ΙΨΔ/OCD (Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή) - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 52
  1. #16
    Ευχαριστώ πολύ!!! Μόλις διαβάσω το link που μου πρότεινες, θα σου πω περισσότερα. Μέχρι τότε , ελπίζω να τα ξαναπούμε :)

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα σου μελος!ομοιοπαθουσα ειμαι με την ιδψ το αρθρο ειναι πολυ καλο,σου κανει καλο να σκεφτεσαι οτι ολες οι παραλογες σκεψεις που ειναι στο μυαλο σου λογω ιδψ δεν ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα οντως σε ταλαιπωρουν ομως δεν ειναι ρεαλιστικες

  3. #18
    Quote Originally Posted by μυσπ View Post
    Καλησπερα σου μελος!ομοιοπαθουσα ειμαι με την ιδψ το αρθρο ειναι πολυ καλο,σου κανει καλο να σκεφτεσαι οτι ολες οι παραλογες σκεψεις που ειναι στο μυαλο σου λογω ιδψ δεν ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα οντως σε ταλαιπωρουν ομως δεν ειναι ρεαλιστικες
    Νιώθω , ώρες-ώρες απόλυτα κουρασμένη, όχι τόσο με τα τελετουργικά(διακόπτες, πλακάκια κι άλλα..) όσο με τις σκέψεις μου, που σταματημό δεν έχουν. Πολύ θα ήθελα να ξέρω ποια ακριβώς ήταν η αιτία , που μου ενεργοποίησε την διαταραχή. Ίσως , ένιωθα καλύτερα. Μου διαγνώστηκε στα 21 , αλλά μάθαμε -οι ειδικοί που με παρακολουθούν- ότι, το έχω από τα 13 μου. Εσύ , αν επιτρέπεται, είσαι χρόνια με την διαταραχή, κι επίσης μια εικόνα της καθημερινότητάς σου αν μπορούσες να μου δώσει; Αν νιώθεις, άνετα όμως να μου πεις. ευχαριστώ!

  4. #19
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Καλησπερα σου μελος,Μελετησε το αρθρο μου για να κατανοησεις ορισμενα πραγματα ναι η ιδψ επιφερει ειτε μανιωδεις σκεψεις ειτε τελετουργιες ειτε κ τα δυο,εσυ λογικα εχεις αποκλειστικα μανιωδεις σκεψεις,Η αιτια πιστευω σε καθε περιπτωση ειναι θεμα στρες ρωτησε κ ειδικο ετσι κ θελεις,Εγω ειμαι απο παντα ετσι με ιδψ κ μαλλον επειδεινωθηκα μετα απο ορισμενα ασκημα πραγματα που μου συνεβησαν,Νιωθω επισης μεγαλο στρες να καταφερουμε μαζι με το αγορι μου να κανουμε την οικογενεια μας κ να ορθοποδησουμε οικονομικα δηλαδη στρεσαρομαι για το μελλον μας κ αυτο ειναι σιγουρα παραγοντας,Καθημερινα κανω αρκετες μανιωδεις σκεψεις επισης κανω μπανιο καθε πρωι αλλιως νιωθω λερωμενη κ τοποθετω ολα τα αντικειμενα σε συγκεκριμενες θεσεις κ δεν θελω να μου τα κουναει κανεις επισης δεν θελω να βλεπω απλυτα πιατα κ ασιδερωτα ρουχα κ σπευδω να τα τακτοποιησω ολα ειναι λιγο δυσκολα ολα αυτα ομως παλι καλα καταφερνω να κανω τα πραγματα που θελω κ πρεπει ορισμενοι ανθρωποι με ιδψ ειναι αρκετα δεισλειτουργικοι κ λογω τελετουργιων δεν προλαβαινουν να κανουν τις δουλειες τους

  5. #20
    Quote Originally Posted by μυσπ View Post
    Καλησπερα σου μελος,Μελετησε το αρθρο μου για να κατανοησεις ορισμενα πραγματα ναι η ιδψ επιφερει ειτε μανιωδεις σκεψεις ειτε τελετουργιες ειτε κ τα δυο,εσυ λογικα εχεις αποκλειστικα μανιωδεις σκεψεις,Η αιτια πιστευω σε καθε περιπτωση ειναι θεμα στρες ρωτησε κ ειδικο ετσι κ θελεις,Εγω ειμαι απο παντα ετσι με ιδψ κ μαλλον επειδεινωθηκα μετα απο ορισμενα ασκημα πραγματα που μου συνεβησαν,Νιωθω επισης μεγαλο στρες να καταφερουμε μαζι με το αγορι μου να κανουμε την οικογενεια μας κ να ορθοποδησουμε οικονομικα δηλαδη στρεσαρομαι για το μελλον μας κ αυτο ειναι σιγουρα παραγοντας,Καθημερινα κανω αρκετες μανιωδεις σκεψεις επισης κανω μπανιο καθε πρωι αλλιως νιωθω λερωμενη κ τοποθετω ολα τα αντικειμενα σε συγκεκριμενες θεσεις κ δεν θελω να μου τα κουναει κανεις επισης δεν θελω να βλεπω απλυτα πιατα κ ασιδερωτα ρουχα κ σπευδω να τα τακτοποιησω ολα ειναι λιγο δυσκολα ολα αυτα ομως παλι καλα καταφερνω να κανω τα πραγματα που θελω κ πρεπει ορισμενοι ανθρωποι με ιδψ ειναι αρκετα δεισλειτουργικοι κ λογω τελετουργιων δεν προλαβαινουν να κανουν τις δουλειες τους
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου . Εγώ παρακολουθούμε από ειδικούς και ψυχοθεραπευτή αλλά και ψυχίατρο. Την διαταραχή όπως έχω ήδη αναφέρει, έχω από τα 13 μου. Στην εφηβεία ξεκίνησε όλο αυτό. Αρχικά το θεωρούσα , φυσιολογικό και "τέλειο", ώσπου το ίδιο άρχισε να πνίγει ! Ταλαιπωρούμαι κι από σκέψεις (σενάρια υπερβολικά) αλλά κι από τελετουργίες (μέτρημα , καθαριότητα , τοποθέτηση πραγμάτων σε συγκεκριμένη θέση κι άλλα πολλά) που είναι καθημερινότητα για εμένα, χρόνια τώρα! Εσύ έχεις ανακαλύψει, την αιτία. ? Δεν θέλω να μου την πεις, απλά αν την βρήκες ... Εγώ όχι ακόμη , μόνο την ηλικία που ξεκίνησε η διαταραχή, μου προσδιόρισαν οι ειδικοί.

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    2,987
    Quote Originally Posted by xristinaxrkd View Post
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου . Εγώ παρακολουθούμε από ειδικούς και ψυχοθεραπευτή αλλά και ψυχίατρο. Την διαταραχή όπως έχω ήδη αναφέρει, έχω από τα 13 μου. Στην εφηβεία ξεκίνησε όλο αυτό. Αρχικά το θεωρούσα , φυσιολογικό και "τέλειο", ώσπου το ίδιο άρχισε να πνίγει ! Ταλαιπωρούμαι κι από σκέψεις (σενάρια υπερβολικά) αλλά κι από τελετουργίες (μέτρημα , καθαριότητα , τοποθέτηση πραγμάτων σε συγκεκριμένη θέση κι άλλα πολλά) που είναι καθημερινότητα για εμένα, χρόνια τώρα! Εσύ έχεις ανακαλύψει, την αιτία. ? Δεν θέλω να μου την πεις, απλά αν την βρήκες ... Εγώ όχι ακόμη , μόνο την ηλικία που ξεκίνησε η διαταραχή, μου προσδιόρισαν οι ειδικοί.
    Χριστινα , δεν ειναι απαραιτητο να υπαρχει μια αιτια. Μπορει να ειναι πολλα γεγονοτα που οδηγησαν στην εκδηλωση της ιψδ ή και κανενα.
    Δεν ξερω αν εχει νοημα να ψαχνεις για μια συγκεκριμενη αιτια.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    1,820
    Quote Originally Posted by xristinaxrkd View Post
    Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου . Εγώ παρακολουθούμε από ειδικούς και ψυχοθεραπευτή αλλά και ψυχίατρο. Την διαταραχή όπως έχω ήδη αναφέρει, έχω από τα 13 μου. Στην εφηβεία ξεκίνησε όλο αυτό. Αρχικά το θεωρούσα , φυσιολογικό και "τέλειο", ώσπου το ίδιο άρχισε να πνίγει ! Ταλαιπωρούμαι κι από σκέψεις (σενάρια υπερβολικά) αλλά κι από τελετουργίες (μέτρημα , καθαριότητα , τοποθέτηση πραγμάτων σε συγκεκριμένη θέση κι άλλα πολλά) που είναι καθημερινότητα για εμένα, χρόνια τώρα! Εσύ έχεις ανακαλύψει, την αιτία. ? Δεν θέλω να μου την πεις, απλά αν την βρήκες ... Εγώ όχι ακόμη , μόνο την ηλικία που ξεκίνησε η διαταραχή, μου προσδιόρισαν οι ειδικοί.
    Καλησπερα σου μελος,εγω ειμαι απο παντα με ιδψ κ παντα η αιτια ειναι θεμα στρες για καθε περιπτωση,Μαλλον πως φοβαμαι αρρωστημενα το να ειμαι μονη μου απο μικρη εμπλεκα με ανειλικρινεις φιλιες κ το ενιωθα οτι δεν με εκτιμουν πραγματικα κ οι δικοι μου δεν κατανοουσαν επαρκως τι θελω στην ζωη μου κ επομενως κ με παρεα παλι ενιωθα απομονωμενη,Αυτο που θελω πραγματικα ειναι μαζι με το αγορι μου κανουμε οικογενεια ειναι το ονειρο μου κ νιωθω τρομερο στρες για αυτο το θεμα,Ναι κ εγω κανω κ μανιωδεις σκεψεις κ τελετουργιες για να κοπασω μεσα μου το στρες οτι μαζι με το αγορι μου θα ειμαστε οπως θελουμε μελλοντικα,Εσενα ποιο ειναι το μεγαλο στρες στην ζωη σου?Πρεπει να το εντοπισεις

  8. #23
    Banned
    Join Date
    Sep 2014
    Location
    Greece
    Posts
    761
    Συμφωνώ με την betelgeuse, δεν θα μάθεις ποτέ την αιτία/αιτίες και τι ακριβώς σου το προκάλεσε, ενεργοποίησε, αρχικά την ΙΔΨ. Μη βασανίζεσαι άδικα. Ίσως σε βοηθήσει και αυτό το βιντεάκι

    https://www.youtube.com/watch?v=hUny7HLjwYo

    'Οπως λέει και η μυσπ το στρες είναι βασικός παράγοντας, σε μας εκδηλώνεται έτσι. Γι' αυτό και κατατάσσεται άλλωστε στις διαταραχές άγχους η πάθηση αυτή. Σημασία έχει να το αποδεχτείς και να κάνεις ότι καλύτερο μπορείς για να το αντιμετωπίσεις.

  9. #24
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    4
    Καλησπέρα και συγγνώμη για την ενόχληση,
    μήπως μπορείς να μου προτείνεις κάποιον επιβεβαιωμένα καλό ψυχίατρο που να έχει βοηθήσει ασθενείς, ας βρίσκετε οπουδήποτε στην Ελλάδα, αρκεί να είναι γνώστης της ασθένειας της Ιδεοψυχαναγκαστικής διαταραχής και των κατάλληλων μεθόδων θεραπείας με φάρμακα και με Γνωστική (ή Γνωσιακή) Συμπεριφορική Ψυχοθεραπεία.
    Έχω βρει από το ιντερνέτ και έχω μιλήσει με τον κο Χριστόφορο Νεστορή και τον κο Σπύρο Καλημέρη, μου φανηκαν καλοί, απλά θέλω γνώμες από άτομα που εχουν το ιδιο πρόβλημα και τους έχουν βοηθήσει γιατι κουραστηκα να γυρναω από γιατρο σε γιατρο.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    χρήστος

  10. #25
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    15
    Έχω σοβαρό πρόβλημα με ιδψ κάποια βοήθεια.ειμαι καινούργιο μέλος

  11. #26
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    15
    Είναι καινούργια μέλος .έχω σοβαρό πρόβλημα με ιδψ κάποια βοήθεια !

  12. #27
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    15

    Ιδψ

    Είμαι καινούργιο μέλος και έχω πολλά χρόνια πρόβλημα .με ιδψ.το πρόβλημα μου έγκειται σε σεξουαλικές σκέψεις που με βασανίζουν
    Έχει κάποιος άλλος τέτοιες σκέψεις .ευχαριστώ

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2015
    Posts
    311
    ναι εγω........τι σκεψεις εχεις γενικα εκτος απο σεξουαλικου?

  14. #29
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    15
    Επίσης ποιο μπροστά φοβομουνα μήπως καταλάθος κάνω κακό σε κάποιον χωρίς να το θέλω

  15. #30
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    15
    Quote Originally Posted by marouli66 View Post
    ναι εγω........τι σκεψεις εχεις γενικα εκτος απο σεξουαλικου?
    φοβομουνα μήπως κάνω κακό σε κάποιον χωρίς να το θέλω.αν πιω πχ και σκοτώσω κάποιον ,αν τον στεναχωρήσω κτλ

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή προσωπικότητας - sos
    By lapd in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 12-04-2014, 18:19
  2. Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή!
    By anna75 in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 18-10-2011, 17:55
  3. ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη
    By mr.blond in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 30-08-2010, 20:45
  4. Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή.
    By genehunter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 64
    Last Post: 07-12-2008, 14:50
  5. ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή
    By ρεβη in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 43
    Last Post: 14-12-2007, 15:00

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •