ζαναξ - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 40

Thread: ζαναξ

  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    το παιρνω σχεδον ενα χρονο.....
    στην αρχη 1mg την μερα... μετα μισο και μετα 0,25.. και τωρα εχω μεινει στο 0,25 και με ικανοποιει.. δεν υπαρχουν μερες δλδ που να παρω παραπανω.. αλλα αυτο το 0,25 δεν μπορω να το κοψω!!
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    323
    Πσυ δεν παίρνω τίποτε άλλο,θεωρώ πως είναι πολύ καλό φάρμακο και με σωστη χρηση βοηθάει πολύ..

  3. #18
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    211
    Quote Originally Posted by 66psy View Post
    το παιρνω σχεδον ενα χρονο.....
    στην αρχη 1mg την μερα... μετα μισο και μετα 0,25.. και τωρα εχω μεινει στο 0,25 και με ικανοποιει.. δεν υπαρχουν μερες δλδ που να παρω παραπανω.. αλλα αυτο το 0,25 δεν μπορω να το κοψω!!
    Οπότε είσαι μάλλον μόνο σε ψυχολογική εξάρτηση και πιο πολύ επειδή πιστεύεις ότι θα σε βοηθήσει. Δηλαδή προληπτικά. Δεν ξέρω αν θα ήταν καλύτερο για σένα να δοκιμάσεις να μην το πάρεις καθόλου 1 μέρα και να κάνεις κανονικά τις δραστηριότητές σου να δεις πώς θα πάει.. Χωρίς όμως να προδικάζεις ότι θα συμβεί κάτι και χωρίς να αγχώνεσαι ή να σκέφτεσαι ότι δεν πήρες xanax. Με το γιατρό το έχεις συζητήσει για τη διακοπή του;

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by manos32 View Post
    Πσυ δεν παίρνω τίποτε άλλο,θεωρώ πως είναι πολύ καλό φάρμακο και με σωστη χρηση βοηθάει πολύ..
    και δεν φοβασαι ρε μανε την εξαρτηση??
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by Mriya View Post
    Οπότε είσαι μάλλον μόνο σε ψυχολογική εξάρτηση και πιο πολύ επειδή πιστεύεις ότι θα σε βοηθήσει. Δηλαδή προληπτικά. Δεν ξέρω αν θα ήταν καλύτερο για σένα να δοκιμάσεις να μην το πάρεις καθόλου 1 μέρα και να κάνεις κανονικά τις δραστηριότητές σου να δεις πώς θα πάει.. Χωρίς όμως να προδικάζεις ότι θα συμβεί κάτι και χωρίς να αγχώνεσαι ή να σκέφτεσαι ότι δεν πήρες xanax. Με το γιατρό το έχεις συζητήσει για τη διακοπή του;
    Μου τα χει κοψει κατα περιοδους.. απλως του λεω οτι εξακολουθω να εχω κρισεις αγχους -πιο σπανια βεβαια αποτι στην αρχη- και μου λεει παρεμεινε στο 0,25...
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Η δική μου ψυχίατρος λέει πως για να κάνεις εξάρτηση (σωματική) χρειάζονται 3 μήνες συνεχή χρήση.
    Εμένα μου είπε πως μπορείς ακόμα και να παίρνεις πχ Δευτέρα με Παρασκευή (στη δουλειά γιατί εκεί τα έπαιρνα που και που) και να κάνεις το ΣΚ χωρίς...

    Εμένα ζάναξ και τρανξέν δε μου έκατσαν καλά σε αντίθεση με το λεξοτανίλ που μου έκατσε τέλεια.

    Θεωρώ πως με λογική χρήση είναι σημαντική βοήθεια :-)

    Εγώ όταν χρειάζεται απλά για να μου κόψει την κορυφή του άγχους (δε χρειάζεται να μου το εκμηδενίσει) παίρνω μισό χάπι του 1,5mg δηλαδή ούτε καν δόση.
    Και έτσι όταν 1-2 φορές χρειάστηκα σοβαρά βοήθεια απο χαπι και πήρα ολόκληρο με έπιασε τέλεια.

    Δε θέλω να εθιστώ όχι μόνο γιατί δεν είναι ωραίο και χρήσιμο αλλά κυρίως γιατί τώρα με χαλαρώνει η ιδέα ότι ξέρω ότι ένα χάπι θα με βοηθησει άμεσα.
    Ενώ αν εθιστώ δε θα με πιάνει τίποτα και πέρα απο αυτά δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι πιο δυνατό...

    Αλήθεια υπάρχει dealer για ζάναξ;
    Γιατί αφού οι ψυχίατροι τα γράφουν αβέρτα...

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Tι να τον κανεις τον dealer ? η ευκολια με την οποια γραφουν μερικοι ' ψυχιατροι ' αυτο το παλιοφαρμακο και σε ποσοτητες ειναι απιστευτη . Φαντασου οτι ετησιως στην Ελλαδα πωλουνται 2 εκατ. κουτακια . Ειναι το πιο πολυσυνταγογραφημενο ' ψυχοφαρμακο ' ( και το πιο εξαρτησιογονο ) . Ασε που αν πεσεις στον καταλληλο φαρμακοποιο , στα δινει κι ετσι .

  8. #23
    εμενα μου το συνταγογραφησε γιατρος στα 1mg συνολο την μερα (0,25-0,25-0,50), αρχικα δεν ηθελα να το παρω, τελικα το ξεκινησα κανονικα εδω και 2 βδομαδες, δεν βλεπω ιδιαιτερα αποτελεσματα παντως!

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by P73 View Post
    εμενα μου το συνταγογραφησε γιατρος στα 1mg συνολο την μερα (0,25-0,25-0,50), αρχικα δεν ηθελα να το παρω, τελικα το ξεκινησα κανονικα εδω και 2 βδομαδες, δεν βλεπω ιδιαιτερα αποτελεσματα παντως!
    ΔΕν βλεπεις αποτελεσματα?? πολυ περιεργο μου φαινεται.. εγω απο το πρωτο 2 ωρο που το ειχα πρωτοπαρει ενιωσα καλυτερα...
    εσυ με τι παιδευεσαι αν επιτρεπεται μελος?
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    Η δική μου ψυχίατρος λέει πως για να κάνεις εξάρτηση (σωματική) χρειάζονται 3 μήνες συνεχή χρήση.
    Εμένα μου είπε πως μπορείς ακόμα και να παίρνεις πχ Δευτέρα με Παρασκευή (στη δουλειά γιατί εκεί τα έπαιρνα που και που) και να κάνεις το ΣΚ χωρίς...

    Εμένα ζάναξ και τρανξέν δε μου έκατσαν καλά σε αντίθεση με το λεξοτανίλ που μου έκατσε τέλεια.

    Θεωρώ πως με λογική χρήση είναι σημαντική βοήθεια :-)

    Εγώ όταν χρειάζεται απλά για να μου κόψει την κορυφή του άγχους (δε χρειάζεται να μου το εκμηδενίσει) παίρνω μισό χάπι του 1,5mg δηλαδή ούτε καν δόση.
    Και έτσι όταν 1-2 φορές χρειάστηκα σοβαρά βοήθεια απο χαπι και πήρα ολόκληρο με έπιασε τέλεια.

    Δε θέλω να εθιστώ όχι μόνο γιατί δεν είναι ωραίο και χρήσιμο αλλά κυρίως γιατί τώρα με χαλαρώνει η ιδέα ότι ξέρω ότι ένα χάπι θα με βοηθησει άμεσα.
    Ενώ αν εθιστώ δε θα με πιάνει τίποτα και πέρα απο αυτά δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι πιο δυνατό...
    νεξοτανιλ για την δικη μου περιπτωση δεν ταιριαζει... τα ζαναξ ειναι καλο και μου χει λυσει πολλα προβληματα.. και φαντασου εγω παιρνω 0,25 και οχι καθε μερα... μοναχα οταν βγαινω και ξερω οτι θα κατσω ωρα εξω...
    αλλα απο την αλλη σκεφτομαι οτι αν συνεχισω ετσι θα μαθω να ζω μια ζωη με αυτο.. και κατι τετοιο δεν θελω να συμβει..
    δοκιμασα και φυτικα προιοντα.. σαν αντικατασταση ας πουμε μιας και τωρα δεν εχω τοσο εντονα συμπτωματα, αλλα τιποτα.. αν δεν το παρω πριν βγω δεν μπορω να ηρεμησω..
    και εντομεταξυ η δραση των ζαναξ δεν ειναι πολυ μεγαλη..3 ωρες νομιζω.. ας με διορθωσει καποιος αν ξερει καλυτερα.
    οποτε εγω βγαινω απο το σπιτι, παιρνω το 0.25 μου και μπορει να κατσω και ενα 8 ωρο εξω και να μην αγχωθω καθολου! ασφαλως και εχει πεσει η δραση του τοσες ωρες, αλλα και μονο που ξερω οτι πηρα πριν βγω μου δημιουργει ασφαλεια και χαλαρωνω.. γι αυτο επιμενω οτι ειναι ψυχολογικη και οχι σωματικη εξαρτηση.. οπως επισης δεν υπαρχει περιπτωση να βγω (και στο σουπερ να παω 5 λεπτα) χωρις να εχω μεσα στην τσαντα μου.. εχει κολλησει το μυαλο μου..΄πωωωω τι θα κανω!!!!??
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  11. #26
    Quote Originally Posted by 66psy View Post
    ΔΕν βλεπεις αποτελεσματα?? πολυ περιεργο μου φαινεται.. εγω απο το πρωτο 2 ωρο που το ειχα πρωτοπαρει ενιωσα καλυτερα...
    εσυ με τι παιδευεσαι αν επιτρεπεται μελος?
    οπως γραφω σε αλλο νημμα σε αυτη την ενοτητα, αν δεν εχω κατι παθολογικο (ακομα το ψαχνω) εχω σιγουρα προβλημα διαταραχης αγχους!

  12. #27
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    Αφού κατέληξες ότι είναι ψυχολογικό (όπως είναι και όλα) γιατί δεν ξεκινάς και ψυχοθεραπεία ώστε ΄καποια στιγμή΄να μη χρειάζεσαι πλέον ζάναξ για να σε βοηθήσουν να βγεις.
    Γιαυτό προτιμώ λεξοτανίλ γιατί έχει πολύ μεγαλύτερη διάρκεια.
    Είχε τύχει μια μέρα είχα πάρει 1,5μγ και με κράτησε 10+ ώρες και πάλι καλά γιατί είχα και άλλο στην τσέπη να πάρω μόλίς σταματήσει να δρα το πρωτο...

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by 66psy View Post
    εσυ με τι παιδευεσαι αν επιτρεπεται μελος?


    Bρε συ psy , σταματα να αποκαλεις τον καθενα ' μελος ' !! πεστον 'συντροφε ' , συμφορουμιτη , συμπασχοντα , συνοδοιπορε , φιλε - η , η με τονομα του !!

  14. #29
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    Αφού κατέληξες ότι είναι ψυχολογικό (όπως είναι και όλα) γιατί δεν ξεκινάς και ψυχοθεραπεία ώστε ΄καποια στιγμή΄να μη χρειάζεσαι πλέον ζάναξ για να σε βοηθήσουν να βγεις.
    Γιαυτό προτιμώ λεξοτανίλ γιατί έχει πολύ μεγαλύτερη διάρκεια.
    Είχε τύχει μια μέρα είχα πάρει 1,5μγ και με κράτησε 10+ ώρες και πάλι καλά γιατί είχα και άλλο στην τσέπη να πάρω μόλίς σταματήσει να δρα το πρωτο...
    μα κανω ψυχοθεραπεια εδω και ενα χρονο περιπου.. οσο χρονο παιρνω και ζαναξ δλδ
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Bρε συ psy , σταματα να αποκαλεις τον καθενα ' μελος ' !! πεστον 'συντροφε ' , συμφορουμιτη , συμπασχοντα , συνοδοιπορε , φιλε - η , η με τονομα του !!
    χχαχαχαχαχαχαχαχα! εε τωρα και συ ρε μελος !! τα νικ ειναι συχνα μεγαλα και βαριεμαι να τα γραφω, το συντροφε μου θυμιζει πολιτικο του κ.κ.ε και το φιλε.. εε ενταξει ρε μελος .. σιγα τα ωα :P
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Similar Threads

  1. ερωτηση για ζαναξ
    By Σταθης in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 92
    Last Post: 12-07-2014, 18:39
  2. εμπειρία απο ζαναξ σε ταβορ κανεις??
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 03-10-2013, 02:41
  3. ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΑ ΧΡΗΣΗ ΖΑΝΑΞ
    By Παστελι in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 99
    Last Post: 26-08-2012, 00:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •