δεν νιωθω καλα... - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 46
  1. #31
    γραφω παλι γιατι σημερα το πρωι ειχα παλι ενα εντονοτατο επεισοδιο λιποθυμικης τασης, απο αυτα που λες οκ παω νοσοκομειο, πηγα με το ζορι να κανω τις οποιες δουλεις ειχα, μετρησα και πιεση σε ενα φαρμακειο (12,5 - 8,5) πηρα 0,25mg Ζαναξ, κατι εκανε ισως, δεν ξερω μπορει και να περασε καπως μονο του...
    ρε παιδια τι συμβαινει? πειτε μια αποψη, ειδικα εσεις που εχετε εμπειρια αντιστοιχη, οταν νιωθω τοσο χαλια παλι σκεφτομαι οτι δεν μπορει να ειναι ψυχολογικος παραγοντας!Ειμαι παλι πολυ "πεσμενος" ειλικρινα...
    τωρα που γραφω ειμαι ακομα καπως

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    γεια σου!! απο οτι διάβασα έχεις θυροειδή και τώρα μας γράφεις επειδή έχεις ζαλάδες σωστα;;

  3. #33
    Quote Originally Posted by Sofaki View Post
    γεια σου!! απο οτι διάβασα έχεις θυροειδή και τώρα μας γράφεις επειδή έχεις ζαλάδες σωστα;;
    εχω εδω και χρονια θυροειδη, ακολουθω αγωγη και ειναι ρυθμισμενος, μολις προχτες πηγα στον ενδοκρινολογο μου και μου ειπε ειναι οκ, εκανε και υπερηχο.Το πρωι σημερα ενιωσα παλι ταση λιποθυμιας, ζαλη αλλα οχι ιλιγγο, αν διαβασεις τα αρχικα μου ποστ, γραφω τι μου εχει συμβει εδω και περιπου 4 μηνες.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    και εγω ενιωσα ακριβως ετσι πριν μια βδομαδα, μαλιστα ειχε προηγηθει ενα 24ωρο δυσπνοιας. Εχεις κανει καθολου εξετασεις ιατρικες;

  5. #35
    απο τον Οκτωβριο πρεπει να εχω κανει γυρω στις 5-6 αιματος, ενα σωρο επισκεψεις σε γιατρους και σε ΕΠ νοσοκομειων! MRI στο κεφαλι, ακτινες στον Θωρακα, καρδιογραφηματα, τριπλεξ καρωτιδων, τεστ κοπωσεως, τριπλεξ καρδιας, οπως βλεπεις παρα πολλες εξετασεις, αποτελεσμα? μια ιγμοριτιδα στο αριστερο μαγουλο!

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    δωσε χρονο στη θεραπεια για την ιγμοριτιδα, λογικα θα περνεις αντιβιωση ξερω γιατι εχω παθει και εγω. Αν δεις οτι δεν αισθανεσαι καλυτερα τοτε ειναι καθαρα ψυχολογικο, με τοσες εξετασεις κατι θα ειχε φανει αν ειχες κατι.

  7. #37
    οσον αφορα στην ιγμοριτιδα δεν ειναι τοσο χαλια ωστε να μου δωσει αντιβιωση η ΩΡΛ, πλυσεις κανω και εισπνοες.Δεν ξερω πια που να το αποδωσω, ειναι δυνατον πχ να συνεισφερει λιγο η ιγμοριτιδα και στην συνεχεια να μεγιστοποιειται απο το στρες και να νιωθω τοσο ασχημα?

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    εγω δυο φορές που είχα πάθει ιγμορίτιδα πήρα αντιβιωση και μαλιστα για αρκετο καιρο. Λογικά θα νιώθεις κάπως άσχημα και απο την ιγμορίτιδα ναι. Εχεις παρατηρήσει οτι αν κάνεις κάτι νιώθεις καλύτερα;

  9. #39
    ναι ορισμενες φορες αν κανω κατι και "ξεχαστω" δεν εχω προβλημα, το κακο ομως ειναι πως πλεον καθε μερα ολες σχεδον τις ωρες ασχολουμαι με το το πως νιωθω!Ξυπναω το πρωι σκεπτομενος "πως θα ειμαι σημερα?"

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    337
    μου θυμιζεις πολυ τον εαυτο μου! ετσι ακριβως ενιωθα και εγω, οχι οτι τωρα ειμαι τελειως καλα αλλα μαλλον πρεπει να φτασεις πατο για να αρχιζεις να συνερχεσαι σιγα σιγα. Αρα λοιπον αφου δεν νιωθεις συνεχεια χαλια και εχεις κανει εξετασεις και ολα οκ πρεπει να το παρεις αποφαση οτι ειναι η ψυχολογια σου. Εισαι μονος σου; εχεις καποια σχεση; οικογενεια;

  11. #41
    Quote Originally Posted by Sofaki View Post
    μου θυμιζεις πολυ τον εαυτο μου! ετσι ακριβως ενιωθα και εγω, οχι οτι τωρα ειμαι τελειως καλα αλλα μαλλον πρεπει να φτασεις πατο για να αρχιζεις να συνερχεσαι σιγα σιγα. Αρα λοιπον αφου δεν νιωθεις συνεχεια χαλια και εχεις κανει εξετασεις και ολα οκ πρεπει να το παρεις αποφαση οτι ειναι η ψυχολογια σου. Εισαι μονος σου; εχεις καποια σχεση; οικογενεια;
    Sofaki η οικογενεια μου ειναι στο εξωτερικο, εδω λοιπον μενω μονος, αρχιζω και το παιρνω αποφαση αλλα θελω να βγω απο αυτο, θελω να γινω οπως πρωτα!

  12. #42
    μετα απο παροτρυνση του περιβαλοντος μου και αφου εκανα ακομα μερικες εξετασεις (μαγνητικες, υπερηχους κτλ) αποφασισα να επισκεφθω εναν ψυχιατρο, ποιος θα το περιμενε? μολις μηνες πριν ουτε που θα το φανταζομουν να εφτανα σε αυτο σημειο! ας ειναι! μακαρι να ειναι για καλο.
    Ο γιατρος μου εξηγησε πως υπαρχουν 2 ειδων θεραπειες, η ψυχοθεραπεια και η φαρμακευτικη αγωγη, θεωρει για την περιπτωση μου την δευτερη λυση ως ενδεδειγμενη αφου εχω εντονα σωματικα συμπτωματα που δεν με αφηνουν να λειτουργησω σωστα.
    Ξεκινησα λοιπον με Entact 5mg για τις πρωτες 10 μερες και μετα αυξηση στα 10mg, παραλληλα μου χορηγησε xanax 3 x 0,25mg και αν δεν νιωσω πως καλυπτομαι μπορω να παρω το διπλασιο.
    Ειμαι στην 5η μερα, χτες βραδυ ηταν δυσκολο, κατα τις 21.00 ενιωσα μια υπνηλια που αυτη με τη σειρα της με εκανε να αγχωθω μην λιποθυμισω! τελικα κρατηθηκα και δεν πηγα παλι στα ΕΠ! ξυπνησα στις 2.00 με μια αισθηση ελαφρου καψιματος στο στηθος και ανησυχια, νεος φοβος εκει, καταφερα και αποκοιμηθηκα και στις 8 το πρωι πηρα 0,25mg xanax να ηρεμησω λιγο γιατι ξυπνησα παλι καπως! με ειχαν κυριευσει οι σκεψεις οτι "κι αν εχω κατι παθολογικο?", "ετσι θα ζω πλεον?" καθησα στο κρεβατι ως τις 11.00, δεν ειχα κουραγιο και διαθεση να σηκωθω, τελικα το καταφερα και μετα ενιωθα καλυτερα, εντωμεταξυ ολο αυτο διαστημα εχω πολλα ρεψιματα λες και πινω κοκα κολα συνεχεια! τα δε χασμουρητα καποιες φορες πολλα!
    οποιος εχει να πει την εμπειρια του ας το κανει ελευθερα ρε παιδια! τι ειναι αυτο ρε γμτ που μας εχει βρει?

  13. #43
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Posts
    22
    Quote Originally Posted by P73 View Post
    μετα απο παροτρυνση του περιβαλοντος μου και αφου εκανα ακομα μερικες εξετασεις (μαγνητικες, υπερηχους κτλ) αποφασισα να επισκεφθω εναν ψυχιατρο, ποιος θα το περιμενε? μολις μηνες πριν ουτε που θα το φανταζομουν να εφτανα σε αυτο σημειο! ας ειναι! μακαρι να ειναι για καλο.
    Ο γιατρος μου εξηγησε πως υπαρχουν 2 ειδων θεραπειες, η ψυχοθεραπεια και η φαρμακευτικη αγωγη, θεωρει για την περιπτωση μου την δευτερη λυση ως ενδεδειγμενη αφου εχω εντονα σωματικα συμπτωματα που δεν με αφηνουν να λειτουργησω σωστα.
    Ξεκινησα λοιπον με Entact 5mg για τις πρωτες 10 μερες και μετα αυξηση στα 10mg, παραλληλα μου χορηγησε xanax 3 x 0,25mg και αν δεν νιωσω πως καλυπτομαι μπορω να παρω το διπλασιο.
    Ειμαι στην 5η μερα, χτες βραδυ ηταν δυσκολο, κατα τις 21.00 ενιωσα μια υπνηλια που αυτη με τη σειρα της με εκανε να αγχωθω μην λιποθυμισω! τελικα κρατηθηκα και δεν πηγα παλι στα ΕΠ! ξυπνησα στις 2.00 με μια αισθηση ελαφρου καψιματος στο στηθος και ανησυχια, νεος φοβος εκει, καταφερα και αποκοιμηθηκα και στις 8 το πρωι πηρα 0,25mg xanax να ηρεμησω λιγο γιατι ξυπνησα παλι καπως! με ειχαν κυριευσει οι σκεψεις οτι "κι αν εχω κατι παθολογικο?", "ετσι θα ζω πλεον?" καθησα στο κρεβατι ως τις 11.00, δεν ειχα κουραγιο και διαθεση να σηκωθω, τελικα το καταφερα και μετα ενιωθα καλυτερα, εντωμεταξυ ολο αυτο διαστημα εχω πολλα ρεψιματα λες και πινω κοκα κολα συνεχεια! τα δε χασμουρητα καποιες φορες πολλα!
    οποιος εχει να πει την εμπειρια του ας το κανει ελευθερα ρε παιδια! τι ειναι αυτο ρε γμτ που μας εχει βρει?

    αυτο που μας εχει βρει το ξερουμε απλα δε μπορουμε να πιστεψουμε οτι ειναι τοσο δυνατο! περασα μια περιοδο που ειχα ναυτιες, εντονο καψιμο στο στομαχι, πονο, ρεψιματα...φαγωθηκα να κανω γαστροσκοπηση η οποια ηταν καθατη κ ως δια μαγειας λιγες μετες μετα υα συμπτωματα εξαφανιστηκαν!!! το χασμουρητο κ η υπνηλια ειναι φυσιολογικα κ γω τα νιωθω συχνα συνηθως αφου περασω μια κρισουλα ή αν αγχωθω...σε εκεινη τη φαση το σωμα δουλευει σε πιο ψηλους ρυθμους...ταχυπαλμιες, εφιδρωσεις, ζαλαδες, αδρεναλινη...κουραζεσαι κ νυσταζεις...νομιζω πως ο εγκεφαλος χρειαζεται περισσοτερο οξυγονο κ γιαυτο χασμουριεσαι...κ γω σκεφτομουν πως θα λιποθυμησω κ ανυσηχουσα που ενιωθα αδυναμη...οπως βλεπεις στη πλειοψηφια το μοτιβο, οι σκεψεις κ οι φοβοι ειναι οι ιδιοι...οπως κ το αποτελεσμα!

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2015
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    319
    Τα προβληματα με θυροειδη προκαλουν τα ιδια συμπτωματα με τις κρίσεις άγχους.Το πρώτο πράγμα που κάνει ένας σωστός ψυχίατρος είναι να σε στείλει για εξετάσεις αίματος ώστε να δει αν έχεις πρόβλημα θυροειδή.Πράγμα που σε σένα επιβεβαιώνεται.Ta xanax δεν στα έδωσε για θεραπεία.Στα έδωσε για να τα πάρεις όταν και αν πάθεις κρίση πανικού.Ίσως με την ιδέα ότι τα έχεις μαζί σου,νοιώθεις κάπως πιο ασφαλής και δεν προσθέτεις περισσότερη πίεση στον εαυτό σου.Δυστυχώς πρέπει να μπαλώνεις τις κρίσεις άγχους με αυτά μέχρι να δεις τι γίνεται με το άλλο πρόβλημα.Πάντως μην ανησυχείς,οποιο από τα δυο κι αν είναι το πρόβλημα,διορθώνεται.

    υ.γ η υπνηλία δεν είναι κακό,παίρνεις και φάρμακα οπότε είναι λογικό.Ρίξε ένα υπνάκο εκεί να γουστάρεις.Σε περίπτωση πανικού εγώ που έχω τα 1mg xanax,σπάω ένα τεταρτάκι(0,25mg),το βάζω κάτω από την γλώσσα να λειώσει και ανοίγω ράδιο/tv/λάπτοπ κατι να ασχοληθώ.Σε πέντε λεπτά σταματάει το άγχος και αν νυστάξω ακόμα καλύτερα.
    Last edited by white; 26-01-2015 at 16:05.

  15. #45
    σας ευχαριστω για τις απαντησεις! παιρνω δυναμη διαβαζοντας αποψεις και απο αλλους συνανθρωπους που αντιμετωπιζουν αυτο το "τερας"

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Similar Threads

  1. Νιώθω καλά με τον ευατό μου γιατί.........
    By justme in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 11
    Last Post: 22-06-2013, 09:50
  2. Δεν νιωθω καλα βοηθειστε με
    By ΣΟΝΙΑ in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 41
    Last Post: 11-07-2011, 22:22
  3. Ενω εχω αναγκη απο φιλιες νιωθω παραξενα καπως εξαρτημενη κ θελω να φευγω..νιωθω ενοχη γι αυτο..
    By Girl25 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 26
    Last Post: 22-07-2010, 01:20
  4. Καλά παιδιά/καλά κορίτσια
    By Nora in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 60
    Last Post: 15-12-2008, 10:57
  5. Δεν νιωθω καλα
    By maria... in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 15-08-2008, 22:32

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •