ζαναξ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 40

Thread: ζαναξ

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255

    Exclamation ζαναξ

    Γεια σε ολα τα μερη του φορουμ!!
    λοιπον παιδια οποιος κανει ή εκανε θεραπεια με ζαναξ και εχει ορεξη ας μου απαντησει στα παρακατω!!

    παιδευτηκα αρκετα με την δ.πανικου και την αγοροφοβια μου, αλλα τωρα πλεον εχω φθασει σε ενα αρκετα ικανοποιητικο επιπεδο! βγαινω συχνα, παω στην σχολη μου και γενικοτερα ειμαι πιο χαλαρη.. τα συμπωματα δεν τα δινω πλεον σημασια και ετσι αν με πιασουν περνανε σε ενα λεπτο το πολυ!

    ομως δεν εχω ξεμπερδεψει με αυτη την υποθεση.. λογω κλασικης εξαρτημενης μαθησης με το που βλεπω ερεθισματα (οπως π.χ το ανσασερ της πολυκατοικιας που σημαινει εξω) εκρινεται αδρεναλινη..
    τσπ να μην τα πολυλογω με θεωριες..
    ενω λοιπον ειμαι πολυ καλυτερα και τολμαω να βγαινω, εξακολουθω να παιρνω ζαναξ 0,25 οταν το απαιτει η κατασταση.. δλδ οταν ειναι να βγω π.χ για ενα καφε και ξερω οτι θα ειμαι τουλαχιστον ενα τριωρο εξω.. ενω εχω απευαισθητοποιηθει και εχω εκλογικευσει την ολη κατασταση συνεχιζω να παιρνω σε φαση "καλου κακου".. η ποσοτητα ειναι μικρη και οταν δεν βγαινω απο το σπιτι δεν παιρνω καθολου.. αρα πιστευω (κι ας με διορθωσει καποιος πιο εμπειρος) οτι ειναι ψυχολογικη εξαρτηση (δλδ μεσα στο μυαλο)..
    τι να κανω δεν ξερω! θα μου πεις ε βγες μια μερα και μην παρεις για να αρχιζεις να συνηθιζεις! ναι οκ.. αλλο να το λες αλλο να το κανεις
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    0.25 mg ? αστεια δοση . Φυσικα και η εξαρτηση ειναι καθαρα ψυχολογικη . Στο 1-2mg και ανω αρχιζουμε και μιλαμε για σωματικη εξαρτηση . Ασε , ξερω απ αυτα , ειμαι παθων .

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    το ξερω οτι ξερεις και αυτα που μου ειχες πει μερω π.μ ηταν πολυ χρησιμα μελος!!
    απλως το θεμα ξαναηρθε στο προσκηνιο και θελω οσοι μπορουν να μου πουν τις εμπειριες τους!
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Στο 1-2mg και ανω αρχιζουμε και μιλαμε για σωματικη εξαρτηση . Ασε , ξερω απ αυτα , ειμαι παθων .
    ο γιατρος μου ειχε πει μετα τα 8mg... φαντασου ποσα μπορει να κρυβουν οι ψυχιατροι για να συνεχισεις να παιρνεις αυτα που σου γραφουν!
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by 66psy View Post
    ο γιατρος μου ειχε πει μετα τα 8mg... φαντασου ποσα μπορει να κρυβουν οι ψυχιατροι για να συνεχισεις να παιρνεις αυτα που σου γραφουν!


    Σε γιατρο πηγες η σε dealer ? μετα τα 8 , εισαι πρεζακι κανονικοτατο . Εγω ειμαι στα 7 , και δινω φοβερη μαχη για να τα μειωσω .

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Σε γιατρο πηγες η σε dealer ?
    χααχχαχαχαχαχαχα!
    δεν ξερω γιατι μου το ειχε πει αυτο!! αλλα περα απο αυτο ειμαι ευχαριστημενη .. παντα κραταω μια πισινη εννοειται, αλλα δεν κανει μαλακιες ο γιατρος μου.. ποτε δεν μου γραψε με το τσουβαλει και ποτε δεν μου αυξησε τις δοσεις.. μου ειπε μαλιστα να τα κοψω τελειως και οτι δεν τα χρειαζομαι.. ελα που ομως αυτα τα 0,25 εγω νιωθω να τα χρειαζομαι :\ :\
    τι να κανω δεν ξερω!!!
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Eχεις εθιστει ψυχολογικα , σιγουρο . Ειναι υπουλο φαρμακο. Με την πρωτη ευκαιρια , οταν αισθανθεις καλυτερα , κοφτα .

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    θανξ μαγκ!
    κανας αλλος ρε παδια να μοιραστει εμπειρια παρομοια?????
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    323
    Γειά σου ΠΣΥ!!
    Ανάλογη φάση με τη δικιά σου και γω, διαταραχή πανικού και ο παθολόγος μου έγραψε(πριν 2 χρόνια) ζαναξ 0,25..
    Το ζάναξ είναι μία απ τις καλύτερες ουσίες για την αντιμετώπιση της διαταραχής πανικού.
    Μου είχε πεί 0,25 πρωι-μεσημέρι-βράδυ για 20 μέρες, πρωι-βράδυ για 10 , και γι άλλες 10 μόνο μεσημέρι..
    Ημουν πιο καλά απ ότι θυμάμαι .Πάντα εχω μαζί μου μερικά!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    λες πριν απο 2 χρονια μου εγραψε.. αρα τα χεις σταματησει και απλως τα χεις μαζι σου..
    εγω ομως ενω ειμαι καλυτερα δεν τα σταματαω για να νιωθω ασφαλεια.. εκει προβληματιζομαι.. με καταλαβαινεις τι θελω να πω?
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    323
    οοοοχι,παίρνω και τωρα αμα νιώθω το στρες ν ανεβαίνει.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    περα απο τα ζανξ παιρνεις τιποτα αλλο?
    εννοω οτι θελω να τα βγαλω τελειως απο την ζωη μου, αλλα απο την αλλη δεν θελω γιατι θα νιωθω ανασφαλεια.. σαν αν μην ετοιμη ακομη..
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    211
    Κι εγώ έπαθα αυτή την ψυχολογική εξάρτηση με τα xanax. Μου είχε γράψει των 0.5. Τα έπαιρνα για να βγω έξω να κάνω μια δουλειά, για να κοιμηθώ, για να πάω για καφέ...
    Τελικά σταμάτησα να τα παίρνω. Ούτε ξέρω πού βρίσκονται τα υπόλοιπα. Έχω να πάρω από την προηγούμενη Κυριακή. Δεν ξέρω γιατί, απλά σταμάτησα να αισθάνομαι ότι τα έχω ανάγκη για να με ηρεμήσουν.

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2014
    Posts
    1,255
    Quote Originally Posted by Mriya View Post
    Κι εγώ έπαθα αυτή την ψυχολογική εξάρτηση με τα xanax. Μου είχε γράψει των 0.5. Τα έπαιρνα για να βγω έξω να κάνω μια δουλειά, για να κοιμηθώ, για να πάω για καφέ...
    Τελικά σταμάτησα να τα παίρνω. Ούτε ξέρω πού βρίσκονται τα υπόλοιπα. Έχω να πάρω από την προηγούμενη Κυριακή. Δεν ξέρω γιατί, απλά σταμάτησα να αισθάνομαι ότι τα έχω ανάγκη για να με ηρεμήσουν.
    αααα δηλαδη ετσι ξαφνικα ηρθε μια μερα που λες δεν τα θελω, ενω τα επαιρνες σε καθημερινη βαση??? (αυτο ειχε παθει και η μαμα μου εντομεταξει και τα κοψε μαχαιρι απο μονη της. ετσι μια μερα).... αλλα εγω νομιζω πως αν συνεχισω ετσι δεν θα μπορεσω να τα σταματησω ποτε:\
    And those who were seen dancing were thought to be insane by those who could not hear the mousic

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    211
    Πόσο καιρό τα παίρνεις;
    Ναι, τη Δευτέρα που πέρασε δεν πήρα κανένα, ενώ σκεφτόμουν να πάρω. Ήταν λίγο δύσκολα στην αρχή, λόγω μυαλού και λόγω κάποιων αναμνήσεων, όμως μετά το ξέχασα κι έλεγα "καλά θα πάρω αργότερα", ώσπου το αργότερα έγινε "καλά, θα πάρω για να κοιμηθώ" και τελικά δεν πήρα. Και από τότε δεν ένιωσα να τα χρειάζομαι, ούτε τα ξανασκέφτηκα.
    Δεν ξέρω αν είναι καλύτερο να σου πω δοκίμασε να βγεις έξω χωρίς να πάρεις και χωρίς να σκέφτεσαι ότι θα συμβεί κάτι κακό ή αν έρθει η στιγμή που δε θα έχεις την ανάγκη τους. Κι εγώ προληπτικά τα έπαιρνα περισσότερο, από φόβο και άγχος.

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. ερωτηση για ζαναξ
    By Σταθης in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 92
    Last Post: 12-07-2014, 18:39
  2. εμπειρία απο ζαναξ σε ταβορ κανεις??
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 03-10-2013, 02:41
  3. ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΑ ΧΡΗΣΗ ΖΑΝΑΞ
    By Παστελι in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 99
    Last Post: 26-08-2012, 00:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •