Διαχείρηση του θυμού
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139

    Διαχείρηση του θυμού

    Θέλω να μάθω να διαχειρίζομαι το θυμό μου. Θυμώνω σπάνια αλλά όταν αυτό συμβαίνει, γίνομαι αυτοκαταστροφική. Η παρόρμησή μου είναι τέτοια που με τυφλώνει στη λογική και το μόνο που επικρατεί είναι ένα σιωπηλό μένος εναντίον καταστάσεων που αγαπώ. Οταν περνάει αυτό, βρίσκομαι εκτεθειμένη σ ότι δημιούργησα. Δεν είναι δυνατόν οι άλλοι πάντα να με καταλαβαίνουν και να μου το συγχωρούν.

    Θέλω να το αλλάξω αυτό.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    May 2004
    Location
    στις στεπες του Καυκασου
    Posts
    10,933
    Δεν ξερω συγκεκριμενες τεχνικες μιας ακομα και αν θυμωνω δεν εξωτερικευω τον θυμο μου,μπορω ομως να προτεινω καποιες λυσεις.

    Καταρχην να προσπαθησεις να ελεγξεις τον παρορμητισμο μου. Αρχισε να το περιοριζεις ποντο ποντο για να δεις που υπαρχεη η σωστη ισορροπια κατ εσε. Τα ακρα ειναι εντελως επικινδυνα σε καθε περιπτωση.
    Στην συνεχεια οταν συμβαινει κατι και σε θυμωνει εχε σαν κανονα να αφηνεις ενα διαστημα (πχ 2-3 ωρων) μεχρι να αντιδρασεις. Απαγορεψε στον εαυτο σου να αντιδραει αμεσα.
    Βαλε ενα διαστημα που θα αρχιζει απο την αρχη του συμβαντος και θα τελειωνει οταν θα παιρνεις αποφαση για το πως θα φερθεις σχετικα με το προβλημα.
    Στο διαστημα αυτο αρχισε να σκεφτεσαι το ζητημα που σε απασχολει και σκεψου διαφορες παραλλαγες στο πως να αντιδρασεις, απο θυμωμενη εως και πολυ ηρεμη. Σχολιασε την καθε περιπτωση και δες τι επιπτωσεις θα εχει. Ερευνησε στο μεσοδιαστημα αυτο οτι στοιχεια χρειαζεσαι για να παρεις την αποφαση σου με ηρεμια ομως.

    Στο τελος παρε την αποφαση σου η οποια θα ειναι οριστικη και αμετακλητη πλην ομως θα ειναι με συνεση και οχι στον αερα. Βασισου οτι σε καθε αποφαση σου για ζητηματα τα οποια σε θιγουν κατα κυριο λογο μετραει πανω απο ολα η αξιοπρεπεια σου και οχι η πληγωμενη σου υπερηφανεια η ο εγωισμος σου. Αυτα ειναι μεταβαλλομενα μεγεθη τα οποια κατω απο αλλες συνθηκες μπορει και να μηδενιστουν σαν προβλημα.


    Τελος οταν προχωρησεις σε κινηση να ξερεις οτι τα λογια που ξεστομιζεις μερικες φορες δεν γυρνανε πισω και υπαρχει πιθανοτητα να πληγωσεις κοσμο ενω αυτο αργοτερα θα το μετανιωσεις και θα προσευχοσουν να γυρναγες το χρονο πισω.


    Οριοθετησε τις κινησεις σου μεθοδικα και με υπομονη και θα δεις οτι θα εχεις διαφορα.
    Φυσικα δεν ειναι κατι που γινεται απο την μια μερα στην αλλη αλλα θελει χρονο για να δεις αποτελεσματα.



    Καλη προσπαθεια λοιπον!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    beyond the realms
    Posts
    482
    liber,

    ακριβώς το ίδιο θέμα διαχειρίζομαι τελευταία.

    Στην τελευταία συνεδρία μου, πήρα την απάντηση.
    Θυμώνω ανεξέλεγκτα όταν δεν παίρνω την ασφάλεια που επιζητώ.
    Αυτό βέβαια είναι καθαρά προσωπική απάντηση, από εμένα για μένα, βάσει της προσωπικότητάς μου. Ξέρω οτι για να φτάσω στο πραγματικό μου χρειάζομαι ασφαλές πλαίσιο. Καμμιά φορά οι άνθρωποί μας δεν το καταλαβαίνουν αυτό, και τότε είναι που πρέπει να το ζητήσουμε και να το εδραιώσουμε. Τά άτομα που έχουμε επιλέξει να συνδυάσουμε τις ζωές μας μπορεί να καταλάβουν περισσότερα από οτι νομίζουμε και να δεχτούν και να στηρίζουν τις ανάγκες μας εφόσον τις δομήσουμε, και δεν πιάσουμε τα άκρα.

    να θυμάσαι οτι το \'κακό\' δεν είναι ευθύνη ενός μόνο ανθρώπου.

    εύχομαι γρήγορο ξεκαθάρισμα
    :)

  4. #4
    Member
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    68
    Προτεινω (αν και νομιζω πως οι περισσοτεροι την εχετε δει) την ταινια Anger Management ;)

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    3
    είμαι καινούριος στο forum και θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε θεραπείες για την διαχείριση του θυμού.
    η αδελφη μου αντιμετωπίζει μεγάλο πρόβλημα με το συγκεκριμένο θέμα και επιβαρυνει την ψυχική υγεία όλων των μελων της οικογένειας μου.
    προσπαθώ να βρω λύσεις ώστε να την βοηθήσω να απαλαγεί από αυτη την κατάσταση και δεν ξέρω αν αυτό το πρόβλημα είναι ψυχική διαταραχή καθώς οι γνώσεις μου είναι ελάχιστες γύρω από τα θέματα της ψυχολογίας.
    έχει πάει κατα καιρούς σε διαφορους ψυχολόγους αλλά δεν είδε κάποια βελτίωση.
    μου αναφέρανε ότι σε αυτό το πρόβλημα μπορεί να βοηθήσει η υπνοθεραπεία.γνωρίζει κάποιος αν ο διαλογισμός βοηθάει?

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    1,024
    Originally posted by liberchild
    Θέλω να μάθω να διαχειρίζομαι το θυμό μου. Θυμώνω σπάνια αλλά όταν αυτό συμβαίνει, γίνομαι αυτοκαταστροφική. ......
    Μήπως να εστίαζες λίγο στο πως να εκτονώνεις τον θυμό σου με μεγαλύτερη συχνότητα και μικροτερη ένταση???
    (Σαν τους σεισμούς ένα πράγμα.....)
    been good, been bad. WILL GO ON

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    1,139
    Χμ, τζάστ, τελικά είναι θέμα κατανόησης και μόνο. Τη στιγμή του θυμού παλεύουμε με τον εαυτό μας τελικά, κι όχι με τον άλλο. Τώρα απο κεί και πέρα διαλέγουμε και παίρνουμε.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    38
    Νομίζω πως μπορείς να κάνεις ένα πρόγραμμα τροποποίησης συμπεριφοράς. Ο ψυχολόγος θα σε βοηθήσει. Επίσης μπορείς να μάθεις τεχνικές ώστε να ηρεμείς. Επίσης ο ψυχολόγος ξέρει καλύτερα. Αν θες, μπορείς να ψάξεις στο διαδίκτυο με key word << modification project>>. Επίσης, μια επιστημονική σελίδα που μπορείς να εμπιστευθείς είναι η σελίδα της αμερικάνικης ένωσης ψυχολόγων, (ΑΡΑ).

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    5,668
    εχω ενα θεμα με τον θυμο...οποτε ειμαι ισως το τελευταιο ατομο που μπορει να δωσει συμβουλη...ομως επειδη πιστευω οτι εχω προχωρήσει σ αυτο αν κατι πιστευω πως κανει καλο ειναι να μην καταπινεις τον θυμο σου. γιατι αν συσσωρευτει μεσα σου, βγαινει ακομα χειροτερα, με χειροτερο κ πιο καταστροφικο τροπο.

    αντιθετα να τον εξωτερικευεις, κ οχι να κανεις οτι δεν συμβαινει τπτ....και ναι συμφωνω οτι πολλες φορες θυμωνουμε πρωτα με τον εαυτο μας. αρα ισως να βλεπες τί θεματα αλυτα εχεις πρωτα με σενα....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    2,456
    Originally posted by krino
    Στην συνεχεια οταν συμβαινει κατι και σε θυμωνει εχε σαν κανονα να αφηνεις ενα διαστημα (πχ 2-3 ωρων) μεχρι να αντιδρασεις. Απαγορεψε στον εαυτο σου να αντιδραει αμεσα.
    Εξαιρετικά χρήσιμη συμβουλή... Δεν ξέρω αν πολλαπλασιάζονται καρκινικά... κύταρα όταν το κάνεις αυτό... αλλά εξαιρετική συμβουλή.

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Originally posted by liberchild
    Θέλω να μάθω να διαχειρίζομαι το θυμό μου. Θυμώνω σπάνια αλλά όταν αυτό συμβαίνει, γίνομαι αυτοκαταστροφική. Η παρόρμησή μου είναι τέτοια που με τυφλώνει στη λογική και το μόνο που επικρατεί είναι ένα σιωπηλό μένος εναντίον καταστάσεων που αγαπώ. Οταν περνάει αυτό, βρίσκομαι εκτεθειμένη σ ότι δημιούργησα. Δεν είναι δυνατόν οι άλλοι πάντα να με καταλαβαίνουν και να μου το συγχωρούν.

    Θέλω να το αλλάξω αυτό.
    Ο θυμός αν και αρνητικό συναίσθημα είναι υπό συγκεκριμένη ένταση και συχνότητα ένα φυσιολογικό συναίσθημα....Γιατί χρειάζεσαι διαχείριση θυμού όταν θυμώνεις σπάνια;;Τι εννοείς αυτοκαταστροφική;;Εμένα η ντόκτορ τελευταία μου μίλησε για διαχείριση θυμού και η συμπεριφορική νομίζω είναι μια καλή προσέγγιση για το θέμα που σε απασχολεί αν εν τέλει είναι πρόβλημα να θυμώνεις αραιά και που...

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Επίσης μια ακόμα ερώτηση:Μήπως θυμώνεις συχνά αλλά δείχνεις τον θυμό σου σπάνια;;;

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Εμένα πάντως το ΗΕΓ μου έδειξε ότι έχω προδιάθεση να τσιτώνω εύκολα....Δεν μου φταίει λέμε η διαταραχή....ντοκτορίνα......
    Υ.Γ...Αν εσύ θες διαχείριση θυμού τι να πω κι εγώ;;χαχα

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,416
    Το πιο?Το ΗΕΓ?Τι είναι αυτό?

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    3,217
    Ηλεκτροεγκεφαλογράφημα.....� �ου έβγαλε κάτι κύματα α,β,γ,κάτι περίεργα και βγήκε ότι έχω προδιάθεση να τα \"παίρνω\" εύκολα..Χαχα......
    Ο εγκέφαλος όπως κατάλαβα είναι χημεία και ηλεκτρισμός........Μου φάνηκε περίεργο να κοιτάνε μερικά κύμματα και να βγάζουν πορίσματα αλλά έχουν δίκιο......

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •