κρίση πανικού?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337

    κρίση πανικού?

    Παιδιά γειά σας. Πριν 2 ώρες βίωσα κάτι πρωτόγνωρο για μένα. Απο χτες το απόγευμα νομίζω οτι έχω δύσπνοια. Κυρίως αισθάνομαι ενα λαχάνιασμα που δεν φαίνεται όμως όταν μιλάω. Δηλαδή σαν να δυσκολεύομαι να μιλήσω. Μετα απο λίγο πέρασε, όταν πήγα σπίτι μου και χαλάρωσα. Οταν όμως βγήκα το βράδυ πάλι ένιωθα το ίδιο. Επεσα για ύπνο κοιμήθηκα, το πρωί που ξύπνησα πάλι ένιωθα μια αναστάτωση. Μετράω την πίεση μου, είχα 8 τη μεγάλη 5 τη μικρή και περίπου 85 παλμούς. Τρώω κάτι μου ανέβηκε η πίεση στο 10 και 6. Πάω για δουλειά, κάνω μαθήματα σε παιδάκια και όταν βγήκα απο το σπίτι στο δρόμο ένιωθα εναν μικρό πόνο στο θώρακα. Μεχρι να πάω στο μάθημα μου πέρασε με το περπάτημα. Οταν ξεκίνησα το μάθημα ένιωσα μια ζάλη έντονη και ξαφνικά μια έντονη ταχυπαλμία. Ταυτόχρονα νόμιζα οτι θα χάσω το φως μου. Εκεινη την ώρα σκεφτηκα πως θα ειδοποιήσω κάποιον δικό μου να έρθει να με πάρει άμα χάσω το φως μου. Παρακάλεσα το Θεό να με βοηθήσει τουλάχιστον να τελειώσω το μάθημα μου και να πάω σπίτι. Ειπα και το πάτερ ημών. Ευτυχώς μου πέρασε. Μετα απο το συμβάν μου πέρασε και η δύσπνοια. Δηλαδή μπορούσα να μιλήσω άνετα. Τώρα που σας γράφω νιώθω οτι έχω ταχυπαλμία, μετρησα την πίεση μου και έχω φυσιολογική με περίπου 95 παλμους. Ηταν αυτό κρίση πανικού; Δεν μου έχει ξανασυμβεί. Να πάω σε γιατρούς; εχω κουραστεί πια εδω και 3 μήνες όλο κάτι έχω. Μουδιάσματα, πόνους στην κοιλιά. Τωρα έχω αυτό με την ταχυπαλμία. Δεν μπορώ πια.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    καλησπερα μελος!! καλως ηρθες στο κλαμπ!
    ναι κρισουλες ηταν!! οταν σου πρωτοσυμβαινει μπερδευεσαι.. δεν ξες τι σκ@@τα σου συμβαινει νομιζεις πως τρελεναισε και πεθαινεις!! δεν ειναι ομως τιποτα.. μαλλον συσσωρευσες πιεση και σου βγαινει τωρα.. επισης μπορει να ειναι κατι πολυ βαθυτερο που αναγεται στο μακρινο παρελθον και τωρα εσπασαν εν μερει η αμυνες και ξεχυνεται η πιεση του ψυχικου οργανου..αλλα μην αγχωνεσαι! δεν ειναι τιποτα! δεν προκειται να παθεις τιποτα απολυτως..ειναι τρομακτικες, αλλα οχι επικινδυνες!!
    χαλαρωσε και προσπαθησε να μην το σκεφτεσαι.. αγνοεισαι το! κανε κατι να απασχολησει το μυαλο σου και τα συμπτωματα θα κατευνασουν σιγουρα!!
    επισης εχει διαφορα η κριση πανικου (οπως αυτο που επαθες) απο την διαταραχη πανικου...!
    πολλοι παθαινουν κρισεις αλλα μετα εξαφανιζονται.. αλλοι εμμενουν στην ιδεα οτι κατι θα παθουν και ετσι αναπτυσσουν διαστρευλωμενες σκεψεις.. και τοτε δυσκολευονται στην καθημερινοτητα τους γιατι βρισκονται συνεχεια μεσα στο αγχος αναμονης!
    εσυ ανηκεις στην πρωτη περιπτωση.. μια απλη κρισουλα! μην ανησυχεις! πιεστηκες μαλλον! χαλαρωσε, κανε πραγματα που σε ευχαριστουν, πιες κανενα χαμομιλακι ή καμια βαλεριανα που ειναι εντελως ακινδυνα και ολα μια χαρα :o
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    αν θες να με ρωτησεις οτιδηποτε επειδη στο συγκεκριμενο θεμα εχω ψαξει πολλα στειλε μου π.μ !
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Ηταν όντως πολυ τρομακτικό, ευτυχώς κράτησε για δευτερόλεπτα. Το πιο τρομακτικό ηταν η αίσθηση οτι θα λιποθυμήσω. Θεωρώ οτι για αυτό ένιωσα οτι θα χάσω το φως μου. Μάλλον η υποχονδρίαση που έχω υποτροπίασε και προχωρήσαμε στο επόμενο επίπεδο, κρίσεις πανικού. Δεν τον γλιτώνω τον ψυχίατρο νομίζω.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    μπα μωρε μπορει να μην σε ξαναπιασει! ή να σε πιασει αλλες 2 3 φορες και μετα να υποχωρησει.. μ αυτα τα πραγματα δεν μπορεις να ξερεις!
    εγω που ειχα πει στον γιατρουλη μου "ε ρε γιατρε μπορει να λιποθυμησω και αγχωνομαι" και μου λεει "και να λυποθυμησεις τι εγινε? η πρωτη θα εισαι ή η τελευταια" και δεν ειχα τι να του απαντησω μετα.. σκεφτομαι λιγο και λεω " θα γινω ρεζιλι" και μου λεει "γιατι να γινεις ρεζιλι ? αυτο μπορει να συμβει στο καθενα"..
    και περα απο αυτο με διαβεβαιωσε οτι δεν προκειται να λιποθημησεις απο κριση πανικου.. ασε που στην κριση η πιεση ανεβαινει, στην λυποθυμια πεφτει (γι΄αυτο λιποθημαμε). αρα ειναι αντιφατικο.. απλως μπορει να ζαλιστεις και να νιωσεις ετσι περιεργα λογω μεγαλης ποσοτητας CO2 που υπαρχει εκεινη την στιγμη στο αιμα λογω γρηγορων αναπνοων... κατι που ειναι ακινδυνο βεβαια! απλως ειναι τρομακτικο!
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  6. #6
    Quote Originally Posted by Sofaki View Post
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Ηταν όντως πολυ τρομακτικό, ευτυχώς κράτησε για δευτερόλεπτα. Το πιο τρομακτικό ηταν η αίσθηση οτι θα λιποθυμήσω. Θεωρώ οτι για αυτό ένιωσα οτι θα χάσω το φως μου. Μάλλον η υποχονδρίαση που έχω υποτροπίασε και προχωρήσαμε στο επόμενο επίπεδο, κρίσεις πανικού. Δεν τον γλιτώνω τον ψυχίατρο νομίζω.
    μια απο τα ιδια, εγω ομως πλεον το παθαινω ανα τακτα διαστηματα, μην googlαρεις οπως εγω, με οδηγησε σε δεκαδες αρρωστιες και εχω χασει τον μπουσουλα

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by P73 View Post
    μια απο τα ιδια, εγω ομως πλεον το παθαινω ανα τακτα διαστηματα, μην googlαρεις οπως εγω, με οδηγησε σε δεκαδες αρρωστιες και εχω χασει τον μπουσουλα
    συμβαινει απο την υπεραπνοια, αλλα δεν λιποθυμας!
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    319
    'Ολοι οι άνθρωποι παθαίνουν κάποια κρίση πανικού στην ζωή τους.Μια χάρτινη σακουλίτσα να έχεις μαζί σου,αν νοιώθεις άγχος-δύσπνοια και αν χρειαστεί πας στην τουαλέτα και αναπνέεις μέσα της.Καταλαβαίνεις τι εννοώ.Δοκιμασέ το σπίτι και νομίζω οτι δεν θα σε πιάσει ξανά πανικός και μόνο με την ιδέα οτι έχεις την σακούλα μαζί σου.Μια κρίση πανικού δεν σε κάνει ψυχολογικά άρρωστο.Ίσα ίσα που αυτός είναι ο λόγος ύπαρξης της.Καμπανάκι.Ο οργανισμός σου λεει να χαλαρώσεις,να μην αγχωνεσαι,να αφιερώσεις λίγο χρόνο σε πράγματα που σε ηρεμούν και σε διασκεδάζουν.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    αυτο με την σακουλα δεν το ειχα σκεφτει αλλα μου φανηκε καλο :o
    αλλα το θεμα ειναι μην σε πιασει σε κανενα δρομο.. εκει εγω προσωπικα δεν θα εβγαζα μια σακουλα να αρχισω να αναπνεω
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    319
    66psy το mail σου ισχύει;

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    αν λες to [email protected] ναι ασφαλως και ισχυει!!
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    319
    οκ γιατί σου έστειλα

Similar Threads

  1. Κρίση πανικού
    By mairh07 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 9
    Last Post: 20-11-2012, 11:12
  2. κριση πανικου
    By Ακροβατης in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 3
    Last Post: 27-06-2010, 11:32
  3. Κρίση πανικού θα σε γαμ@#$!!
    By Αλέξανδρος24 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 13
    Last Post: 30-04-2009, 15:25
  4. κριση πανικου
    By stamos14 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 1
    Last Post: 15-03-2008, 00:28
  5. ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ
    By Marlen in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 7
    Last Post: 11-09-2005, 17:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •