ζαναξ - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 31 to 40 of 40

Thread: ζαναξ

  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    323
    psy ναι όλα τα φοβάμαι...Στην ανάγκη όμως το κουμπώνω και .......στην υγειά μας ρεεεε παιδιάααααα!!!!

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    818
    και εγώ τα φοβόμουν πολύ...
    όταν μου πρωτοέγραψαν ζάναξ είχα την φαεινή ιδέα να διαβάσω και το φυλλάδιο και τότε μου χαν πει να τα πάρω 1-2 μήνες σε 0,25-0-0,50...

    Και δεν τα πήρα...

    Τα πήρα πολύ αργότερα πολύ διστακτικά και μόνο 0,25-0,5 σε μια δόση σε έκτακτη περίπτωση.

    Πολύ εύκολα ο ψυχίατρος σου λέει πάρε 1-2 μήνες ζάναξ και σε πρόγραμμα λες και αν σε χαλαρώσει το ζαναξ για 2 μήνες μετά θα το κόψεις και θα σε σούπερ...
    Εμένα μου τα χαν δώσει να τα παίρνω μέχρι να πιάσει το αντικαταθλιπτικό αλλά περίμενα με νύχια και με δόντια να πιάσει...

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    323
    Παιδιά 2 γνωστοί μου εκοψαν το ζαναξ μετά απο αρκετό καιρό, (6 μήνες ο ένας, και 1 χρόνο ο άλλος) και δεν είχαν κανένα προβλημα, απλά αργά αργά με παρακολούθηση ειδικού.
    Σε θεραπευτικές δοσολογίες και με παρακολούθηση ειδικού δεν υπάρχει εξάρτηση, στα 14 χρόνια που το χρησιμοποιεί ψυχιάτρος σε πελάτες του δεν έχει κανένα περιστατικό εθισμού.
    Εθισμος υπάρχει οταν υπάρχει διαρκής αυξηση της δοσης του φαρμάκου ,και συνήθως γίνεται χωρίς να επιτηρεί ειδικός.
    3 εκατομμυρια Ελληνες κάνουν χρήση σε ελλάσονα ηρεμιστικά απο μόνοι τους. Είναι δυνατόν να μην εθιστούν?

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    323
    Α και κάτι άλλο που δεν σκέφτεται πολύς κόσμος..
    Ο ένας απ τους γνωστούς μου (γειτονας και παλιός φιλος)είναι σαν και μένα 32 και απ τα 24 είναι διαρκώς σε αγωγές με αντικαταθλιπτικά και άλλα φάρμακα.
    Οσες φορές διέκοψε την αγωγή απο τα φάρμακα υποτροπίασε και 2 φορές πολύ άσχημα.
    Σημαίνει οτι είναι εθισμένος στ αντικαταθλιπτικά η στα άλλα φάρμακα??
    Μήπως δεν έχουν επιλυθεί οι αρχικές αιτίες και μόλις σταματάει η δράση των παυσίπονων -φαρμάκων τα συμπτώματα επιστρεφουν??

  5. #35
    Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    Attiki
    Posts
    38
    Καλησπέρα,

    Αν έχεις διαγνωστεί με διαταραχή συνήθως σου δίνουν θεραπεία για αρκετούς μήνες και σε παρακολουθεί κι ο γιατρός (για να μην εθιστείς). Πηγαίνεις σε κάποιον καλό γιατρό τακτικά; π.χ. καθέ 2-3 εβδομάδες, να σε βλέπει;;
    Εγώ με την αγχώδη διαταραχή παίρνω tranxene (παρόμοιο χάπι) μήνες σε μικρή δόση. Και όταν έπαιρνα xanax έπαιρνα κι εγώ 0.25 - 0.5 mg που όντως ΔΕΝ θεωρείται υψηλή δόση. Μου το έχει επιβεβαιώσει και ο οικογενειακός μας γιατρός.
    Επίσης είναι σημαντικό αν παίρνεις και κάποιο άλλο χάπι μαζί - SSRI (π.χ. Ladose, Seropram)! Κι αυτά βοηθάνε στο άγχος και δεν είναι εθιστικά. Στις αγχώδεις διαταραχές οι κρίσεις πάνε κι έρχονται. Είναι φυσιολογικό. Σιγά-σιγά μειώνεται η ένταση τους...

    Ελπίζω να νιώσεις καλύτερα!

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by panagiwtis23 View Post
    και εγώ τα φοβόμουν πολύ...
    όταν μου πρωτοέγραψαν ζάναξ είχα την φαεινή ιδέα να διαβάσω και το φυλλάδιο και τότε μου χαν πει να τα πάρω 1-2 μήνες σε 0,25-0-0,50...

    Και δεν τα πήρα...

    Τα πήρα πολύ αργότερα πολύ διστακτικά και μόνο 0,25-0,5 σε μια δόση σε έκτακτη περίπτωση.

    Πολύ εύκολα ο ψυχίατρος σου λέει πάρε 1-2 μήνες ζάναξ και σε πρόγραμμα λες και αν σε χαλαρώσει το ζαναξ για 2 μήνες μετά θα το κόψεις και θα σε σούπερ...
    Εμένα μου τα χαν δώσει να τα παίρνω μέχρι να πιάσει το αντικαταθλιπτικό αλλά περίμενα με νύχια και με δόντια να πιάσει...
    ναι οκ εσυ εισαι διαφορετικα απο μενα απο την αποψη οτι εγω Δεν παιρνω κατι αλλο περα απο ζαναξ! επειδη ειναι πολυ εθιστικο, θα ρωτησω το γιατρο μου μηπως υπαρχει καποιο που να μπορει να το αντικαταστησει, πιο ελαφρυ και κυριως λιγοτερο εθιστικο.. δεν ξερω τι αλλο να πω! παντως για να το κοψω αποκλειεται ...τουλαχιοστον στο αμεσο μελος.. δεν νομιζω να τα καταφερω
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by manos32 View Post
    Παιδιά 2 γνωστοί μου εκοψαν το ζαναξ μετά απο αρκετό καιρό, (6 μήνες ο ένας, και 1 χρόνο ο άλλος) και δεν είχαν κανένα προβλημα, απλά αργά αργά με παρακολούθηση ειδικού.
    Σε θεραπευτικές δοσολογίες και με παρακολούθηση ειδικού δεν υπάρχει εξάρτηση, στα 14 χρόνια που το χρησιμοποιεί ψυχιάτρος σε πελάτες του δεν έχει κανένα περιστατικό εθισμού.
    Εθισμος υπάρχει οταν υπάρχει διαρκής αυξηση της δοσης του φαρμάκου ,και συνήθως γίνεται χωρίς να επιτηρεί ειδικός.
    3 εκατομμυρια Ελληνες κάνουν χρήση σε ελλάσονα ηρεμιστικά απο μόνοι τους. Είναι δυνατόν να μην εθιστούν?
    ναι συμφωνω με αυτα που λες.. ασυστολη δοση ειναι οτι χειροτερο...
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by panda333 View Post
    Καλησπέρα,

    Αν έχεις διαγνωστεί με διαταραχή συνήθως σου δίνουν θεραπεία για αρκετούς μήνες και σε παρακολουθεί κι ο γιατρός (για να μην εθιστείς). Πηγαίνεις σε κάποιον καλό γιατρό τακτικά; π.χ. καθέ 2-3 εβδομάδες, να σε βλέπει;;
    Εγώ με την αγχώδη διαταραχή παίρνω tranxene (παρόμοιο χάπι) μήνες σε μικρή δόση. Και όταν έπαιρνα xanax έπαιρνα κι εγώ 0.25 - 0.5 mg που όντως ΔΕΝ θεωρείται υψηλή δόση. Μου το έχει επιβεβαιώσει και ο οικογενειακός μας γιατρός.
    Επίσης είναι σημαντικό αν παίρνεις και κάποιο άλλο χάπι μαζί - SSRI (π.χ. Ladose, Seropram)! Κι αυτά βοηθάνε στο άγχος και δεν είναι εθιστικά. Στις αγχώδεις διαταραχές οι κρίσεις πάνε κι έρχονται. Είναι φυσιολογικό. Σιγά-σιγά μειώνεται η ένταση τους...

    Ελπίζω να νιώσεις καλύτερα!
    καλησπερα παντα
    οχι δεν παιρνω τιποτα αλλο... και νιωθω καλα τις περισσοτερες τουλαχιστον φορες! απλως με φοβιζει το θεμα του εθισμου...
    οι κρισεις εχουν μειωθει σιγουρα!!! καμια σχεση με παλια.. ασε που πλεον δεν τις φοβαμαι τοσο... και σ αυτο βοηθησε πολυ το ζαναξ... στον γιατρο μου παω μια φορα το μηνα.. στην αρχη βεβαια που ηταν πολυ εντονο το προβλημα πηγαινα 2... δεν ειναι οτι να ναι..: βλεπω οτι δεν μου λεει παρε και παρε ή αυξησε την δοση.. ασε που σ αυτον πηγαινε και η μαμα μου και ειχε μεινει πολυ ευχαριστημενη..τωρα θα παρω να κλεισω ραντεβου και θα τον ρωτησω να δω τι θα μου πει!
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  9. #39
    Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    Attiki
    Posts
    38
    Αφού είσαι καλύτερα και σε βλέπει κάθε μήνα, τότε καλά μου φαίνεται οτι πάει...
    Θα το μειώσεις σταδιακά ή θα το παίρνεις σπάνια (μια φορά στο τόσο). Δεν εθίζεσαι έτσι...

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by 66psy View Post
    χχαχαχαχαχαχαχαχα! εε τωρα και συ ρε μελος !! τα νικ ειναι συχνα μεγαλα και βαριεμαι να τα γραφω, το συντροφε μου θυμιζει πολιτικο του κ.κ.ε και το φιλε.. εε ενταξει ρε μελος .. σιγα τα ωα :P


    Πλακα εχεις !!!!

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Similar Threads

  1. ερωτηση για ζαναξ
    By Σταθης in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 92
    Last Post: 12-07-2014, 18:39
  2. εμπειρία απο ζαναξ σε ταβορ κανεις??
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 03-10-2013, 02:41
  3. ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΑ ΧΡΗΣΗ ΖΑΝΑΞ
    By Παστελι in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 99
    Last Post: 26-08-2012, 00:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •