέρες μετά την επιστροφή από το ψυχιατρείο κάθε φορά).
    Υπάρχει όμως και περίπτωση με την ακούσια νοσηλεία να φοβηθεί και να μην το ξανακάνει. Επίσης, αφού ζείτε στο ίδιο σπίτι θα γνωρίζει κάποιος και θα φροντίζει να παίρνει τα φάρμακά του.
    Στη δικιά μου περίπτωση υπάρχει και το πρόβλημα ότι ο άντρας μου αντιμετωπίζει κι εκείνος ψυχιατρικό πρόβλημα και δεν μπορώ να πάρω τον πατέρα μου στο σπίτι μου. Επίσης, ο άλλος μου ο αδελφός (είμαστε τρία αδέλφια) έχει τρία παιδιά σε ένα δωμάτιο, δεν χωράνε. Ευτυχώς που τελευταία ο μικρός είναι ήρεμος καθώς φροντίζω να μην τον βλέπω και δεν έχει ξαναχτυπήσει τον πατέρα μου. Όμως, ο ψυχίατρος που πηγαίνουμε για τον άντρα μου μας λέει ότι πρέπει να κάνουμε ακούσια νοσηλεία γιατί το πρόβλημά του θα χειροτερεύει και φοβάται μήπως κάποια στιγμή ξαναχτυπήσει κάποιον χειρότερα. Είμαι κι εγώ πολύ στεναχωρημένη γιατί δεν μπορώ να βλέπω τον πατέρα μου αφού εκείνος δεν βγαίνει καθόλου από το σπίτι (έχει βαριά κατάθλιψη από τότε που πέθανε η μητέρα μου) κι εγώ περιμένω την ευκαιρία να λείπει ο αδελφός μου για να πάω να τον δω.
    Υπάρχει και μια άλλη λύση, να πάτε στην αστυνομία και να τον καλέσουν να του κάνουν σύσταση, να τον συμβουλεύσουν δηλαδή και να τον φοβίσουν ότι αν σας ξαναχτυπήσει θα έχει συνέπειες. Αυτό μου φαίνεται πιο ανώδυνο και εύκολο και νομίζω ότι θα πιάσει, θα φοβηθεί και θα συγκροτηθεί ο αδελφός σου. Όμως αν το θέμα είναι καθαρά ψυχιατρικό θα χρειαστεί οπωσδήποτε θεραπεία.
    τί να πω βρε πουλάκι μου; Ο Θεός να μας φωτίσει...

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    319
    Χθες στην Κέρκυρα απεβίωσε μητέρα όταν μετά απο χτύπημα του 17χρονου γιου της υπέστη ρήξη σπλήνας. Γιατι του αρνηθηκε να κανει συνδεση ιντερνετ. Λίγο καιρό πιο πριν πατέρας σκότωσε τον γιο του την τελευταία φορά που εμφανίστηκε ο δεύτερος για να τους χτυπήσει. Δεν θέλαν να τον βάλουν σε κλινική για να μην λέει ο κόσμος. Κάθε μέρα κάποιος σκοτώνει ή σκοτώνεται γιατι επέλεξαν οι δικοί του να το κρύβουν και οι θεατές αδιαφορούσαν. Είναι μια ωρολογιακή βόμβα, να το ξέρετε.
    real eyes realise real lies

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Οταν ημασταν μικροι κακοποιουσα την μικρη μου αδελφη , εμενα με κακοποιουσε η μανα μου που κακοποιουσα την αδελφη μου , ο πατερας μου μας κακοποιουσε οικογενειακως , οι απο πανω κακοποιουσαν εμας οικογενειακως , οι γειτονες κακοποιουσαν εμας και τους απο πανω , και οι κατοικοι της διπλα γειτονιας κακοποιουσαν τους δικους μας γειτονες . Τι ψαχνεις τωρα .

  12. #12
    White, δεν διαφωνώ καθόλου.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    4,766
    Λοιπόν εμείς καλέσαμε την αστυνομία στο σπίτι μας ουκ ολίγες φορές για εκφοβισμό αλλά αυτός συνεχίζει τα ίδια με την πρώτη ευκαιρία θα χτυπήσει πάλι. Ο αδελφός μου είναι ψυχιατρικά ασθενής και παίρνει φαρμακευτική αγωγή. Δεν νομίζω ότι φωνάζοντας τον εισαγγελέα και βάζοντάς τον στο ψυχιατρείο θα γίνει τίποτα γιατί κάποτε θα βγει από εκεί και θα κάνει πάλι τα ίδια οπότε δεν υπάρχει λύση.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    319
    Οκ άρα δεν είναι θέμα χαρακτήρα,ο άνθρωπος είναι ασθενής. Βάζοντας σε κλινική όταν υποτροπιάζει θα προστατεύετε τον εαυτό σας και το κοινωνικό σύνολο. Είναι δημόσιος κίνδυνος κοινώς... Είναι αμαρτία απο τον θεό να περιμένετε ποτε θα κάνει κάτι που αυτεπάγγελτα ο εισαγγελέας θα επέμβει. Γιατι τότε και ζωή θα έχει αφαιρεθεί και στο ψυχιατρείο θα κλειστεί για πάντα. Πληροφοριακά άπαξ και μπεις σε ψυχιατρείο σωφρονιστικού καταστήματος δεν βγαίνεις ξανά.
    real eyes realise real lies

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2012
    Posts
    875
    Αν αντέχετε αυτή την κατάσταση μπράβο σας εγώ δεν θα άντεχα για πολύ. Φοβάστε να μην μάθει ο κόσμος ενώ ήδη τρέχετε στα νοσοκομεία; ήδη έχουν μάθει κι άλλοι και πολύ πιθανόν κάποιοι να το έχουν υποψιαστεί. Αλλά δεν είναι το θέμα αυτό είναι ότι μπορεί να προλάβετε τα χειρότερα. Και εσείς θα βοηθηθήτε και ο αδερφός σου

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Κακοποίηση από τον αδελφό μου!
    By δελφίνι in forum Κακοποίηση
    Replies: 33
    Last Post: 04-02-2015, 12:34
  2. Το πορτρέτο της ναρκισισσιστικής οικογένειας
    By anonymous_1 in forum Ναρκισσιστική Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 0
    Last Post: 07-12-2012, 16:02
  3. Replies: 78
    Last Post: 25-09-2011, 15:24
  4. Replies: 19
    Last Post: 04-08-2010, 03:08
  5. Κραυγή αγωνίας των αναπηρικών φορέων όλης της χώρας
    By pelariry in forum Ψυχολογία & Κράτος (ΕΟΠΥΥ, Επιτροπές, Στρατός, Φορείς Δημοσίου)
    Replies: 2
    Last Post: 23-06-2010, 13:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •